Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

cucu2
6. feb 2014

@kubasa2005 praveze este nevybrala- a mozem nahovorit kolegyne, lebo tie tiez nevedia kam ich dat. Je to sice par Eur, ale verim, ze pomozu

kubasa2005
6. feb 2014

@cucu2 mam prosbu na 2percenta vo fotoblogu.Na fotke je moj syn natom specialnom plavani.Dakujem moc nech pomozete komukolvek.Velmi vela ludi to necha statu a je skoda kedze niekomu aj par eur pomoze zlepsit zivot 🙂 dakujem

esta33
6. feb 2014

ale darovat 2% mozes aj niektorej zakladnej skole pre autisticke deti. Jednou zo skol je aj ZS na Halkovej v BA.

mimi3706
7. feb 2014

ahoj, no ja osobne dieta autistu nemam ale v rodine mame dva druhy autizmu - sestrnica ma syna autistickeho a moja sestra ma dceru aspergerku, co je odroda autizmu...ale podla mna asperger je trocha horsi lebo deti rozpravaju a velmi velmi zranuju slovami, nie su empaticke, su velmi necitlive ale nemozu za to...moja sestrnica ma uz 12ročného chlapca, určili mu diagnozu v 3 rokoch, tiez najrpv rozpraval, a potom zrazu zabudol vsetky basnicky a pesnicky, stale len behal a behal a sam sa hral so spagatom najradsej, a kolieskami, a nepozeral do oci nikomu...zaciatky boli tazke, ale ked sa to zistilo, dali ho do skolky pre autistov a rodicia sa tiez velmi vela informovali o tejto diagnoze a akosi sa naucili spolupracovat. cela rodina obrovska sa stretavame pravidelne v zime v lete na niekolko tyzdnov a vsetci vieme, ako nanho mame ist a je to uplne v pohode. a nechapave pohhlady niektorych nechapavych ludi treba brat s rezervou, kto nechape podstatu a nevie sa vcitit, jeho problem, ty budes urcite robit vsetko najlepsie ako sa len da... urcite budu tazke obdobia, puberta a tak, a hlavne ten pocit, ze na cely zivot bude porebovat vasu pomoc, ale tieto deti su stastne, nevnimaju problemy sveta ako my, maju svoj svet. my sme sa s "nasim" rolim autistom velakrat potrapili, ale ovela viac krat sme sa nasmiali, lebo ako rodina sme si blizky a chodime na rodinne vylety a tak, je to troska komplikovanejsie, ale aj tak super. a nie je zakerny, je zlaty, neublizuje, akurat niekedy je "srandra" ked sleduje emocie, napr. ked si vsimne, ze niekoho nieco co urobi rozculuje, tak to donekonecna opakuje 🙂 alebo ked bol asi 5rocny, mal maniu, ze sa hocikde vyzliekol dohola...vkuse sme ho sledovali, a nahanali, ale kedze sa taketo "srandy" odohravali v lete na rodinnych vyletoch, vzdy bolo poruke aspon 10 ludi ktori zasahovali 🙂 bude to boj, ale mozno niekedy aj vesely. je to tazke, ja osobne akosom napisala nemam take dieta, ale viem to pochopit...a pokial viem, v dnesnej dobe sa organizuju kadejake stretnutia, resp. vylety pre rodiny s takymito detmi, konkretne moja sesternica chodi tusim do banskej stiavnice kazdy rok na tyzden a tam sa stretavaju s inymi rodinami s autistickymi deti a je to super ako terapia...tak drzim palce, dufam, ze som ta nerozladila, ale casom sa vsetko utrasie, a naucite sa spolu zit a komunikovat jeho sposobom...

ajkuska
7. feb 2014

@mishka11 a ako čo nové si sa dozvedela na školení?

mishka11
7. feb 2014

@ajkuska Ja som na skoleni nebola 🙂 Neviem, ci som pochopila spravne, mozno nie, ale ABA terapia je o tom, ako naucit deti, aby neublizovali samy sebe. A tento problem my nemame. Zatial 🙂 Momentalne riesime zapal stredneho ucha, to, ze nepocuje, a bude musiet ist na operaciu nosnej mandle. Radu, ako ju naucit vyfukat nostek nahodou nemas? Bezne postupy nezaberaju a uz nevieme, ako na nu.

ajkuska
7. feb 2014

@mishka11 ahoj aba terapia je celková terapia ako dieťa učiť 🙂 nie je len o agresivite, ten problém nemáme ani my. neviem ti poradiť, malý sa sám naučil fúkať, ale my stále do niečoho fúkame (harmoniky, píšťalky, trúbky), tak aj na nos mu to bolo asi podobné. tak žiaľ neviem poradiť.

saurian
7. feb 2014

@mishka11 tak ako pise @ajkuska - ABA terapia je celkovy program, ktory obsahuje ucenie vsetkeho - komunikacia, pporozumenie, napodobovanie, spravanie, sebaobsluha, hra, socialne zrucnosti, ..... od ranneho studenta az aj pre dospelych jedincov, ma presne a vyskusane postupy, ktore sa prisposobuju individualne na kazde dieta a jeho uroven a potreby. tiez je v ramci ABA-y viacero smerov, ktorymi sa rozvinula a ktore ABA rozny terapeuti pouzivaju - od "teroristickeho" (ppc za vyraz) az po miernejsi pristup. je dost, a to hlavne na zaciatku, zalozena na "odmenach".

mishka11
7. feb 2014

@ajkuska
@saurian Baby, dakujem za vysvetlenie 🙂 Len to teraz nemam silu riesit. Potrebujem si doriesit dialog, sanatorium tam a potom este tu operaciu.

damnam
7. feb 2014

@mishka11 Skúste fúkať na zaplatenú sviečku náš sa na to chytil a tuším to aj pochopil čo od neho chceme.

mishka11
7. feb 2014

@damnam A fukali ste nosom, alebo ustami? Lebo ustami to vie. Ale nosom....

damnam
7. feb 2014

@mishka11 Prvé razy sfukol ústami potom som mu ukazoval ja nosom.Potom som mu dal servitku na nos a nútil som ho fuknut.

mishka11
7. feb 2014

@damnam Neco podobne sme uz skusali, nepomohlo. Nechce. Aj vatu nosom sme skusali fukat, aj jezka napodobnovat, aj do ruky fukat, nic nezabralo.

tajik
7. feb 2014

ahojte maminky.mam 3,5 rocnu dcerku,ktora je narocna,nerozprava,len zvukmi,rozumie sice vsetkemu,psycholog povedal ze autizmus sa da zistit az v 4-5 rokoch.ale mam akesi obavy.ake priznaky sa prejavuju u autistickych deti ,napiste prosim.

anka912
7. feb 2014

@tajik tu je popísaný autizmus a jeho príznaky, na nete ale nájdeš aj veľa iných článkov
http://www.mamaaja.sk/zdravie/zdravie-deti/auti...

anka912
7. feb 2014

@tajik A je to zvláštne keď psychológ povie, že až v 4-5 rokoch, už v 3 rokoch je ten rozdiel tak badateľný, že je jasné, že ide o nejakú poruchu- nemusí to byť práve autizmus, sú aj iné poruchy, ktoré vyzerajú podobne, ale v každom prípade sa dajú rozoznať a stanoviť už u dieťaťa starého ako je tvoja. Pokiaľ by šlo o poruchu reči, treba začať s tým pracovať a nie čakať ďalší rok.

anka912
7. feb 2014

Toto by malo vedieť zdravé 3-4 ročné dieťa

VÝVIN ZDRAVÝCH DETI VO VEKU OD 3-6 ROKOV:
---

DIEŤA 3 – 4 ROKY. Asi vo veku 3 – 3,5 roka vie dieťa povedať svoje meno a mená svojich blízkych. Pozná už viac ako 1 000 slov. Správne radí slová vo vete a začína tvoriť súvetia. V necelom štvrtom roku spamäti hovorí jednoduché básničky. Dieťa by malo vedieť: pomenovať svojich blízkych, spoznať zvieratá, činnosti; vyjadriť svoje potreby a priania, vedieť riekanky, najprv s druhou osobou, postupne samo; sústrediť sa na krátky text, rozlišovať rôzne zvuky, umiestniť predmety (v, na, do), dávať tvary do zhodných otvorov; zvládnuť plynulú chôdzu so správnymi pohybmi rúk, pri chôdzi prekračovať nízke prekážky, vyhýbať sa prekážkam, správne držať a používať lyžicu a hrnček; spontánne kresliť, vedieť povedať, čo nakreslilo, pracovať s pastelkou, fixkou, štetcom a farbou, kriedami, plastelínou.

meesha
7. feb 2014

@tajik prehled "priznaku" najdes na googlu raz dva, ale ten doktor vam dobre neporadil. Hned se objednejte na diagnostiku, zeny ze Slovenska poradi kam. Cekaci doby jsou dlouhe a v peti letech neco zacinat delat je s krizkem po funuse 😉
http://www.autismus.cz/ceho-si-vsimnout/ceho-si...

saurian
8. feb 2014

@tajik
ahoj, no ono s tym "zistenim" autizmu to je tak, ze u niektorych deti je to "jasne" uz v dvoch rokoch, ale aj tak zvycajne neuzatvoria diagnozu - cakaju na 3 roky. to su skor taki "Jasni" autici. a potom je vela deti, u ktorych to nie je take iste, a caka sa, sleduju sa nejaky cas, casto aj napr do 5 rokov. kazdopadne aj ked to nie je jednoznacne, je mozne vyjadrit nazor, podozrenie ze co je "v hre" a to moze velmi napomoct v otazke co a ako s dietatkom - napr vyber skolky, smer ako s nim pracovat - ci uz doma alebo napr pre logopeda.
neviem kde ste boli u psychologa, ale niekedy je rozumne navstivit viacerj odbornikov, vypocut si viac nazorov.
z tej trosky co pises, ti tu ja, ale zrejme ani nik z diskusie nedokaze povedat, co je s tvojim dietatkom a ako je na tom. ked vsak citis, ako mama, ze tam problem je a je vazny, tak chod potom, a to co najskor. cakacie doby su dlhe, aj par mesiacov u takto malych deti je dlhy cas. drzim palce.

damnam
8. feb 2014

@mishka11 Treba len skúšať a mať pevnejšie nervy ako malá,dobre sa to píše ,len realita je ina 🙂 .

tajik
8. feb 2014

dakujem za rady babenky,nieco som si prezrela na nete.a trochu ma to aj potesilo lebo dost veci nesedelo na moju zlatucku,ale predsa..........drzkajte palce.

ajkuska
8. feb 2014

@tajik ahoj ja keď ti ešte môžem poradiť hlavné je riešiť deficity, ktoré dcérka má. my takisto nemáme uzavretú diagnózu, ale už viem kde má malý slabé stránky a na čom treba pracovať a toto je myslím si podľa môjho názoru najdôležitejšie si uvedomiť len tak jej môžeš čo najviac pomôcť 🙂

tanapeta
9. feb 2014

baby komu detičky zle spávajú, budia sa alebo musíte uspávať. Skúste vyskúšať karnozín dávať. My sme dávali pred dvoma rokmi polroka. Predtým 10-15x v noci hore. Koľkokrát aj hodinu si "kecala" alebo sa zobudila o 5 ráno vyspaná a ja s ňou som musela byť hore. Alebo som 2 hodiny každý večer musela ležať pri nej kým zaspala. Proste jeden des, to jej spanie. Začali sme brať karnozín, tak postupne začala zaspávať sama aj celé noci spinkala. Som si myslela, že to isto nie z neho, alebo len náhoda. Ale teda v kútku duše som aj bola v tom, že teda môže to byť z neho.
Teraz po 1,5 roku sme zasa začali dávať, keďže ide do školy a pomohol jej vtedy aj na "otvorenie sa nám".
Zasa začala vymýšľať, aby som pri nej ležala a v noci opäť budenia. Síce len cca 1-2x, ale ja tak by nemala (má už 6 rokov). A berieme ho týždeň a posledné dva dni opäť lepšie spánok.
Reklamu nerobím ani nič podobné, len určite vieme aké to je sa nevyspať dlhé roky....tak ak máte niektorá s takýto problém tak vyskúšajte.

saurian
9. feb 2014

@tanapeta
no diky za info. a nevies prosim ci sa moze davat spolu s mb12 (nas berie mb12)? thx
nam totiz karnozin doporucuje aj neurologicka, aj kvoli jeho neuro diagnozam

studentka777
10. feb 2014

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc pri výskume...už som sem raz písala, ale mám veľmi, veľmi málo dotazníkov tak v zúfalstve píšem znova... Skúste si nájsť tých 15 minút a vyplniť mi dotazník, ktorý je určený mamičkám detí s poruchami autistického spektra..... viem, že toho máte určite veľa a preto Vám vopred ďakujem za každý jeden vyplnený a ďalej preposlaný dotazník. Tu je link a bližšie info:
https://docs.google.com/forms/d/1P1T3YBy5NZLOAc...

strociatka
12. feb 2014

@studentka777 odoslane 😉

pencil
12. feb 2014

Ahojte, prepacte, ze sa Vam tu takto vmiesavam. Starsie dieta (6r. mame susp. aspergera) a najmensie (2r. 3 mes) to vyzera este nerozhodne na vyvinovu dysfaziu, alebo detsky autizmus. No hotova som. Dnes sme boli na logopedii v IDR a nam doporucili zalaminovat si pre malu bud obrazky, alebo piktogramy pre lepsiu komunikaciu, lebo mala ked nerozumie, vam neodporucam vidiet to rosambo.

Prosim Vas, kde si stahujete tie piktogramy? Nemate nejaky ulahcovak? MUsim utekat pre druhe dieta do skoly a vyrabat si to na kolene akosi nemam cas, lebo som s detmi sama. Moc mi pomozete. Dakujem vsetkym 😉