Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

hatsepset
11. mar 2015

dnes u logo "excelentny" vykon :D nedokazal sa sustredit ani 5 minut, po strakach vranach kukal :/, ale povedala ze vidiet ze rozumie, lebo teraz sme tam boli po troch tyzdnoch a ked sa ho opytala ci chce peciatku hned isiel k stolu a k miestu kde ich ma ulozene ( a to ja som mu domov peciatky nijake nekupovala , len u nej to videl) len ze tam asi nejaka porucha pozornosti tedai bude - cize 1.4 ideme poslednykrat potom 13.4 skolka a pauza s logo, aby ona aj my sme videli ci a kam sa to posunulo 🙂 - sama som zvedava :D - uz len nech pride papier ze nas beru :/ - inak vonku dnes mse boli pomaly 4 hodiny - v meste a 3x cikal von huraaa tesim sa :D

mimca20
11. mar 2015

@hatsepset paradicka vidis supis. 13.4. ako skolka idete sa pozriet? Ked si davala prihlasku lekarka co vam dala k zdravotnemu stavu?lebo mne bolo povedane neskor v skolke, ze lekarka mala nieco napisat a ona dala len zdravie a schopne dieta do skolky. No ja mam sa Oriskovej co mame nove ozvat po sedeni s Mikovou, po diagnostikovani do tej specialnej skolky zameranej na rec.

hatsepset
11. mar 2015

@mimca20 tak riaditelka mi sama navrhla ze 13.4 a uz rovno akoze nastup - na zemplinsku ideme a ja som jej vravela ze maly nerozprava a detska mi napisala ze " nerozprava - nezistene preco" alebo nieco take uz neviem inak vsetko OK, ja som to aj riaditelke pisala ze nevieme co POVEDALA ZE ok ZE AK BY BOL PROBLEM TAK TOuz potom ucitelky povedia ze co a prehodnotime navstevovanie ... tak asi sa uvidi

majkam6
11. mar 2015

včera sme boli na komunikačnej hodine vo francescu bol že super :- 😀 , sám podával kartičky už aj bez vyzvania alebo ukázanie ruky, proste som šla domov vysmiata jak lečo. Dnes sme mali postúpiť do ďalšej lekcie, ale jemu sa vôbec že vôbec nechcelo ale v pohode, tak že vyskušame vojsť do interiérového ihriska, ktoré on veľmi nemusel. Bol tam sám ale nejak sme ho presvedčili. Zrazu začal vydávať nejaké divné zvuky a zrazu pozeram že Miková nás pozoruje od dverí, a následne Miško predviedol celú paletu svojich výbuchov zvukov a pišťania, no nič nezabudol, všetko za pozorovania Mikovej. Podotýkam že na každej hodine bol zlatý. Proste on ma nos na psychologičky, a že mna z toho šľak ide trafiť to mu asi nevadí. No toto neni normálne

emikie
12. mar 2015

Dievcata, akeho logopeda v ramci BA odporucate - taky, co bude vediet s takymi nespolupracujucime detickami trosku pohnut, zaujat...?

ajkuska
12. mar 2015

@majkam6 to že to videla Miková si z toho nič nerob, určite sa o pokrokoch na hodinách porozpráva aj s Michnovičovou, alebo neviem ku komu chodíte na komun. terapie.

zuzu2580
12. mar 2015

@majkam6 Ahoj normálnej škôlky sa neboj náš Peťko chodí už druhý rok a deti ho majú radi 🙂 Má asistentku a chodí na 4hodiny lebo tam nechce spať.. Od deti sa ti veľa naučí 😉

minulin
12. mar 2015

@zuzu2580 kolko ma rockov a mate dg stanovenu, ak mozem vediet? dakujem

minulin
12. mar 2015

@zuzu2580 este ak mozem - ako sa vybavuje asistent a ako to prebieha, kde sa to vybavuje a podobne? da sa aj vybrat asistent?

easter
12. mar 2015

Ahoj,aj my mame diagnozu PAS uz rok,,,,,,za ten rok sme sa velmi posunuli vpred,tak vam chcem vsetkym dat nadej,ze stale treba verit,treba dat tym nasim drobcom najavo,ze verime v ich schopnosti a potom sa urcite lady pohnu 🙂

zuzu2580
12. mar 2015

@minulin ahojky malý má 5rokov Máme stanovený detský autizmus od Dr.Janošákovej s trnavy. Asistentku sme vybavili na meste na školstve boli sme tam s manželom a potom žiadala aj riaditeľka so škôlky potrebovali k tomu len papier od psychologičky 🙂 V niektorých veciach je popredu ako ostatné deti najväčší problém je komunikácia a tažko zvláda zmeny ked ideme do nového prostredia tak sa boji, ale deti ho majú radi.

majkam6
12. mar 2015

@ajkuska mas aj ty skusenosti s komunikačnými terapiami.?Ak áno ako dlho Vám to trvalo? Zmenili Vám terapeutky, lebo nám hrozia že ano.? My sme boli zatial 4 krat

ajkuska
12. mar 2015

@majkam6 ahoj, asi rok sme chodili, najprv raz za týždeň, potom nemala čas tak raz za 2 týždne, potom niekedy aj raz za mesiac, potom keď sme nastúpili do škôlky tak sme skončili s terapiami.

foryou25
12. mar 2015

@ajkuska a pomohlo vam to?tie komunikacne terapie?

beaaaaaa
12. mar 2015

Dobrý večer mamičky,
nechcem Vám to tu nejak narušiť, ale študujem špeciálnu pedagogiku v Ba a veľmi ma napĺňa práca práve s detičkami s PAS. Robila som už jednému chlapčekovi s Aspergerovým syndrómom osobnú asistentku, pri praxi počas štúdia som už tiež pár krát pracovala s detičkami s AS aj autizmom a práve aj mám jednu takú prax za sebou. Ak by ste niekedy potrebovali a hľadali kamarátku, opatrovateľku pre svoje dieťa, tak sa mi pokojne ozvite. Bývam v Ba. V prípade akýchkoľvek otázok mi neváhajte napísať. 🙂 Pekný zvyšok večera prajem

ajkuska
13. mar 2015

@foryou25 asi v tom ako pracovať aj doma na rozvoji komunikácie a žiadaní si vecí.

minulin
14. mar 2015

@ajkuska na kolko komunikacnych hodin ste boli dokopy?

majkam6
14. mar 2015

@ajkuska a skončili ste na akej úrovni a v akom veku, že vraj to má 6 fáz. 1 fáza iba mauálne podávanie jednej kartičky, druhá fáza, podávanie jednej kartičky z knižky, tretia fáza vzdalovanie sa kartičky, 4 vzdaľovanie sa žiadanej veci, 5 vyberanie si správnej kartičky, a 6 fáza-samostatné žiadanie kartičky bez vyzvania., a či to vôbec používate? a či vám to pomohlo pri reči, alebo či fungujete na kartičkách.
dakujem

ajkuska
14. mar 2015

@minulin neviem to povedať, nemám to spočítané a ani takto spätne to neviem spočítať.

ajkuska
14. mar 2015

@majkam6 synček vždy rozprával jednoslovne, my aj keď sme tam prišli tak nebol na takej úrovni, že nevedel nič povedať, akurát teraz hovorí toho omnoho viac, aj zopakuje na požiadanie slovo, ale stále jednoslovne nie vo vetách, doma si veci vypýta, v škôlke rozpráva menej a používa pecs (teda kartičky). O tých úrovniach som nevedela, takže neviem povedať na akej úrovni sme skončili. V tom, že má ukázať niečo na obrázku v tom je dobrý, horšie je to keď má niečo samostatne povedať.

mishka11
14. mar 2015

@emikie Skus Dialog

andrejka1974
15. mar 2015

ahojte chcem sa spytat idem si dat ziadost o predlzenu matersku som z ba-dubravka mozem to odovzdat aj v karlovke alebo musim ist do mesta

viva02
15. mar 2015

@andrejka1974 V Karlovke.

andrejka1974
16. mar 2015

tak ziadost odovzdana 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 dufam, ze mi to schvalia 🙂 🙂 🙂 🙂

majkam6
17. mar 2015

@andrejka1974 skôr si spomínala že sa učíte držať očný kontakt, ako to trénujete . Náš malý s nami rodičmi drží očný kontakt, ale cudzím ľuďom tak 10 sekúnd a padla.
Prípadne poraď čo na tých terapiách trénujete, aby som skúsila doma tak laicky aj ja. Lebo tu okrem komunikačných nie je nič.
Vieš každý radí že pomaly, ale ja mám pocit že čím viac trénujeme je to lepšie
Inak baby kde ste všetky zmizli? 😀

minulin
17. mar 2015

@majkam6 ahoj, my sme uz treti tyzden chori obaja so synom a nie a nie nas ta choroba pustit :( takze my osobne sa liecime

mimca20
17. mar 2015

@majkam6 Ahoj, u mna prepukla jarna hyperaktivita 🙂 🙂: vcera sme cely den boli skoro na dvore. Takze domace prace mi ostali na dnes, kedze je krasne tak umyvam okna, dovarievam obed, Lukasko je v skolke, v piatok si u svokrovcov trochu zas roztal zosivanu bradu, ale ma len chrastu, ja som to ocakavala, kedy nieco vytrieli lebo ma po zosivani este len mesiac.

mimca20
17. mar 2015

Inak v takychto boxoch mame nase aktivity - vlavo box vytlacene, zalaminovane vecicky. Vpravo box drevene, plastove, pexesa a pod.

majkam6
17. mar 2015

@mimca20 miško ked ma náladu tak bude pracovať, len totálne ignoruje knižky a obrázky. Neviem ho ako prinútiť aby zameral pozornosť a ani psych nevie ako ho prinutiť

mimca20
17. mar 2015

@majkam6 My tiez ked mame naladu, vikendy mu nechavam volne - ak chce tak si vezme, vyberie porobi. Ak nie tak nie. My sme mali tiez ignoraciu kniziek ale uz sa to zlepsilo ovela ovela lepsie.