Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nikulka79
19. jan 2016

@laurika25 ved ja to uz vzdavam.toto bude posledne vysetrenie.tie cesty nam len robiazle.liek na to neni a jedine co s dietatom pracovat.vymyslame vzdy nieco nove tak dufam ze budeme o.k

nikulka79
19. jan 2016

@lennkka17 13euro ale najdem stranku kde ich maju tiez

luanna
19. jan 2016

Baby, ako sa riesi nedozreta CNS? Co s tym? My ideme k janosikovej buduci tyzden, velmi velmi dufam, ze to bude "len" toto.

amy287
19. jan 2016

Ahojte baby dnes ma riadna depka chytila...

lennkka17
20. jan 2016

@nikulka79 sú to tieto? http://www.aloepriroda.com/doplnky-vyzivy/forev... a bude ich vediet požuť? nie su veľmi tvrdé a chutia dobre?

velkeoci
20. jan 2016

@amy287 ahoj, co sa stalo? Ci len tak, zo vsetkeho?

amy287
20. jan 2016

@velkeoci ahoj hej tak zo všetkého, ale najviac rozmýšľam či moja dcéra niekedy aj rozprávať bude...

cmeli
20. jan 2016

@amy287 vsetko je mozne, tieto deti su tak individualne, ze im nemozme davat ziadne hranice ... nas zacal rozumiet ako 4.5 rocny hovorenemu slovu, odvtedy sa uzasne posuva dopredu, teraz pouziva slovenske aj anglicke slovicka... nie je to este konverzacia na urovni bezneho skoro 6 rocneho dietata, ale ja mu rozumiem (a pri pozornom pocuvani aj ostatni) a rozprava o vsetkom moznom - tvori si vlastne pribehy, komentuje co vidi, co by chcel a tak 🙂

pencil
20. jan 2016

@luanna ahoj, nezrela CNS sa "riesi" individualne, je dolezite vediet o ake stare dietatko ide a kto a preco vam povedal, ze ide o nezrelu CNS.

Vpodstate kazde dieta ma nezrelu CNS, lebo CNS dozrieva do svojej "konecnej" podoby az okolo 12-13roku, kedy deti dokazu uz abstraktne mysliet.

Velmi casto sa s pojmom "nezrela CNS" stretneme pri zapise deti do skoly, kedy deti este nie su uplne pripravene, zrele na skolu. Vacsinou staci dat im trochu cas - odklad a je to vpohode.
Takze napis viac o co ide. Mozno ti budeme vediet nejak poradit.

stasim
20. jan 2016

@amy287 tak toto doverne poznám, tiež si často kladiem otázku, či bude dcerka rozpravat....

menatko
20. jan 2016

@amy287 vam autizmus predsa vylucili. Tak neviem preco by nemala rozpravat. Proste chce svoj cas..oneskoreny vyvoj reci je preto ze je oneskoreny.

velkeoci
20. jan 2016

@amy287 urcite ano. Odvsadial pocuvam, ako to ci ono dieta zacalo rozpravat v 3., 4. ci 5.rokoch (a to hovorili o UPLNE zdravych detoch)

velkeoci
20. jan 2016

http://kristalovekridlo.sk/novinky/vydali-sme-k... asi viete o tejto novej knihe...ale ak nie, tak pre zaujimavost davam link

amy287
20. jan 2016

@cmeli super som rada,že sa vam takto tozkecal
Ja na malú hovorím jednoducho,inak by mi nerozumela...
Ma 3 roky a 8mesiacov, ale je tak na 2toky v reči
Reč a porozumenie u nas bolo najhoršie,ostatne mala od 2-3rokov...
Myslite,že pozeranie tv konkrétne krtka môže malej uškodiť?
Každý deň pozerá 1hodku...
Este sa chcem spýtať,že či ma logopedička právo odmietnuť rozhodnutia až 2psychologov...
Mame nariadené 2krat do týždňa,ona hovorí,že len raz,lebo je este "mala"

amy287
20. jan 2016

@velkeoci to fakt?
U nas je problém aj s pozornosťou
U nas keď sa spýtam Dr tak mi nikto nevie povedať...

amy287
20. jan 2016

@menatko ano vylúčili nám autizmus,ale mala ma celkovo oneskorený aj vývoj nielen reč,mame epilepsiu...

amy287
20. jan 2016

@stasim veď presne aj ja...
Asi prestanem očakávať, že každý deň...

stasim
20. jan 2016

@amy287 ale moja nepovie skoro nič

amy287
20. jan 2016

@stasim a koľko ma vasa dcéra?

stasim
20. jan 2016

@amy287 4r3mes.

amy287
20. jan 2016

A diagnózu ma nejakú či len opozdene v reči?

stasim
20. jan 2016

@amy28 narušený vývin reči, ťažký expresívny a receptívny syndróm neznámej etiologie, dyspraxia, autizmus vylúčený, čaká nás teraz hosp. na neurolog. klinike, metabolika a genetika

amy287
20. jan 2016

@stasim ale tak stále ma šancu Sa z toho dostať...
Neviem či sa dá "dostat' z opozdeneho vývoja ...v našom prípade

stasim
20. jan 2016

@amy287 treba zistit príčinu, čo to sposobuje, to je naširoko táto debata 🙂, nám napr. vyšlo celková kongnitívna funkčnost v pásme podpriemeru, IQ testy jej nikto nechce robit v tomto veku

luanna
20. jan 2016

@pencil minuly tyzden mal 2 roky. Mame minimalny ocny kontakt, len ked on nieco chce alebo ked sa sialime, nereaguje na meno ani na pokyny, avsak som si ista, ze pocuje. Odmieta svoje dvojca, malu sestricku, ked sa ho dotknu tak dava ruku prec a zacne byt nervozny a plackat, pri teseni sa trepoce rukami a zoviera paste a vykrikuje, niekedy strasne hlasno, hra sa asi s 3 hrackami, najradsej ma mobil a tablet s ktorymi vie perfektne robit, zboznuje fotobunkove dvere a vytah. To ze nerozprava neriesim, lebo nerozprava ani jeho brat, ale ani nenapodobnuje zvieratka, nic. Medzi nimi je strasne velky rozdiel, marek je velmi pozadu, urcite nie je na urovni 2 rocneho dietata. Ma rad knizky ale ukazuje takmer vylucne mojim prstom, ked nieco chce pouziva cudziu ruku, cudzich ludi odmieta resp si ich absolutne nevsima, je akoby sebecky, tvrdohlavy, ked nieco chce tak to musi mat a neda sa mu vysvetlit ze to nejde. Napriklad vidi auto tak hned ide k nemu a chce nastupit. A nevysvetlite mu ze to nie je nase auto, tak place a dobija sa tam dalej. Boli sme u dvoch psychologov, ti sa vyjadrili ze tam urcite nejaky problem je ale ze je este maly, poslali nas do Trnavy, kam ideme buduci tyzden. Boli sme aj u neurologicky, eeg ma ok- aj ked natocili iba minutu, podla nej ide o autizmus, napisala do spravy ze je nevysetritelny, lebo sa na n ani nepozrel a stale ma tahal k dveram a plakal. Tak v piatok ideme k druhemu dr. Uz mesic je na gfcf diete, urcite je tam zlepsenie, par krat ukazal ako robi opicka a indian ale to musim hucat stale do neho, vie ukazat kde ma dierku v brusku ale to len v ramci sialenia sa pri prebalovani, viac sa hra s hrackami, aj ocny kontskt sa zlepsil aj ked posledne dni je to zase nejake horsie ☹ spec logopedicka sa vyjadrila, ze ona to na autizms nevidi. Ja fakt neviem, bojim sa toho co povedia v trnave, stale dufam, ze je ok a z toho vyrastie a vsetko dobehne

amy287
20. jan 2016

@stasim nie iq testy malým deťom nerobia,ale vedia spraviť vyšetrenia, ktoré posúdi na aký vek je momentálne to dieťa
Nemôžu povedať o iq nakoľko sa to stále neni,ako sa dieťa vyvíja...

stasim
20. jan 2016

@amy287 mám napísané, že ked mala 3,5 bola na úrovni do 2 rokov, bolo to nejak v globale, nebolo to rozpísané, odvtedy sa dost posunula, aj ked nie v reči, určite máme ten vývoj nerovnomerný

amy287
20. jan 2016

Ano toto presne mame aj my😉

stasim
20. jan 2016

@amy287 my sme boli u dr. Janošíkovej v decembri a ona mi v našom prípade velké šance na rozpravanie nedala, je top na dlho, uvidíme kam nás dalšie vyš. posunú

amy287
20. jan 2016

@stasim a chodíte k logo a na nejaké iné cvičenia este?