Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
14. sep 2011

@erikasadek no to naozaj vyzera ako taka hracka a prave na napadlo ze ci uz vymysleli toho mickeyho na dotyk to by bola sranda keby sa dieta mohlo pomocou dotyku tej rozpravky zucastnit.to by samko vyskal od radosti.zacinam premyslat o viacerych GB aj ked kamos ma presviedca ze staci 16 ze to tak nejako inak zerie pamat ako PC.ani si neviem preddtavit co vsetko sa na tom klasicko tablete da robit.uz sa na to tesim.

erikasadek
autor
14. sep 2011

@lucka261177 to je hracka udukativna pre deti od 5 roku funguje ako i pad system ale robene pre deti mozu pozerat foto cita im knihu dotykova, a mozu sa ucit kreslit , alebo je to ako encyklopedia stlaci slovo a ono vysvetluje... mozu pocuvat muziku alebo foto , je to detsky i pad ja od nich kupujem vela veci a deti zboznuju je tam mickey , cars a ine funguje na karty takze je toho vela.. 🙂

pato ked zbadal mickey cars a toy story viacj mu netrebalo mam kup, takze v novembri ma narodky tak uz viem co kupujem stoji to 90 €

zelmirka1
14. sep 2011

to video @erikasadek bolo dost desne, je neuveritelne ze take nieco vobec niekto vymysli, inak podla mna to vznika z toho ze p. Prekopova vymyslela teoriu pevneho objatia a tak jej stuplo sebavedomie do hlavy a zacala si mysliet ze je skvela odbornicka na psychiku ze to chcela aplikovat aj na autikoch, len je dost hrozne ze sa toho niekto chyti a skusa take nieco, pritom nikto z nas neviem co sa odohrava v hlavickach takychto deti. A kazda normlana mamina predsa musi vediet ze toto je nezmysel. 😝

lucka261177
14. sep 2011

@erikasadek ale to maju tie nase deti stastie v akej dobe sa narodili.vymyslela si super darcek.mam pocite ze je tu nejako vela ludi narodenych v novembri 🙂 musim zacat mysliet co si zapytam ja 🙂 ja len dufam ze samko ten tablet hned prvy den nerozbije lebo to tatino asi nerozdycha 🙂 ale co by sme neurobili pre tie nase ratolesti?

erikasadek
autor
14. sep 2011

uz davno som vam chcela ukazat jednu hru ktoru mame naistalovanu pc.. pato sa ide sa nou zabit a ja ju povazujem za velmi uzitocnu mozno poznate mozno nie.. system spociva v liste veci a na obrazovke ich treba hladat nei je to lahke a hlavne slova zmysel slov pato dokazal takto pochopit vela slov spojeni s tyma zboznuje ich hladat skryte tu je ukazka kratka ako to funguje..... odporucam u nas vyhoda ze monitor je dotykovy takze parada... naozaj odporucam.. a potom je est ejedna; logika okrem sachov samozrejme..
http://fr.gonzagames.com/games/dream-day-first-...

druha je galapagos uzasna na logiku!!! zarucujem.. http://fr.gameshop-international.com/jeux/Galap...

anka912
14. sep 2011

@lucka261177 ja som dnes po dlhej dobe vybrala tiež tie Martinkove zvieratká a Maťo to celkom aj vydržal, ukazoval mi, kde je ktoré zvieratko a hral pexeso. My to máme blbé, lebo sa nám pokazila na notebooku myš a tak musí posúvať po tej poduške a aj to zvládne. Takže uňho je opačný problém, PC obsluhovať vie bez problémov, len ho tak nepriťahuje.
Napadlo ma ale, že na tom CD je kopec inýh aktivít, nielen zvuky- poznať zvieratká podľa obrázka, nájsť k obrázku fotku, nájsť zvier. rodinky, rúzne hry, pexeso atď. To vy nerobíte?
Škoda, že nešla napáliť Alenka, tam je toho veľa aj z iných oblastí- ovocie, lekár, pesničky, doplňovačka atď. To by si si mala zohnať.

lucka261177
14. sep 2011

@anka912 zlatik ja viem co tam vsetko je ale aj tu sa prejavuje samkov autizmus ze on len co chce ine ho neoslovilo este rodinka zvieratiek ale to ho nebudem mylit ako sa vola ktore pohlavie zvieratka a ucim ho ze maly konik velky konik mala krava a podobne.a ja som nasla na nete aj alenku aj este tu 3 cast ale on len toho martinka chce 🙂 mne sa zdaju tie ostatne tazke este pre neho pozerala som to.mozno jednu dve veci z kazdeho by vedel ale zatial teda ficime na tomto.a pexejo je takze je ho vela este na neho sest by zvladol ale to je vela co tam je.no a u nas je to tak ze lekar ovocie pesnicky a podobne to je u nas uplne nepoznane kedze nepapa ovocie nepozna ho lekarku nenavidi straaaasne a dlho sme tam neboli.ale podla mna by ani nechapal ze co to tam je uz som to skusala na inej stranke.to hrave uceni.cz si pozerala?tam je to super pre tiemale deti.mne samko reaguje na pochvalu takze on sa tesi ze mu tlieskaju take ruky 🙂

magimary
14. sep 2011

ahoooojte! 🙂
máme teraz doma megahektiku, tak nestíham, ale stále na vás myslím... 😉 🙂
a ešte aj budeme mať najbližšie dni (u nás zajtra začína vinobranie a budeme tu mať celú "perepuť z Hornákov"
neskôr dočítam... 😉

inak, pred siedmymi rokmi uzrel svetlo sveta náš Malý Veľký vedec Tomi 🙂 😉 😵
bolo to už tak dávno a predsa ako včera...

kaja73
14. sep 2011

@magimary Aj moj ma dnes narodky-13 rokov-takže aj vam vsetko naj-naj-naj.

magimary
14. sep 2011

@kaja73 vááážne??? to je krásne! tak aj vám všetko naj!!!
😵

ale inak dnes od rána stres, chaos, panika (od rána do večera som bola v decáku a od rána sme sa teda stále ponáhľali, aby sme včas odišli, všetko a všetkých zorganizovali a tak) a tesne pred mojim odchodom, ešte som išla do kúpeľne a čo sa nestalo...
Tady ide oproti mne v spacom vaku ako malý tuleň, otvára už druhé dvere (sklené, takže ho vidím, ale neverím vlastným očiam), lebo ako môže dieťa vyliezť z veľkej postieľky v spacom vaku???
nakúkam do jeho izby a padám do kolien... 😲 😨 ☹ 😠 😅 😲
on kompletne rozobral svoju (NOVÚ!) postieľku do šróbika, vylámal zglejené spoje a triumfálne si vyšiel ako kráľ na špacír... samozrejme ešte pred odchodom tam všetko rozbombardoval a urobil tam zasa meganeporiadok... 😖 🙄
skoro som dostala infarkt, rýchlo som rozmýšľala, čo urobiť, aby ho mama mohla dať na obed spať... rýchlo som zachraňovala situáciu...
narýchlo som rozložila cestovnú postieľku, zohnala iný matrac, odmontovala priviazanú predhcádzajúcu postieľku a modlila som sa, nech tam Tady mamine (naobed za-)spí...
samozrejme, že nezaspal...
ale to sme zistili až potom (teda ja nie, ja som to videla už len na fotkách, čo mi mužík nafotil 😖 )...
samozrejme okamžite z cestovnej postele vyliezol a urobil v izbe sodomu-gomoru z mojich šanónov, vecí a všetkého, čo v izbe je/bolo...
keď som prišla domov (o 19,00) už spal (keďže cez deň nespal vôbec), takže som ten bordel tam ešte nevidela, ale muž to len posunul do kúta a bordel na mňa čaká (zajtra)... 😖 😒 😝

mňa ide v takýchto jeho deštruktívnych chvíľach roztrhať od zlosti... 😖 😔 😝

alaska28
14. sep 2011

Ahojky, čo sa týka súkromných pascí všetky maminky poznám osobne (okrem moniky, ale tú zase intenzívne cez net) a sú super, že šli na kameru. My sme proti metóde začali mať výhrady po tom čo sa odvysielal na ČT dokument mámo táto obejmi mě ktorý bol dosť strašný cca 10 minút kriku chlapečka, krik jeho matky na neho, trasenie hlavičkou. Monika napísala na blog že sa jej to nepáčilo, diskutovali sme a potom začali diskutovať zástanci TPO. Kedže sme chceli vedieť, kde je pravda, tak sme si načítali a napozerali všetko čo sa TPO týkalo vrátane zahraničných webov. Vznikla skupina na FB http://www.facebook.com/rikame.ne.mpo

veci čo sme zistili sú doslova alarmujúce. o tejto terapii sme nemali moc povedomie, mysleli sme si, že je to kľudnenie dietaťa pri afekte a že to každý tak nejak prirodzene robíme. Ale aký bol náš šok keď nám aj priamo terapeuti TPO potvrdili, že dieťa kľudné sa privedie do ambulancie ak je väčšie zalahne sa, ak ho má rodič problém udržať tak sa môže použiť aj deka! A drží sa kým podľa nich nezačne prúdiť láska. (podľa mňa kým sa dieťa nezlomí). Môj názor je, že si skôr rodičia riešia nejaké svoje frustrácie na dietaťi ktoré chcú "prerobiť". Dieťa následne zo strachu a vyčerpania sa podvolí.

Poznám maminku písala o tom aj na FB ktorá našla priamo prekopovú ako drží jej nízkofunkčného autíka v škôlke!! bez jej súhlasu, celého bordového od plaču počula ho až pred budovu! A dr. jej povedala, že je to metóda vyhorenia. :( ale to neznie tak pekne, takže sa to premenovalo a šírila to po svete.

ČO je šokujúce metóda nie je NIKDE akreditovaná dokonca ani v nemecku, kde J.P žije. Ani v ČR neschválilo ju ministerstvo zdravotníctva ani školstva. Po roku skúmania a googlenia som nenašla ani jednu štúdiu o efekte, výskum komu to pomohlo, proste nič odborné. Meno J.P nefiguruje nikde v zozname terapeutov ani absolventov psychologie či už v nemecku či v čr. Vraj dostala v nemecku čestný diplom v čr nedoštudovala. Ale v nemecku o tom akosi nevedia a sú v tom, že doštudovala v ČR. Nikde v odborných kruhoch v zahraničí nepublikuje ani nevystupuje, píše len "beletriu".

Chlapeček z dokumentu je nadalej autista, chodí do auti školy, údajne ani nerozpráva, pritom na videu niečo hovoril... takže asi tak im to pomohlo.

Aj napriek tomu, že to zástancovia popierajú tak TPO vzišla z tzv attachment a holding therapy ktorá je už v časti krajín nelegálna. Marta Welch je jej predstavitelka a J.P sa k nej donedávna hrdo hlásila na svojej oficiálnej stránke...

Už bez komentára ponechávam hlášky J.P ktorá ešte aj dnes tvrdí že autizmus spôsobili matky chladničky.. a že je to porušenou väzbou.Že ked si testovala svoju metódu na autistoch, tak preto, lebo tam nebolo už čo pokaziť.. normálne akoby naše deti boli nejaký odpad..
Hyperaktivitu oni oddôvodnujú neistotou dietaťa v rodine, zlými väzbami.. (pritom je to dokázatelne neurologické postihnutie).

Všetko čo píšem sa dá dohľadať na FB v dokumentoch. Sú tam aj výpovede dospelej autistky na ktorej to bolo aplikované vo veku 3 rokov..

A pre silné žalúdky hádžem ešte tento odkaz. http://childrenintherapy.org/ kde TPO radia do rodiny holding therapy kam spadá napr. aj rebirding therapy pri ktorej zomrela 10 ročná candance newmaker. (dá sa dohladat video na youtube

Fakt mi nie je dobre z toho žeby toto niekto praktikoval na R. toho by to zničilo :(

alaska28
14. sep 2011

A teraz veselšia téma 🙂

Baby, ja som na foto nič nechcela hladať som to hodila narantuji, či jej nebude niečo nápadné ona mi písala ešte kedysi že to pozná aj zrakom tie deti s kvasinkami. Kruhy pod očami, priesvitná koža a pod. tak som dala čisto ma to zaujímalo ako jej príde rod, lebo neviem ako ďalej či má ešte stále veľa kvasiniek alebo je tá hyper mánia jeho niečím iným.

No dnes bol nejaký podozrivo kľudný a poobede dokonca skoro zaspal o 18,00 a potom už do 20,30 kedy zaspal bol dosť odpálený tak neviem či z plávania, alebo máme die off. Zaradila som mu silné probiotiká.
Ale dalo sa, len bol taký dosť kludný na jeho pomery. Aj ho natieram tým krémom s magnéziom čo by ho malo kľudniť. Zistila som, že lieky mu musím deliť na viac dávok ked dám celú dávku nevypije to je to hnusné tak do každého pohára prisypem troška C-čka a DMG. Probiotiká pije bez problémov. AJ v dss bol vraj dnes znesitelný nemal hyper fázy, tak super. Asi ma vypočul ako som tu skuhrala :D

Je perfektný mám radosť z jeho komunikácie nosí nám katalógy a ukazuje na plato s vajcami, že chce vajíčko a včera doniesol si lidl rozložil a ukázal si na mäsové guličky!! že to chce :DD no expert. A stále chce kresliť slová, veci, "pýta sa" tým, že mi ukazuje na veci a musím pomenúvať. Je aj viac žvatlavý si blaboce zase dosť, tak uvidíme. Ale nehrá sa, nevie sa zabaviť buchotavý je dnes si aj dosť hrýzol do predmetov a akoby ho hlava, alebo zuby boleli, dnes bolo hnusne aj mna hlava bolela.

takže toľko od nás idem vás dočítať 🙂
A Andrejka už dala vedieť ako dopadli?

zajtra ten sviatok štátny, naši chcú ísť hned ráno do senca tak dúfam, že nebude v aquaparku veľa ludí moc sa mi tam teda nechce. Neviete holky ako to tam je ráno?

magimary
14. sep 2011

@alaska28 normálne mám pocit, že sa ti ešte aj rozhovorí 😅 😉 😎 😵
keď takto krásne komunikuje... 😉
myslím, že zajtra bude v Senci od rána narváno... 😝
mnohí zmýšľaju podobne, ako vy-využiť voľno na kúpanie 😉

alaska28
14. sep 2011

@magimary teda to je sila!!! ale zas to každý nedokáže!! rozobrať v 3 rokoch postielku :D bude vám raz skladať nábytok ked si kúpite. Aby som ťa rozveselila tak dám príhodu.. ROd v 2 rokoch začal vyliezať z postielky tak sme odstránili všetky hračky, nábytok z izbičky aby si nemohol zažíhať svetlo. A prídem tam sa svieti, pozerám a on všetky vankúše, lôžkoviny na sebe naukladané a tak si zažal. :DD sú to potvory!!

A kde bude spať dnes v noci??

Všetko naj Tomáškovi!!

Anka aj tak je Maťko šikula s tým PC možno ho to ešte chytí v puberte!!
Rod to zase drží ale nevie ani s myšou ani s lechtátkom ako to volá kamoška :D

Holky aj roderiček je v novembri :D Erika to je super, že sa takto Paťko sám rozvíja hrami 🙂 snáď raz aj rod. sa to nauči 🙂

Erika a ktorého má Paťko narodky a on už 8 či 7?

Lucka ja by som zobrala aspon 32 iPad. a dá sa všeličo normálne ako PC kamera, foták, internet 🙂

alaska28
14. sep 2011

@anka912 máš normálne reakcie aj ty Lucka, proste je to strašné!! Podľa mňa človek čo má nejakú emaptiu a vie sa vcítiť do toho prcka, tak mu to nemôže byť ľahostajné. Je to strašné u všetkých detí ale u autistov, čo ani nerozumejú čo sa deje a prečo im to ich rodič robí je to deštruktívne doslova.. Dospelí nech si robia čo chcú sú slobodní, ale u detí je to trestuhodné!

alaska28
14. sep 2011

Lucka kludne tie pasce dopozeraj ten koniec stojí za to! ten už nie je tak emočne zaťažujúci holky tam pekne hovoria.
Lucka to sa netráp, že na oleji!!! rob mu to na sádle , alebo husacej masti a čím viac tuku tým lepšie!! jednak je to výživa pre neho a jednak to lieči tie črevá!! presne takto to máme aj my. on samko je rod dosť podobný v chutiach.. tak jedine na plechu zapečené mäso-zelenina alebo fašírky, mäsové gulky všetko so zeleninou on ako to nevidí tak to zje, ale varenú zeleninu inak tiež mi neje.. minule prekvapil a dal si paradajkový šalát sám od seba, sme len kukali :D

Samko je šikovný ako si rozšíril slovnú zásobu, paráda!!

No a ja som tiež hrozne emočná z toho si nič nerob 🙂 aspoň nie sme necitovia :D
Anka a aj teba chápem a môžem ťa ubezpečiť, že normálne niektorých kamošiek manželia pri tom plakali a bolo im zle.

Erika tá pani čo trasie hlavičkou marečka a leží na nom žial je jeho matka (viem aj meno).. :(( celý film je na čt volá sa mámo táto obejmi mě , toto boli len úryvky. Tá pani čo sedí vedla a radí matke tak to je Dr. Jirina prekopová. Oni zásadne nerobia priamo terapiu to môže len rodič. Aby keď sa niečo pokašle boli z obliga, že oni predsa sa dietaťa ani nedotkli... :(( vôbec žiadne záruky a ak to poškodí dieťa, tak môžete sa sťažovať akurát tak na lampárni :((

magimary
14. sep 2011

@alaska28 ďakujem za Tomíka 🙂
môžem Ťa o niečo poprosiť?
Hani, potrebovala by som (trebárs aj do IP) presne info a podrobnosti o tom kurze pre odborníkov, čo si spomínala, malo by to byť nejaké intenzívne školenie, alebo voľačo... pamätáš, keď si mi to spomínala,
že aj ty to máš (hoci si sockár, napokon ťa predsa vzali)...
potrebujem presne vedieť, kto to robí, kedy to je, nejakú ich webstránku, koľko to stojí atd...

moja riaditeľka súhlasí, že by som sa toho mohla zúčastniť a že by mi niečo aj preplatili,
len chce vedieť detailíky 😉
ďakujem vopred! 🙂

lucka261177
14. sep 2011

@alaska28 my sme ale neni na gaps diete to plati aj tak ze sa lieci crevo?lebo ja mu aj horalku dam aj lepok.nie rohliky ale tousty a chlieb.on dokola papa len to maso so zemiakmi fasirku tu teda robim aj z ineho masa a dam tam niekedy aj ryzu aj zeleninu ale nie vela lebo sa bojim ze to uciti vajickovy chlieb salamovy chlieb hranolky z mekaca a dnes ma prekvapil lebo si vzal tic tak co on naozaj ani sladkosti ktore nepozna nechce takze by ma zaujimalo podla coho si to vybera.pre mna je to ale strasne dokola to iste robit.a zvlast varim muzovi lbo vsak nebude chudak jest dve veci co robim malemu.pomaly ho ale idem donutit prijat dalsiu nejaku potravinu takou istou formou ze na vidlicke kus masa a kus zeleniny ako to mal zo zemiakom.som zvedava ci ho zase po jednom dni hlad zlomi 🙂 premyslam o mrkve 🙂 jaj no a rybu ho idem tiez nutit jest,lebo na kupalisku si rybu par krat dal tak preco nie doma.to by ma velmi potesilo keby sa to podarilo.

anka912
14. sep 2011

@alaska28 Ja keď som pozerala ten úryvok tak som si hovorila, že aké asi veľké problémy má tá matka, že s takou nenávisťou trasie to dieťa. My keď sme mali pred vyše rokom s Maťom problémy, že sa v noci budil a strašne plakal aj niekoľko hodín, tak som už mala tiež stavy, že som ním triasla a kričala, že prečo plače, aj keď som ho samozrejme nejako nepriľahovala. A on chudák plakal od bolesti brucha... Doteraz som z toho na nervy a dúfam, že to už nezažijem. Ale Keď dieťa kričí a plače, tak prvé čo spravím je, že budem hľadať príčinu a tú odstránim a nie že mu budem robiť ešte viac zle. To mi už pripomína pokusy za éry fašizmu.
Ja som na to veľmi citlivá skrz tie moje fóbie a prežívam to viac násobne horšie, keď si predstavím, že by to robili mne. Ja niekedy nemôžem mať na krku náhrdelník, ktorý je trocha kratší, že by som ho napr. neprevliekla cez hlavu, keď ma to chytí, tak ho musím dať rýchlo dole, už som nejaký aj roztrhla. A keď je Maťo po mne, no chudák. ☹ Mňa keby zavreli do väzenia.....

Ale aby som napísala veselú príhodu zo školy, pre zmenu... Maťko má takú peknú modrú košieľku, ktorá mu veľmi pristane, tak mu ju často dávam, ale váčšinou, že dám pod ňu tričko. Dnes som mu ju dala do školy, ale dala som mu len tielko, že ju bude mať ako tričko. On ale prišiel do školy a hneď kričal vyzleč a trhal si košeľu dole, skoro gombíky lietali. Proste si zafixoval, že to čo má gombíky, to je vrchný odev a ten musí ísť vo vnútri dole. Tak neostávalo nič iné a Maťo bol dnes v škole v tielku 😀 😀 😀 Ešteže mal také pekné s Mickeymausom.
Boli na prechádzke (to si košeľu obliekol) a tam od učiteľky vyžobral rožok, musela mu kúpiť. Sa mi to s tými rožkami nepáči, lebo naozaj vidím, že mu o hodinu-dve stúpne agresivita, je taký podráždený a vidím, že aj sám je z toho nešťastný. Tak sa tej múke stále vyhýbam, ale tie rožky sa vždy nedajú obísť 😢

llulla
14. sep 2011

@magimary vsetko najlepsie Tominu prajeme 🙂 A k Tobimu-teeeda,to som este nepocula,ze v jeho veku niekto rozobral postielku.Sikulko.A s cim sa mu to podarilo?Holymi rukami?
@kaja73 aj vam vsetko najlepsie 🙂
@alaska28 ja musim letaky schovavat,lebo presne tak mi ich nosieva drobec,len ked sme na gaps-e,tak ho nechcem drazdit 😀 Vcera nasiel v linke vrchnak z misky,v ktorej sme nosili piskoty na prechadzku a cely den ho za mnou nosil a ukazoval,ze chce papat piskoty.Tak mi ho bolo luto.A ked sa teraz Rod.tak nastartoval v komunikacii,tak parada,pojde to dalej,tesim sa.Chodite aj na logopediu?
@lucka261177 parada,ked Samka nieco bavi,tak sa to rychlo nauci 🙂 Inak-ked postavi za seba 4 auticka,tak to nic nie je,neboj.Samko vlstne nema ziadne prejavy autizmu v zmysle,ze by trepotal rucickami,alebo nemal ocny kontakt,alebo poskakoval,ze?

Vsimla som si,ze ked chcem,aby po mne drobec opakoval hlasky,tak on zopakuje (niektore),ale jazyk ma oprety o lice.On vobec nevie,co s nim robit.Pritom,ked zvatla sam,tak ho tak nema.Asi by som mala zajst za logopedickou?Aspon aby mi poradila,co s tym,nie?Len neviem najst ziadnu klinicku...

anka912
14. sep 2011

@magimary to si teda s tou postieľkou ani neviem predstaviť, čo myslíš, prečo to robí? Pretože ho baví niečo rozrábať? Alebo len aby sa dostal von? To fakt nechápem.
Maťo je zas taký pozorný, ten ešte nikdy nič doma nezničil, sem tam pohár či tanier, ale to padne niekedy každému. A keď niečo urobí, tak to rýchlo uteká utierať, ako sa bojí, že ho budem hrešiť.
Skúste mu nájsť nejakú alternatívu na to rozrábanie, alebo ho daj trhať všakovaké reklamy, tam by sa mohol vybúriť 🙂

anka912
14. sep 2011

@llulla Čo tvoj vlastne vie povedať? A je mu rozumieť? Keď teraz dávala sisstin video, tak malému bolo tiež ešte slabo rozumieť, ale bolo vidieť, že vie čo chce povedať. Ty keď mu ukážeš obrázok, tak ti povie, čo je na ňom, alebo sa to aspoň snaží povedať?
My na logopédiu nechodíme, v našom meste to je ťažké, bol dva krát u jednej, ale tam väčšinu času preplakal. A ťažko ho budem učiť, že ako má dať jazyk, keď on na povel ledvačo vie vyplaziť jazyk. Po mne takmer nič nezopakuje.

llulla
14. sep 2011

@anka912 to je mila prihoda 🙂 U nas je to tak s bundou na zips (aj teplakovou).Nosil ju v lete len von (ked bolo chladnejsie),ale minule bola v byte zima,tak som mu ju obliekla a on hned doniesol topanky a chcel ist von 🙂

anka912
14. sep 2011

@llulla presne to isté u nás, oblečiem mu vestičku, lebo je chladnejšie a v momente, ideme von, topánky stem, ideme do auta.... A keď poviem, že budeme doma, tak si ju strhne, aj keby mal zmrznúť.

llulla
14. sep 2011

@anka912 on nehovori,len zvatla take tie uplne jednoduche hlasky,ako male babatka-mama,baba,tata,toto,papa,ajajaj....a pod...A tie mi hovori aj na poziadanie,ked mu poviem.Plus vie ako robi ovecka a havo-povedat...Ale na obrazku vie ukazat vsetko,ked pred neho polozim knizku a poviem,ukaz kto robi "gaga"-tak nalistuje hus,alebo teda akekolvek ine zviera priradi k zvuku.Ale povedat vie len tie dve,aj to je pokrok,lebo tyzden dozadu odmietal cokolvek na poziadanie povedat...A zopakovat po mne vie len naozaj jednoduche veci,akonahle chcem nejake "kuk"-co je podla mna tiez lahke,tak to nevie,povie max "u",ale tolko steluje tie usta,ze az...A je problem aj povahovy,podla mna,zopakovat chce len to,cim si je isty,ze to povedat vie.Ked chcem nieco nove,resp.z inych hlasok,tak ho 2 minuty prehovaram,motivujem,vyskusa to,ale sam pocuje,ze to znie inak,tak to moc nechce hovorit.A akonahle vie nieco ukazat posunkom,alebo zvukom,tak to uplne odmieta povedat,ale robi ten "posunok",alebo vydava ten zvuk-napr."brrrrm"-auto.

llulla
14. sep 2011

@anka912 lebo von chcel ist,ze? 🙂 😀 Spekulanti su to,ale tiez si myslim,ze s teplakovou bundou mozno u nas tuto zimu bude problem.

anka912
14. sep 2011

@llulla u nás to bolo tak, že začal hovoriť relatívne načas, aj hovoril jednoduché slová a dvojslovné vety, na obrázku to čo poznal pomenoval, aj výslovnosť mal lepšiu než dnes. Potom sa zasekol a teraz hovorí tiež len jednoduché veci, len má väčšiu slovnú zásobu, ale má zlú výslovnosť. pripadá mi, akoby mal taký drevený jazyk. Problém je aj v gramatike, vôbec si nevie sám vytvoriť vetu a tak používa vety čo počul a tie používa v kontexte, alebo keď vytvorí svoju, tak je to úplne agramatické. Najviac sa dozviem, keď sa ho pýtam a on zopakuje to, čo chce. Napr, teraz šiel spať a hralo mu rádio, tak sa ho pýtam vypnem pesničky alebo nechám- povedal nechám a bolo to jasné. Ale nepovie nechaj mi pesničky, nevie to zmeniť do správnej osoby.

Tvojho by som sa stále snažila nielen ukazovať, ale pri obrázku vydať aj zvuk, ak bude čo len trocha podobný, tak strašne chváliť.

llulla
14. sep 2011

@anka912 to je podla mna pekna komunikacia,co ma Matko,lebo sa spolu dohovorite.To ci to je gramaticky spravne,je uz vedlajsie,ved ked si predstavim,ze oni mozno strukturu tohto jazyka ani nechapu,tak sa to vsetko musel pracne naucit.Je naozaj sikovny.
U nas je to tak,ze drobec nechce pomenovavat obrazky,on cokolvek ukaze,ked a ho opytam,kde je,ale sam sa to nepokusa pomenovavat.Doteraz ani za svet nic nezopakoval.On doslova nechcel.Ale on je vo vsetkom taky,ze robi len to,o com vie,ze mu to ide a ked si vezmem,ze nieco vyse mesiaca dozadu len mlcal,tak aj to zvatlanie je pre nas nieco.TAkze ja som rada,ze aspon tych par hlasok zopakuje,ze si trosicku cvici ten jazyk,aj ked to su hlasky,kde ho pouzivat nemusi,kedze ho ma oprety o lice.A najviac nechce,doslova nechce zopakovat "mama",stale len ukazuje prstom na mna.

llulla
14. sep 2011

@anka912 a vam ten regres neodstartovalo nejake ockovanie,alebo atb,alebo choroba,alebo nieco.Velmi casto na vas myslim,ze Matko uz bol dost velky,aj rozpraval,aj skolku zvladol..a tu by teda nezvladol takmer ziaden autik v ani nie troch rokoch.

anka912
14. sep 2011

@llulla my sa dohodneme takmer na všetkom, on je beťár a vynaliezavý, to čo chce on. Ale napr. minule sa tak "pekne" porozprával s našou riaditeľkou. Akurát boli na výlete zo školy a potom sme išli k nám do školy ešte na obed.
Riadieteľka chcela byť k nemu milá a sa ho pýta: Bol si na výlete? a on - na výlete, ona bolo dobre? a on- dobre. Ona sa otočí ku mne a mi hovorí, veď on pekne rozpráva so mnou. A ja jej hovorím- ale opýtaj sa ho - niekoho si zabil? a on ti odpovie posledné slovo- zabil, lebo nevie, čo sa ho pýtaš!!!
To je úskalie echolálií. Preto ja keď chcem dostať ozaj odpoveď, tak to čo asi viem že odpovie, sa nepýtam posledné. Napr. viem, že chce asi lízatko- tak sa spýtam- chceš lízatko alebo rožok. Keď povie lízatko, tak rozumel. A potom ešte kontrolná otázka- naopak- chceš rožok alebo lízatko, ak je odpoveď tá istá, tak mi rozumel a odpovedá, nielen echoláluje.