Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

vuvina
14. apr 2014

@solinkarka Aj moj tocil ked bol mensi so vsetkym co nasiel aj co okruhle nebolo. To ho preslo a prisla lepsia zabavka Otvara a zatvara vsetko co sa da, dvere, dvierka na autickach, skatule, vopcha sa do nich a zatvara sa tam, do skrine otvara, zatvara. smetny kos von, dvere na vchodoch v bytovke- vrrrrzgajuce, schranky atd.......... a ked vidi von deti tak sa rozbehne za nimi a toci sa okolo nich a salie sa. Ja pobehujem okolo neho ako šišnuta aby ho nezvalili deti ked napr.hraju futbal. úúúúúúúúúžas..... 🙂

timkaa
15. apr 2014

@vuvina ja uz tak cakam, kedy prejdeme na nejaky vyssi level 🙂 este stale bezi na prechadzkach ku kazdemu vchodu a tesi sa, ked moze robit ludom vratnika. Ale neobmedzujem ho v tom, dufam, ze raz sam touto cinnostou sam presyti....

karkulka1
15. apr 2014

Ahojte, dostala som na mail, ak mozete, pridajte sa k nam a podporte dobru vec. 🙂 Pani Szeherova je velmi prijemna, inteligentna pani, ktora ma dospelu dceru s autizmom. Zoznamili sme sa na pobyte rodin s autistickymi detmi v Terchovej. Velmi dobre prelozila uz 2 knihy o autizme, ktore iste velmi dobre poznate: "Pestrotiene a netopierce" a "Hviezdy, jablka a sklicka". 🙂
Vopred vam vsetkym dakujem, ak aj vdaka vam bude moct vyjst dalsia knizka o ludoch s podobnymi problemami, ake maju nase deturence.

"Milí priatelia,

vydavateľstvo MilaniuM pripravuje na vydanie ďalšiu, v poradí už tretiu autobiografickú knihu autora s autizmom. Kaktus na Valentína je novátorský v tom, že jeho autor Peter Schmidt skončil vysokú škoku, získal doktorský titul, oženil sa a stal sa otcom dvoch detí. Na prvý pohľad nič neobvyklé, ibaže Peter má Aspergerov syndróm, o ktorom sa dozvedá až v dospelosti. Konečne mu svitlo, prečo sa na Zemi cíti ako mimozemšťan... Ako napriek tomuto zdrvujúcemu pocitu zvládne náročné štúdium, nájde si manželku a zamestnanie, vychováva deti - to všetko a ešte omnoho viac je obsahom novej knihy z edície Ulity, ktorá umožňuje ďalší jedinečný pohľad do vnútorného sveta autistu.
Ak chcete prispieť na vydanie tejto knihy, pošlite, prosím, svoj finančný príspevok na účet vydavateľstva: 1445020658/0200 s poznámkou "Kaktus". Od výšky príspevku 33 eur Vám doručíme výtlačok knihy a uvedieme Vás v zozname sponzorov. Ak sa rozhodnete vydanie knihy podporiť, pošlite mailom informáciu o výške príspevku, Vaše meno a adresu.

Ďakujeme vopred za každú finančnú čiastku na podporu vydania knihy Kaktus na Valentína a želáme pekné jarné dni a nádherné Veľkonočné sviatky.

Katarína Széherová (prekladateľka)
Milan Richter (vydavateľ)"

aandd
15. apr 2014

@nela1x Ahoj

krisana1
16. apr 2014

Ahojte baby,

pisem pod nym nickom ako mam, nechcem odkryvat identitu nakolko tato tema je citliva a ani neviem ci vobec taketo postihnutie moje dieta ma.
Ide o to, ze od babatka bol velmi zvlastny, velmi vela plakal, nespaval, presli sme si krizovou cestou, mal aj zdravotne problemy, reflux, comu sme pripisovali ten staly nepokoj a plac....neskor mal oneskorenu jemnu motoriku, nikto nepovedal preco a dodnes sa nevie.
Ani nebuchal do hraciek ako trojmesacny, vobec ho nezaujimali,neskor zacal, vsetko sme to pripisovali tomu ze ma problemy s ruckami, pol roka som s nim chodila cvicit a stav sa upravil, stale nas sleduju na neurologii.Naposledy sme boli vo februari , mame prist v septembri, to bude mat maly rok a pol.Inak sam chodi od 9 mesiacov, naozaj, hruba motorika je vyborna, v tomto je sikovny.Ale...od mala mi bolo divne ze nemal strach z druhych ludi napriklad, na druhej strane okolo 9 mesiaca mal obdobie ze plakal ked som odisla prec alebo ma nevidel.
Ano viem ze je velmi malicky, ma len 13 mesiacov ale proste vzdy bol iny.....
Ked som si precitala znaky autizmu, prerevala som cele doobeda, vsetko na neho sedi, mna by skor zaujimalo ako urcite viem ze autista nie je?
Tancuju taketo deti na hudbu?
Hraju sa tieto deti stylom ze vozia druhe deti na odrazatku, ze ich tlacia?
Smeju sa na grimasach druhych?
Vedia sa jasit a tesit sa z toho?
Vedia preukazovat radost ked pride ocko domov?
Placu tieto deti za osobou u ktorej chcu byt na rukach?
Vyzaduju si tieto deti byt na rukach?
Vedia sa take malicke hanbit cudzich ludi?
Prosim aka ta jedna urcita specificka crta?
Bud je maly naozaj iba taka povaha, ako jeho ocino, introvert, ryba, tazka povaha alebo je s nim daco v neporiadku....
1.nie vzdy reaguje na svoje meno na 1x
2.zda sa mi ze nerozumie co od neho chcem
3.tapuska a papa dava iba vynimocne, ked ma velmi dobru naladu ale da
4.ked sa ho spytam kde je ziza tak sa usmeje a pozrie sa na lampu ale tou rukou neukaze
5.sam sa vie napit z pohara, ma ho vzdy po ruke, mozno plnim jeho poziadavky v predstihu a nenaucil sa jednoducho ze by mal na to ukazat
6.nesnazi sa zdielat so mnou nieco co ho zaujme
7.tocieva si tie kolieska na autickach akl asi tak pol minuty,potom hned uteka k niecomu inemu
8.niekedy udrziava ocny kontakt, niekedy nema zaujem
Nechcem vyzniet ako mama hysterka, ale jednoducho vzdy som to videla a nebola som sama ze je iny...viem ze je tazko takto hodnotit a ked sa mi nieco nezda mam ist k odbornikovi ale chcem pocut nazor Vas mamiciek ktore mate taketo deticky doma, ako to bolo ked mali rok?V com boli ine?

anuska74
16. apr 2014

@krisana1
Si veľmi vnímavá mamička a vôbec nie hysterická, správanie si veľmi všímaš, autizmus nie je len o tom čo deti určite robia a čo určite nerobia, to sa nedá pretože jeden točí kolieska druhý nie. s presnosťou môže určiť len psycholog. ja ti určite odporúčam Šedibovú, aj keď jasný záver nečakaj a hlavne nestresuj, neplač, to nepomôže. Tvoj môže byť dieťa ako každé iné, len má proste inú povahu.Aj moje dieťa bolo všlijak iné, nehnevaj sa už to nebudem tu rozpisovať, teraz má dysfáziu, čo je tiež niekedy boj, ja rešpektujem a učím sa, že je iný a mávnutím prútika to neprejde a fakt v 2 rokoch napr. vôbec nerozprával a mal všelijaké prejavy. skús si tak napr. zapisovať správanie reč, aké je správanie k cudzím, k deťom či sa to lepší, opakujúce sa čínnosti a pod. a uvidíš či sa niektoré zlepšujú zmiznú, alebo stále pretrvávajú. A dieťa sa stále mení, takže neupínaj sa dopredu, že je autista.

solinkarka
16. apr 2014

@krisana1 ja by som to len zhrnula ze tvoj syncek je este velmi malicky, stale sa vyvija...teraz to urcite neries...pockaj aspon do 2r vsade ta odbiju ze je vo vyvoji....fakt sa tym nezatazuj...o pol roka moze by uplne iny 😉

krisana1
16. apr 2014

@anuska74
@solinkarka
velmi pekne dakujem za vase reakcie, trosku som to asi potrebovala pocut, citat teda
Ono sa musi uznat, ze som sa mu nevenovala tolko ako prvemu synovi, aj to moze byt problem, dnes som si spatne pustala videa prveho syna a tam sme ho tiez ohlasovali a nereagoval a to je uplne zdravy a velmi sikovny, empaticky bezproblemovy chlapcek.....mozno je malinkeho inakost je normalna, mozno je to povaha, presne necham tomu cas, uvidime, kazdej maminke aj ockovi deticiek s tymto problemom vdavam obrovsku poklonu, tiez si myslim ze sa narodili Vam pretoze vedeli ze vy im date to co ini rodicia nie, vdaka moc a vela stastia, trpezlivosti a lasky pri vychove vasich vynimocnich deti 😵

janka7911
17. apr 2014

@krisana1 ahoj je to tazke tak povedat ci je alebo nieje.Moj syn ked bol maly tak isto tesil sa mi aj teraz je to tak tesi sa ked pride ocko z prace v spolocnosti sa predvadza su proste veci v ktorych napreduje a su veci v ktorych zaostava. Tak ti napisem Matka vzdy viciti najlepsie ze nieco nieje v poriadku...Ja som mala vzdy pri malom take tusenie ze nie je vsetko ako ma byt hoci x ludi mi stale dookola vravelo ved pockaj, velmi ho sledujes,neries to ved aj moj ked bol maly robil to a to. Mam este dceru ona je zdravucka a pri nej som ten pocit nemala takze ja poviem ze mi matky vieme najlepsie ze sa nieco deje nemusi to byt autizmus ale ked vidis nejake rozdiely tak ries cim skor hoci teraz je este maly pockala by som do dvoch rokov ako sa vyvinie situacia ci nastupi rec alebo ci bude vyhladavat kontakt s detmi. 🙂

krisana1
17. apr 2014

@janka7911 ahoj 🙂
dakujem za tvoju reakciu, asi to chce cas, vies co, ked som si pozrela tie videa prveho syna dost som sa ukludnila, mne sa zda ze autizmus sa tazko urci, pretoze deti ktore sa tak javia nakoniec ani nemusia byt, preto som sa aj pytala ci je nejaka crta co to urci uplne presne?
Mna dost prekvapilo na youtube su videa deti a mnohe absolutne mi tak nepripadaju, nevidim rozlisnost, preto je autizmus pre mna velkou zahadou.
Moj syn napriklad nema ziadne tyky, ani opakujuce sa pohyby, mimiku ma uzasnu, smeje sa na vtipnej situacii, chape humor, ale predsa su tam nejake crty ktore mam pocit ze su typicke pre tuto diagnozu.Uvidim ci bude napredovat ako vravis v reci, povie par slov baba, gaga, mama a tu hatlaninku, mozno tam nakoniec nebude nic, mozno mam ja velke naroky, nevenovala som sa tak ako prvemu, mozno v tom je chyba, ze vela veci nechape, ale dnes napriklad som mu povedala aby mi dal rucicku a on mi ju podal aj ked poviem pod sem tak pride, ako mi aj baby radili, uvidim casom a dakujem 😵

marecekavendulka
19. apr 2014

@krisana1 Mnoho lidí má autismus spojený s nenavazováním očního kontaktu,s nechápáním a netvořením humoru,s neprojevením emocí....ano,toto opravdu jsou projevy autismu,ale také se nemusejí vůbec objevit!Náš Mareček oční kontakt udrží (dokonce když mi chce něco naléhavého sdělit,je schopný mi ukroutit hlavu,jen aby mi viděl do očí 😀 ),vymýšlí vtipy ,nedávno mi povídá:ty si kamínek-drahokamínek a začal se tomu smát,že něco vymyslel.a o tom,jak moc je mazlivý,o tom se nebudu snad ani zmiňovat.
Když jsme byli u psycholožky,tak mi řekla,že má autistické projevy,byť není !tabulkový" autista.Zároven mi řekla,že pokud se nám doma daří některé projevy potlačit tak ani autista nemusí být..takže bud trpelivá...v tobě chyba určitě není.

mardenad
21. apr 2014

Ahojte, chcem vás, ktoré máte ešte maličkých autíkov povzbudiť, aby ste boli optimistickí. Môj má teraz 5 rokov. Začína sa rozkecávať, už to nie je iba jedno nové slovo za mesiac. Ale nových 4-5 týzdenne. On má k autizmu určite ešte dysfáziu, ťažko sa mu tie slová vyslovujú, ale všetko používa funkčne. No a ako sa nám rozkecal, tak začal aj kresliť. U nás neskutočná radosť. Preto verte, pracujte s nimi, nejaké pokroky určite prídu. Snaha za odzrkadlí. A to nie sme ani na diéte, ani doplnky neberie... Len sa mu venujem velMi trpezlivo denne...

Kreslil úplne sám, žiadna naša pomoc.. 🙂

marecekavendulka
22. apr 2014

@mardenad paráda🙂,Mareček zatím umí jen čárat a motat pastelkou klubíčko..ale věřím,že se také zlepší 😉

saurian
22. apr 2014

@mardenad
uzasneee. ths za povzbudenie. mmch - tie kresby sa podobaju mojmu "neauti" dietatu, ktore ma tento tyzden 5. takze uzasne.
mmch - viem ze vy ste zvazovali, skusali rozne diety ci doplnky - uplne ste od toho uz upustili? myslis ze mu v tom obdobi pomohli, ci? thx

mardenad
22. apr 2014

@saurian áno, davno sme boli na diéte a doplnkoch. Vtedy sa ešte ako- tak otec staral. Keď sa naňho vykašľal, tak žiaľ nestíhala som finančne. Musím sa postarať o 3 deti, takže o doplnkoch môžem iba snívať.
Vtedy nám to veľmi pomohlo. Neviem, či by sa vtedy posunul za ten rok aj bez nich. Ale pokiaľ na to ľudia majú financie, tak jednoznačne nech do toho idú, nič nestratia, pokiaľ im dodajú vitamíny ny prírodnej báze a diétu.

Asi 4 mesiace berie Risperidon, ktorý reguluje dávku serotonínu v mozgu, a tieto lieky, aj keď som bola veľmi proti ním mu pomohli. Jeho totiž veľmi brzdil vo všetkom negativizmus. Ten sa dosť s tými liekmi zmiernil. Je z neho chlapčiatko usmievavé, spokojné. Dá si všetko vysvetliť. Porozumenie nám nenormálne vstúplo. Len on si vyžaduje veľmi trpezlivý prístup. Musíme sa mu venovať, nikdy ho neodmietnuť, trpezlivo s pokojom a úsmevom odpovedať . Je veľmi precitlivelý na nervozitu. V tomto ma zmenil. Už žiadna nervozita! Už žiadne " počkaj!". Stále úsmev na tvári a som tu pre neho. Toto ho veľmi posúva vpred. 🙂

magimary
22. apr 2014

@mardenad krásne veci píšeš! 😵
blahoželám k pokrokom!
ale iné sa chcem spýtať:
akú dávku beriete (rispenu)?
lebo náš ho berie tiež a VEĽMI pomáha,
resp. pomáhal najmä prvé mesiace, ale teraz (už ho berie cca 3/4 roka, v lete to bude rok) sa nám už znova stupňujú problémy, aké boli pred jeho užívaním...
tak uvažujem, či nám dr. nezvýši dávku a či sa efekt nedostaví znovu...
len na druhej strane - opäť ma trochu ľaká to, žee dokedy bude treba zvyšovať dávku?.... 😒

mardenad
22. apr 2014

@magimary ďakujeme 🙂

No presne tieto obavy mám aj ja. Že dokedy bude brať tieto lieky a tiež ako to bude so zvyšovaním dávkovania.

Od začiatku bral 0,5 ml. Asi po 3 mesiacoch sa akoby správaním opäť vracal späť, ako to bolo pred liekmi. Asi 2 týždne bol takýto, až som sa sama tozhodla mu dávať 0,7ml. Teraz je to opäť 1 mesiac fajn. Úplne fajn. A to ma odhovárali, že bude ospalý a oťapený. Ale absolútne! Práveže naopak. Akoby otvorený nášmu svetu. Oveľa viac pôsobí teraz ako neurotipické dieťa. A to si všmímame všetci, - ja, rodina a aj v škôlke. Niečo trošičku z toho negativizmu ešte v ňom ostalo, ale to sme všetci skonštatovali, že to bude povaha a úplne sa to zmeniť nedá 🙂

magimary
22. apr 2014

@mardenad no, náš má tabletky, takže začal 1/4, potom mal 2x 1/4 a teraz má 1x1/2tbl a už vidím, že efekt ustupuje...
takže asi nás čaká 2x1/2, čo už je dosť, resp. jedna známa neurologička nám hovorila, že pre dieťa je to strop /tá jedna celá tbl./deň/, no naša neurologička si to nemyslí...
tak uvidíme, ako to bude ďalej, ale už teraz je evidentné, že tá ranná polovica je už málo...
poobede je to už jeden veľký des...
no a ospalý a oťapený nie je ani omylom!
vyslovene je iba "upravený"-usmernený a usmerniteľný...
teda, ak je účinok efektívny...
/čo už teraz ani veľmi nie je/

ajkuska
24. apr 2014

neporadíte mi nejaké na rady na rozvoj komunikácie, či už cez aba alebo niečo iné, alebo najlepšie vlastné skúsenosti, ďakujem 🙂 . sme na jednoslovnej úrovni (ak sa zadarí tak na dvoj).

mpg
24. apr 2014

@magimary syn tiež bral tento liek keď mal okolo 5 rokov a zo začiatku mu pomáhal, bol taký prirodzenejší, pokojnejší a začal lepšie jesť, čo sa odrazilo aj na váhe. Tiež sme brali po 1/4 , neskôr dvakrát po 1/4 a potom neskôr /tento liek by sa mal brať s ohľadom na váhu/ skúšali aj zvyšovať, ale to mu už nerobilo dobre.
Takto s odstupom času mi to pripadá tak, že tento liek im niečo dobre prinesie, ale k nemu by bol treba asi ešte nejaký ďalší podľa toho či sú takí apatický, alebo hyperaktívny. A tiež som pozorovala, že najprv sme mali Risperdal /také žltozelené balenie zahraničné) a neskôr sme mali Risperidon alebo Risepro a to už akoby nebolo celkom to isté.

narantuja
24. apr 2014

@mardenad úžasné obrázky!!!! Krásné pokroky. Mám radost 🙂

mardenad
24. apr 2014

@mpg ahojky, píšeš, že mu nerobili dobre vysšie dávky. Ako sa to prejavovalo? Môj asi berie teraz dosť vysokú pdávku, ale teraz je na tom najlepšie. Je dobručký. Veľmi dobručký. Snáď ani moje zdravé deti neboli v tom veku až také dobré 😀 alebo teda minimálne rovnaké boli ... Chystám sa opýtať doktorky, či v poriadku toto dávkovanie. Nám doma aj v škôlke vyhovuje, lebo malý je úžasný ale zasa o risperidone som čítala dosť zlé veci.

A nevieš ako dlho zvyknú byť tieto deti na týchto liekoch?

mpg
25. apr 2014

@mardenad každé dieťa je iné, ak mu dobre robí taká dávka tak asi to znesie (ale môžte sa radšej opýtať lekára, lebo ja som to len tak pozorovala). A obyčajne sa to berie dlhodobo a ak je stav dobrý tak sa dáva len udržiavacia nízka dávka a pri horšom sa zvyšuje.
Ale aj u syna bolo najdôležitejšie, aby bol čím najmenej rozrušený z vecí, ktoré neznášal a byť k nemu taký ústretový, vtedy bol aj on veľmi dobrý. Len je to ťažko dosiahnúť a pomaly si musí zvykať na všetko ako ostatní ľudia, keď žije na tomto svete.

fede001
26. apr 2014

@mardenad krasne kresby som na vas hrda.

loxa
26. apr 2014

Ahojte mamicky potrebujem pomoc s nsim 20m chlapcekom..vsimli sme si , ze neznasa ked ho ini ludia beru na ruky, neznasa ked sa mu pozera niekto do kocika..zacne sa natahovat a obcas si bucha hlavicku o chrbtovu cast kocika..ked mal 12m zacal rozpravat hav hav, no no, ukazoval len tak vseliak..potom to akoby prestalo..uz nic nehovoril..teraz obcas povie zizo alebo tato alebo nie ale velmi malo,,skor si tak niekedy dzavota ale prevazne je ticho..nikdy neukazoval na predmety skor nacahoval ruky..papal slabo len mm mu berie ale od 15 m aj ovocie a pecivo spapa obcas aj polievku alebo take co najde po bratovi na zemi spadnute..ocny kontakt ma taky ..no..ked nieco hovorim nepozera sa na mna ked ked chcem zaujat jeho pozornost ja, ale ked sa s nim hram kukuk alebo on mi chce nieco naznacit drzi kontakt velmi pekne. na meno reaguje ked sa mu chce,,ked sa ale niecim zabava skor nie,. vie poskladat kocky na seba , knizky ho moc nebavia skor si v nich listuje a suchoce s nimi..ani auticka ho neberu..skor lopty hadze dava do vedierka, posuva si ich po radiatore..ale ziadna aktivita nieje taka ze 2 hodiny by to vydrzal ..ked pozera rozpravocku sleduje dej vidim ze vie o co asi ide..aj sa zasmeje ked sa mu tam nieco paci..je na mna dost fixovany rad ma bozkava ked akoze placem prituli sa, k muzovi menej a rodinu len obcas..vonku ked sme obcas odbieha z ihriska uplne prec,vonku na piesku pozoruje deti ale skor sa hra sam vsetko pozoruje skusa.. ale ked sme s detmi niekde v jednej miestnosti..pristupi k nim..usmeje sa je rad ze su tam, aj ked potom zasa niekam odbehne vrati sa a tak..aj s mojim malym bratom sa rad hra..ked ho nahana, tesi sa vyska..inak nedava papa ked ide niekto prec..niekedy mu to vyjde raz za 2 tyzdne..ale vonku inym detom ani ludom nikdy..spinka velmi dobre aj poobede aj vnoci rano sa budi usmiaty..obcas s placom ked ho starsi zobudi vrieskanim,,caka kym ho vyberiem..venuje mi usmev aj ocny kontakt je vtedy vzdy velmi intenzivny..dnes prvy krat ukazal v pocitaci ked som sa opytala kde je havo...pred tym som mu to ukazala..aj tato aj cica..motoricky vyvin bol vzdy ako podla tabulky..nemyslim si ze ma znizeny intelekt, len ma asi autisticke crty, alebo je len taky silny introvert?mam navstivit Dr. Janosikovu? mojej Dr sa zda byt v norme ale ona s nim nieje denne. a vzdy povie ze moze sa to zrovnat..tak uz pochybujem aj o nej🙂 dakujem vam za vase rady🙂

loxa
26. apr 2014

A este by som chcela doplnit ze sa nehra s hrackami ktore mu dam..Napr dam konika hodi o zem..dam auto hodi o zem..niektore oblubene hracky 5 minut pokuka z kazdej strany zapne hudbicku (najradsej ma take co hraju) ..s hrackami pri ktorych treba asi nejaku predstavivost to ho nebavi..najradsej ma predmety na kazdy den varechy, mysky , sampony v sprch kute , pradlovy kos).a nechce sa hrat ukazovacky vie ukazat iba zuby, jazyk ostatne len ked ho silno namotivujem(nakreslim si cervenu bodku na nos..dam si nausnice, vtedy aj to ostatne.to iste tie zvieratka a tatina na fotke..len ked sa opytam a predtym mu to ukazem..akoby len zopakoval pohyb..potom uz to ukaze aj sam ale pri dalsej takejto hre ked je viac tychto veci na obrazku..nevie(napr tatino a havo).a casto sa mi pozera nie do oci ale na pery..moj muz hovori ze to robi strasne vela ludi ked na nich niekto rozprava ale ja uz vazne neviem co je normalne..keby som ho vedela na tom ihrisku medzi detmi udrzat dlhsie a nejako ho vtiahnut do hry..ale on po 10-20 min zacne utekat do sveta a uz ho tam neviem zdrzat..len ked nahodou niekto pride s nejakou uplne uchvatnou hrackou..trubka, velke hrablicky aj to len malo krat..prosim vas este raz poradte mi kam sa obratit..ja som sa uz zmierila s tym ze nejaka dg tam bude, kedze deti v jeho veku su uuuuplne odlisne.a aj ked kazde dieta je ine..maju urcite spolocne charakteristiky, z ktorych moj maly ma len zopar..este raz dakujem

wimka
27. apr 2014

dievčence, ponúkam na predaj neotvorené balenie nosného spreja MB12 Methyl-Mate Liquid Methylcobalamin 30 ml from New Beginnings, s dátumom expirácie 7/2014. Synovi budú vyberať nosné mandle, budeme mať prestávku v užívaní . Jedno balenie vydrží cca 1,5 mesiaca. Je to ten istý derivát MB12, kt. používali vo výskume na farmaceutickej fakulte. Kupovaný v marci cez puresto.eu, pôvodná cena 29 euro + 17 euro poštovné, posúvam ďalej za cenu 39 euro. Najlepšie osobne v Bratislave.

wimka
27. apr 2014
anka912
29. apr 2014

http://www.praha.apla.cz/index.php?option=com_p...
na tomto linku si môžete stiahnuť zaujímavý rozhovor s teraz 87 ročnou mamou 55 ročného autistu
je to spravodaj 3/2012
je tam veľa iných dobrých článkov- aj s Krejčírovou a Thorovou