Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
22. júl 2011

@susik77 to by mohlo súvisieť skôr s problémom malej udržať si telesnú teplotu... 😉

susik77
22. júl 2011

@magimary - jj, u nas to vyzeralo tak, ze veru bola skoro do konca vysoko-t.j. nebola dolu klesnuta v panve...aj som 2x zvracala ako to slo dolu pocas porodu-porod trval 13 hodin, uz prave viac dr. skonstatovali ze tym padom, ze bol porod protrahovany moze mat veru problemy...ale u tychto poruch to byva komplexne-genetika, porod a poporodne problemy...

magimary
22. júl 2011

@susik77 ja som rodila identicky toho najstaršieho (všetko rovnaké), len ešte o tri hodky dlhšie, ostatné sedí, ako u teba 😝 😉

susik77
22. júl 2011

@magimary - a nema nejake problemy?

sisstin
22. júl 2011

mám nějakej nárůst návštěv na blogu najednou 😅 😅 😅

magimary
22. júl 2011

@susik77 na 99% nemá 😉
ale mali sme veeeeľmi ťažký prvý rok jeho života, ktorý takmer celý preplakal, bol predráždený a hotový, nepapal, nekakal, nerástol, nepriberal... no, napokon sa zistilo, že to je "len" z alergie na BKM... 😝 🙄 ☹
no a teraz?
má trošičku sťažené fonematické vnímanie, čo sa prejavovalo v neschopnosti zapamätať si jednoduché slová, preto mal aj rok odklad šk.dochádzky... (ale to sa prejavovalo až tesne pred vstupom do školy, inak hovoril krásne a plynule od 9 mesiacov, kedy začal aj chodiť)
teraz je to oveľa lepšie a aj v škole je výborný 😉
@sisstin nuž, vieš, keď ťa všetcíi "žerú" (žerieme) 😅 😎

sisstin
22. júl 2011

@magimary no já doufám, že jestli někdy budu mít ještě další dítě..tak bude mluvit normálně 😅 😅 😅

alaska28
22. júl 2011

Čo sa týka očkovania odporúčam tento článok http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

napísal ho neurológ z kramárov a je tam uvedené, že je už od minulého storočia známe, že môže prísť k post vakcinačným demyelizačným ochoreniam mozgu.. presne čo sa tam píše sedí na môjho R...

Ja súhlasím s Kajou a Erikou tiež som si o tom dosť zisťovala, tie letáky k vakcínam sú úplne hrôzostrašné :(( tu sú všetky registrované vakcíny a ich zloženie .. http://www.slobodavockovani.sk/news/prehlad-ock...

čo sa týka povinnosti očkovania na Sk nikto nemôže človeka donútiť, ústava je nad všetky zákony a vyhlášky .. V ČR už rodina vyhrala súdny spor kvôli neočkovaniu dieťaťa

Rod. očkovaný v 5 rokoch nie je, má to normálne v karte, kde som to podpísala, že mal závažné reakcie (čo je pravda).. ak by bol problém, tak mám ísť k neurologovi a ten napíše, že nedoporučuje. Okrem toho sa dá žiadať "zelená vakcína" bez hlinníka, formaldehydu a iných svinstiev. keby bol u nás problém tak poviem, že sa očkovaniu nebránim, ale nechcem vakcíny s týmto obsahom.. vraj je povinnosť štátu také vakcíny zabezpečiť.. Na tej stránke slobodavočkovaní sú aj info ako postupovať.icky

U nás je to len strašenie, strašenie, strašenie. A úplne zbytočne sa dávajú vakcíny tak malým deťom, ktoré ani nemajú šancu prísť do styku s niektorými chorobami. (napr. žltačka typu B prenášaná LEN krvou,alebo pohlavným stykom..)

MMR nemala na R. žiaden vplyv nám uškodila hexa a o tom som presvedčená aj spolu s pediatričkou ktorá celý ten vývoj R videla.. A to je už staršia pani a plne so mnou súhlasí v tom neočkovať. R prakticky nebýva chorý, má dobrú imunitu. Po očkovaní v 3 rokoch stratil skoro všetky rečové schopnosti pred tým spájal slová, niečo hovoril, bol úplne inak na tom.. od toho očkovania ide len dole...

Hanka najlepšie sa objednať k dr. Jánošíkovej www.andreas.sk tam je na nu kontakt robí buď v BA, alebo TT, podľa mňa to máte bližšie ako do Partizánskeho 😉 , je to tažko u tvojho malého určiť takto cez internet. CHce to odborníka. Môj autík chodil do bežnej škôlky,no mal asistentku. Tiež sme čakali, že sa tam "rozbehne" žial nestalo sa :(( ale niektoré deti sa rozbehnú no ak moc nemluví a nerozumie tak to tam pre neho bude dosť náročné, asi to moc nepôjde (bez asistentky). Na tie 3 ročné deti už sú tam kladené dosť vysoké nároky. (ak to je štátna škôlka) Môj nemá plienky cez deň od 26 mesiacov, proste som ho nechala behať dole bez a on si postupne začal uvedomovať, že ciká potom sa vždy chytil medzi nožky a prešlapoval, tak som ho dala na nočník a už to šlo.. dosť skoro ich nemal ani na von.
Zuby boli dlho problém, teraz máme elektrickú kefku a už celkom vydrží ten 3m cyklus.. no komentuje to to zase ne že ne 🙂

alaska28
22. júl 2011

Kaja inak ešte k tej našej debate o typoch autizmu by som len doplnila, že aj pri kannerovom môže byť vývoj ok a potom nastať regres ja mám viacero kamarátiek, kde deti boli predčasne narodené a sledované vo všetkých možných poradniach odborníkmi a všade boli označené ako za úplne normálne sa vyvíjajúce, gestovali, ukazovali, zdielali pozornosť, hovorili a potom zrazu bum a autisti tažkí :(( a môj nemal v tom rannom detstve auti prejavy mám ho aj natočeného proste pri týchto deťoch o ktorých píšem tam to malo dosť jasnú súvislosť s hexa vakcínou. Oni síce tvrdia, že MMR nespôsobuje autizmus, no na hexa vakcínu žiadne štúdie v tomto smere neboli robené, je pomerne krátko na trhu. a odkedy na tom trhu je, tak autíkov dosť pribúda :( čo hlásia viaceré diagnostické a terapeutické miesta :((( napr. u nás v dss vraj mali donednávna miesta problém obsadiť, teraz už je poradovník :( a to presne koreluje so zavedením povinnej hexavakcíny :((
A dezintegračná porucha zase je troška niečo iné, tam dieťa sa vyvíja normálne, potom začne klesať a obvykle len klesá niečo ako rett, ale negenetického pôvodu, tam obvykle ostáva ŤMR kdežto pri DA tam môže nastať po regrese aj prudký progres a kludne z dietaťa môže byť aj VFA poznám tiež viac takých detí čo v 3 rokoch vyzerali ako ťažkí MR autisti a neskôr dostali VFA.

Ja som úplne dosť vytočená, včera som bola bojovať za tých našich autíkov a TA3 ma tak zostrihala, že zo mňa spravila debila na n-tú :( Hovorila som 20 minút na kameru o celej situácii u nás na sk čo tu nie je (ranná péče, miesta pre predškolákov, dospelých klientov, respitná starostlivosť (odľahčovacie služby) a oni proste normálne polku vety (začiatok) vystrihli a tým pádom to dávalo úplne iný význam... Bolo mi večer do plaču od nervov.. Nemala som takúto skúsenosť, no pochopila som, že skutočne médiá sú neskutočne spolitizované :((
Naštastie aspoň STV dala aj inú časť, kde som chválila našu škôlku.. No a 2,5 hodiny sme mali debatu s VUC tak dúfam, že sa mi podarilo aspoň troška osvetliť situáciu na slovensku.. A ja sa nevzdám, ak budem mať priležitosť budem bojovať ďalej za naše deti na ktoré sa tu úplne kašle (ak nerátam svetlé výnimky) Vízia je, aby každá DSS-ka mala nejaké predškolské miesta pre autíkov a následne aj vytvárali miesta pre dospelých klientov, pretože situácia je neudržatelná :((

Mon-ja úplne som v šoku s Fredinka!!!! Toľko znakov a slov že vie?!!!! To je úplne sen pre mňa!! Je strašne šikovný určite je za tým aj veľa driny, no na takého roderika by si mohla celé dni tlačiť a ten by sa naučil čo sa giest týka tak h.... o on sa za 3 roky driny naučil 3 gestá aj tie sa mu pletú :((( treba zistiť, či je autíček vizuálny alebo imitačný typ, ak dobre imituje, tak gestá, ak vizuálne dobre rozlišuje a pamätá si, tak obrázky. Inak s tými gestami ako píšeš, áno majú výhodu v tom, že ruky sú pri sebe, no na druhej strane nie každý im rozumie :(( kdežto obrázku s textom porozumie každý.ČO som si robila ten kurz na prácu s autíkmi tam nám práve hovorili, že nejaký autík naučený gestá šiel do mekáča a robil znak hamburgeru, no nepochopili ho, tak dostal hysák :(( kdežto keby si vedel ukázať na obrázok pochopí ho každý.. Takže si myslím, že je asi dobré to kombinovať aj to aj to.. Ja som teraz rod. vyrobila na šnúrku od mobilu na krk obrázky maličké základné veci papať, piť, wc, pomoc a to používame aj vonku. Je fakt, že nosiť celú komunikačnú knihu je dosť nereálne :( ja som mu vyrobila takú malú A5 a malé obrázky to máme doma, no dalo by sa to aj nosiť. On si ale vie tiež vykomunikovať veci aj bez obrázkov a giest, tým že ukazuje, tak dosť vecí sa dá u neho tým pochopiť 🙂
Mon tiež som to počula o tých 30-100 gestách a obrázkoch-nástup reči, tak prečo sakra tí naši kluci niiiiiččč?? :DD vy máte ešte velkú šancu u nás žial už skôr hypotetickú..
Dostala som správu zo škôlky má 7! strán, úplne nechápem čo všetko vraj rod. robí a vie?! o dosť veciach som nemala ani tušenia!! Napr. vystrihuje s dopomocou geometrické tvary :D zaväzovanie šnúrok je v nácviku a pod 🙂 Mám to nascenované, keby niekto chcel pošlem 🙂

Dávam tip na dobré knižky www.literama.sk ja som tam nechala 54 euro ale mám toho hooodne. Treba si dať vyhladať u nich na stránke "dostupné" a "slovenský jazyk" jedna knižka je úúúplne skvelá sú tam reálne fotky všetkého možného, rozdelené po oblastiach a všetko s popiskami v sk. jazyku!! máme zase materiál na učenie 🙂

hankahc
22. júl 2011

@alaska28 diky moc za tu adresu, som akurat vyplnila ten evidencny list. do pondelka by sa mi mali ozvat a dohodnut termin. pomohla si mi velmi, dakujem ti kebyze mozem tak teba ta vas vsetky vystiskam 😵

magimary
22. júl 2011

@alaska28 akú knihu si si to tam objednala ty? hoď priamo link, ď. 😉

kaja73
22. júl 2011

@alaska28 Ten clanok od toho neurologa je super-hodim ho do fora o neočkovani-OK? Možno to manof necital.

magimary
22. júl 2011
valika_val
22. júl 2011

asi som pozadu, ale toto ste videli?
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-...
ak ano, tak pardon, ja len - ze ja nie 😅

alaska28
23. júl 2011

@magimari kopírujem z objednávky 🙂

Voňavá knižka Prvé slová
FRAGMENT
1 5,61 € 5,61 € Expedovaná
Kniha Moje prvé slová - 1000 obrázkov a slov
Moje prvé slová
MATYS
1 5,38 € 5,38 € Expedovaná
Kniha Na prázdninách - Leporelo s magnetickými hracími plochami
Na prázdninách
Craig Cameron
Junior
1 3,32 € 3,32 € Expedovaná
Kniha Prvé slová
Prvé slová
neuvedený autor
Junior
1 1,91 € 1,91 € Expedovaná
Kniha ABC moja prvá obrázková knižka
ABC moja prvá obrázková knižka
MATYS
1 4,14 € 4,14 € Expedovaná
Kniha Zvieratá
Zvieratá
neuvedený autor
Junior
1 1,91 € 1,91 € Expedovaná
Kniha Kamaráti z dvora
Kamaráti z dvora
Nataša Ďurinová
MATYS
1 6,28 € 6,28 € Expedovaná
Kniha U nás doma
U nás doma
Sibyla Mislovičová, Anne Suess
MATYS
1 4,14 € 4,14 € Expedovaná
Kniha Na farme
Na farme
neuvedený autor
MATYS
1 3,69 € 3,69 € Expedovaná
Kniha Moje prvé slovíčka - trblietavá knižka
Moje prvé slovíčka
Sibyla Mislovičová
MATYS
1 2,91 € 2,91 € Expedovaná
Kniha Červená Čiapočka - Počúvaj a čítaj rozprávku
Červená Čiapočka
REBO PRODUCTIONS CZ
1 5,84 € 5,84 € Expedovaná
Kniha Moja prvá knižnica - Darčekový kufrík s 8 leporelami
Moja prvá knižnica
SLOVART
1 7,35 € 7,35 € Expedovaná

@hankahc nemáš zač, dúfam, že Vám to pomôže, na sk diagnostikuje takmer všetky deti dr. Jánošíková aj my máme od nej dg, zbytočne by ste behali po psychológoch, ktorí nemajú skúsenosti a strácali čas, je lepšie ísť k niekomu s dlhoročnou praxou 😉 termín bude asi neskôr objednávacie doby sú žial dlhé :( no my máme dg už od 2,5 roka. Oni vedia aj poradiť nám napr. vybavili aj integráciu do bežnej škôlky. Je dobré, že si podala žiadosť ako "zdravé dieťa" tiež sme to tak spravili, inak sa často stane, že ho proste nevezmú, ale akonáhle máte rozhodnutie o prijatí už to nie je také jednoduché a mali by mu vytvoriť podmienky.

alaska28
23. júl 2011

Najviac sa mi páči tá od matys prvé slová 1000 slov, tam sú krásne, reálne fotky s popiskami.. tá voňavá knižka je tiež pekná, tá trblietavá už dosť o ničom pre rod. a nekúpila by som ani ten súbor leporiel, lebo tam je na stránke len jeden obrázok, je to pre úplne malé deti, ale také nič moc.. sú to malinké knižky a v každej len pár obrázkov. tie zvieratká so zvukom sú dobré zaťial fungujú a krásne spravená knižka, čo papajú ale aj čo máme napr. z kravičky a pod. dosť z nich som odložila, aby nemal všetko naraz. zvieratká na statku by som už nevzala, tam sú dosť také odveci slová ako vlečka na traktor a postroj pre kone. No celkovo som spokojná s knižkami za tie ceny!! toľko nestoja ani v lidli (keď je akcia) a nehovorím ani o panta rei tam som minule bola a každá obyčajná detská knižka šla od 10 euro hore, som bola šokovaná!!

alaska28
23. júl 2011

Ja som objednávala z tejto kategórie http://www.literama.sk/sk/knihy-kategoria/33/pu...

hankahc
23. júl 2011

@alaska28 nevadi pockam si na ten termin 😉 , aj tak si idem predlzovat matersku dovolenku, lebo okrem tohto problemu mame problem s oblickou od narodenia a este k tomu som spozorovala ze je velmi casto na špičkach 😔 teraz neviem si dat suvis s tym spickovanim (my sme rok cvicili vojtovu aj v cilistove sme boli lebo mal ochabnute svalstvo) som zvedava ako dopadneme urcite dam vediet 😵

magimary
24. júl 2011

Ahojte Babulky šikulky!!!
balíme kufre (teda už nakladáme) do auta a ideme na týždeň do Štúrova! 🙂
Tak sa tu majte fajn!!!
a pekne píšte, som zvedavá na vaše novinky! 😉 🙂

@alaska28 , dík za obsažnú odpoveď o knižkách 😉 🙂

anka912
27. júl 2011

@valika_val ahoj, mala si dnes byť v Prešove u nejakej odborníčky, ako ste dopadli? My sme sa včera z Prešova akurát vrátili

alinocka
27. júl 2011

My sme dnes boli na preventívnej 5ročnej kontrole+očkovanie,to bol horor zas....Ešte v čakarni Vanessa furt behala a utekala,mladšia Timka jej z radosťou sekundovala-no des..A vnútri plač a plač len Vanessku dr popočúvala,odmerala,odvážila a potom očkovanie bože to bolo celý tan čas kriku ach a ešte sa pridala aj Tima-ešte stále mi zvoní v ušiach....Ked bola Vanka vybavena vzal ju mm do auta a ja som ostala s Timkou u dr kvoli 2roč prehliadke Timea videla čo robi Vaness tak furt bačala ešte sa dr pýtala či je Timka ina ako Vanka alebo či má tiež nejake prejavy(nemá) a este im Tima vzala takeho motýla som si to všimla až pri aute..
No hrôza dnešný deň teda aspoň ráno...............

jankaw
27. júl 2011

Ahojte, som sa chcela spytat maminiek co maju dve deticky a starsie je autisticke, ako reagovalo na prichod surodenca? My planujeme este jedno babo a dnes som bola u kamaratky a zobrala som na ruky jej 4 mesacneho syna a Matko zacal tak ziarlit, ho zacal odtrhat odomna a potom bol na mne zaveseny ako kliest. Na jednej strane ma to tesi, ze sa takto prejavil, ale toto som vobec necakala. Neviem ako by reagoval, keby mal surodenca.

anka912
28. júl 2011

@jankaw ja mám môjho autíka najmladšieho, ale poznám niekoľko rodín, kde je autík najstarší a nikde mi nevraveli, že by s tým boli nejaké neprekonateľné problémy. Žiarli každé dieťa, aj môj syn, keď vezmem na ruky niekoho iného. A myslím, že súrodenec môže veľa pomôcť, už o tom bolo písané.

anka912
28. júl 2011

chcela by som vám porozprávať o našej návšteve u starých rodičov a to kvôli ich sliepkam. Posledné dve návštevy sa Maťkovi veľmi páčili - ako ich dedko krmil a stále ich vypúšťal na dvor a chodil medzi nimi, aj keď to mal zakázané. Keď dedko ich ohrádku zabezpečil proti otvoreniu, tak chodil za mnou a vravel- pustiť sliepočky. Povedala som mu dedko varí kávu, keď príde, tak mu povedz. A fakt keď dedko prišiel a si sadol, tak ho začal tlačiť zo stoličky a prosiť - otvoriť, pustiť sliepočky !
Keď sme šli domov, tak asi po hodine pochopil, že nejdeme niekam na návštevu alebo do obchodu, ale fakt domov a začal opakovať - ideme k babke, za dedkom, kumiť sliepočky, ideme do izbičky a tak dokola v kuse. Nepomohlo ani vyvsvetľovanie, že ideme domov, za Luckym (psom) za druhou babkou atď. V zúfalstve som sa ho opýtala- kúpime sliepočky domov? a on s novou vervou začal hovoriť- ideme do obchodu, kúpiť sliepočky- až kým sme neprišli domov.
Napadlo ma, či by sme mu fakt na náš malý dvor nemohli kúpiť dve malé sliepočky, len sa bojím, že by ich stále púšťal a náš rotvajlerovitý diabol by ich zmasakroval, keby sa dostali k nemu. A Maťko by mal z toho celoživotnú traumu. Muž kyslo odfrkoval, že čo vymýšľam, ale zas na druhej strane obidve naše dcéry už chovali všetko od výmyslu sveta - od pieskomilov, škrečkov, mor. prasiat, zajacov, zebričiek až po malú ropuchu, ktorá u nás zimovala. Tak prečo nekúpiť aj jemu?

lucka261177
28. júl 2011

@anka912 ked mate dvor tak preco nie? 🙂 bude par vajicok 🙂 ale to je dost prace vidim to u svokry.tam mam pocit ze cely zivot je o sliepkach.pustit ich nakrmit zavret nedovolit sediet na vajciach davat pozor aby ich kohut nenivocil 🙂 ale ked chces len koli malemu aby mal radost tak kup kuriatka a ked ho t presnane bavit uvaris polievku 🙂 aked neprestane budu sliepocky.kocky ja mozno vasu skupinu opustim lebo vsetko nasvedcuje tomu ze samko ma teda tu poruchu reci.zacal na vsetko ukazovat na vsetko caka ako sa to vola potom to opakuje.uz vie pocitat do 12 aj v AJ aj SJ lebo to ma odpozerane z rozpravok a tie karticky co som ich odfotila a dala zaramovat tie uz vsetky pozna a to sa stalo zo dna na den.proste sme sa spytali ze co je toto a on ze vlacik.no radost u nas nesmierna.vidiet vsak ze ma obrovsky problem spajat pismenka a ze to nebude lahke.uvidim ci vymizne este tych par podivnosti co mu zostalo.napriklad najnovsie ked mu spadne moj vlas niekam kde sa on hra tak zacen kricat akoby to bol had 🙂 dnes ideme do mesta za babkou tak uvidim ako bude na biboardy reagovat.mame aj pokrok z oducanim plienok.ja som sa tak bala a on to normalne chape ide vzdy von pred dvere a tam sa vycika serblik nechce takze kakanie zatial neviem ako budeme riesit ale objednala som mu iny serblik tak mozno ten sa mu bude pacit.objednala som mu aj vlaciky tomasa ktore miluje tak hodim do noveho serblika tomasa a poviem mu zek ed sa tam vycika alebo vykaka bude aj druhy vlacik 🙂 tak mi drzte palceky.ako zvaldate toto hnusne leto?meteorologovia slubuje od buducej stredy teplo tak budem dufat 🙂

anka912
28. júl 2011

@lucka261177 to sú super správy, len ďalej pekne pracujte a možno tie obrázky ho tak trochu nakopli, že pochopil "vo čem to je".

anka912
28. júl 2011

ahojte, chcem sa opýtať mamín hlavne starších autíkov- ak sem chodia, či ste už niekedy počuli o Drahuškove alebo či s tým nemáte osobné skúsenosti. Známi tam v sobotu idú a chcú tam dať syna na týždeň, jedni 14-ročného a druhá rodina 6-ročného. Neviem si predstaviť, že by som tam nechala nášho, keď nevie pochopiť, kam ide, prečo a na ako dlho, ale zas do budúcnosti ho budem musieť učiť sa nejako odpútavať, nikto nežijeme večne. O iných pobytoch bez rodičov neviem pre naše deti, vie niekto ešte o niečom? Možno aj len napr. na víkend a pod.?
Diki za odpoveď

miriatko
28. júl 2011

Ahojte vsetky statocne maminky. Chcem sa s Vami poradit. Mam doma dcerku, v utorok mala 14 mesiacov,motoricky je vporiadku, v necelych 13 mesiacoch zacala chodit, teraz uz doslova lieta, krasne sa postavi hocikde sama v priestore, urobi drep, zodvihne si co potrebuje a postavi sa bez toho ze by spadla, horsie je na tom rec, ona na vsetko odpoveda eee, aaaa, alebo je ticho a len ukaze prstom, Prstekom ukazuje asi od 12. mesiaca na vsetko co ju zaujme alebo co chce, rozumiet rozumie take ako ukaz kde je tato, ukaze na neho, ked nie je doma, ukaze na jeho fotku, ukaze na hracky, prip. ked jej poviem dones to alebo tamto, prinesie, vie povedat havo ( psikov ma velmi rada), sem tam hovori na vsetko havo, vie si pre seba brblat take ako mamama, bababa, papapa, ked chce ona, vie tlieskat, ukaze ako sa ma, robi to ked ona chce, nechce ale mavat na rozlucku, nie je to ziadne urehotane dieta, smeje sa len na tom co uzna za vhodne, je takej vaznejsej povahy,je hrozne neposedna, stale beha hore dole, vytahujem ju z kazdej skrine, rozumie, ked jej pohrozim, ale ked palec schovam aj tak to urobi, na meno reaguje vzdy a vsade aj ked ju oslovi hocijaky cudzi clovek, nerada sa ale bozkava, a zblizka sa nerada diva do oci - to ma po svojom otcovi, to bude asi dedicna crta (manzel ked sa s niekym rozprava, tak skoro nikdy nepozera do oci, nerad sa objima a bozkava), vie ukladat kocky, prekladat ich z krabice do krabice, vie ukazat kde ma hracka ocko, usko, ale nie vzdy, v knizke ked ma naladu, ukaze nejake zvieratko, inak si sklada knizku - leporelo, take ako drevene vkladacie puzzle to nehrozi, len ich ohryza a vybera a vlozit ich nevie, dost sa zacina uz jedovat, ked jej nieco zoberiem alebo ju niekam nechcem pustit, vsetky cinnosti ju bavia tak 3 minuty a dost, pri jedení sa vie zahladiet doblba, jeduje sa pri obliekani, a ked pobehuje sem tam, a jej nieco hovorim, tak niekedy vie ignorovat, alebo poviem jej pod ku mne, rozbehne sa ku mne, pol metra predomnou sa otoci a so smiechom ujde odomna, rada sa hra s kablikmi, snurkami, ovladacom, vypina a zapina televizor, rada sa hra tak ze jej niekto hodi hracku, ona mu je vzdy prinesie a s usmevom poda,neviem, mozno chcem od nej vela, ale ostatne deti sa mi zdaju take, ze vselico uz povedia,vesele, priam ocami visia na cloveku, ked nieco hovori, ona je taka vaznejsia, nerada sa na niekoho dlhsie diva alebo napr ked vidi psika, tak bezi za nim a ludi okolo nej ma v pazi, moze jej hocikto hocico hovorit pre nu v tom momente exituje len ten psik,proste robi len to co chce ona, najviac ma trapi, ze sa nejako nemoze rozvypravat a nechce zamavat na rozlucku. Autizmu som sa obavala uz v 8 mesiacoch, lebo sa strasne malo usmievala, mohli sme jej robit opicky, ona na nas vazne hladela, teraz ma zaujem , smeje sa, napodobnuje, ked tlesknem aj ona tleskne a pod., napr. ked pozera rozpravku, ticho pozera, ked ju nieco zaujme tak ukaze prstom, ale ziadne take extremne prejavy radosti, ako ine deti, ti idu aj televizor zhodit, co sa tak smeju a zabavaju, alebo ona sa dokaze niekedy uplne tichucko hrat, bez toho aby vydavala pri tom nejaky zvuk. So spankom a jedenim nemame nejake velke problemy. Važi 12kg, meria 85 cm.Prosim Vas pekne o radu. S pozdravom Mirka.

alinocka
28. júl 2011

@anka912 ja som o Drahuškove počula z tv-bol to ako dokument alebo čosi také a mne sa to pozdávalo-tuším tam vraveli že najskor tam s detmi chodia nejaký ten čas a potom po čase im nejaky ten terapeut čo má nastarosti to dané dieťa povie že može ostat aj na noc-čo boli dokrútky s rodičmi tak si to chválili ale boli tam len veľký(mne prišli ako dospelý autici)davali to na STV2 možno v archýve to bude-tuším Cesty nádeje to boli ked budem mat cas tak to kuknem..........
teraz mi to tu plače vsetko 😖 😖 😖
Chcem dovču asi im ujdem 😀

alinocka
28. júl 2011

@miriatko no ja nie som zas nejaký odborník skor Ti poradia ostatne dievčatá ale mne príde mala ok len má možno takú povahu(takú vážnu).Moja mladsia zdrava dcerka má dva roky a teda rozpráva málo premalo ale tiež vsetko chape donese zanese-dr povedala že je ok aj ked malo rozpráva.......
ale tvoja maličká je este malá diagnostika sa robí tuším od 3rokov.....neviem a čo na nu vravi Vaša pedina?