Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

llulla
26. máj 2016

@peter952 ak je mama dietata s autizmom presvedcena,ze to nema z ockovania,tak ju o opaku nepresvedcis.Rovnako ako nepresvedcis mamu autika,ktora u svojho dietata videla regres (s nasledkom autizmu) po ockovani,ze je to len zhoda nahod.Vobec nema zmysel presviedcat,kazda sme so svojim dietatom boli od narodenia,vieme ci a kedy nastala zmena.A tak,ako sa vyskytuju autici bez ockovania (hoci je ich menej),tak sa vyskytuju aj autici,kde ten suvis s ockovanim je.Nema zmysel tvrdit,ze jedna,alebo druha skupina neexistuje.Ja mam jeden zivy priklad doma,dg.sa vola postvakcinacna encefalopatia s nasledkom autizmu.Neprajem nikomu zazit ten stav,ktory sme zazili my.Sice dlhsie trvalo,kym sa odbornici zhodli na diagnoze,pretoze "to nie je standardny autizmus",ale ako utecha to veru nefunguje.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
arcadia
26. máj 2016

@oilkatka Taktiež sa pripájam a moc ďakujem za príspevok z tv lux. Skutočne veľmi poučné. 🙂

lauri33
26. máj 2016

@peter952 Ako mi vysvetlíš to, že mnoho detí , ktoré majú diagnostikovaný autizmus - je z rodín, kde sa viac- či menej vyskytujú "čudáci", osoby s problémom v sociálnej oblasti, zvláštni príbuzní...Konkrétne u nás verím tomu, že autizmus bol zdedený (i ke´d svojho času som verila, že za všetko mohla MMR vakcína). dokonca si spomínam, ako sa ma lekárka pred očkovaním spýtala, či je syn šikovný a všetkému rozumie. Mňa vtedy pichlo pri srdci. neskôr som si namýšľala, že som nejako intuitívne tušila, že to v tú chvíľu prestane byť pravda. dnes uťž viem, že som podvedome vedela, no ešte som si nepriznala, že na jej otázku nemôžem odpovedať áno (síce šikovný je, ale spôsob myslenia a vnímania je ´daleko od neurotypického) .Bola to dlhá cesta, kým som si utriasla spomienky a uvedomila si - že vždy - vždy - bol iný. už v pôrodnici...Už pred prvou vakcináciou.
A viem, že je ľahšie veriť tomu, že za všetko môže hnusný farmakopriemysel....No ja som rada, že som sa cez túto cestu prekúsala.... Z tohto treba ale samozrejme vyňať deti, ktoré následkom vakcinácie utrpeli zápalové ochorenia mozgu...

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
trantabula
27. máj 2016

Mne sa zdá absolútne drze posudzovať tu životnú skúsenosť niekoho a hodnotiť ju ako autenticku ci neautenticku.

lauri33
27. máj 2016

@peter952 Jáj, no odhalil si ma. Ja nemám autistu, ja zarábam na očkovaní a tu som len nastrelená....špiónka som...ešte že si prišiel a uviedol to na pravú mieru....

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cmeli
27. máj 2016

Ahoj, ked ti materska intuicia vravi, ze nieco nie je v poriadku, treba ju vypocut. Odporucam ti kontaktovat Centrum vcasnej intervencie - najblizsie mate asi Zilinu http://centravi.sk/zilina/ ... a oni uz zhodnotia, ci treba riesit aj diagnostiku, alebo je dieta uplne standardne alebo stacia hrove intrvencie. Pripadne mozte skusit aj v BA Matuskovu- vcasna diagnostika psychomotorickeho vyvoja - ta otestuje dieta ako je na tom v porovnani s typickou vacsinou ... akokolvek sa rozhodnete nic neskazis tym, ze sa dietatu budes viac venovat... aj najucinejsia praca s autistami je totiz o tom sledovat jeho zaujem a na tom stavat a "tahat hore" pridavanim novych podnetov k oblubenym- a toto ani "zdravemu" dietatu neuskodi, skor naopak 😉 ... drzim palce, podla toho co pises je maly intelektovo na tom vyborne, co je obrovske plus na nasledujucu pracu a vyvoj <3

cmeli
27. máj 2016

@cakankanedockava vyssie uvedene je pre teba 🙂 nejak mi ta neoznacilo...

cakankanedockava
27. máj 2016

@cmeli ahoj, dakujem ti krasne za odpoved. Aj ty mas skusenosti s tymto centrom? Nepotrebujem odporucenie pediatra? Som tak trosku na vazkach ,kedze priatelia ma uistuju, ze je syn v poriadku, ale ako vravis dalsou stimalaciou by som mu isto neuskodila. Teraz je na 2 tyzdne u babky a vraj sa tam este viac pohol dopredu a teda absolutne neschvaluju, aby som to riesila cez doktorov, vraj tahanim po doktoroch mu len ublizit mozme. Hm, mozem sa opytat,ci ty mas skusenosti s autistickymi detickami?

Dakujem

Erika

meesha
27. máj 2016

@cakankanedockava mohu.li se pridat k cmeli, vzdycky se mi vyplatilo dat na intuici. 😉

cakankanedockava
27. máj 2016

@meesha ahoj, dakujem ,ved to, mna tiez vacsinou moja intuicia nesklamala...i ked v tomto pripade by som bola stasna, keby sa to vyvratilo...budem informovat 🙂

meesha
27. máj 2016

@cakankanedockava moc drzim palce 🙂

cmeli
27. máj 2016

mam skusenost s CVI v Bratislave a velmi velmi pozitivnu - mam synceka 6 rocneho autistu... a na ukludnenie rodiny - to ho este netahas po doktoroch...v cvi su psychologovia a specialni pedagogovia, logopedi, fyzioterapeuti...mozes uklidnit rodinu ze tahanie po lekaroch je az psychiater, neurolog a tak 😉

cakankanedockava
27. máj 2016

@cmeli Dakujem, ze si ma oslovila, syncek sa ma vratit teraz od babky, tak sme sa dohodli s partnerom, ze ho ideme viac pozorovat, nahravat nasu interakciu s nim, lebo mnohe veci nam mozno aj unikli...A zda sa ti, ze spolu stvojim syncekom maju spolocne prejavy? I ked samozrejme, kazde dieta je individualne, takze aj tie prejavy nebudu rovnake. Mam z toho zvlastny pocit, i ked mozem byt vdacna za to, ak to tak bude, ze dnes je ta starostlivost daleko viac vybudovana, ako v minulosti. Mozem sa opytat, kedy si ty na to prisla, ze syncek je autista? Ako sa to prejavovalo? Dufam, ze neurazam otazkami.

Dakujem

cakankanedockava
27. máj 2016

@meesha dakujem, budeme to potrebovat a mozem sa opytat, ci mas osobne skusenosti s autistickymi detickami?

meesha
27. máj 2016

@cakankanedockava jj, jeden zdarily exemplar doma 😀

cakankanedockava
27. máj 2016

🙂 ok, asi to beries velmi pozitivne 🙂

trantabula
27. máj 2016

V dňoch 8 až 10 júl bude v bratislave veľký aba workshop, kde bude prednasat Vincent carbon, dost veľká autorita v tejto oblasti. Bližšie info na stránke abiatko, košická aba terapeuticke centrum. Keby sa nejakej našej inštitúcií podarilo s nim nejakú spoluprácu založiť, bola by to veľká vec.

andrejka1974
27. máj 2016

@cakankanedockava ja mam velmi dobru skusenost s cvi , ale v bratislave, nepotrebovala som vobec vymenny listok, jednoducho som im tam zavolala a oni mi dali termin na stretnutie, prve bolo u nich , dalsie sme absolvovali u nas doma v domacom prostredi, uz ich sluzbu zatial mam prerusenu, len koli tomu, ze rianka uz navstevuje specialnu skolku pre autistov u nas v ustave karola matulaya, kazde dietatko tu ma svojho terapeuta a tak pomalicky napredujeme

cakankanedockava
27. máj 2016

@andrejka1974 ahoj, ja som z MT, tak by sme to museli riesit v ZA, vsak este uvidime, ale to ,ze nepotrebujem listok je super. Znie to vsetko velmi slubne. Mozem sa spytat, ako sa Rianka prejavovala ako autistka?

kale13
27. máj 2016

@peter952 a co hovoris na studie zo Svedska, ked sa je zrazu vela autistickych deti medzi komunitou ludi zo Somalska.. zda sa, ze Africania co ziju vo Svedsku maju nedostatok vitaminu D, kedze oni pri tmavej kozi potrebuju ovela viac byt na slnku, aby mali dostatok Dcka..hlavne tehotne matky a ich autisticke deti uz pri narodeni mali malo D.. ak malo vitaminu D pocas tehotenstva zvysuje riziko autizmu, tak to by vysvetlilo aj preco Armish, ktori ziju tradicnym zivotom a nesedia cely den zavrety pre TV a PC nemaju autisticke deti ( aj ked neviem ci by prave oni sli niekde na diagnostiku).. takisto by to vysvetlilo tie statistiky, ze je viac a viac autistickych deti v dnesnej dobe.. ja sama mozem potvrdit, ze moja mamaurcite stravila ovela viac casu na slnku ako travim ja.. takja len tak na zamyslenie🙂

https://www.autismspeaks.org/science/science-ne...

http://articles.mercola.com/sites/articles/arch...

andrejka1974
27. máj 2016

@cakankanedockava u nas ked si clovek spomenie vyvyjala sa inac, vsetko hryzla, nicila,ocny kontakt ziadny, neznasala kocik, uzavrete priestory doteraz neznasa restauracie, neznasa zmenu cesty napr. isli sme do noveho obchodu panika v ociach , do 2 rokov vyzerala podla nas v pohode, ale urcite nebola sem tam nieco povedala take ako tata,baba, ham ale od 2 rokov tieto slovicka zabudla a doteraz nic nepovie, neukaze, nerozumie

cakankanedockava
27. máj 2016

@andrejka1974 verim, ze tym,ze sa jej velmi venujete a chodite do centra, tak je to na dobrej ceste. Nadej je silna viera. Zelam vela stastia s dcerkou 🙂

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
minulin
27. máj 2016

#nas_zivot_s_autizmom
"Charitatívne dražby s Ďakujeme.sk" https://www.modrykonik.sk/group/7813/ .
Tak tu mozete pomoct nasmu drobcovi, aj jeho kamosom malym, s ktorymi sa osobne pozname 🙂 @jaclenka a @filipekemuska.
Najdete tu vela krasnych veci, sluzieb, odomna dokonca Slamkovac a Macarons 🙂
Tak nech sa paci, drazte 🙂
Majte pekny den

adusko123456
27. máj 2016

Prosím o radu. Kamarátka má syna 1,5 roka. Neustále si pchá rúčku do oči,akoby si chcel vybrať bielka búcha si hlavu o postielku,sú objednaný ku dr.ale chcela by vedieť čo by to mohlo byť. Ďakujem. Ja síce syna s autistu mám,ale s týmto som sa nestretla. Môj to nikdy nerobil.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lauri33
27. máj 2016

@peter952 Posledná moja otázka na Tvoju osobu, lebo som nezachytila, či nevyrozumela z kontextu - prečo si v tejto téme? Tvoje deti (spomínaš, že máš 2) majú autizmus ? Či ty sám máš nejaký problém (prílišné zaujatie jednou témou, žiaden zmysel pre humor, doslovné chápanie, vnucovanie toho, čo zaujíma iba teba a nikoho iného...)? Ale týmto asi urážam VFA/AS komunitu, ktorej potenciál je vysoký....Tým pádom absolútne nevidím dôvod, prečo si zabŕdol sem, skús iné fórum (sloboda v očkovaní a podobné sekty...)
Takže stačilo...a toto pochop doslovne prosím...