Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
29. aug 2011

@magimary mohla by si mi prosím ťa tak polopatisticky napísať postup, ako sa používa to Logico? Teda čo vezmeš, kam to dáš a čo z toho máš. Ja nechápem princípu použitia.
Inak tiež si myslím, že tu aj na iných stránkach je toľko nápadov čo si vyrobiť, že nemusíte byť smutné, že si to nemôžete kúpiť. Jedna hra snáď nedokáže zázraky. Mne skôr chýba taký zoznam, že čo všetko by sa mohlo ešte precvičovať- napr, farby, potom tvary, potom prira´dovanie potm...už neviem čo a možno ešte odstupňované od najľahšieho po najťažšie. Ja keby mám takú osnovu, tak by som si už k tomu vyrobila vhodné precvičovátka, vari 🙂

magimary
29. aug 2011

pozrite, no nie je to fantastické?!? 😨 😵
http://luklearningsystem.com/product_info.php?c...

magimary
29. aug 2011

@wandah koľko to tam stálo a kde je ten obchod? 😕
myslíš, že to pochopí aj dieťa s MR? 😕
nebudeš predávať tie prac. listy? 😅

anka, to logico používa @sisstin-ona je erudovaná odpovedať ti...
inak am nič neprekladáš, tam vsunieš pracovný list do podložky a dieťa premiestňuje "čudlíky" k správnym bodom

wandah
29. aug 2011

@magimary kontrolnú tabuľku a prvé zošity kúpila Oliverovi moja mama, teraz kupujem sporadicky keď zvládne zošit čo máme, myslím že zošit stojí kolo 7,50 ak sa dobre pamätám. Predávať zatiaľ nebudem, ak tak neskôr lebo občas sa vraciame aj k jednoduchším úlohám, hľavne ka sme dlhšie odcestovaní tak Olivera nechávam vydýchnuť a neberiem žiadne úlohy z domu. A keď sa vrátime (napr. aj teraz sme na dovlenke) tak rýchlo urobíme pár úloh z jendoduchších zošitov na "osvieženie pamäti" a ideme na nové ťažšie....Predajňa je v BA pri autobusovej stanici Mlynske Nivy.
www.vnimavehracky.sk
Inak Logico som videla predávať aj v kníhkupectve Panta Rhei, majú k tomu samostatný stojan, musím to ísť pozrieť keď sa vrátime. Myslím ale že je to podobný princíp ako Bambino Luk, tak či to nie je škoda peňazí...

magimary
29. aug 2011

aj tu trochu teórie k tomu:
http://www.vnimavehracky.sk/node/23

magimary
29. aug 2011

@wandah no, ale to sa potom v tej kamennej predajni moc neoplatí...
veď je rozdiel dať za pracovný zošit 6,10€ (cez net, 183sk) a dať 7,5€ (235sk) v kamennom obchode, kde by som si pre to musela ísť a kde by som si asi len veeeľmi ťažko hľadala čas...
takže, ak sa rozhodnem, tak potom asi cez ten MMB 😉

erikasadek
autor
29. aug 2011

ahojte znova len na rychlop davam vam tu link na par prikaldov ako to tu hcodi a par pribehov deti tento je kao moj patrick!! plakal som pri reportazi minuly tyzdne, asi vam bude vadit francuzsky jazyk ale snad niekho poteis atieto linky.....
http://centreaba-nord.fr/index.php?pagen=0&-4-a...

holesov
29. aug 2011

@sisstin Zdravím,dneska jsem byla na uřadě vyzvednout si prukazku ZTP/P tak jsme na ní poprvé jely domu akorád platím tedy za kočárek jako zavazadlo jinak velká sleva n ajízdném,,,, tak alespon něco jinka projedu hodně peněz jak ji budu vozit do té školky... pak mi dala žádost na provoz motorového vozidla tak také hnedka zkusím,,, přemýšlela jsem i na příspěvek n aauto ale nevim nevim tomu moc nevěřím že by to vyšlo,,, a ještě mi řekla že na tu prukazku ZTP/P mám slevu v plénkárně i n aplenky tak ale nevím kde plénkárku tu nemáme jedině asi v lékárně že? zkusit se zeptat... dceka plinky stále nosí tak asi zkusím se optat a uvydíme... ještě čekám jak dopadne tem RD jestli nám to prodlouží či ne...

anka912
29. aug 2011

@erikasadek dík dcéra si to určite sradosťou pozrie, ona je fanda ako vieš fr. jazyka, a vari aj príbeh ju zaujme. Ináč ako prišla, tak stále frfle, ako tam bolo lepšie, všade čistejšie, aj jedlo že jej viac chutilo.... 🙂

erikasadek
autor
29. aug 2011

verim ze frfle 😀

anka912
29. aug 2011

@magimary dík pozrela som si to, tak prvé a tretie by boli fajn, druhé je pre malé deti. Čo mne ale na tom stále vadí je, že viem, že Maťo by sa s tým hral možno pár dní či týždňov a keď by to už vedel, už by ho to nebavilo. A dať za každé nejakých 10EUR je potom dosť. Fakt keby bola nejaká požičovňa alebo výmeňovňa hračiek 😀

anka912
29. aug 2011

@magimary ináč aj ostatné drev. hračky tam má krásne, len mi chýba bianko šek. Mne sa také veci tiež najviac páčia.

magimary
29. aug 2011

@anka912 veru, doteraz som si pozerala ten jej "šopík"
a "sánka dolu, šéfe!" 😅 😉
mať tak peňezi, tak hneď nakupujem...

a tiež je mi to také divnô, že teraz toho kopu pokupujem a Čo potom s tým ďalej? 😅 😝
tak, ale sa utešujem, že to budem mať raz do praxe, keď si otvorím vlastnú ambulanciu 😅 😕 😝
ale otvorím si ju niekedy? 😅

kedysi som veľmi chcela...
ale raz asi príde čas... 😕 😅

anka912
29. aug 2011

@magimary to by sa potom všetky deti tvárili, že majú nejaký problém aby sa mohli prísť s nimi zahrať k tebe 😀
to sa tak ešte oplatí tým babám, čo tu majú prvé bábo, že ešte to možno pár detí využije, že Lucka, val, llulla.......
Ja mám po babách také voľaké pre Maťa moc nepoužiteľné veci, oni skôr zbierali rôzne malé zvieratká, bábiky apod. kuchynky, asi sem ich málo vzdelávali 😀

yukki
29. aug 2011

@anka912 to prvé z Maginho linku vľavo..to geopuzzle mám. Napíš adresu a pošlem Ti to.

anka912
29. aug 2011

@yukki myslíš toto? a čo ti ja pošlem za to?
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=11399949&tab=4

magimary
29. aug 2011

@anka912 ja mám tiež po chlapcoch dosť takých základných vkladačiek a podo., ale Tady toho potrebuje predsa len trochu viac na rozvoj... 😒
tak, čo mi iné ostáva... 😉

ale tie "priamoautíkovské" vecičky (obrázky, kartičky, krabicovky) si urobím sama "z vlastných" zdrojov...
práve dnes som rozobrala takú guličkovú masážnu drevenú opierku, čo si dáva vodič auta na sedadlo a "získala" som tak drevené korále na triedenie 😅 , podobne mám také tie drevené farebné kocky (vežičky, mosty, valce atd), aj to budem používať na rozlišovanie a triedenie... a tak tie "drobnosti" (farebné štupľe od PETfliaš ai.), čo sa všade nájdu...
len ja to musím asi nejako vyselektovať, aby to nebolo moc okrúhle, lebo s "TOČ"-ivými predmetmi by som s ním ďaleko nezašla... /ale zase on točí všetkým...aj keď je to max. neokrúhle 😝 😅)
inak, myslíte si, že on bude točiť už (na)vždy???
ja som stále nejako čakala, že ono to vymizne 😕

yukki
29. aug 2011

@anka912 hej to..vlastne to vpravo, nie vľavo. Ta nič mi nepošleš. Teraz to vytiahnem, nechám to deti ešte týždeň skladať a potom Ti to pošlem. šak to sa nedá dokola tiež to isté robiť...ty to potom pošleš ďalšej..ja to mám z bazára, také drahé to zase nebolo ako sa tam píše.

anka912
29. aug 2011

@magimary asi nie, ale to vlastne záleží ako ďaleko sa pohne, ja som ti písala o tom 13 ročnom, čo stále hľadá tie toč.predmety, lenže on chudák vlastne nič iné nezvládne. Je aj motoricky aj intelekt. na tom zle. Aj Maťo, keď si ho nevšímame- nemáme n´ňho čas, tak tiež pobehuje a búcha, ale keď ho pritlačím, tak aj skrutkuje, aj skladá. Ak objaví nový svet iných možností, tak si myslím, že točiť síce bude, ale už nielen to, bude chcieť robiť aj niečo iné. A keď zažije ten pocit, že ja niečo viem urobiť sám, hoci aj jednoduchú vecičku.

anka912
29. aug 2011

@yukki ja by som ti mohla poslať nejaké veci, čo už Maťa nebavia- dnes-zajtra spíšem a ty si vyber. Keď bude čas, lebo škola "milá" volá a papierovačiek kopec.

yukki
29. aug 2011

Hej a ešte mám pre Vás možno jeden tip....logopedička mala také hračky, sa s Kikou hrávala...napríklad že obrázok zvieratka a zakrytý 4-5 dielmi dreva-to by sa dalo aj papierom, s farebnými "čudlíkmi"...po jednom sa to odkrývalo a Kika hádala aké zviera tam je (ja neviem, svinkin chvost..abo ratice...abo tigrove uši sa odkryli) ale hlavne taká jedna sa mi páčila, a to by ste si s laminovačkou vedeli vyrobiť...modré, červené a žlté pásiky...cca 2x10cm..a z nich skladať obrazce-prvý level bol len na predtlačenú farebnú A4 ich poukladať tak ako tam sú a druhý poskladať ten obrázok vedľa tej A4 predtlačenej a tretí zakryť predtlač a skladať spamäti...

anka912
29. aug 2011

@yukki vidíš a to je problémová vec naučiť Maťa, on akosi ani nevie pochopiť, že keď naľavo na vymaľovánke ma ujo červené tričko, tak ho také má mať aj napravo na predtlači. To asi súvisí s problémom s imitáciou a opakovaním
Fakt radšej učiť aj ťažšie ment. postihnuté dieťa, ale ktoré sa učiť chce, Maťo nemá tú blbú motiváciu, aj keď teraz, klopkám na drevo je to už trocha lepšie.

yukki
29. aug 2011

@anka912 no to Kika samozrejeme nedokáže tiež. Keď jej logopedička-mimochodom jedna skvelá pani doktorka-dala tú predtlač a že nech vyskladá vedľa obraz (bola to posteľ=dva modré pásy zvislo a medzi nimi žltý-červený-žltý ako matrac) tak si ani neprdla len jej vysypala celú krabicu pod stúl pre istotu....a povedala že je to garáž, nie posteľ....Včera nám známi doniesli nejaké veci pre Kiku, bolo tam tričko s tým akoby dubble efektom vo výstrihu, véčkovom...Kika si to obliekla a smrteľne vážne na to kukala a potom hovorí: to je chomút. Hejže je to chomút? Mám chomút ako Katka...(koník)

magimary
29. aug 2011

toto sú naše (teraz najfrekventovanejšie) vkladačky (mám ešte také menšie - s malými čudlíkmi, ale to mu zatiaľ nejde, to len vysype a točí drvenou podložkou 😅 😝 )
plus je tu nafotená základná vkladačka pre @valika_val
a hneď si ju potom vzal Tady na mušku (ešte nedávno ju nevedel) 😉

magimary
29. aug 2011

tie autá ešte nevie (to je relat. nová vkladačka), ale tie zvieratká sa mu už podaria

dík, anka, no tak snáď 😉 🙂

magimary
29. aug 2011

teraz zase hľadám na nete nejaký (dostupnejší) suchý zips 😕
nemáte tipy? 🙂

magimary
29. aug 2011

zatiaľ som našla tento, ako najlacnejší:
http://www.stoklasa-sk.sk/index.php?skupina=c01126
😕
len neviem, či je samolepiaci...
na to je asi až moc lacný 😝

kaja73
29. aug 2011

@magimary Si ma spominala-no boli sme na dovolenke v chorvatsku-2 tyždne.Bolo super,maly sa mal ako v raji,naučil sa plavat s rukavikmi,krasne sa opalil-som ani doteraz nevedela aky typ pokožky ma.Pocasie vyslo uplne suprove,more ako zrkadlo,bez vanku-len posledny den nam strasne zacalo fukat-už to mohlo den vydržat-ale co by som chcela ,že? Teraz vas dočitavam. 😉

sisstin
29. aug 2011

@anka912 Logico je na principu přiřazování barev, takže u každého úkolu je barevný puntík, dítě se podívá na úkol, na puntík, vezme puntík odpovídající barvy a přiřadí ho k řešení 😉 on to jako Tygr švihá šíleně rychle, takže občas ho dost nestíhám...
tady hledá např. na kterém vozíčku je více kostek

https://www.youtube.com/watch?v=fmLJhXOqyUA

tady třeba zraková percepce a logika, z jakých částí je robot složený

https://www.youtube.com/watch?v=q-KDw75-KuQ

tady počítání atd.

https://www.youtube.com/watch?v=ypln5QEe1Kg

v tomhle albu mám všechna témata od Logica, list po listu, my je máme všechny https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu... holky to hodně dělaj s dětma přes počítač z toho mýho alba, akorát je to trošku lehčí, páč se děti nemusí soustředit na ty barevný čudlíky a nepracují u toho motoricky 😉

@holesov tak super 🙂 já si myslím, že vám ten rodičák určitě prodlouží 🙂