Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

nensyke
28. okt 2011

@llulla a chcem sa opítat vy pri GAPS diete dávate aj Koenzím Q10, nám dr. J radila že mám dávat a ešte mám mu dávat childern Dophilus tam je 6 probiotických kultúr a 2 miliard živých baktérii

magimary
28. okt 2011

ahojme! 🙂
skúsim byť stručnejšia ako sa mi to v hlave hmýri, aby som to nezamotala:
@nensyke , vieš oba póly autíkov (pasívny aj aktívny) majú svoje pre a proti (asi ako všetko)...
pasívny je dobrý v tom, že si nevyžaduje veľa, nie je náročný na opatrovateľov (rodič, vychovávateľ v škôlke atd), zväčša len ticho pozoruje, nezapája sa, sedí niekde bokom, nemá veľké požiadavky a očakávania, nie je útočný, či agresívny a uspokojí sa "sám so sebou", na druhej strane, ale má súčasne v tom i svoju nevýhodu, že tým, že sa nezapája, neaktivizuje, tak nemá toľko podnetov, resp. neprijíma toľko podnetov, z ktorých by mohol vyťažiť čo najviac pre svoj vývin a zrenie a učenie... (tu sa zase musia práve tí opatrovatelia viac namáhať, aby nespohodlneli a podnety mu ponúkali aj tak)...typické pre pasívne deti je to, že nenadväzujú samé kontakty, ale ich pasívne vedia prijať, lenže %ďalej už nerozvíjajú tieto kontakty...

aktívny typ je charakterizovaný-večným pohybom, nestálosťou, aktivitou (niekedy až prílišnou), náročnosťou, neustálymi požiadavkami a nástojčivosťou a akousi bojjovnosťou niečo dosahovať za každú cenu... čo je samozrejme vyčerpávajúce a ťažké najmä pre najbližšie okolie, ale zároveň je to pozitívne pre samotné dieťa, že sa svojim záujmom viac naučí, viac dozvie, viac pokročí...
ale súčasne je aktívny autík aj viac útočný, môže byť deštruktívnejší-ničí hračky iným deťom, neadekvátne a násilnicky získava kontakty...tí hovoriaci sú až takí "odbrzdení"-stále kladú dokola otázky, nečakajú odpovede, len každého oravujú a deti na ihriskách ich preto nemajú rady...
atd...
inak sú ešte ďalšie dva typy: zvláštny a osamelý...

nensyke
28. okt 2011

@magimary no tak asi ozaj je ten náš pasivný....je celkom taký ako si tam popísala....Dakujem za info. To som ani nevedal že ešte je aj zvláštny a osamelý.... a to sú aké tiypy, ked budeš mat čas tak prosím popíš....

magimary
28. okt 2011

no a chcem sa ešte pochváliť. potešiť našim dnešným cvičením 🙂 ,
že nám to zase dnes tak pekne išlo... 🙂 🙂 (v poslednej dobe som mala pocit, že sa akosi neposúvame, že sme stále tam, kde sme boli...že to čo vedel Tady od začiatku dobre (-triedenie farieb a tvarov), tak to vie aj teraz, ale to nové akosi neprijíma, resp. vždy to urobí až po mojom neustálom sprevádzaní a navádzaní..
no a dnes bol taký zlatý...teda niežeby nejako extrémne všetko zvládal, ale najmä to bolo úžasné, ako pri tom krásne reagoval... úplne ako neautík 🙂 ...
aj si spomenul na to, že ho nedávno pichali (lebo sme zapichovali špendlíky), aj ovocie pekne roztriedil a tak akosi bystro... 😅 🙂 ... aj okamžite spoznal v úlohe, kde čo chýba a priam bez inštrukcie to doplnil... no pekne mu to šlo, podľa mňa 😵
a tu sú fotečky:

magimary
28. okt 2011

@nensyke tieto posledné dva sú také náročnejšie na opis, lebo v podstate sa v nich mieša akoby všetko dokopy, že chvíľu sú takí a chvíľu zase takí (najmä ten zvláštny a ten osamelý má zase viac čŕt z pasívneho, ale takých vystupňovaných a plus nejaké iné...), niekedy teda opíšem ešte aj tých...
len teraz už mi tu moji malí chlapíci nedajú pokoj, tak padám... 😉 🙂

erikasadek
autor
28. okt 2011

@magimary aohojte moj je aktivny prave si ho s casti opisala... 😀 😀 len my sme uz niekde inde pisem vam rychlo pretoze vcera am prekvapil ked zahlasil mama deti sa mi smeju nechcem ist tam!!!!! moje nervy on si uvedomil ze sa mu deti smeju!!!!!! 😉 beriem to ako uzasnu spravu ktoru nahlasim hned po prazdninynach aj vy mate dva tyzdne prazdnin<,,,??

magimary
28. okt 2011

@erikasadek fantázia! 😨 😵
a on už takto pekne komunikuje? 😵
úžas, úžas, úžas... a ešte aj fešáááák ako svet krásny! 😎
naši majú prázdniny 4 dni 😝 😉
ale už ozaj padám 😅

maruskaaa
28. okt 2011

@erikasadek teeda, to je ale riadny fesak!!!! ako mlady tom cruise

alaska28
28. okt 2011

@kaja73 No ja neviem roderik je 2004 očkovaný bol hexou od malička a v 3 rokoch dostal infanrix hib.. normálne sme museli a to ešte na kramáre do špec. ambulancie.. kde boli teda fest nepríjemní.. V 6 rokoch som odmietla.. takže vlastne ako tak čítam som ani zle neurobila, lebo má splnené.. kedže mal v 3 rokoch. V tých 3 ho to už úplne dorazilo :(( pred tým občas hovoril aj 2 slovné spojenia... Takže pred 4 rokmi sa určite ešte očkovalo v 3 rokoch hibom..

magimary
28. okt 2011

@alaska28 preto som si to ja tak aj pamätala, lebo viem, že s mojim chalanmi som pred tromi a 4mi rokmi bola 😉

kaja73
28. okt 2011

@alaska28 No neviem cim ste boli ockovany,ale hexa je tu až od roku 2006 kopirujem------ Hexavakcína sa u nás objavila už v roku 2006. Rodičia, ktorí chceli, aby ich deti boli očkované touto šetrnejšie vakcínou, si ju najprv museli kúpiť v lekárni. Obrat nastal až od 1.1.2007, kedy je očkovanie hexavakcínou hradené zo zdravotného poistenia.-----

Kedže sa očkuje v prvom roku života-to bolo vo vasom pripade v roku 2004-2005-tak tvoj hexou nemohol byt podla tohto ockovany 😕 A teda mu vychadzalo očkovanie aj v 3 roku-tak ako aj mojmu st.synovi.

alaska28
28. okt 2011

@magimary ako keby sme došli k Vám, tak normálne môžem dať Rod. "pracovať" :DD on to môže a máte pekné vecičky.. ALebo pohrabať lístie, popolievať záhradu keby ste potrebovali alebo niečo prekopať, prenosiť hlinu :D (to myslím fakt vážne!) miluje to a je pracovitý 🙂

Tá logická rada je vec, s ktorou mal veliký problém aj Rod. 2 farby už dá, ale 3 nie.. 3 dá len predmety sa striedajúce, nie farby, alebo tvary, to dá, dokonca aj v nepravidelných intervaloch. Ale farby neviem prečo mu moc nejdú. Skús mu to viac odlíšiť. Napr. zelený štvorec, červený trojuholník.. ale ak to nepôjde, tak ešte nedozrel.. toto vraj aj bežným deťom troška trvá a sa priznám normálne, že ja s tým mám problém ešte aj teraz, normálne si musím s prstom odrátať čo má nasledovať..

Nensyke-tebe chcem ešte vyjadriť obrovskú poklonu, že si sa pustila do Gaps. vzhľadom na to, akú máš situáciu (sama na 3 deti ak sa nemýlim).. malé dvojíčky.. no klobúk dole že to dávaš.. Ja mám len rod a ešte mi mama pomáha a aj tak je to tak na hranici únosnosti., To je ale tým, že moc neviem variť.. pečenie GAPS mi už ide ale s jedlami mám trocha problém.. NO ale učím sa. 🙂 Kľudne môžeš robiť na kačacej masti tá je super! aj bravčovej.. a intro sme zatial ani my nerobili. Podľa mňa je dokonca lepšie ho nerobiť na začiatku.. postupný prechod na iné potraviny mi príde menej stresový pre dieťa.. No a intro môžeš spraviť aj dodatočne. Keď už malý bude zvyknutý, im sa vraj odumieraním kvasiniek menia aj chute! a niečo na tom bude, referovali mi to aj iné baby na gaps čo majú deti. Aj rod niektoré veci ochutnával a akoby ich v živote nejedol.. inak mu chutili.. takže sa môže stať že vezme aj vývar a varené mäso, zeleninu ma milosť. No a potom niekedy postačí aj kratšie intro, všetky fázy napr. za 2 týždne, pretože črevá už sú čiastočne zahojené.. Dosť báb dalo intro napr.počas choroby, kedy väčšinou deti aj tak moc nechcú jesť..

llulla-gaps lievanec ako robím ja.. zmiešam vajce, orechovú múku (mix), troška štavy napr. z hrušky, ak nemám tak trocha vody ale fakt málo.. štipka soli.. ja dávam aj kakao občas ale to nie je legálne na GAPS no píše na stránke, že ak nerobí problém tak na plnej gaps sa môže pridávať príležitostne..
No a trocha vanilky.. alebo môžeš dať škorice, ja používam aj perníkové korenie ale čisté bez chémie..
trocha medu.. to si pomiešaj, ale tak aby to bola jednoliata pomerne riedka hmota.. niečo ako palacinkové cesto.. Rozohrej olej, alebo tuk daj ho viac.. proste aby to viac-menej plávalo v tom. Jedna strana, potom druhá a je to. otáčaj opatrne obracačkou. Dobre sa to robí na palacinkovej panvici.. Ale ono sa to niekedy nepodarí ani nám, neviem čím to je..
Môžete skúsiť cuketové chipsy.. natenučko cuketu nakrájanú a na rozohriaty olej opiecť.. to kedysi rod miloval, už to ale nechce.. No a neviem či vápnik nemajú aj semená? namočíš slnečnicové, potom dáš opiecť do rúry (sú skvelé aj samotné!) pomelieš a máš múku.. môžeš z toho robiť aj chleba, lebo to nie je nasládlé ako mandle..

Inak ja už gaps recepty skoro žiadne nerobím som prišla na to, že v USA odkial je väčšina receptov majú nejaké úplne iné stravovanie alebo čo. Aj z knihy GAPS čo som robila tak bolo dosť nepoživatelné.. rod to nechcel vôbec. Ja zoberiem normálny recept a nahrádzam povolenými potravinami. takže skoro každý mäsový, alebo zeleninový recept ide upraviť na GAPS..

A napr. recept na vanilkové rožky tak tam vymeníte len múku za orechovú a cukor za med..

Lucka-preto lebo mám rovnaké dieťa.. vizuálne skvelé, tak mám tie úlohy tak ako mám, že sa dajú tie parametre meniť. Ja mu to prehadzujem rôzne, aby som ho vyhodila z konceptu... Pretože presne tohoto sa aj ja bojím, že nerozumie, ale robí mechanicky po pamäti. Práve preto mám zošitov asi 20 a robím stále nové a obmieňam aj poradie obrázkov a pod..
Z logika čo som spravila za parádu dám foto :D
Inak mne tiež príde veľmi tažký pre autistu ten princíp.. Viem len o 2 čo to dávajú a obaja sú atyp SFA-VFA.. (a samozrejme tak od 6 rokov..)
Som zvedavá či to pochopí Rod.. ale zase ma napadlo ak chápe pri práci kódovanie, tak aj toto by mohol nie? Len tá jeho pozornosť strašná.. to zase budú boje..

Inak včera si púšťali v škôlke šarkana a vraj strašne sa tešil a aj mu to šlo 😕 vozím 2 roky v kufri nerozbaleného :D s tým, že to ho baviť nebude a nebude to ani vedieť! A on že úplne pišťal od radosti.. Prekvapí občas 🙂

erikasadek
autor
28. okt 2011

@magimary no normalne nie ale len tak z nicoho nic zahlasil ked som ho chcela zobrat medzi deti ze on nepojde lebo deti sa smeju patrickovy ze pâtrick je skaredy a ze prdi!! 😨 😀 tak som nevedela co ma skoro robit sa smiat s jeho hlasky alebo plakat od radosti co prave povedal!! nestava sa to kazdy den ver mi bolo to po prvy krat potom uz nic<;;

jej dakujem za pocxhvalu jemu urobit dobru foto je sakramenstky tazka praca pretoze sa bud skery strasne a vyzera ako priblbly neberte ma zle ale vazne vyzera strasne na foto alebo proste otoci hlavu lebo nechce tato bola ako prekvapko ani nevedle ked som ho cvakla... 😀

alaska28
28. okt 2011

@kaja73 odfotím ti očkovací preukaz ? 😉 . prvú dávku v 3 mesiacoch mal infanrix hib to bolo v roku 2005, dalšiu mal už infanrix hexa.. kupovali sme ho, nebol vtedy ešte hradený.. takže asi nemajú dobré info.. 3 dávku mal tiež infanrix hexa a v 3 rokoch mal hib.. som to kupovala v lekárni, tak viem..
A v 18 mesiacoch mal MMR -priorix.. a nič iné.. (ešte v pôrodnici tuberu)..

Opisujem s očkováku... 22.3.2005 infanrix hexa , 18.10.2005 infanrix hexa..

Jáj ešte som zabudla obrnu on už mal pichanú engerixom .. 3 x spolu s hib a hexou..

alaska28
28. okt 2011

práve pozerám, že v 3 rokoch mal 13,5 kg a 94cm to pre Magi, že aj my sme mali prcka 🙂 a dnes je to kusisko chlapa... 🙂

Kaja potom večer odfotím ten očkovák a hodím..

kaja73
28. okt 2011

@alaska28 teraz pozeram toto http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/... podla toho sa davala Di-te -per ka este aj detom z roku 2005 narodenych ale preockovanie v 3 roku si už mohli vyberat- ci tu povdnu,alebo infarix 😕
Možno a to už dalo dokupovat,asi ano ked to tak mate.

magimary
28. okt 2011

@kaja73 no, nám nikto na výber nedával... len pichli a išli sme...
ale moji sú rok narodenia 2003 a 2004

jáj a , @alaska28 , aj som si myslela, že logická rada je ťažká (pre mňa osobne, ak je nepravidelná totálne 😅) , ale videla som to na jednom videjku, ako to "dávali" deti aj downikovia, tak som si myslela, že aj Tady aspoň vyskúša... a mal veľmi výrazné, odlišné farby tvarov, ktoré inak zbožňuje, čiže celá tá situácia ho mohla stimulovať pozitívne, ak by to teda chápal 😅

bianka1
28. okt 2011

@magimary no malinký je svet 😵 je možné že som malinkého videla skôr ako ty 😉 v ten den bolo asi 8 pôrodou z toho 3sekcie v predu v ,,izolačke,, bola jedna mamina bezdomovkyna a v druhej bola mamina ktora mala aids ona bola celkom izolovaná od nás 😒 ktovie čo je aj s tymi detičkami podla mna ani jedna si ich neniesla domov 😖

magimary
28. okt 2011

@bianka1 a tá bezdomovkyňa bola ako stará? 😕

bianka1
28. okt 2011

@magimary ja neviem ona na chodbu chodila minimum vídavala som ju ked jej došla nášteva -dvaja muži tiež bezdomovci pamatám sa iba že mala rovné dlhšie vlasy 😉

kaja73
28. okt 2011

@alaska28 Podla ocko.kalendarov sa este robilo preockovanie v 3 roku života v roku 2008-teda deti narodene do roku 2005-ho mali,od roku 2009 už v ocko.kalendari nefiguruje to preockovanie v 3 roku-len v 6 roku.

P.S Fotit nemusis -ja ti verim-len je zaujimave ako rozne info podavaju nasi odbornici. 😲

alaska28
28. okt 2011

Kaja tu je očkovák je tam číslo 2 to je druhá dávka-hexa a 3 (pred 3 je napísané hexa) a potom je tam to preočkovanie v 3 rokoch na kramároch.. tak teraz normálne som na vážkach či nás vôbec mali v tých 3 očkovať!!!

alaska28
28. okt 2011

tak vidím, že to nie je moc čitatelné skúsim iné foto

kaja73
28. okt 2011

@alaska28 Naraz sme hodili spravu 🙂

kaja73
28. okt 2011

@kaja73 Inak ja ziadny ocko preukaz ani nemam 😕 len na kliestovku-co sme dali st.synovi nepovinne to mam ine nie 😕 😕 😕

kaja73
28. okt 2011

@alaska28 Same sebe už posielam 😝 -ten posledny odkaz je pre teba.

magimary
28. okt 2011

@kaja73 ja mám pri všetkých deťoch...
okrem jediného Tadyka-lebo toho neočkovali po narodení (TBC), lebo nebol v klinicky dobrom stave, toho sme dávali okčovať proti TBC (povinne) až ako 2ročného 😉

očkovací preukaz tu u nás vystavia každému dieťaťu, ktoré v pôrodnici zaočkujú TBC vakcínou 😉

kaja73
28. okt 2011

@magimary Ja teda neviem kde ho mame-možno u nasho pediatra??? Alebo ho mm založil-musim sa ho opytat.

alaska28
28. okt 2011

Hej v 2008 ho očkovali.. bože ja som taká krava!!! Prečo som to nenatiahla.. neposunula :(((( nemuseli ho očkovať a dodrbať už totálne :(( no normálne mám depku z toho.. vôbec som nevedela, že sa to zrušilo..

No a prikladám ako prerobiť logico pre autíkov 🙂 stačí si kúpiť len listy, rámik netreba (keď tak neskôr..)

kaja73
28. okt 2011

@alaska28 Ja som tak nasrata na TBC vakcinu u 11 rocnych-ci kolko rocnych-moj st.syn ju schytal ako posledny rocnik 😲 a ma taaaaaku jazvu na pleci až strach-hnisalo mu to rok.Natrapili sme sa riadne s tym.
A uplne ZBYTOCNE!!!!!!
A o ml synovi už radsej pomlcim-to sa len totalne zas vytocim 😖