Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

erikasadek
autor
14. nov 2009

inak ja ma otazku , co s atyka nocnika , vsetko , ok, ted au nas , nebol velky problem ked mal 2 apol roka som na neho dupla islo to v jeden den ; ale ako tam citam vela, autistickych deti ma s tym problem..

lindda
14. nov 2009

ahoj erika drzim palce nech to dopadne dobre a hlavne pevne nervi 🙂 budem sledovat ako vam dopadnu vysledky

erikasadek
autor
14. nov 2009

je linda dakujem.. 🙂

karkulka1
14. nov 2009

Erika, je mi to ľúto 😢 . No možno to sa tá diagnóza nepotvrdí. Sú rôzne poruchy podobné autizmu (oneskorený vývoj reči, alebo úzkostná porucha, pri kt. sú sekundárne prvky autizmu.....)

Táto kniha http://www.martinus.sk/?uItem=31734 je fajn, ale rodičovi, ktorý nemá zrovna Aspergera, stačí jedno prečítanie. 😉

Ak sa Tvoje obavy potvrdia, vyhľadajte niekde vo svojom okolí špeciálne zariadenie pre takéto detičky, či škôlku, školu alebo niečo ako domov sociálnych služieb. Je veľmi potrebné, aby s Paťkom začali pracovať ľudia, ktorí s autistami v e d i a robiť!!! Ak nie je niečo nablízku, možno by stálo uvažovať potom nad presťahovaním ku takému zariadeniu.
Náš malý navštevuje zariadenie, ktoré je od nášho mesta vyše 60 km (a to je skrze slovenskú infraštruktúru dosť), bližšie nič iné nie je a tiež plánujeme do budúcnosti sa presťahovať.
Držím palce a želám veľa síl a energie.

erikasadek
autor
14. nov 2009

karkulk adakujem..

no ja mam stastie ze som v parizi, takze tu toho je, ale skolky ,a skoly, nie.. 🙂
je to ine.. 😉

maju upln einy system.
on uz je , 2 roky sledovany, u psy. akze, uz urobil vela pokroku.. aj napriek tomu ze nema potvrdenu diagnozu. ani jeho psychiatricka, nevylucuje, ze ma autizmus,a le nema specializaciu na , potvrdenie diagnozi.. 😉
ale urcite to bude kronika ako sa nas stav zlepsuje ako to tu funguje a stale , budem len rada, ze s apridate.. 😉

babula90
14. nov 2009

karkulka ,tuto knihu som erike uz odporucila, ale nebyva na SVK, hoci by jej velmi pomohla, keby si ju precitala....

erikasadek
autor
14. nov 2009

inak ja by som asi tazko len tak mohl as astahovat, nie je to take jednoduche.. 😅
ale dakuejm za kazdu radu a podporu vazim si to.. 😉

erikasadek
autor
14. nov 2009

a co s atyka tej knihy baby ste zlate, ale ja na sloevsnku nemam rodinu a mama je v cechach, a ona j etyp radsej sa ma nic nepytaj aby som vybavila;. ☹

takze smola, jedene ak by ste ju mali niekto preskenovanu..

babula90
14. nov 2009

erika, nemas nejaku kamosku, co by Ti ju kupila a poslala? ta kniha je vazne skvela, podla nej by ste sa aj vy mohli riadit. Ja ju nemam, mala som ju pozicanu z kniznice. 😒

erikasadek
autor
15. nov 2009

nie nemam bohuzial, vsetky su v zahranici ako ja.. naozaj nie..
a niekoho co len tak poznam nemozem zatazovat takto financne.. chapes ma.. 😉

skoda... mozno s atuniekto najde co ju ma naskenovanu..

janinah
15. nov 2009

erika,ak chceš tú knihu,čo píše karkulka,/prípadne inú/tak ti ju kúpim a pošlem,len mi musíš polopate napísať,ako posielať balík do Paríža a samozrejme adresu cez IP

janinah
15. nov 2009

Môžem aj cez net sa opýtať,či niekto nemá nejaké odborné knihy o autizme /použité a teda lacnejšie/ 😉 ,ak teda máš záujem.

erikasadek
autor
15. nov 2009

janinah, moja zlata si zlata, ale , ako ti vratim penize postov sa ndaju od tial poslat to by si musela trocha dlhsie povckat az sa znova vratim, alebo ked mama pride , naspat na slovesnko moja, pockala by si??

janinah
15. nov 2009

erika,nijaké peniaze netreba,možno sa niekedy dostanem do Paríža a mám u teba kávu 😀 ,ostatné cez IP,teraz už idem variť 😉

erikasadek
autor
15. nov 2009

juj kavu kedykolvek moja;. 😉 este si mozno zopakujeme znova v presove.. 😉

erikasadek
autor
16. nov 2009

takze ja stal ecakam na telefon a neviem ci by nebolo dobre tam zavolat.. moj enervy to tazko znasaju.. 😅

inak moj muz je , od vcera v nemocnici a patrick sa ani nerozlucil, ani sa ne neho vobec nepyta zide s oci a zide s mysle , u neho, kdezto jeho mladsi brat hned;; papa je kde papa je kde??

erikasadek
autor
16. nov 2009

dakujem vsetkym co sa aj ked len Ip zapajaju , do tejto diskusie. 😉

marianka79
16. nov 2009

cauko eri dnes som mala patka ako s cukru jaj taky bol milunký keby bol stále taký 🙂

a co je manželovi?

marianka79
16. nov 2009

a erika nechaj to plynút tak výsledky neovplyvníš čo má byt to bude

erikasadek
autor
16. nov 2009

ako s cukru??

na spapanie??
ahoj.. marianka.. 😉

no mal pripravenu , operaciu, nohy.. nic vazne, ale bolave..

nechavam to plynut , aspon tato tema, je, je to moj, gombik na odstavnie, pary, co je naviac.. ak chapes..? 😉

no aj moj pato ma dni ze je sladky, no milucky;, no super ale staci tak malo a moze byt kriza.. ☹
som rada ze ste mali super den.

to dava velke uvolnenie.. , pre mna je to ako krasny slnecny den, ked je taky.. 😉

erikasadek
autor
16. nov 2009

marianka vies , ono to bolo vzdy nieco co ma prekvapovalo u pata, z eked nebol v kontakte s otcom aj mesiac co sa stalo, napriklad ked sme boli na slovensku , 6 tyzdnov , tak on mu nechybal ani sa nepytal nic.. proste akoby uz neexistoval..

a taktiez, predtym.. 😒

aj vy ste tak enieco poznali..?

marianka79
16. nov 2009

my sme sa celý den túlali po meste boli sme v cukrárni v maxe pokupili sme niečo vianočné

patko miluje vianoce
ale ved ktoré dieta nie

marianka79
16. nov 2009

no to ano ked bol menší bol taky odmeraný ale teraz nie je velmi na nás naviazaný a ešte k tomu nežijem spolu s mužom a na neho sa stále pýta kedy s ním bude

erikasadek
autor
16. nov 2009

no moj je viazany len na mna... inak nic, je mu to jedno.. proste nic..
a vianoce poviem ti doteraz, ked poviem vianoce tak nic..

aha, no dobre, jedine co teraz s amu vybaluje , je , aha vianoce, a mozno , hracky, ale inak nevysvetlis, alebo dnes mas narodeniny.. nic.. 😒

marianka79
16. nov 2009

no tak to maš asi tenpravý autizmus doma čo ☹ ? my to máme také najmiernejšie 🙂

akurát si tu niečo číta či čo velmi rád číta tie svoje knižky

marianka79
16. nov 2009

tak ja idem patko ide pozerat nekonečný príbeh tak pa

erikasadek
autor
16. nov 2009

tak pa, zajtr ak budes mat cas.. 🙂

pato nerad cita zatial, nikdy ho to nezaujimalo ak tak len elektronicke knihy a vsetko take, ti enao, hned vedel odpovede, vzdy to bolo bravo, ale take, nie.. nic, len ich vzdy zatvaral zurivo..

petot
17. nov 2009

Pridám sa aj ja. Náš Oliver mal po tretej hexavakcíne 3 dni vysoké teploty (cez 39) ktoré veľmi ani nereagovali na lieky. A potom zrazu začal mávať afektívne záchvaty. Čokoľvek sa dialo ináč, než si predstavoval, reval, potom si ľahol na chrbát a búchal si temenom hlavičku o zem, ako hypnotizovaný. Šúchal si ju po zemi, akoby ho v nej pálilo. Niekedy si ju búchal čelom o skriňu. Najprv sme si mysleli, že trucuje, aj sme ho trestali, ale to nebolo trucovanie. Niekedy odmietal očný kontakt.

Ďalšie očkovanie sme už odmietli.

Neurologička povedala len "ále, dieťa prejavuje svoju vôľu, nevšímajte si to". Ale ani nevšímanie nepomohlo. Dokázal revať alebo sa búchať aj pol hodiny!

Robil aj iné zvláštne veci. Aj 10 minút otváral, zatváral šuflík, dvere apod. Začal byť veľmi výstredný v stravovaní - akceptoval len jednoduché jedlá - cestoviny s niečím, ryžu apod. A nezniesol, keď sme mu to nejako pred ním upravili, napr. pomiešali - toho sa už ani nedotkol.

Nejaký čas chodil aj po špičkách. A začal byť nesmierne viazaný na autíčka, všade ich bral, aj na záchod, aj do postele. Keď sme ho dali v 3r do škôlky, tak aj tam si ich bral. Ešte v tom čase bol dosť pozadu rečovo, tvoril dvojslovné, výnimočne trojslovné vety. Keď ho niečo zasiahlo (napr. scéna v rozprávke, alebo keď si niečo uvedomil) tak opakoval to slovo alebo dve slová aj 20x. Chodil za nami a stále to hovoril dokola.

Keď sa viac udrel, zachádzal sa (zrazu prestal revať, oči stĺpkom a šiel do mdlôb). Zo dvakrát sme boli aj v nemocnici na pozorovaní, potom sme to už riešili vo svojej réžii - dolu havou a trieskať po zadku (prekrvenie mozgu a adrenalín asi spravia svoje). Zachádzanie prakticky prestalo, keď sme mu začali dávať 2-3x500mg vitamínu C denne.

Boli sme aj u psychologičky, v nádeji, že aspoň potvrdí alebo vyvráti moje podozrenie, ktoré som postupne nadobudol po prečítaní literatúry o autistickom postihnutí. No, psychologička nás počúvala asi tak prvú minútu, čo sme jej nestihli povedať ani ako sa mu vodí v škôlke a že mal problémy s učiteľkou, a potom už len ona rozprávala svoje teórie ako dieťa prejavuje svoju vôľu, ako sme ho "naštvali a on nevedel, ako nás má poslať do ...". Pozerali sme na seba s manželkou, jasné, ročné dieťa...

Starí rodičia aj učiteľky v škôlke nám "kládli na srdce", aby sme ho vychovávali, lebo je trucovitý a často neposlúcha. Nuž, takéto "dobré rady" sme naozaj veľmi "potrebovali". Len niektorí ľudia dokázali pochopiť, že Oliver JE iný, a že by sme mu radi pomohli, keby sme vedeli ako...

Oliverka ťahal dopredu aspoň jeho brat, starší o niečo vyše roka, ten ho "provokoval k interakcii", naťahovali sa o hračky atď 🙂 ale keď sa deň-dva nevideli, tak sa vítali a objímali 🙂 Oliverko je celkovo veľmi citlivý, empatický chlapec.

Tiež ho veľmi posúvala dopredu akákoľvek zmena, najmä prostredia - návšteva u starých rodičov, rodiny, skrátka iní ľudia, iné miesta.

Veľmi sme vďační súčasnej učiteľke v škôlke, Danke, ktorá to s ním nevzdala a zapájala ho, zistila, že rád kreslí a že je šikovný, len ho treba zaujať. Postupne sa aj prestal báť do škôlky, aj sa viac hrá s deťmi, predtým síce mal rád deti, ale hral sa samotársky. Už sa aj lepšie stravuje.

Začal nám konečne lepšie rozprávať, máme z neho veľkú radosť a ďakujeme Bohu. Čoskoro bude mať 4 roky.

petot
17. nov 2009

Aby bolo jasné, zachádzanie Olivera NEspájam priamo s autistickými črtami, len si myslím, že do istej miery vypovedá o nejakej neurologickej labilite.

Pokiaľ ide o vplyv stravy, toto môže a nemusí byť u konkrétneho dieťaťa. Je pravdou, že niektoré autistické postihnutia súvisia s chronickým zápalovým ochorením čriev, ktoré môže nastať ako následok vakcíny, zvyčajne MMR, ale aj niektoré ďalšie majú túto schopnosť. Ide zhruba o to, že kvôli nedokonalému štiepeniu gluténu a kazeínu vznikajú ópioidné látky, ktoré sa cez porušenú črevnú bariéru vstrebávajú a dieťa akoby "trvale drogovali". Viac:
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regresiv...
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/MMR_regresiv...
V takých prípadoch by diéta mohla pomôcť. Sú aj experimenty s LDN, apod.

Ale toto nie je jediný spôsob vzniku autizmu, a pri tých ostatných diéta nezaberá.

Autizmus môže nastať aj dôsledkom poškodenia mozgu neurotoxickými látkami, napríklad kokteilom ortute, hliníku, formaldehydu a.i. vo vakcínach, tu môže čiastočne pomôcť detoxikácia od ťažkých kovov.

Iným mechanizmom poškodenia mozgu je vakcinačná encefalopatia, ktorá nemusí mať výrazné príznaky, môže sa prejaviť iba ako nadmerná podráždenosť alebo spavosť, iba niekedy sa prejavia výraznejšie prejavy (ochablosť končatín, mdloby, kŕče, ktoré nemusia byť vôbec zreteľné, alebo neutíšiteľný dlhotrvajúci krik). U malého dieťaťa to rodičia ľahko prehliadnu, alebo pripíšu bolesti z vakcíny, kolike, zúbkom atď. Viac http://rizikaockovania.sk/dok/vran/DPT_pentacel...

Najmenej známym poškodením, ktoré sa až teraz dostáva na povrch vďaka obetavej práci prof. Blaylocka, je trvalé excitotoxické poškodzovania kvôli podráždeniu mikroglií. Aj bežná infekcia spôsobuje aktiváciu mikroglií (imunitného systému mozgu), ktoré začnú chrliť toxické látky v snahe zabiť útočníka. Ale za normálnych okolností táto reakcia skončí veľmi rýchlo. Vakcína však spôsobuje aktiváciu imunitného systému na niekoľko týždňov, alebo aj natrvalo, pretože hliník je účinný imunostimulant a ostáva dlhodobo v tkanivách. Mikroglie chŕlia svoje chemikálie proti útočníkovi, ktorý neexistuje, a spôsobujú poškodzovanie mozgu.
Neviem, čo by mohlo pomôcť v takomto prípade. Čiastočne možno trvalé podávanie antioxidantov, ale neviem...
Trvalá aktivita mikroglií sa zistila napríklad aj pri Alzheimerovej chorobe!

Autizmus je vo všeobecnosti následkom vývojového poškodenia mozgu. Znamená to, že ak poškodzovanie stále pretrváva, tak môžeme odstrániť zdroj poškodzovania (ópioidné látky zo stravy, alebo ťažké kovy v mozgu). Toto síce môže napomôcť, aby sa poškodenie neprehlbovalo, alebo dokonca zmiernilo, ale ak je poškodenie veľmi veľké, tak už sa to nemusí podariť napraviť.

Problém je, že medicína nielenže má zatiaľ veľmi obmedzené metódy zisťovania mechanizmu vzniku autizmu, ale dokonca ani tie radšej nepoužíva, pretože si zakrýva oči "nič nevidím, nič nepočujem". Načo dieťa vyšetrovať, keď "autizmus je genetické ochorenie?" (toto je samozrejme totálny nezmysel!).
Je tu zrejme strach, že keby sa viac skúmalo, nakoniec by sa potvrdilo to, čo rodičia vedia už 30 rokov - že to spôsobila vakcína, či už podaná dieťaťu, alebo tehotnej mamičke.

erikasadek
autor
17. nov 2009

petot ahoj.. 🙂

precitam si neskor vsetko, ponahlam s ateraz.. ozvem sa.. 😉