Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

kaja73
22. júl 2011

@susik77 pedagog,ale s autistami som robila len niečo cez rok-takmer dva,predtym 13 rokov s fetakmi,takže preto hovorim o koleginkach co sa problematike venuju už roky rokuce.Ja som mala prave malinke deti 3-5 r na starosti.

hankahc
22. júl 2011

@anka912 no ked ja sa ho spytam ze kde bol tak mi nepovie ze bol som napr. u starkej, ale povie meno psa co ma starka, alebo kamion (ked s nim boli vonku atd..) ale nikdy mi nepovie konkretnu osobu alebo to miesto, len veci co ho tam zaujali..

inac naslo som v Galante centrum kde sa zaoberaju aj autismom som tam hned aj volala ale asi maju dovolenky ☹ a co sa tyka klineckeho psychologa tak to bude asi troska problem ☹ , ale nevedi som ochotna ist aj do Partizanskeho, Bratislava atd..

susik77
22. júl 2011

@hankahc - jj to je vidiet ze nerozumie otazke-takze kludne to moze byt ta dysfazia. inak teraz som sa verci tiez nieco pytala a odpovedla mi tiez prave chybne-ze nerozumela...

sisstin
22. júl 2011

@hankahc ahoj, tak první bych se tě zeptala, jestli chlapeček ukazuje prstem a sdílí pozornost, tj- ukáže na něco, co ho zajímá, udělá zvuk, podívá se na tebe a čeká od tebe reakci 😉 to je fak základní věc 😉 dál je důležité, jaké má porozumění řeči - v tomhle věku by měl rozumět naprosto všemu, takže by měl normálně reagovat na vše, co říkáte, měl by umět "odpovídat( v tomto případě ukázat, když nemluví) na otázka typu: "Z čeho se pije?" (ukáže na hrnek), čím jezdíme (ukáže na autíčko ) atd. Měl by rozlišovat názvy jako nahoře-dole, malý-velký, mokrý-suchý atd. Prostě v běžné řeči by už neměl mít žádné problémy reagovat a rozumět 😉 takhle to mají děti standartní a děti s expresivní dysfázií - tj. tam není problém s porozuměním řeči, to je v normě, ale se samotným vyjadřováním 😉

susik77
22. júl 2011

@hankahc , @sisstin - jj, presne jak pise siss. my mame problem prave s porozumenim. ale ak ma zmiesanu dysfaziu, bude mat asi problem aj s rozpravanim aj s porozumenim...

anka912
22. júl 2011

@hankahc ja nemám osobné skúsenosti s tými rôznymi poruchami, len s našim autíkom a uňho je to tak, že príde domov napr. od babky a spýtam sa ho kde si bol? bol si u babky alebo v tescu? tak odpoveď žiadna alebo že bol v Tescu či Bille a pod. Niekedy povie u babky, alebo to čo počul posledné. Naša psych. mi to vysvetľovala tak, že on nechápe časovým súslednostiam a keď sa ho spýtam, že kde bol, tak je v zmätku, lebo on už niekedy bol aj v tescu, aj v bille, aj u babky atď, nechápe, že chcem vedieť tú poslednú vec, čo už bolo proste preňho nemá zmysel. A pritom také normálne bežné, aktuálne porozumenie je dobré. Aj sa vekom pekne zlepšuje, takže tam sú aj črty nejakej dysfázie, keby ho niekto dopodrobna diagnostikoval, tak mu dá možno aj 4 diagnózy.
Asi som ti nepomohla, ale ak malý povie niečo čo má súvis s babkou, tak to je dobrý znak, ale zas keď porovnám kde boli moje dve staršie dcéry s porozumením v 3 rokoch, tak tam fakt niečo bude..
Skús sa ho pýtať napr. aby ti priniesol hračku, ktorá je v druhej izbe, ktorú nevidí, tak či pochopí. Alebo keď sa odniekiaľ vráti, tak sa spýtaj, bol si u babky alebo v tescu napr. Také malé zisťovacie otázky, či má len reálne porozumenie, čo vidí a je práve teraz, alebo aj časové a to čo nevidí.

hankahc
22. júl 2011

@sisstin ahoj 🙂

takto: ukazem mu auto a on akoze zavrci ako auto, ukazem kravu tak zamuka 🙂 , ked chce pit tak si vypyta, aj to ked sa docika tak pride za mnou a povie ze mokre a vie ze teple je teple a aj ked je zima asi tak..

este by som sa vas rada opytala mamicky co mate deti jedno s akym autismom ako ste ich napr. odnaucili od plienok a pripade umyvat si zuby, lebo toto je tiez velky problem u nas ☹

smardik
22. júl 2011

ahoj, sice nemám autistické dítě-aspon teda psycholožka to vyloučila tak snad ne ale nakukuku tady a právě jsem zas četla co píše sisstin o tom sdílení pozornosti a taky to u nás není jak by mělo být, Tomík má s porozuměním dost vážný problém, uvídíme co zjistíme v září

sisstin
22. júl 2011

@hankahc no tak to mluví ale docela slušně ne? 😉 Syn má expresivní dysfázii a v tomhle věku neřekl ani ň 😉 fakt jako že vůbec nic 😉 co to sdílení pozornosti? Dělá to nebo dělal to jako mladší? 😉

susik77
22. júl 2011

@hankahc - Hani, my teda nemame ani s autizmom, ale tiez bol problem odplienkovat aj s umyvanim ruk. Veru proste plienku vyzadovala, na nocniku odmietala sediet. Tak tesne pred 3.narodkami som ju nechala v lete u nasich po dvore behat len v tunike bez nohaviciek, takze cikala ked sa jej chcelo do travicky-to sa jej pacilo 🙂 a vnutri do hracieho nocnika 🙂 sice si tam zvykla odvtedy cikat do nocnika a do travicky ale aj do 3.5 roka sa mi hocikedy pocikala v byte...a po navrate mala specialitku kakat na balkone na umely travnik 😎 teraz mame stale plienky na noc-ma tvrdy spanok, takze sa nezobudi. ale uz odplienkovavame, mm ju budi asi 3x v noci. Ale na odplienkovanie v noci je cas do 5 rokov, tak to nehrotim.
A s umyvanim ruk-som uspela tak, ze som dosledna. To na nu velmi dobre funguje. Vzdy ked prideme domov a po pouziti WC hned umyt ruky+kupili sme v DM princeznovske mydielko -vonave s trblietkami. Tak teraz si uz sama umyva 🙂

susik77
22. júl 2011

@hankahc akonahle sme rozbehli chodenie na nocnik, davali sme jej za kazdy podareny pokus gumoveho medvedika. ked uz to bolo lepsie, tak sme presli na samolepky. celkom sa im vytesuje 🙂 a teraz mame motivacny kalendar so samolepkami 🙂 vzdy si vyberie sma samolepku a nalepi si ju 🙂

hankahc
22. júl 2011

@sisstin on zacal tie prve slova hadam pred dvoma mesiacmi, dovtedy to bolo ticho a po tom tichu prislo to neskutocne skriekanie typu eeeeee a az dovtedy, pokial som nevyhadzala celu skrinu lebo som nevedela co chce a az teraz ako trojrocny mi povie ze co chce to aj to mu niekedy nie je rozumiet..
ked mal maly dva aj pol bola som s nim u logopedicky, ta ho skumala pri hre atd..verdikt bol taky ze su tam autisicke znaky a ze mam cakat kedy bude hovorit, lebo to on musi chciet ale dolezitejsia vec pre nu boli tie plienky ze to treba odstranit, ale to sa nepodarilo ale zacal akoze hovorit

sisstin
22. júl 2011

@hankahc no těžko říct, ale zas na autismus si myslím to nějak extra nevypadá 😉 určitě by to chtělo fakt dobrého klinického psychologa...třeba je chlapeček "jen" trochu opožděný a má víc negativistické období (povahu) 😉 jinak syn měl pleny plně do 3let a 2 měsíců, a pak do týdne byl bez nich na den i na noc, bez nehod..takže ono se to pak může rychle změnit 😉

susik77
22. júl 2011

@hankahc - a ako to mate s hrubou a jemnou motorikou? ja to na obidvocvh holkach vidim, ze psychicky pokrok urobia vzdy ked sa naucia nieco pohybovaho al. kreslit, strihat a pod....

sisstin
22. júl 2011

@hankahc pokud teda rozumí a i jinak se neverbálně dorozumívá (ukáže, naznačí si atd), tak by tedy mohlo jít bud o ten celkově opožděný vývoj, nebo dysfázii expresivní..nebo o obojí 😉 ale hlídat a nějak zdiagnostikovat to určitě chce 😉 najít si dobrého klinického logopeda - to, co popisuješ, NENÍ dobrý logoped 😉

hankahc
22. júl 2011

@susik77 😀 😀 ako ta tak citam mam pocit ze nase deti by si mohli ruky podat 😀 😀 ..on ma rad velmi znacky tak som povystrihovala z novin znacky z baumaxu ze STOP zdražovaniu! a ked sa vycikal na dlazku tak som to tam nalepila a povedal ze STOP nesmie sa cikat na zem STOP, on to po mne zopakoval ze stop nono, ale vycural sa tesne vedla 😠 neviem ci je to ze nechape, alebo jeho pohodlnost! a nocne odnaucanie od plienky pche! snad ked mu budem kupovat tasku do skoly 🤐 🤐 😕 😀

smardik
22. júl 2011

@hankahc malý má plíny plně a zatím nevypadá že se jich brzy zbavíme, zuby si teda čistí - on je taková citlivka citlivá takže co se týče mytí dělá se to u nás 10x denně ale třeba se sám nenají-ani to nezkouší, ne že to nezvládne. Diagnoza u jedné psycholožky je opožděný vývoj a vývojová dyfázie, logopedka s dysfázií nesouhlasí takže uvidíme co bude

susik77
22. júl 2011

@hankahc - mozno bude nadany, za chvilu sa nauci citat a nebudes si lamat hlavu s nejakymi plienkami 🙂
inak Veru je strasne tvrdohlava a ma svoje pravidla- napr. jablko chce len bez supky a nesmie tam byt ani 0.5 mm supky 🙂 alebo ked nieco kresli a terezka jej tam urobi 0.5 cm ciarku na papier tak hysak a podobne...

magimary
22. júl 2011

@smardik náš Tady je rovnako starý, ako tvoj Tom a je na tom rovnako, aj čo sa týka plienok, aj čo sa týka umývania, aj čo sa týka jedenia a ani len neskúšania samost.jedenia...
😝 😉
a dg. poškodenie CNS+atyp.autizmus
porozumenie minimálne (ak, tak len konkrétne) a expresia -jednoslovne cca 25 slov...

hankahc
22. júl 2011

@susik77 noo tak to je podobne aj u nas, jemu velmi pomahlo lego, strihat zatial nehrozi vobec a kresli len sem tam, jeho napriklad teraz ocarilo odrazadlo co je urcene pre 1,5 - 2,5 rocne deti..teraz pochopil ze sa na tom odraza a posuva dopredu dokonca sa uz naucil aj cuvat 😕

hankahc
22. júl 2011

@smardik
@sisstin no mne to tiez vychadza asi na to ze bude troska pozadu a mozno ta nejaka dysfazia (to som doteraz vobec netusila ze aj to moze a vlastne vdaka vam to viem 😵 😵 )

uz len najst nejakeho dobreho psychologa uff

hankahc
22. júl 2011

a este by ma zaujimalo, ze ked mojmu synovi zistia opozdeny vyvoj a nejaky druh tej dysfazie bude moct ist normalne do skolky?? ja by som velmi rada do skolky 😕

sisstin
22. júl 2011

@hankahc při té dysfázii je nejlepší logopedická třída, ale pokud není možnost, tak děti s expresivní chodí do normální školky většinou 😉 jinak jako ta dysfázie taky není žádná sranda, ta reedukace je poměrně náročná... kdyžtak mrkni na můj blog, mám tam hodně věcí, jak s dětma pracovat atd. www.tichysvet.blogspot.com 😉

lucka261177
22. júl 2011

@magimary ten apgar ma az tri cisla?
kde to najdem?na tej sprave o porode?

smardik
22. júl 2011

@magimary no u nás jídlo hrůza nechce ted jíst a sám to nezkouší, nemá zájem nebo potřebuju já fakt nevím. Co teda zvládne je napichovátko-třeba chlaba nakrájený na kousky, ovoce si napíchne ale honí to různě po talíři a po 4soustech chce po mě at mu napíchnu. ted čtu co máte za diagnozu, my zatím čekáme na tu Krejčířovou pak snad budeme vědět jak na tom je. ale mám u sebe v albu článek o Tomáškovi

magimary
22. júl 2011

@lucka261177 luci, niekde udávajú tri (najmä, ak sa vyskytol problém v prvých dvoch),
obvykle však dve...
totiž normálne sa Apgarovej skóre hodnotí po prvej minute života, po piatej a desiatej,
ale ak je všetko OK, napíšu sa len posledné dve hodnoty 😉

hej nájdeš to napr. v prepúšťacej správe z pôrodnice, alebo v takom tom štatistickom pôrodopise (ak si si ho pred odovzdaním lekárke prefotila a máš ho doma), len tam je to tak šalamúnsky napísané v stĺpcoch, ťažko sa z toho vysomáriť, ale lekárka ti to musí z papierov malého vedieť povedať 😉

@smardik, dg. - napísala som vyššie, no u nás je to s jedlom veľmi podobné, ale on si ani nenapichne...😝

smardik
22. júl 2011

@magimary já se pak na diagnozu dívala ale pozdě 🙂, no pořád se autismu bojím ale doufám že nebude

magimary
22. júl 2011

výborne vysvetlené tu:
---

Hodnotenie novorodenca podľa Apgar skóre

Apgar skóre je na celom svete štandardne používaným skorovacím systémom novorodenca po pôrode. Je nazvaný podľa americkej anesteziologičky Virginie Apgar. Hrubo hodnotí stav novorodenca a jeho včasnú adaptáciu na nové prostredie. Hodnotí sa pri ňom 5 klinických znakov, za každý z nich je možné prideliť od 0 do 2 bodov. Plný počet je teda 10, najnižšie skóre je 0 bodov. Hodnotenie sa robí v 1., 5., a 10. minúte po pôrode.

Znaky, ktoré sa hodnotia:

Akcia srdca
Dýchanie
Svalové napätie
Reakcia na podráždenie (napr. odsávanie, ktoré sa robí vždy hneď po narodení)
Farba kože

Hodnotenie výsledku:

7 až 10 bodov – dobrá adaptácia (dieťa môže byť umiestnené na fyziologickom oddelení, prípadne s matkou v izbe systémom rooming-in)

4 až 6 bodov – svedčí stredne závažnú poruchu adaptácie, porucha môže byť prechodného razu (dieťa je potrebné sledovať, porucha môže byť prechodná, ale môže byť prvým prejavom ochorenia)

0 až 3 bodov – svedčí pre ťažkú poruchu adaptácie, novorodenec má poruchu základných životných funkcií, ak má hodnotenie 0 je bez známok života. Tieto deti vyžadujú okamžitú resuscitáciu, vo väčšine prípadov umelú pľúcnu ventiláciu. Ďalší priebeh závisí od faktorov, ktoré tento stav spôsobili a od dĺžky ich pôsobenia. Deti sú umiestnené na jednotke intenzívnej starostlivosti s permanentným monitorovaním životných funkcií.

---
@smardik 🙂 no, my sme tiež zvedaví, ako nás vývin posunie ďalej a ako napokon skončíme 😉

smardik
22. júl 2011

@magimary budu to tu muset přečíst at vím které dítě na tom jak je, já se autismu bála ale dost věcí z toho proč jsem se bála vymizelo nebo se zmírnilo tak snad ne a sociální komunikaci má dobrou

susik77
22. júl 2011

@magimary - este som zabudla ohladne toho porodu s Veru - dost rychlo po porode ju zobrali ze ju musia dat do inkubatora...teraz neviem ci to bolo az tak akutne...dali mi ju asi za 5 hodin na izbu.