Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

hanickacb
1. apr 2011

@holesov ahoj jo můžeš si požádat o přispevek na peči-vyřiz.trva dost dlouho tak od 6-12měs.a záleži na stupni postižení kterou mu dr schvali tak podle toho dostaneš kč.

erikasadek
autor
1. apr 2011

ahojte vidim ze to tu frci.. som rada.. 🙂 vitam nove tvare.. 🙂

@holesov za seba ti nepomozem v tomto kedze nie som na slovensku.... ale urcite nieco take existuje u vas musis sa len pytat a pozerat vela cez net urcite najdes svoje prava socialne... 😉
my sme tie zuz konecne dostali na pata, aj s mesiacmi do zadu.. spat+ dostvam aj prispevok pre rodice kedze nemozem pracovat na plny uvazok 🙂 som rada aj zato kazda korunka pomoze.....

jarka82
1. apr 2011

ahoj Erikasadek 🙂

jankaw
4. apr 2011

Ahojte, chcem dat do pozornosti tuto stranku.
www.autizmus.tv

slavkadamko
4. apr 2011

a tu je dalšia nova stranka
http://www.oautizme.sk/

didla
12. apr 2011

@erikasadek ..Ahoj,,možem sa ťa opýtať,,,aký príspevok dostávaš na malého a aký je to pre rodičov,,lebo ja dostávam iba rodičovský príspevok a tiež pracujem len na polovičný uväzok..dakujem

erikasadek
autor
12. apr 2011

@didla neviem ci ti pomozem,; zijem v francuzku... takze neviem ci ti to pomoze, ale na postihnute dieta je 126 € a+ sa pripocitavaju dalsie € podl atoho co potrebuje .. ja osobne dostavam len 126€ + ako priplatok ze nepracujem 400€ ale moze to ist az do 1000e a viac.. vsetko zalezi od kazdeho pripadu.. osobne mne to staci pokryva mi to plne naklady na jeho aktivity mimo.... kedze nemocnica + transport je zadarmo tak len naozaj jeho mimo aktivity..
inak baby nebola osm tu dlho ale mam v kybli pc.. a tak cakam na novy .. ako darcek ku narodeninam este si pockam...
@slavkaadamko nikdy som sa ti nepodakovala za tvoje slova podpory, dali mi vzdy silu a hlavne moj pohlad na vec sa strasne zmenil za ten jeden rok..
dakujem teraz ze mam takeho syna akeho mam je to len obahetenie, k mojmu zivotu teda nasmu spolocnemu ukazal mi svet o ktorom som ani netusila.. je to bohatsvo mat taketo dieta aj ked na zaciatku to vyzera byt uplne inak.. vsetko zle je na nieco dobre.......

jarka82
13. apr 2011

Ahojte 🙂
@didla odial si?
@erikasadek ako sa u vas vola ten prispevok? ja dostavam na maleho 191 mesacne ale o prispevku este k tomu ze nepracujem som este nepocula U nas sa to vola DLA.

slavkadamko
15. apr 2011

@erikasadek ja tebe dakujem...ty si ma vždy vedela a vieš nakopnúť...tvoj optimizmus,laska a uprimnosť je na nezaplatenie... Paťko a Josh majú najužastnejšiu maminu...naše deti nám dali a budu davať stale viac a viac obohatenia...ich očami spozname svet aký by sme inak nepoznali...

slavkadamko
15. apr 2011

@didla ahoj, aj ja dostavam len RP(190€) a myslím že na nič ine ani nárok nemáme...akurat na kompenz.prispevok napr.benzín....holt Slovensko..."vedia" ako pomocť post. detičkam- pomôž si sam ☹
@jarka82 ahooooj po dlhej dobe...ako sa máte?
@erikasadek už nech máš moja PC v poriadku...nech to tu fičííí...trocha to tu zmrzllllo...že by ustup autizmu ?!...pochybujem ...rýchlo sa vráť a rozprúd to tu 🙂

alinocka
16. apr 2011

Ahojte tak v pondelok sme boli 2krat v Trnave v tom detskom integ.centre a dozvedeli sme sa ze tam nie su oprávnený dať nám diagnozu jedine co mozu je vypracovat podrobnu spravu(samozrejme ze ked sme tam volali po prvy krat nikto nic take nespomenul ale nevadi).Teraz bol s Vaness vo vnútri partner chcel vidieť ako to tam prebieha a čo pani magistra robí s Vanesskou(na Vanku sa nikto nesmie skaredo pozret tatinko ja super extra ochranar 😉 ),no a pani mgr mu povedala ze pravdepodobne je tam aj komunikacna vada tuším dysfázia(že tie deti vedia mat aj nejake auti znaky ale autizmus sa nepotvrdí a že u Vanessky dosť tých znakou chýba teda aspon co ona spozorovala jediný taký znak je že sa hrá s rukamy-ale tam to nerobila som jej to povedala,tak to možno bude nejaky slaby autizmus si myslim ale ci spravne neviem nie som odborník...........no uvidíme ako na koniec dopadneme a co budeme mať za diagnozu do konca roka to hadam bude.V pondelok tam ideme zas,a ja zas budem isto cakat na chodbe s malou Timejkou lebo chlap bude chcet byt vo vnutri a ked sa ho budem pytat co presne vsetko sa tam dialo a rozpravala zas sa nic moc nedozviem lebo z neho je to ako tahat z chlpatej deky alebo mi nakoniec povie uplnu somarinu(mozno aj teraz si to vysvetlil po svojom?).Ideme von ked je tak krásne pekný deň prajem

jarka82
17. apr 2011

@slavkadamko ahojky 🙂 mame sa celkom dobre a vy ako? v auguste nas caka prehodnotenie na autstickom centre po roku 😕 inak u nas ziadna zmena okrem toho ze sa maly v skole nudi cita plynule jak po slovenky anglicky a pise tiez 😀 No to s tymi prispevkami doma je naozaj smutne ☹

lucka261177
19. apr 2011

ahojte maminky tak som si vas citala na dve etapy 🙂 uff dalo to zabrat.Mam doma synceka ktory ma tri rocky.do jendeho roka respektive podla mna do mmr vakciny to bolo dietatko vecne usmievave dzavotajuce a uplne bezproblemove.pekne papal od 5 mesiaca prikrmy a od toho cca roka prestal uplne jest.papap len mliecko suchy rohlik a horalku.dokonca aj inu sladkost odmietal uz na pohlad.ked sme mu nieco ponukli napinalo ho.rec sa vyvyijala podla mna normalne pekne gagotal a slabikoval si.potom to uz ostalo len na jeho detskej reci.rozprava si cely den ale nema to zmysel.psychologasme navstivili asi v pa a pol roku kedy jeho spravanie bolo absolutne neunosne myslela som si ze je to nejake obdobie vzdoru tak som skusala co by na neho mohlo platit.v niektorych pripadoch naozaj stacilo nevsimanie si ale v mnoha sa to vobec nedalo kedze sa mi naschval rozbehol na cestu.keby som ho zavrela do izby asi by mi ju tam rozbil.dodnes ma posluchne len ked sa on ma naladu a mozem sa rozkrajat prosit zakazovat dat po zadku.je mi zahadou preco ked robi zle ma vyraz v tvari ze presne vie ze sa to nesmie cize posobi ako normalne zdrave dieta ale nejake vychovne prostriedky na neho proste neplatia.boli sme na diagnostike u pani janosikovej.mame poruchu vyvoja reci a auti rysy ktore ale mizni jeden podruhom cim sme vasci.ked ostavaju velmi zjemnene.najhorsie je pre mna okolie preto som si veru aj poplakala ked som tu citala niekoko tych stran konfrontacii so saxanou.poznamky typu dajte mu na zadok rozmaznancovi absolutne nenavidim a aj ked vysvetlim ze nieje asi v poriadku co nemam potvrdene tak im je to jedno.som znechutena z tejto spolocnosti.zoberiem ta do vreca a dam ciganom alebo to sa nehanbis taky velky tak plakat to akoze kto im dal pravo nejako vobec reagovat?vsetko dokazem prijat a zvladat s kludom za tu dobu som si zvykla ale toto je nonsens.vobec by ma nenapadlo ze v nestasti ma este budu odcudzovat cakala som pochopenie a toleranciu.chodim do andreasu na terapie prvy krat to bolo bez placu vcera pekne robil co ma tak sa tesim.no a na logeopediu do institutu reci kde nas ucia posunky a zatial sa sustredit aspon chvilu na jednu vec maly nas mal uplne na haku ze on opakovat nebude ani sa nam nepozrel na ruky a zrazu zo dna na den vsetky co som si pamatala zopakoval.to su nase pokroky po 4 logopediach.aj ked ono je to hlavne o praci doma nie o tej hodinke tam.chcem vas vsetky pozdravit dat vam velky obdiv za to ze mnohe mate aj druhe deticky ja si to nejako ani len vo sne neviem predstavit akoby som to zvladla podakovat za vsetky info za zalozenie temy a vobec za to ze STE 🙂

magimary
19. apr 2011

@lucka261177 ahoj...
ja som síce v tejto téme ešte nebola, ale mám ju medzi obľúbenými (k prečítaniu všetkého som sa ešte nedostala, ale každý nový príspevok mám "v merku"), takže viem, čo sa tu deje najnovšie... chcela som sa zapojiť až keď bude jasné, že sem ozaj patríme...zatiaľ som stále odolávala, ale...
my máme chlapčeka, bude mať 2,5 roka, ale Tvoj príbeh ma zaujal najmä preto, že je podobný tomu nášmu s našim Tadynkom, tiež to bolo do roka relat. OK dieťa, každopádne bol kontaktný, veselý, štebotníček (aj keď mal mierne zaostávanie, tak mesiac-dva za "tabuľkami" /podľa neurológov/, ale to bolo na to, čo si zažil počas života u inej matky /máme ho v pestúnstve/ a bezprostredne po ňom aj tak ešte veľký zázrak...),
ale po roku začal s fóbiami neskutočných rozmerov, všetkého možného sa bál (aj naozaj neskutočných vecí!!!napr. lyžičky na papanie!!!)..., pričom vždy niekoľko veľkých strachov a fóbií striedalo zase iné strachy a fóbie...len jednu si "nesie" stále... strach z kúpania vecí s nimi súviace (hoci do roka zbožňoval vodu, dokonca aj v bazénoch, nielen vo vaničke)... a potom už to šlo...
aktuálne sme vo fáze, akú si opísala vyššie ty... o.i. tiež nerozpráva, len si rapoce echolalickými odozvami bez zmyslu... aj sa na sebe smeje, akoby sám sebe hovoril vtipy, aj ich intonuje, ale rozumie si len on... ☹
no a čakáme na vyšetrenie u neurologičky a následne (okolo toho 3.roku) aj inde...
takže, zatiaľ nemáme nič isté, ale nakoľko ja som s autistickými deťmi chvíľu pracovala, už viem, čo si mám všímať a čo nie, takže na 80% sme "v tom"... 😔

budem rada, ak skončíme "len" s auti-rysmi... 😔

prajem pekné dni...

lucka261177
19. apr 2011

ja som sa niekde docitala ze ked to oznacia ako len auti rysy ze je to to najhorsie lebo vobec nemas narok na nejake prispevky na postihnutie ale v podstate ak nemas na drahu specialnu skolku alebo nenatrafis na ustretovost v normlanej skolke kde sa bude tvojmu dietatku niektovenovat tak mozes ostal vlastne doma bez naroku na nejaku podporu.ja sa tak naivne utiekam k myslienkam ze z toho vyrastie.samko sa za dva tyzdne velmi zmenil presne ako som pocuvala odvsadial ze ten treti tok je taky prelomovy.uz ma aj respektuje niekedy cely den.samko nema rad ked ho niekto cudzi chyta ale ked sa s nim akoze nahanaju deti tak mozu 🙂 ma problem s bildbordom kde je osoba ktora sa usmieva strasne sa hanbi a skala hlavu a nechce ist tym smerom.ale niekedy to pekne zvlada len sa usmieva ma nabok hlavu a ide dalej niekedy musime odist.samko nema nic take typicke okrem nerozpravania co by bolo naplnene na 100 percent a povazovane za autizmus.ono su to len take veci ked si tu citam mamicky ze od kazdeho dietatka jedna vec.ako je skakanie na sedacke to robi casto a miluje to ale ktore zdrave dieta nie? alebo hadzanie kamenov do vody zase ktore dieta to nema rado? rozprava hatlaninkou naseba v zrkadle.naozaj sa modlim nech je to len nejaka tvrdohlavost ze chce robit iba to co on chce .jeho tatinko je taky isty a ma 33 🙂 takze som naozaj svedava ked pojdeme na rediagnostiku ako to snim bude.

magimary
19. apr 2011

@lucka261177 no, to je blbé s tými príspevkami... 😖 😒
náš tady má obrovskú paletu príznakov... ☹
-nehovorí (pozná a používa asi dve tri slová, hoci do roka ich bolo možno aj do desať)
-používa echoláliu a "hatlaninskú samovravu", keď je sám v postieľke (po zobudení, alebo pred spaním)
-jeho jedinou (!!!) záľubou sú len a len veci, ktoré sa točia... všetky ostatné sú mu ukradnuté...
-celý jeho deň je sprevádzaným len točením...točí všetko, čo mu príde pod ruku, točí sa a "hrá sa" kolo-kolo, všade, kde prídeme jediné, čo ho zaujíma sú ventilátory, práčky, všade si okamžite všimne všetky guličky, kruhy, gombíky a už "kričí": "toč, toč, toč!!!" (minule sme "čítali" knihu o zvieratkách-tie ho samozrejme ani najmenej nezaujímajú, možno ešte tak pes, ale víťazoslávne skríkne, keď v knihe zbadá nápis "Zvieracie rodinky" a ukazuje na malé písmenko "O" a opäť hlási: "toč, toč, toč!")
-inak nemá žiadne pre deti typické hry (o symbolickej ani nehovoriac!), hračky používa len na svoj "výskum", kde sa čo všetko dá točiť-samozrejme najviac na autíčkach...
-prípadne hračky zbiera a ukladá, resp. "škrečkuje" si ich na nejaké "svoje" miesto...
-neznáša kúpanie, ani vyzliekanie (lebo to už vie, že za ním nasleduje kúpanie), ani čistenie uší, nosa, strihanie nechtov...to máva vždy záchvaty hnevu, trieska, sa, zúri, kričí, vreští, vzpiera sa, dvaja ho nevieme udržať (a to je drobnučký malý chlapec), trasie sa na celom tele, akoby mal epizáchvat... nič z tohto do roka nerobil ani nezažil žiadnu traumu, kto. by to mohla spôsobiť (že by zlá skúsenosť s kúpaním)
-neznáša niektoré predmety a bojí sa ich (tiež až idúc do záchvatu, ak mu ich náhodou podám), hoci dovtedy sa s nimi normálne hral a zrazu pred nimi uteká a bojí sa... (akoby mu niečo v hlávke "preplo")...
-neznáša nové topánky, keď mu ich idem vyskúšať=panika, ale keď už ich nosí, tak pohoda
-neznáša zmeny (cez jarné prázdniny sme boli na dovolenke na chate a ešte teraz sa z toho nevie spamätať)
-neznáša cudzích ľudí, bojí sa ich, stráni sa, uniká... takto reaguje viac menej aj pred inými deťmi, je skôr ten ústupčivý, bojí sa ich, nechá si všetko vziať, ale k našim ostatným deťom je agresívny, ak mu niečo nedajú hneď, jačí, kričí "záchvatuje"
-miluje rituály...vie úžasne (za)fungovať ako zdravé dokonca i poslušné dieťa, keď mu umožníme jeho naučené rituály pred spaním, po zobudení, pri prebaľovaní (btw., nočník=opäť absolútna panika, neviem kedy saa zbavíme plienok ☹ ), ale rituály musia byť vždy v tom istom prevedení, inak je nespokojný, nespolupracuje, plače (stačí, ak ho ide ukladať môj muž, urobí niečo inak a je zle)
-nechápe prirovnanie a prenesené významy (nechápe, keď akože "vybijeme" stôl, keď sa oňho buchol, začne plakať, lebo si myslí, že to "bijeme" jeho, alebo že "nono" patriace stolu patrí jemu)...
-nevie prejaviť cit, pochopenie, pohladenie, účasť a empatiu (aj keď minule ma pohladil 😵, ale cvičíme to a už badám pokroky),
-nenormálne veľa, preveľa, ale naozaj extrémne veľa PAPÁ (!), je viac ako my ostatní... (ale je chudučký ako trieska, chodíme aj na gastro, tam vychádza zatiaľ všetko OK? v oktobri ideme na nové odbery, tak uvidíme, či bude nejaká zmena)
-nezaujíma ho spoločné čítanie, spoločné hry (radšej si stavia sám vežu z kociek, škoda že nie sú guľaté 😅 , to by bolo úplne dokonalé uvoľnenie; nechce moju pomoc...)
-z doktorov a vyšetrení má panický strach (nedá sa odvážiť, odmerať)...má opäť ten trasľavo-panický záchvat
-... je toho ešte veľa, teraz ma nenapadne viac, ale na rozdiel od typických autíkov...
-on má zachovaný očný kontakt a vie sa krásne pritúliť (najmä ku mne), keď potrebuje akosi "dobiť" baterky...príde schúli sa ku mne a "ťuťká sa"... (mojká sa)...

magimary
19. apr 2011

no ale zabudla som to najdôležitejšie:
že ak je Tadyk v pohode a nemá narušenú niektorú zo svojich "aurier" (množ. číslo od slova aura 😅 ),
tak je to milý, veselý a usmievavý chlapec, na pohľad totálne zdravý... 😔

magimary
19. apr 2011

a ešte som predsa niečo zabudla...
Mám pocit, že Tady nám minimálne rozumie, niekedy mám pocit, že nerozumie ani najzákladnejšie informácie (čo už ako maličký chápal "no-no"!), ale niekedy v málom porozumie (napr. "poď,ideme papať" alebo "Poď, ideme si umyť zúbky"-tak toto viem jasne, že rozumie, ale iné... 😔 😒 ☹ ani veľmi nie...)...
lenže toto je spoločné ešte aj pre MR, preto bude dôležitá diferenciálna diagnostika...
jeho matka brala 21 rokov heroín, narodil sa a nedýchal, museli ho oživovať, AS mal 4/6 😔..., takže uňho to ešte môže byť mentálne retardácia a nie AUT... 😢 ☹ a možno aj nič a zrazu sa jedného dňa zobudí a dobehne vývin, ako tu aj písala niektorá babulka, že jej dcérka sa tie oneskorila po očkovaní, ale potom to dobehla, keď mala 3,5 roka, resp. nie úplne ale že je na tom lepšie...neviem, už ktorá ste to tu písali (asi 5 strán dozadu)... 😕 😔

lucka261177
19. apr 2011

magimary sme si tu urobili chatovacie okienko 🙂 kocky pardon 🙂 my na vas cakame 🙂 tak precitala som si to vsetko a takmer vsetko sme mali my .kupanie miloval a potom mal obdobie kedy strasne plakal ked sme sa mali ist kupat.ja vsak tak nejako take veci s ktorymi nemal problem neberiem v uvahy a nasilu som ho kupala vsak ako inak ho aj umyjem ze? a sme sa tam s nim blaznili a prestal plakat.no a potom som si uvedomila ze mu vadilo ako mu tecie voda do oci a preto to prestal mat rad.tak sme ho naucili zaklonit hlavicku a prestal sa bat kupania.hracky si tiez nikolko mesiaov ukladal na jedno miesto akoby ich len prekladal ja som to ale nepripisovala autizmu vela deti sa tak hra.uz to prestal robit.samozrejme nenavidel skusanie novych topanok to tu pisalo vela maminiek aj na inych diskusiach ale aj to uz prestalo.zmeny prostredia sme akosi riesili ze sme proste kazdy den chodili na nove miesta je ich asi 20 a on ich akceptuje alebo to len tak odoznelo.neviem ale prvy krat sme si to vsimli ze sme odbocili z domu inym smerom a on strasne plakal to bolo davno ale potom prestal a ked sme tam odbocili nabuduce uz neplakal.preto hovorim ze ja neviem k comu to pripisovat lebo nic niej u nas take stale dlhodobe.spolocne citanie ignoroval bol dokonca agresivny a zahadzoval vsetko ale teraz uz dokaze chvilu pozerat.hry boli tak isto na tom ani za boha sa nechcel somnou hrat ale zrazu ked som zacala vymyslat ze parkujeme auta do garaze ktoru sme postavili z lega a vydavam kadejake zvuky tych aut tak mi dovoli sa snim chvilocku hrat.takze u nas vek naozaj riesi vsetky tieto veci.je mi luto co si musel Tady zazit mne az srdce zviera ked taketo veci vidim okolo seba uz bude dufam len dobre 🙂

magimary
19. apr 2011

@lucka261177 Ďakujem 😉 🙂
hej, ja si vravím, že na to, čím všetkým si prišiel (a aké strašné mal abstinenčné príznaky ☹ ☹ ☹ ☹) je úžasne, ako na tom ešte je... ☹ 😔 😢
ale na druhej strane, u nás je to práve-naopak ako u vás- takto už vyše roka...v niektorých veciach viac, v niektorých menej... ale napr. na to kúpanie (aj u nás sa skrátka musí, veď ako inak?) nefunguje vonkoncom nič...jemu nevadí tečúca voda do očí, on vreští, metá sa , vzpiera sa a "záchvatuje" ešte predtým než ho dáme do vody... a to už trvá skoro rok a pol...
ostatné veci vzniknú a zase zaniknú a zase sa objavia... ale s prestávkami vlastne fungujú stále a niektoré sú ozaj stabilné... napríklad tá bizarná záľuba v točení...jasne, že všetky deti v istom období majú rady točenie...ale nie rok... máme ho natočeného na videu spred roka a robil to isté, čo teraz...(akurát sme si to v nedeľu uvedomili, keď sme ho pri tej istej činnosti natočili teraz znova)...

veru, aj ja čakám, že sa zapoja aj babulky, zbehlé v tejto témičky a zatiaľ si tu len my takto..."kurizujeme"... 😅 😉 🙂

magimary
19. apr 2011

na prvých 5 fotkách je apríl 2010...
vtedy všade chodil s miskami, lebo sa nimi výborne točí...

a na ďalších 3 fotkách je apríl 2011...
a stále chodí s miskami...z rovnakého dôvodu...
/síce teraz má v rukách dvoch točiacich vlkov-taká ta stará komunistická točiaca sa hračka, čo vydáva zvuk, keď sa dobre zatočí/

lucka261177
19. apr 2011

to je krasny chlapcek 🙂 co docat no?tato tema je bohuzial o autikoch a mozeme len verit ze sa vsetko na dobre obrati 🙂

magimary
19. apr 2011

@lucka261177 hej, veď jasne 😉 🙂
napokon, ak urobíme všetko preto, aby mali aj autíci šťastný a plnohodnotný život, tak oni budú spokojní a my (aspoň sčasti) naplnení... 😉 🙂
napokon, keď som študovala, chcela som sa o tieto deti starať (a teda aj som sa starala, ale len chvíľu)...
tak sa mi to asi splnilo... a možno aj navždy...
uvidíme...
ja to mám stále otvorené... a ešte stále aj verím v Zázrak...
kým nie je nič na papieri, fungujeme ďalej akoby nič... resp. rozvíjame malého aspoň tam, kde sa dá a tak ako sa dá 😉
a výsledky (aj keď malinké a po krôčikoch) vidíme 😵

jolinka
20. apr 2011

@magimary to som bola ja co som spominala dievcatko co malo auti crty a zlepsilo sa...

u nas to bolo sposobene vyvojovou dysfaziou receptivneho resp. zmiesaneho typu.... to je porucha reci, u nas bolo hlavne neporozumenie reci. s tymto typom dysfazie maju deti casto v rannom veku auti crty. Ona do tych 2,5 roka rozumela fakt minimalne, menej ako rocne dieta. nechapala ani ze ludia maju meno alebo ze na zavolanie sa ma otocit...take pojmy ako prines, pod sem, pozri sa ... nic ☹ jedine chapala slovo papat, a ked som ku nej natiahla ruku tak podala.
nemala auti crty spojene s nejakym specialnym zaujmom... tocenie, radenie veci, fascinacia nejakymi predmetmi trebars dverami, vypinacmi a pod. Bola taky senzitivny zvieratkovsky typ 😉 onuchavala, oblizovala, jedla zo zeme, piskala ako psik, imitovala skreky zvierat.... no uzili sme si srandy 😕

bola skor taky pasivny typ, v podstate ju nezaujimalo nic... doma sa niekde zabednila pod stol, za gauc, tam hrkala s nejakymi poharikmi, vkladala a vysypala kocky.. este si prilozila epedo aby ju nebolo vidno a pozerala cez skaru von..
vonku zase bohapusta nuda tzv. jej hranie bolo maximalne hadzanie kamienkov do kanala, inak sa len suchala po lavickach a obrubnikoch s tym svojim nepritomnym pohladom, ... 😒
vlastne jedine hry co ju zaujimali, ak sa prebrala a ozila, bolo skakanie po gauci, na fit lopte, vonku behanie a kricanie dookola... po tom 2,5 roku to bola tocenie a behanie do kruhu jedina hra ked sa {konecne} pridala aj k detom

vyzadovala rutinu v jedeni, jedla len par jedal, jeden cas len to co sa dalo chytit do ruky, obliekanie, kupanie, strihanie... katastrofa, este presne pred rokom v aprili, ked mala 3,5 roka sme chodili v 20 stupnoch v rukaviciach, hlavne bol problem zmenit oblecenie na ake bola zvyknuta...

jolinka
20. apr 2011

deti s receptivnou dysfaziu, oni nie len ze nerozumeju reci, to jest vyznam slov, viet ale celkove aj socialnym, komunikacnym situaciam... co je velmi podobne autizmu

trebars deti skakali na chodniku lebo videli smetiarske auto, ona sa pridala k nim tiez skakala a mavala, ale otocena chrbtom k smetiarom, na druhy den v podobny cas prisla na prazdny chodnik, bez deti aj bez smetiarov 😉 a opat skakala, mavala.. nepochopila o co ide. 😒

jolinka
20. apr 2011

@magimary ale na tvojom mieste by som sla s malym na diagnostiku, cim skor tym lepsie. treba vybrat dobreho odborniku, tu na SK je to dr. Janosikova a potom v Brne v APLE dr. Thorova, ta je myslim lepsia, este chodia do Prahy k dr. Krejcirovej.

jolinka
20. apr 2011

Inak mala ma teraz 4,5 roka a uz je na tom velmi dobre... od 3,5 do 4 roka jej vymizli takmer vsetky auti crty, vyrazne sa zlepsila v reci a komunikacii, zvlada normalnu skolku, kamarati sa s detmi. Rec ma na to ze ma dysfaziu uz na velmi dobrej urovni, tvori pekne vety suvetia, akurat jej problem robi este gramatika, v dlhsich vetach sa zamotava opakuje a tiez nerozumie zlozitejsim otazkam... do 4 rokov nekladla otazky a ani na ziadnu neodpovedala resp. odpovedala s neporozumenim. Pre nu je zlozita otazka napr. Ako sa vola tvoja ucitelka v skolke? S cim sa otvaraju dvere? ap.

z auti crt jej ostalo len to, ze neznasa ked sa jej dotkne cudzi clovek, ani my jej nesmieme pomoct bez opytania, vyzaduje urcity pohar a tanier , sedi len na svojom mieste, obliekat veci mozeme len v urcitom poradi, nemozes dat najprv ciapku a potom bundu... atd. ale to ma i vela zdravych deti len mozno nie v takej silnej forme.... da sa s tym zit.

magimary
20. apr 2011

@jolinka wow, ďakujem! za názor, postrehy a opis tvojej malej...
no, ak by to aj u nás súviselo s dysfáziou, tak keď chcem riešiť s niekym reč (psychologička, neurológ), tak všetci okamžite zahlásia, že reč je ešte skoro riešiť (čo u "domováčikov" ozaj je; mám pocit, že 95% domováčikov má výrazne, veľmi výrazne oneskorený vývin reči...už som sa pokúšala aj analyzovať, čím to je, ale neprišla som na nič okrem toho všeobecne známeho slabého rečového vzoru v decákoch...ale toto nebude jediný dôvod, lebo toto sa deje aj u detí, ktoré su od malinka v profirodinách), čiže s tou rečovou poruchou (v zmysle dysfázie) zatiaľ akosi neviem uspieť, ale na ten autizmus sa už akosi chytá aj neurologička 😝 🙄 takže ideme tam a potom skúsime Andreas (tam je tá p. dr. Jánošiková?)... ozaj a je tam potrebný nejaký výmenný lístok, či odporúčanie? platí sa to? či ako to je? 😕

do Prahy by sme na začiatok určite nešli, myslím, že na tú úvodnú diagnostiku postačí názor aj tu u nás a ak by sa nám potom niečo nezdalo, máme ešte aj iné možnosti (ako hovoríš, Brno, Praha), čo je fajn...

jolinka
20. apr 2011

@magimary
hlavne u Tadyho je znepokojujuce to tocenie veci a ze sa zaujima len o to...to je bohuzial dost smerom k autizmu
Inak medzi autikmi je vela pritulnych, maznavych typov, dokonca ani dobry ocny kontakt nevylucuje autizmus... akurat ze snad je to vtedy nejaka lahsia... ale ja nie som samozrejme diagnostik, len som popri problemoch s dcerou uz vela o tom precitala 🙂

vymenny listok treba od pediatricky a hlavne sa nedaj odbyt ze dieta ma cas... pediatri rec vacsinou neriesia a potom sa zbytocne zameska cas co sa da s dietatom pracovat aby bolo na tom lepsie

myslim ze v tych sukromnych centrach ako Andreas sa plati za terapie, minimalne nieco doplacas, ale ja ti nepoviem kolko spytaj sa niekoho kto tam chodi

zuzanada
20. apr 2011

@magimary, ahoj ja sa pripájam k @jolinka. Tiež si myslím, že by ste mali ísť čím skôr na diagnostiku. My teda máme tiež rôzne fóbie, hlavne čo sa týka zvukov a strašne ťažko sa toho zbavuje. Myslím si, že sa toho Maťo ani nikdy celkom nezbaví. No neva, hlavne že človek vie, čo mu je a ako s ním pracovať.

Inak sme boli včera na kontrole na neurológií a bola nám doporučená operácia hlavičky. Mám z toho strach a musím si to všetko riadne premyslieť. Maťo sa zase prejavil vo svojom bojovom duchu, ale nakoniec sa podarilo mu ako-tak urobiť EEG.

Teraz sa strašne teší na Veľkú noc. No neviem, či si pamätá, čo bolo minulý rok, ale básničku "šiby ryby...." mu spájam s Veľkým vajcom a to je "niečo"!!! 😉 Stále si opakuje "stauká, Majka, vuké vajco, noooooo". 😵