Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

andrejka1974
13. apr 2015

@strociatka dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

bocianka123
13. apr 2015

@andrejka1974 ahoj, k tomu rodičovskému, ved im tam zavolaj, dnes je už mesiac po... oni niekedy už majú rozhodnutie pripravené, ale poštou to pošlú neskôr. a gratulujem 3-ročnej slečne, nech je hlavne zdravá a nech robí pokroky 🙂 ... ja idem podať teraz v stredu - mne to predlžili zatiaľ iba na jeden rok (rodičovský) a teraz po roku znova musím doložiť aktuálne správy.
a skúšaj ju zapájať medzi ostatné deti, nech si zvyká. A inak s nožičkami už je dobre?

andrejka1974
13. apr 2015

@bocianka123 este nemaju rozhodnutie pytala som sa dnes osobne, vraj mi daju vediet a nozky su uz ok 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

albertka
13. apr 2015

a
Katedra psychológie, Filozofická Fakulta Trnavskej Univerzity,
Akademické centrum výskumu autizmu
Fyziologický ústav Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave,










Sociálny, emočný a kognitívny obraz autizmu
v interdisciplinárnych zrkadlách











28.05.2015

Aula Pázmáneum Trnavskej univerzity
Univerzitné námestie 1, Trnava

Konferenciu finančne podporil projekt APVV-0254-11 
O konferencii

Odborný program a celkový obsah konferencie je výsledkom vzrastajúceho záujmu o autizmus na Slovensku, nielen v rovine klinickej praxe, ale aj z pohľadu vedy a výskumu. Je to potešujúce pre všetkých odborníkov aj rodičov, nakoľko táto zložka do súčasnej doby v našich podmienkach výrazne absentovala. Veľmi dôležitou súčasťou konferencie je prezentácia výsledkov procesu objektívnej diagnostiky, miery autistických prejavov v slovenskej populácii v interdisciplinárnom vnímaní. Dôkazom toho je, že v procese diagnostiky v našich podmienkach postupne narastá účasť medicínskych odborov, o čom svedčí odborný program konferencie, čo je veľmi želaný vstup do spolupracujúcich disciplín - psychológie a špeciálnej pedagogiky.

Účastníci odbornej konferencie, ktorá je súčasťou realizácie projektu Sociálny, emočný a kognitívny obraz autizmu v interdisciplinárnych zrkadlách (APVV 0254-11), budú mať možnosť oboznámiť sa s výsledkami prvého cieleného výskumu v problematike autizmu na Slovensku s výstupmi pre samotnú klinickú prax. Prvýkrát v histórii „autizmu na Slovensku“, budú prezentované objektívne informácie o výskyte „autistických čŕt“ v slovenskej populácii, účastníci sa budú môcť oboznámiť s ich etiológiou, mierou autizmu pri vybraných kategóriách porúch psychického vývinu (autistické spektrum, poruchy učenia, narušená komunikačná schopnosť) a s vybranými komorbiditami, ktoré autizmus často sprevádzajú.

Akademické centrum výskumu autizmu (ACVA) a spolupracujúce odborné zariadenia zároveň pripravili pre všetkých účastníkov metodické a pracovné materiály, ktoré dostanú priamo na podujatí a budú pomôckou pre záchyt autistickej populácie na rôznych odborných úrovniach:
• Skríning detského autizmu (vhodné pre pediatrov, psychológov a špeciálnych pedagógov). Materiál zachytáva prvé rizikové faktory, indentifikujúce autistický vývin do 36 mesiacov a odporúčanie odoslať dieťa na vyšetrenie na špecializované pracovisko)
• Informácie o psychometrických vlastnostiach objektívnych diagnostických metód (ADI-R, CARS, GADS) pre Slovenskú populáciu
• Zoznam, adresár (kontakty) všetkých spolupracujúcich pracovísk ACVA, ktorý bol vypracovaný za účelom informovať verejnosť o možnostiach a dostupnosti odbornej starostlivosti pre autistickú populáciu v rámci každého regiónu Slovenska


Program

8:00 – 9:00
Registrácia

9:00 – 9:30
Slávnostné otvorenie konferencie
Prof. PhDr. Marta Dobrotková, CSc., dekanka Filozofickej fakulty TU
Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD., prorektorka UK Bratislava a prednostka Fyziologického ústavu LF UK

9:30 – 9:50
Atypicky autizmus a dedične metabolické poruchy
Anna Hlavatá
II. detská klinika LF UK a DFNsP Bratislava, Centrum dedičných metabolických ochorení

9:50 – 10:10
Epilepsia a autizmus
Soňa Ostrihoňová
Sinalgis s.r.o Bratislava, odborná ambulancia detskej neurológie

10:10 – 10:30
Elektrodermálna aktivita pri autizme
Igor Ondrejka, Iveta Bujňáková, Igor Hrtánek, Michal Mešťaník, Andrea Mešťaníková, Ivan Farský, Ingrid Tonhajzerová
Psychiatrická klinika, Jesseniova lekárska fakulta UK Martin.

10:30 - 10:45
Diskusia k odprednášaným témam

10:45 – 11:00
Prestávka – občerstvenie

11:00 – 11:20
Účasť hormónov v etiológii autizmu
Daniela Ostatníková Katarína Babinská, Anna Pivovarčiová, Aneta Kubranská, Mária Vidošovičová, Gabriela Kvasničková, Jaroslava Durdiaková, Lenka Siklenková, Diana Filčíková, Lenka Vokálová, Silvia Lakatošová
ACVA, Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK vBratislave

11:20 – 11:40
Výživa a gastrointestinálne ukazovatele u detí s autizmom
Katarína Babinská, Anna Pivovarčiová, Aneta Kubranská, Mária Vidošovičová, Gabriela Kvasničková, Jaroslava Durdiaková, Aleksandra Tomova, Lenka Siklenková, Diana Filčíková, Lenka Vokálová, Silvia Lakatošová, Daniela Ostatníková
ACVA, Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK v Bratislave

11:40 – 12:00
Biologické a behaviorálne aspekty agresie u detí s poruchami autistického spektra
Anna Pivovarčiová, Silvia Hnilicová, Jaroslava Durdiaková, Diana Filčíková, F.Charles Mace, Daniela Ostatníková
ACVA, Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK v Bratislave

12:00 – 12:15
Diskusia k odprednášaným témam.

12:15 – 13:15 Obed

13:15 – 13:40 hod.
Objektívna diagnostika porúch autistického spektra
Gabriela Kvasničková, Aneta Kubranská, Mária Vidošovičová, Lenka Siklenková, Diana Filčíková, Daniela Ostatníková
ACVA, Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK v Bratislave

13:40 – 14:15 hod
Kvantitatívne a kvalitatívne špecifiká porúch autistického spektra a „miera autizmu“ v populácii na Slovensku
Daniela Jánošíková, Marián Špajdel
Katedra psychológie, Filozofická fakulta Trnavskej Univerzity

14:15 – 15:00
Záverečná diskusia k odprednášaným témam







Dôležité informácie

• Podujatie bude akreditované SACCME (6 kreditov).
• Konferenčný poplatok pre odborníkov je 10,- Eur, rodičov 5,- Eur, študenti vstup zdarma. Uhrádza sa priamou platbou pri prezentácii.
• Pre účastníkov je zabezpečené občerstvenie, metodické a propagačné materiály. V prípade potreby informácií, zaslanie námetov/tém na záverečnú diskusiu zo strany účastníkov pre všetkých odborníkov, kontakt: janosikovad@centrum.sk

albertka
13. apr 2015

Ahojte, už to sem Magi dávala, ale pre istotu, vkladám celý program konferencie ešte raz 🙂 Kto máte záujem a dokážete zabezpečiť deťom varovanie, stretneme sa 🙂

mimca20
13. apr 2015

Baby, budeme mat v papieroch od logopedicky navrhnute, aby Lukasko od septembra mal pedagogickeho asistenta, aby pri tom pocte deti co byva v triede aby napredoval, kedze zas sa "rozbehol" a ze takto to bude naj aj prenho aj pre skolku (dnes sme boli v LM na tretom sedeni aj logo, aj psycho) a logo, ze uz nam da spravu a ona sedenia ukoncuje. Psycho pokracujeme dalej a 26.6. dalsie sedenie. Ten asistent sa ako vybavuje, neviete? Dik

mimca20
13. apr 2015

@albertka Moj manzel zmiereny, ze na 2dni pojdem prec (kamoska mi ponukla prenocovanie) a deti starki daju pozor. Cize ja idem.

hatsepset
13. apr 2015

@mimca20
@minulin ahojte tak otik dne 1 den za sebou - udajne neplakal vobec (zaujal ho vlacik hned ked sme prisli) nenechavala som ho cely den ale ked sme prisli po neho tak spal schuleny v kresle :D cize ucitelky povedali ze spokojne cely den ho amme nechat no a vyhrady - ze sa nevie vyzuvat ( a hned na to ze sa vraj vkuse z papuciek vyzuval:D) ale akoze topanky vyzut nevie (vie ale tak povedzme ze nad nim musim stat) ze zvlastne drzi lyzicku (zospodu) ale tak vie ju chytit aj normalne len ho musim sem tam upozornovat :D, ze nechcel upratat hracky (cudo lebo doma hned odklada :D - ale ucitelka povedala ze to je prvy den tak ze pochopitelne) a ze na dvore utekal od jednej brany k druhej takze museli obe zamknut aby ho nenahanali a nakoniec ze ho presvedcili na hojdacku.... no a ze im povedal iba "mami" a inak kyval hlavu ano a nie :/ - inak ze spolupracoval dobre - ucka nav v podstate a skratke naznacila zeby bolo dobre aby sme ho vyssie spomenute veci doma kus prinutili, lebo ze decka uz su zabehnute od septembra a nemaju casu sa odznova dzubkat s takymi vecami ako samoobsluzne cinnosti a upratovanie (asi) :D (akoze nepovedali to takto ale podstat bola tato). Inak ze spolupracoval, ze pekne JEDOL :D co sme az zirali :D ze len sosovicu nechcel , ze sa pytal na wc (posediacky co tiez neviem preco lebo doma a von len postojacky cika :D - ale tak nove wcko treba oskusat ;) a ze prvy chcel ist spat 🙂 - no som zvedava na zajtrajsok - ja osobne mam pocit ze nerozumie tomu ze skolak - kazdy den ... proste veci sa nejako deju... ale uvidime co to bude do konca tyzdna - ucitelky ma obe take starsie- teda starsia jedna je iste- to po 50 ma uz urcite a druha je starsia ako ja

mimca20
13. apr 2015

@hatsepset na prvy den parada, zvladol to Otik a aj ucitelky -🙂 uvidis dalsie dni

hatsepset
13. apr 2015

@mimca20 no ved - bud tyzden sa asi budem pytat ci sa hra s detmi a zapaja do aktivit alebo je sam a nezapaja sa lebo teraz som sa nepytala a to prvy den skoda sa aj pytat asi 🙂 ale ta si myslim ze asi za cele doobedie robil aj nejaku naucnu alebo kreativnu cinnost a nespominali mi nic no - zeby neobsedel alebo bojkotoval alebo tak - inak poslala by si mi do ip mail na mikovu prosim? 🙂 a kde ste s lukaskom boli na eeg? mne nepovedala neuro nic ohladom eeg (okrem toho ze napisane ma ze je relativne v norme to eeg) furt len to ze je infantilnejsi a neposedny :/ co jej moze byt jedno... o eeg mi nic nepovedala. By sme uz mali spat ne? 🙂 ja akurat hladam stropne podhlady na nete lebo ideme zajtra montovat :/- vidim to este na nejaku hodinku - uz teraz sa mi vstavat nechce :D

mimca20
14. apr 2015

@hatsepset Mas email v sprave poslany. Na eeg sme boli u Stofcika, robil mu ho ked mal 2,5r. ale to vtedy neobsedel a teraz na moj navrh a ziadost, aby mu to spravil este raz.

denisocka
14. apr 2015

@hatsepset kam chodis na neurologiu ? Ku Hrickovi ? či do Levoce

emikie
14. apr 2015

baby a co na tom eeg zistia, teda viem, ze vidia, ci mozog pracuje spravne, ci nie, ale co potom s tym sa nieco da robit?

zuzzi08
14. apr 2015

@emikie tak to zaujíma aj mňa

magimary
14. apr 2015

@emikie @zuzzi08 na základe EEG vyšetrenia sa dá o.i. zistiť zrelosť vs. nezrelosť mozgu vzhľadom k veku, pomalosť/rýchlosť vĺn a pod.
ale najmä-môžu sa odhaliť skryté paroxyzmy (záchvaty) epilepsie, ktorá môže byť niekedy skrytá za prejavy autizmu.
My by sme mali ísť teraz v máji napríklad na spánkove EEG, pretože niektoré prejavy "záchvatov" nášho autíka (navonok sa prejavujúce ako záchvaty hnevu, jedu, zúrivosti atd) môžu prekrývať patologickú aktivitu v mozgu (a teda EPI) a ak sa tá potvrdí, tak sa potom následne normálne rieši liekmi...
ostatné nálezy sú viac menej len informačné a poslúžia na dotvorenie lepšieho obrazu o mozgu dieťaťa.

emikie
14. apr 2015

@magimary dakujem pekne, Ty vies snad vsetko 😀

magimary
14. apr 2015

@emikie 😨 😅 😀
prečo?!
určite nie!, ale pobavilo 😀

emikie
14. apr 2015

@magimary na vela veci si mi uz odpisala, poradila a celkom "odborne" to vzdy znie 🙂

majkam6
14. apr 2015

určite ja mám viac informácií od magimary ako od svojho pediatra

mimca20
14. apr 2015

@magimary Ahoj, u nas kedze sa eeg robilo prvykrat ked syn mal 2,5r. a mal vydrzat v klude 10minut ta kdeee, nehrozilo. Vydrzal cca 1,5minuty ak tak, cize prevelmi sa z toho nic nedalo vycitat len ak, ze neboli zaznamenane nejake zachvaty... A teraz som to dala spravit znova, aj ked s malou dusickou ci obsedi a obsedel. Aspon nieco mame v poriadku 🙂 🙂.

emikie
14. apr 2015

@mimca20 nas si tazko necha nieco nasadzovat na hlavu... inak by mozno aj obsedel, keb sme nieco citali alebo tak...

mmollyy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimca20
14. apr 2015

@emikie Moj si vtedy dal nasadit na hlavu pohodicke, len neobsedel ani za pana. Teraz krasa sedel sam, trochu sa "hemzil" ale nic extromne, detska klasika.

emikie
14. apr 2015

ozaj, este ma napadlo - studovali ste niekto podobne ten karnozin? myslim aj zo zahranicnych stranok alebo tak. lebo vsetko, na co natrafim, ho popisuje ako zazrak prirody, co na vsetko pomaha... ze ci ste nenasli info o nejakych vedlajsich ucinkoch a pod... ci je to len tahac na peniaze... nechystam sa zatial nan, iba skumam, co vsetko sa da, co existuje...

emikie
14. apr 2015

a ak je mozog nezrely (vzhladom k veku), moze casom dozriet, dobehnut to?

mimca20
14. apr 2015

@hatsepset Tusim buduci tyzden mate sedenie u Mikovej vsakze?? Vidis, ani si sa nenazdala ako ten cas preletel a budes znova o nieco mudrejsia, niekam sa posuniete verim tomu.

cairka
14. apr 2015

Baby, nemáte niektorá dievčatko? Darujem (za poštovné) 2 trička s dlhým rukávom veľkosť 104. To s dievčatkom mala malá rada, tak už vidno pranie.

majkam6
14. apr 2015

@emikie dnes som sa bavila na tú tému v aut. školke s špec.terapeutkov a jej dcéra je 5.roč. medik a robila na túto tému diplomovku a že sa tomu špec. venovala z rôznych uhlov tak mi to má poslať, takže ak mi to pošle tak ti to prepošlem

mimasimi
14. apr 2015

@majkam6 jéééj, tak potom to aj mne prosím Ťa prepošli, lebo a nám vyšiel nezrelý mozog .... ☹

emikie
14. apr 2015

a este jednu mam, prepacte, ze sa tolko pytam, snad casom aj ja budem vediet nieco poradit... co dietatko 3 rocne ma vediet/ako sa ma spravat, aby bolo diagnostikovane ako vysokofunkcne? a ak take mensie dieta je takto diagnostikovane, zvykne to potom ostat tak, ze sa tak priblizne stale vyvija, alebo je to taka porucha, ze proste nikdy sa nevie, co zivot prinesie a kam sa to zvrtne?