Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

siu5
12. mar 2011

ďakujem Slávka, tak tu internú poštu som nejako očami asi minula 😉

siu5
12. mar 2011

Ach zlaté mamičky...už mi skončila prax, a som len jeden deň bez mojich anjelikov a už mi veľmi chýbajú...ja len tak, že aj keď sú iné aj tak ich zbožňujem ...

didla
13. mar 2011

Prosím vás,napíšte mi ako toje s tým stravovaním,,,lebo neviem,,či by som malej nemala dať spraviť nejaké testy....

amilat
13. mar 2011

@didla no ja som to s tym jedlom az tu na MK prvy krat citala,takze ti budu holky vediet poradit viac. Ku nam len tolko, ze moj syn je vsetko normalne este by som povedala ze jeho mladsi brat je viac priebercivy v jedle ako on.

slavkadamko
13. mar 2011

@siu5 kiežby aj pre iných boli iné detičky anjelikmi...verím že si si vybrala správnu špecializáciu a dáš detičkám to čo potrebujú a ver že oni ti to 100násobne vrátia...

slavkadamko
13. mar 2011

@didla testy určite odporúčam...aspon budeš vedieť na čo si máte davať pozor...u nás to zabralo...mliekom bol ako posadnutý,a ked sme ho vylúčili bol po mesiaci ako vymenené dieťa...takže skús testy a uvidíš...ved tým nič nestratíš...

karkulka1
14. mar 2011

@didla
ono je dobre dat dietatu tie testy na opioidne peptidy (MuDr. Urge) spravit. Ak budu v poriadku stale si mozes povedat, ze si si to aspon overila.
Moj syn bol dojceny takmer 2,5 roka ( kravske mlieko nikdy nepil) a lepok som mu do stravy zavadzala popri dojceni az po roku. V tomto som sa snazila byt dost opatrna, v rodine (aj ked nie priamo) mame z oboch stran celiakiu. S travenim nejake problemy nemal v podstate nikdy, napriek tomu sme mu dali kedysi urobit testy na celiakiu z krvi (je to sice pomerne nepresne) a neskor aj z mocu na tie opioidne peptidy. Hoci vysledky mal v oboch pripadoch v poriadku, MuDr. Urge nam odporucil skusit GFCF dietu + uplne obmedzit kazein, s tym, ze o nejake 3 mesiace by sa malo ukazat, ci mu to nejak pomaha alebo nie. Rozhodli sme sa, ze nabehneme na nu v lete (jul- august), ked uz bude dostatok ovocia a zeleniny.
Maly jedava od mala velmi dobre a aj relativne zdravo, vela zeleniny, ovocia, v podstate ziadne sladkosti. Pije len cistu vodu a bylinkove caje. No aj tak tu dietu chceme skusit...

karkulka1
14. mar 2011

@didla
je dobre, ze mala chodi do normalnej skolky, ale tiez si myslim, ze by aspon 1-2 x tyzdenne mala chodit aj na specialnu terapiu pre autistov, kde sa jej budu venovat ludia, ktori to s autistami jednoducho vedia.

Co sa tyka bicykla- maly celkom dobre zvladal trojkolku (odrazadlo ho ale vobec nechytilo), no problem vidim u neho v tom, ze on, ked sa zapozera, tak mu je jedno ako a kam pedaluje. Bicykel ho zatial nechytil- tazsie sa mu pedaluje, nema uz taku stabilitu a hlavne sa obavam o jeho bezpecnost skrze vyssie uvedene.

erikasadek
autor
15. mar 2011

ahojte len rychlo operaciu som prezila je to tazke znova zacat ucit sa jest ale som ziva
vo stvrtok idem domov takze sa vam potom ozvem a docitam vas...

karkulka1
15. mar 2011

@erikasadek
super 🙂 🙂 🙂 Zelam rychle zotavenie sa.

alinocka
15. mar 2011

@erikasadek pripájam sa ku karkalke1 🙂 🙂

slavkadamko
15. mar 2011

@erikasadek skoré uzdravenie a rýchly návrat domov... daj vedieť ako to Paťulko zvladol bez maminy ....

marcela1992
16. mar 2011

ahojte.Ja mam maleho braceka Nikolaska,ktory je autista a ma aj ine choroby...zvykne byt taky nervozny e si hryzie rucicky alebo si bucha hlavicku o postielku.ziadne sirupy na ukludnenie ktore mu predpisal lekar mu nezaberaju.Nemohli by ste nieco poradit?ma 4 roky.Dakujem

marcela1992
16. mar 2011

To je Nikolasko 🙂

zuzanada
16. mar 2011

@marcela1992 , tvoj záujem o bračeka je naozaj pekný. Moju dcéru by takáto otázka asi veru ani nenapadla. No a čo na to ukľudnenie? To je ťažko radiť, lebo na každé dieťa pomáha niečo iné. Neviem, či práve lieky sú ten najlepší "nápad" ja osobne by som to takto neriešila, lebo lieky možno niečo napravia, ale na druhej strane veľa pokazia a časom sú aj neučinné. U takýchto detí je dôležitý pokoj, kľud pohoda a hlavne štruktúrovaný režim, aby vedeli čo sa ako a kedy bude diať, čo bude po sebe následovať. Treba to všetko však našiť "na mieru" podľa veľkosti postihu a možností dieťaťa. 🙂

kralicica
18. mar 2011

ahojte baby, dostala som sa k nejakym clankom o autizme a mozno je to chore, a mozno zasa normalne, ale zacala som to vidiet v nasom malom. doteraz sa mi tie veci, co robi zdali divne, ale teraz mi to dava akosi zmysel... mozno fakt prehanam, ale chcem sa vas len spytat, ako sa da vobec diagnostikovat u dietata v takom ranom stadiu ako je 1 rok?
nas maly napr.
- malo rozprava
- casto si bucha hlavicku o nieco, alebo sa bucha rucikami sam seba
- nehra sa s autickom ako treba, ale hra sa s kolieskmi
- mava take tiky, kruti hlavickou dolava dopravda
- napozera ludom do oci ked na neho rozpravaju
- nechce sa vobec s nikym hrat, len sam (sadnem si k nemu a on uteka prec)

... ja neviem baby, co sa da v takom veku uz pozorovat? ☹

jolinka
18. mar 2011

kralicica
a na teba sa pozera?
zdiela pozornost? tym myslim ci na nieco ukazuje prstekom a potom pozrie na teba ci to tiez vidis a caka komentar...
alebo ci k tebe natahuje ruku s nejakym predmetom v style ...aha mami co mam.

na nejake hry s dakym ma este cas.../

jolinka
18. mar 2011

v roku je na diagnostiku este velmi skoro, moze byt len opozdeny vyvoj

mpg
19. mar 2011

V takom veku ešte nie je možné povedať o čo ide, ešte sa veľa bude vyvíjať aj reč, ale je možné, že je to dieťa, ku ktorému bude treba pristupovať trochu inak a pozorovať, čo ho baví, nenútiť ho príliš, získať si ho.
Dg. autizmus u nás potvrdili až keď mal syn 4 roky.

arnika1
19. mar 2011

@kralicica ahoj, prečítala som si aj tú poznámku pri tvojej foto, že si unavená, búšenie srdca....... ano to sú príznaky anémie. Ja ich mám tiež, už asi 3 roky, s tým že sa to postupne zhoršuje, už sa neviem sústrediť, nič si nepamätám, ako by som žila v hmle, stále sa mi točí hlava. Zdanlivo to s tvojou otázkou nesúvisí, ale určité formy anémie sa aj dedia. Pred týždňom som sa od pediatričky dozvedela, že synček je silne anemický, už 2x mu to vyšlo z krvného obrazu. Predpokladá, že to bude nejaká metabolická chyba, takže sa pravdepodobne môžem pripraviť na hospitalizáciu, aby mu zistili aký je tam problém. Pomalu si lúskam Pediatriu, nič moc 😀 , ale to podstatné pre teba je, že som si prečítala, že dlhotrvajúca anémia vedie k psychickej retardácii. Ak sa to včas zistí, škody sú plne napravitelné. Ak môžeš, tak mu nechaj urobiť krvný obraz. Príčin môže byť vela a nakoniec sa tieto naše detičky dopracujú aj tak k rovnakej diagnoze 🙄 . A ak to zvládneš, zájdi aj k svojej lekárke.

kralicica
19. mar 2011

dakujem baby. ano, urcite je na taku diagnostiku este skoro, len mam strach... chapete, prve dieta, vsetko je ine a akosi vnimam ze je iny... ale myslim, ze zdiela so mnou pozornost, pozera sa na mna, ked nieco urobi (zle aj dobre), pozre na mna, ze co ja na to 🙂 a co sa tyka tej anemie? to je sila. dlhodoba anemia vedie k retardacii? u deti ci aj u dospelych? lebo ja ju mma uz roky a naozaj mi uz preskakuje niekedy 🙂 musim sa na to naozaj opytat doktorky

ewelamb
19. mar 2011

ahoj,mám 3 ročneho syna s podozrenim na autizmus,viete mi niekto poradit nejake centrum okrem andreas kde by sa tato diagnoza potvrdila alebo vyvratila? Len BA

mpg
20. mar 2011

My sme boli v Sanatóriu pre deti s rizikovým vývinom, v BA-Dúbravke, ul Fedáková u p. doktorky Kúdeľovej,
má dlhoročné skúsenosti s touto dg. a je tam aj skúsená psychiatrička p. Bravnová .

ewelamb
20. mar 2011

dakujem a plati sa tam aj nieco za vysetrenie?ak ano tak kolko?

erikasadek
autor
20. mar 2011

@slavkadamko tak uz som doma; moja zlata pato to zvladol velmi zle proste on je naozaj naviazany len a len na mna nikho ineho nevnima mimo neho len mna..
bol velmi podrazdeny vraj si to velmi odskakal josh a bolo to vraj dost tazke. viac mi nechcu povedat 😠

ahojte. 🙂

slavkadamko
20. mar 2011

@erikasadek ach moja to mi je ľuto ☹ ale už to máte naštastie za sebou ...som si myslela,že ked chodí do školy tak to pre neho také ťažke nebude...ale vieš čo, asi to je takto lepšie ked su naši drobci takto na nás naviazaný,hoc niekedy to nieje žiadna výhra...horšie by bolo keby nás nevnímali...aspon vieme že nás ľubia 🙂 som rada že si už doma a v poriadku 🙂 no tíško závidim tých 8 kíl dole 😉

mpg
21. mar 2011

ewelamb - Za to vyšetrenie sa platí, neviem koľko je to teraz, my sme tam boli už dávnejšie.

kocko
21. mar 2011

ahojte, chcela by som sa opýtať, aké máte skúsenosti s autistickými deťmi v puberte?
My momentálne riešime tento "problém" a zdá sa mi že sme na tom horšie ako sme boli a
čo sme si vybudovali. Dakujem za reakcie. 😉

ewelamb
22. mar 2011

@mpg dakujem teda za pomoc 🙂

zuzanada
22. mar 2011

@kocko, ahoj tak vidím že sa tu nikto neozýva. My sme tu väčšinou matky menších detí s poruchou autistického spektra. Mňa ale osobne zaujíma, v čom máte vy teraz problémy? Tiež ste mali v detstve problémy so škriekaním? ☹