Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
25. sep 2012

@magimary nebo se svlíká naprosto stejným způsobem jako vždy, ráno si musí pusti před školkou Cars, sníst chleba a jít kadit 😅 😅 😅 😅 a jakmile se mu něco, co fakt dělá dlouhou dobu stejně naruší, tak už je stres 😝 ale tohle je spíš fakt jako ta povaha, páč kamarádka má zdravou šikovnou holčičku, ale právě je taky "schíza", a má to v tomhle naprosto stejný 😝

ivia123
25. sep 2012

@erikasadek ahoj prepač ,ale nečitala som všetky ..,tato tema ma veľmi zaujala nakoľko mam kamošku ,ktora ma podobny problem s dcerkou ,no ona si to nechce pripustiľ.Stručne opišem.Jej dcerka ma 2roky 4mesiace,ale nič nerozprava ak povie,tak len mama a ano ,ostatne su len zvuky čomu nikto nerozumie.Medzi deťmi sa nevie hrať,všetkych bije. Minule si zobrala malu hokejku a skoro s ňou zabila moju 2 ročnu dcerku.No to som už nevydržala a povedala som jej svoj nazor.-Myslim jej mame .Zoberie si hračku bokom-nikomu ju neda,je až agresivna,ale je toho oveľa viac.Poradiš mi ,je to to, čo si myslim?

lios
25. sep 2012

uprimne kocky, nepytala som sa na vsetky jeho priznaky...bola som ako obarena ked mi to povedala...pre mna je to uplne nova situacia...aj ked v skolke ma hned druhy den upozornovala psychologicka, ze je iny ako jeho spoluziaci a bolo by vhodne ho integrovat aspon na hru do zdravej triedy...vtedy som si pomyslela, ze mozno bude na tom o nieco lepsie, alebo ma len take obdobie (bezproblemove)

Kr. sa ma vobec nepytala ako sa prejavuje...Priniesla som jej spravy od neurologicky, psychiatricky a z Andreasu, ktore citala az na konci...
Pracovala s nim klasicky ako pozname, strukturka...farby, tvary..atd.
No mame dg. len od Braunovej, autizmus....v Andrease sa mi nevedeli vyjadrit bolo to sice pred rokom ked nevedel este ceknut nic zmysluplne, uz by sa boli aj vyjadrili k autizmu, ale vtedy zobral pychologicku za ruku a viedol ju k takej malej kuchynke, kde jej zacal varit a imitovat ako to pali..nuz tym padom to nevdeli uzavriet... k Janosikovej som si prepasla termin, lebo Oski ochorel.

Presne ako hovori sisstin Kr. vobec nezaujima ci niekto spickuje alebo trepoce rukami. Ak som to spravne pochopila, tak sa snazi zamerat na 3 jadrove oblasti, ak su pritomne tak vylucuje autizmus.
Inak mna tiez zaujima ta fobia z tych stieracov..(to jej este urcite napisem email)
Budem sa opakovat, ale zbytok presne ako sisstin pise...dokonca aj u Oskara je to velmi podobne...ci s tou hypersenzitivitou v puse, alebo ritualiky...

Oski u Krej.ako vzdy ked sa ide pracovat... ked nieco nevedel, tak zacal zivat, osivat sa, stracal pozornost, zacal mi hovorit, ze mami pod domol... 😉...ale neboli ziadne hysterie.

Este stale mozem dat Oskiho rediagn. aj u Jan...

sisstin
25. sep 2012

@lios a on mluví jak teď? 😕

lios
25. sep 2012

@sisstin musim povedat, ze presne taketo situacie zazivame...ja som si myslela vzdy, ze je to dost autikovske.

sisstin
25. sep 2012

@lios já bych řekla, že tam ten rozdíl od autismu je v tom, že jeho ty jeho rituály nějak neomezují v běžném životě...prostě dokáže normálně fungovat jako každé jiné dítě, fakt v chování žádný rozdíly od zdravých nevidím vůbec. A hlavně časem všechno mizí, ve třech letech měl různých strachů apod. požehnaně, ted co se týče strachů nemá snad už nic, jen je prostě dítě, který se lehce v neznámé nebo nepříjemné situaci dostane do stresu.

magimary
25. sep 2012

@lios no, podľa mňa ten jeho rys (strachový) spomenie v tej správe, čo vám napíše
(teda za predpokladu, že o ňom vie 😕 )

ale teda, ak by nevedela, tak zase by ani nemohla posúdiť, či ho ten strach znefunkčňuje, či nie 😕

lios
25. sep 2012

@sisstin
slovna zasoba cca 450 slov, agramaticky, uz sa mu podari obcas aj 3slovna veta, inak fici na 2 slovnych,
este stale ked pouziva svoju rec nezrozumitelnu..ked chce rozpravat este viac ako rozprava co je dost 😀
stale sa ma pyta, musim odpovedat..niekedy povie zmysluplne slovo a k tomu prida blabol...
hlavu mam ako melon..lebo rozpraava veela.

tanapeta
25. sep 2012

@ivia123 toto vôbec nemusí byť autizmus.

tanapeta
25. sep 2012

@lios kde ti chodí do škôlky malý? Si z BA?

tanapeta
25. sep 2012

@lios naša povie všetko. Aj oponovať vie, používa prítomný aj budúci čas dokonca. Seba označuje v 1. osobe jednotného čísla...a autistka jak vyšitá. Má 5 rokov.
Dneska jej vravím, no poď slečna. A malá "ja nie som slečna, ja som fešanda" 🙂

lios
25. sep 2012

@sisstin ano funguje, ale ked prsi a ja naozaj musim pustit tie stierace, uz pozeram do zrkadla co zas bude..vzdy nabehne ten jeho strach..ale hned ako vystupi je vesely...este som rozmyslala, ci ten zvuk zo stieracov mu nevadi viac ako samotne stierace, lebo naozaj ma velmi citlive uska..

sisstin
25. sep 2012

@lios a to vyšetření na porozumění dal jak? 😕 Ta slovní zásoba je teda menší, než má Tygr, ten měl přesně ve čtyřech letech asi 700slov, ale to fakt teda může být ta smíšená forma..tam je ta aktivní slovní zásoba menší, páč je menší i ta pasivní....

lios
25. sep 2012

@tanapeta ano som z BA. chodi na Iljusinovu. Oski nepouziva casy...len ked nieco videl a povie mi, ze pozri mami zeriav a ja, ze kde? Oski ano bol zeriav..cize obcas minuly 😀

sisstin
25. sep 2012

@lios no ten zvuk být může, třeba my ted jeli busem a vždycky, když otevřel dveře, tak ta hydraulika dost nahlas zasyčela a Tygr si zakrejval uši, ale on mi umí říct, co mu vadí a že je to nahlas. Nemá z toho už strachy nebo tak, prostě si zacpe uši, ale jinak je v poho.

tanapeta
25. sep 2012

@lios a na Iljusinovej sa vyjadrujú k jeho diagnoze? myslím, ohľadne autizmu..

lios
25. sep 2012

@sisstin Kr.povedla, ze mala pocit, ze jej rozumie vsetko..v beznom zivote je to o 200% lepsie ako napr.pred rokom, ale myslim, ze naozaj v niektorych situaciach je to slabe...napr. odchoy z ihriska..pod doomov, lebo uz je zima, tma..atd..hadze sa o zem..ak mu chcem nieco vysvetlit neviem ci je to o tom, ze nerozumie, alebo taky 2rocny vzdor, ktory trva uz dllho.

sisstin
25. sep 2012

@lios tak to těžko říct, páč třeba Tygr rozumí naprosto normálně a stejně není ochotný nějaké situace respektovat. Ale on už se umí slušně vyjádřit, takže s náma debatuje a vidím, že tomu normoš rozumí, umí říct, proč mu to vadí a tak...ale prostě ho to sere 😅 😅 😅 😅

lios
25. sep 2012

@tanapeta no presne to je to co ma nastartovalo...doslova mi povedali, ze Oski je iny ako ostatne deti a mal by sa integrovat do zdravej triedy...nezda sa im byt autisticky..mozno este zaziju s nim situacie ked zmenia nazor...
Psychologicka so mnou opakovane presla specialno pedagogicku spravu od psychiatricky a vymenovala mi x veci, ktore jej na Oskarkovi nesedeli....sprava bola opisana z doby ked mal Oski 2,5roka...

meesha
25. sep 2012

@sisstin Muzu se optat, jak se prijde na tu velikost slovni zasoby? Ze nekdo spocita 20 slov chapu, ale jak se dela odhad tech 700? Jsem jen zvedava 🙂

sisstin
25. sep 2012

@meesha no do těch 500 jsem si to fakt zapisovala, pak už to je odhadem 😉 jinak Kr. mu dávala pojmenovat obrázky, a ona to má asi nějak řazené, a prý slovní zásoba na 4roky (měl 4,6roku) 😉

mon25
25. sep 2012

@meesha , to aj ja 😉

sisstin
25. sep 2012

@meesha nepojmenoval "hůl, vlajka", a to by prý v 4,6už měl..ale slova na 4roky uměl 😉

sisstin
25. sep 2012

třeba ted fakt nevím, kolik má slov...odhadem 1200-1500 to bude, on už fakt jako mluví normálně...používá "protože, když, vždyť, přece " apod., ale prostě výslovnost děs běs 😖

meesha
25. sep 2012

@sisstin Jeee dik...Ty brdo, tech 500 zapsanych, to je teda fuska, obdivuju. ( Je snazila dat dohromady cemu syn spolehlive rozumi a malem jsem si zavarila zavity :D (asi 7 slov ))

valika_val
25. sep 2012

@lios som z toho paf! 😉 😵 😵 😵 😵 😵

a neuveritelne ma stve, ze sme sa ku Kr. nedostali a prepasli termin... ale zas hadam este neumiera a dostaneme sa tam buduce leto, od zajtra setrim do prasiatka 😀

sisstin
25. sep 2012

@meesha tak já to zapisovala postupně že, takže to šlo..najednou bych si fakt nevzpomněla 😅

valika_val
25. sep 2012

@sisstin 😀 😀 😀 toto, toto. aj ja sa do toho pustim.
inak ty si tygrovi nikdy nerobila ATEC test? alebo akykolvek iny na PAS?

valika_val
25. sep 2012

@meesha 😀 😀 😀 ty si taka vtipna 😀

lios
25. sep 2012

Aj nam dala Kr.pomenovat obrazky a vedel vsetko... tesila som sa..tlacila som ho ocami 😀 ..z inymi ulohami to uz bolo vselijake, kostrbate 😕

Ja mam tiez tabulku a zapisane slova..zacinam sa v tom uz stracat, ale da sa to.