Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

ajkuska
21. aug 2014

@pencil myslím, že prevažne DA ako som čítala diskusiu.

pencil
21. aug 2014

@ajkuska hm.. mam pocit, ze na fore s AS sa to nejak nehybe

ajkuska
21. aug 2014

@pencil ani tu veľmi, práve som sa chcela spýtať na MB12, či to deťom čo to brali pomohlo, len som čakala na nejaký príspevok, nech zaradom neidú len moje príspevky 🙂

pencil
21. aug 2014

@ajkuska hehe, to je tymi prazdninami 😉

My mame doma aspergerku a prave sa chystame do prvej triedy. Vobec ju to nezaujima, je jej ukradnute, kde ma tasku do skoly, nic ju nezaujima, len ma strach, ci tam nebudu deti, co jej budu robit zle. Na ihrisku sme sa totiz stretli s detmi,co vyslovene robili zle a ona sa ich boji. Spaja si ich so skolou, lebo to bolo na ihrisku pred skolou. Tak neviem ako na nu teraz..

ajkuska
21. aug 2014

@pencil my sa takto teraz od septembra chystáme do logo škôlky, tej sa zase bojím ja. A keby si ju nejak odpútala nejakou činnosťou čo má rada? Ja viem podľa seba, že keď som ešte chodila do školy tak som nenávidela tento čas keď už končili prázdniny a oddych a blížila sa škola a to sa mi tam nestávalo nič zlé. Možno by jej aj pomohlo prejsť si s ňou aspoň približne čo ju tam čaká aby sa nebála a zabudla na tie deti.

vuvina
21. aug 2014

@ajkuska ak potrebujes info o MB12 chod na stranu 777 najdi si kocku menom baOterka zalozila auti skupinu kde je vela zien aj zo slovenska som si ista ze ti poradia. Je to uzavreta skupina.Tu uz asik vela ludi nechodi

ajkuska
21. aug 2014

@vuvina ďakujem

pencil
21. aug 2014

@ajkuska ona ma strach z deti, ktore na ihrisku robili zle inym detom, aj jej. Skolu ma uplne v pazi. Vsetky normalne deti sa tesia do skoly, chystaju si tasky, maju tam zbalene peracniky a lestia 5x denne vsetky pomocky co sa uz nevedia skoly dockat, len to moje aspergerovske to ma uplne na haku.

ajkuska
21. aug 2014

@pencil možno hoci sa na školu neteší, sa jej tam bude páčiť uvidíš.

pencil
21. aug 2014

@ajkuska uz chodila pre istotu do nulteho rocnika, tam to zvladla velmi dobre, to len ja nezvladam jej denno denne vylevy nezvladnutych emocii, co za cely den nazbiera a doma na mna vyleje ako kybel hnoja

anka912
29. aug 2014

Písali ste tu vyššie že sa tu to moc nehýbe, je to pravda, ale ja sem už moc neprispievam, z viacerych dôvodov- mam uz veľkého autíka - takmer 11 rokov a už som aj zabudla, aké to bolo keď mal 2-3 roky 😵
A tiež kvǒli tomu, že nechcem písať nejaké negativisticke veci - prešli sme si svojou dlhou cestou a aj napriek dosť veľkým očakávaniam a vyhláseniam odborníkov, že je šikovný a veľa sa naučí a dobehne, sa tieto názory naplnili len čiastočne. Určite je s nim ľahší život, ako keď bol maly, ale stale je to moj mimzemsťan, ktorý doma funguje pekne, aj sa dohodneme- ale mimo dom je bezmocný, nedorozumie sa, nevie sa hrať ani komunikovať s deťmi, aj keď by chcel. A tak mi je na ihriskách tak smutno - keď vidím, ze Mato sa aj teší z deti a usmieva, ale sme tam len tak popri nich..... Ako pozorovateľ.
Ani v škole to je slabé- z klasických zručnosti sa nenaučil nič - ani písať, čítať, počítanie len základy, ale princíp ani nechápe. V 4 rokoch mal písaní este ĽMR, asi 2 roky už SMR : ☹ keďže porozumenie sa zlepšilo ale len málo a to hlavne len v tych konkrétnych denných veciach- a od toho sa odvíja všetko .... Reč je na úrovni 2-3 rokov, a tiež napreduje len veeeeelmi pomaly.
Čo sa vekom zhoršilo je jedenie- je viac výberový ako maly, uz ho ani neoklamameme a tak každý deň riešim čo mu vlastne dat jesť- varené jedla je dokopy asi 4- kolienka so syrom a 3 druhy polievok. Okrem toho uz len mäso a nejaké masové výrobky a syry. Žiadne prílohy- zemiaky, ryžu, knedlu, chlieb nič. Zeleninu žiadnu a z ovocia len jablko a mandarínky.
Takze tak si my žijeme, každý deň bojujeme aby sme ten deň prežili co najlepšie a čo bude v budúcnosti je jedna veľká neznáma.Čaka nas puberta a s ňou ďalšie , nove problémy

yukki
29. aug 2014

@anka912 držte sa.....

anka912
29. aug 2014

@yukki ďakujem 😉

anka912
29. aug 2014

A tu sú najnovšie fotky toho môjho chlapa 🙂

barla5
29. aug 2014

@anka912 ja mám tiež veľkého, bude mať 13 rokov, aj má rovnaké meno, tiež sa nenaučil ani čítať, písať, spočítať si vie, koľko čoho je ale matematickým príkladom nerozumie. Len v tom jedení je rozdiel, náš by zjedol aj mňa, keby mohol.

anka912
30. aug 2014

Tak aj moj velmi rad je - ale len tie svoje veci - termíxy je schopný zjesť 4 denne, ale len od jedného výrobcu a vanilkove. Alebo taký syr z Lidli - Jadel - ten si otvorí a zje, ale sám bez chleba, masla , rajcin.... Alebo je este rožky, ale len ošupe chrumkavý vrch a ten zje, rozbrble aj 4- ale zje mozno akoby dva, ale tiež suché. Aj jablka je len vrchnú šupku, zvyšok vyhodí.
Takto mal minule obed - kúsok tehly - sám si ju krájal, na obrazku

barla5
30. aug 2014

@anka912 môj takto vyberavo jedával od 1 do 3 rokov, celé tie dva roky žil len na mlieku, jednom suchom rožku denne a pár čokoládových jogurtov - to som kupovala celé plata

damnam
31. aug 2014

@anka912 Tak nás by tiež fungoval len na jogurtoch, len vanilkove s coop jednoty.Tiež jeme len pár jedál. Chleba natrety medom, mastný s cibulou-ten je top, vajíčka a mäso-kuracie a bravčové kare a horalky a tak stále dookola.

denisocka
1. sep 2014

@mardenad tak nakoniec mame doma aspergera i my , ideme k PhDr.Mikovej do PO , nakoniec som mala pravdu,ked sa nam cele roky javil ako aspik a nasi psychologovia z okolia ze niee , že to nejednotna výchova alebo že z toho vyrastie,že zveličujeme ....

denisocka
1. sep 2014

@pencil sa tu smejem,nas prvak tiez nevie kde ma tasku,myslím ze zabudol aj akej farby je . jeho len zaujima,ci tam bude musiet spat 😀
@ajkuska MB12 idem teraz objednat, odporucila nam do Dr , my sme doteraz jedavali iba obycajne Bkomplexy a DMG ...

kaja73
1. sep 2014

@denisocka to ktory syn ma-ten s tauretom? A ake mal ine priznaky-ked chces mozes aj do IP.

denisocka
1. sep 2014

@kaja73 čau,no hadaj ktorý a hádaj z čoho to má ? napíšem do IP

didla
1. sep 2014

@anka912 ahoj anka , ja som tu bola naposledy v polovici juna,, teba som vždy rada čítala,, lebo si realistka, ako ja,, 🙂 no a tvoj malý teda už aj veľký chlapec, je uplne ako moja dcéra,, akoby som čítala o nej,, a to sa vraví, že rovnakí autisti asi nie su, no, on ma asi tiež dg. destký autizmus , však,, no moja bude mať teraz 8 rokov a ide do druhej triedy, v prvej prebrali polovicu abecedy , vie aj písať ako tak sa naučila spájať, aj ked jej dačo diktujem, no uvidíme dalej, matematika vobec nic, vie len rátať ale príkladom nerozumie, to nikdy podla mna nepochopí, s čítaním, je to tak, že dokáže čítať, to čo pozná ako písmená čo sa učila, no ale či tomu aj rozumie , čo číta neviem mám silné pochybnosti, takže aj ked sa naučí, na čo jej to bude, ked nebude rozumieť, uvidíme časom, ale tiež doma fungujeme ako tak ale mimo domu je uplne v kococh, niekedy to nezvláda, jedenie istí ako mato, len 3 druhy polievok, termixov za den aj 6 a jogurty len jahodové a čokoládaové,, a resanky to je jej život,, málo masa, ovocie ako tak len niektoré, jahody, čerešne, pomarance, mandarinky, kivi , melon, broskyne , marhule, slivky aj dosť ako pozerám teraz, hehe, zelenina uhorky, rajčiny, mrkva bol aj kalerá, ,, neznáša strukoviny to ju napína, ,, zemiaky surové ina zje, hm ja len premýšlam čo variť pre nu, vianočku začala maslovu, ale iba s florou natretu,, chlieb moc nie rožky ako kedy, tiež len ohrve ten vrch, och joooj, niekedy ked vidím zdravé deti ako im chutí hmm , si pomyslím, ako málo by mi stačilo k radosti ,, puberty sa bojím aj ja, a hlavne , ked je ona dievča

anka912
1. sep 2014

@didla ako čítam, tak tvoja je sikulka, za prvy rok sa naučila viac ako moj za štyri, aj ked všetko je relatívne, pokial dieta nemá porozumenie tak je to asi nanič. Ja som fakt uz pesimista, lebo robím na skole a vidím ako aj ten najslabší prvačik je popri mojom génius a hlavne ako vie sám od seba ako beží zivot, cas, co všetko robit, vie ísť domov sám...... Človeku to príde ako veľká nespravodlivosť od zivota. Ale zase su aj deti, ktoré su na tom este horšie ☹
A ohladne toho jedla, keby moj jedol všetko co píšeš, tak som šťastná, každá mamina si užijeme svoje 🙂

minka7
1. sep 2014

Dievčatá,dá sa zistiť autizmus s výsledkov vyšetrena EEG?Malej už prišiel výsledok a je tam,že jej nič nenašli a že výsledok zodpovedá veku dieťaťa.Má 18 mesiacov.Môžem sa troška tešiť,že by mohla byť v poriadku,alebo to nič neznamená a autizmus môže mať aj ked je EEG o.k?

janulqa1975
1. sep 2014

@minka7 Ahoj s EEg sa u takych malych deti autizmus velmi tazko zistiju ale skus sa na kontaktovat na autisitcke centrum andreas v bratislave tam ti s najvecou pravdepodobnost zistia ci ma dieta autizmus alebo nie .

narantuja
2. sep 2014

@minka7 V současné době neexistuje zobrazovací metoda ani jiný lékařský test, který by dokázal prokázat či vyloučit autismus. Tato diagnoza se stanovuje na základě výsledků psychologického vyšetření.

EEG se dělá zpravidla z důvodů, že je u autismu zvýšená pravděpodobnost výskytu epilepsie. CT a magnetická rezonance, aby se vyloučily jiné problémy. Genetika s metabolikou proto, že existují dědičné vady, jejichž důsledkem může být chování a vývojové deficity, které nápadně připomínají autismus (týká se velmi nízkého procenta autistů).

martinelli
2. sep 2014

@marhav mozem sa spytat kto robi tuto liecbu
@marhav kde je ten doktor Pinter?

marhav
2. sep 2014

ten lekár je vo Vrakuni v Bratislave , robi všetko na prírodnej báze , je to starší skusený lekár a jeho diagnostika je presná , boli sme na kontrolu a bez toho aby som mu niečo povedala mi povedal že syn ma kaz v zube horna 5 , do ust sa mu nedival 🙂 on ma taky diagnosticky prístroj a ten je velmi presny , my tam chodíme poroka ale maly sa dosť posunul, viac si uvedomuje , chape, nema take nervove vybuchy, teraz sme začali brať peptidy tekute aj v tabletách na rozvoj mozgu. mame vylučeny plne cukor ., každe ráno poje 2 deci destilovanej vody , z destilátora .... aj mna na začiatku odrádzala cena , ale skušam všetko čo može syna niekam posunut , tak som chcela že nazaklade diagnostiky sa rozhodnem, pri diagnostike som mu takmer nič nepovedala , a vysledok ma prekvapil ukazalo mu prekvapivo všetko to čo som vedela, aj to čo som prekonala počas tehotenstva ja sa prejavilo na synovi ,

marhav
2. sep 2014

@martinelli ten lekár je vo Vrakuni v Bratislave , robi všetko na prírodnej báze , je to starší skusený lekár a jeho diagnostika je presná , boli sme na kontrolu a bez toho aby som mu niečo povedala mi povedal že syn ma kaz v zube horna 5 , do ust sa mu nedival 🙂 on ma taky diagnosticky prístroj a ten je velmi presny , my tam chodíme poroka ale maly sa dosť posunul, viac si uvedomuje , chape, nema take nervove vybuchy, teraz sme začali brať peptidy tekute aj v tabletách na rozvoj mozgu. mame vylučeny plne cukor ., každe ráno poje 2 deci destilovanej vody , z destilátora .... aj mna na začiatku odrádzala cena , ale skušam všetko čo može syna niekam posunut , tak som chcela že nazaklade diagnostiky sa rozhodnem, pri diagnostike som mu takmer nič nepovedala , a vysledok ma prekvapil ukazalo mu prekvapivo všetko to čo som vedela, aj to čo som prekonala počas tehotenstva ja sa prejavilo na synov