Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

cmeli
30. apr 2014
murkaa
1. máj 2014

dievčatá, naskytla sa takáto výzva. 🙄 verím, že môže pomôcť

Ahojte, prosím o pomoc. 😉

Ak poznáte rodinu, ktorá má autistu - predškoláka v našom meste Šaľa alebo v našom regióne a ktorá by chcela dieťa umiestniť do školky. Kontaktujte prosím pani Ninu Kimleovú 0902102693 alebo Annamáriu Hakszer tel.č.: 0907751795. Veľmi pekne ďakujem
Pri dostatočnom počte detí, optimum 5, by sa zriadila škôlka resp. trieda, ktorá by išla cestou štátneho - špeciálneho školstva.

ajkuska
2. máj 2014
https://www.youtube.com/watch?v=SLBLnNxzftM


len tak pre inšpiráciu 🙂

cmeli
3. máj 2014

Dnes zadarmo - app na nacvik pisanych slov, da sa prehovorit a pisat aj vlastne slova https://itunes.apple.com/us/app/cursive-writing...

mishka11
3. máj 2014

@loxa Ahoj, skus doktorku Janosikovu. Pokial nepojdes k odbornikovi, nikdy nebudes spokojna. Len, prosim ta, nechod k inej psychologicke, pretoze autizmus patri len do ruk odbornikov, ktori sa tomu fakt venuju. Inak, nas syn je presne taky isty, tiez ho hracky nezaujimaju, len misky, hrnce a tiez pri nicom dlho nevydrzi. Aj dcera. len ona ma dg detsky autizmus, stanoveny v Andrease v Bratislave. A v logopedickom centre vyvráteny. 😖 A tiez ideme za dr. Janosikovou a objednani sme na september. Este mu skus nechat skontrolovat sluch. My sme si mysleli, ze nasa dcera nepocuva, pretoze je autistka, vraj ma vyberovu pozornost a na ORL nam zistili, ze nepocuje! Mala zvacsenu mandlu a tekutinu v uskach. A nic tomu nenasvedcovalo. Po odstraneni tekutiny v uskach isla milovymi krokmi dopredu. A pred tyzdnom bola na operacii, vyberali jej nosne mandle. A zda sa nam, ze jej to pomohlo. Tak uvidime. Nevzdavaj sa a fakt chod za odbornikom. Drzim palce.

murkaa
4. máj 2014

@loxa ja viem, že táto diagnoza sa ťažko dg. No ani moje 8-ročné dieťa sa nevydrží hrať 2 hodiny 😎, kocky nestaval - iba mi ukazoval, ale ja som musela skladať, s legom sa nehral, netvoril, nekreslil. Pozornosť nevenoval vlastne dokopy ničomu dlho. Rozrávky si kukol a Pat a Mat sa začal rehotať až ked mal 4 roky. Rozprávať začal okolo 2 rokov. Stále bol som mnou a to som ho dala vyšetriť na ADHD. Asi moc čítam. No stále má problém s vyjadrovaním - hlavne citov (je introvert) a vysvetlení. Zato vylezie bez pudu sebazáchrany až do tramtárie 😎 V škole píše strašne, čítať vie dobre a matika mu ide ako z rýchlika. Tak neviem ako by som ho posúdila. 🤐 No a 4-ročná dcéra je to isté.

loxa
4. máj 2014

@mishka11 @murkaa ..bola som u obvodacky, vsetky priznaky som jej spomenula, pozorovala ho dlho a davala mu vseliake otazky, sledovala ocny kontakt, zavolala si tam dieta z vonku aby videla ako reaguje nan..a povedala ze podla nej to vobec nevyzera na autizmus .ze ocny kontakt ma vyborny a tak isto aj vela rozumie..pocuvol jej zakazy, s tym malym chlapcom sa hned kontaktoval ..ja neviem...ked som sa mu zacala viac venovat vidimm ze veci sa pohli uplne inym smerom..a nasa dr povedala ze 18mesacne dieta aj tak nemoze poslat na diagnostiku ze az medzi 2-3 rokom..ale ze to nebude nas pripad..povedala ze maly je introvert a momentalne vzdoruje..zatial ma upokojila ..ak ma to ale bude hlodat..pojdem k dr, janosikovej🙂 dakujem vam za odpovede🙂 velmi si to cenim

caterina75
5. máj 2014

Mam syna 5rocneho,ktory ma autizmus.Konecne som nasla s kym si mozem pista o autizme.Byvame v Taliansku takze sa rozumie lepsie v rodnom jazyku.Zistila som uz prv,ze nieco nie je v poriadku lebo vobec nerozpraval.Kym sme sa dostali k psychologovy mal skoro 3 roky.Potom zacal chodit na terapie.Pomali zacal rozpravat.V 4 rokoch cital a pislal.Ma obdobia,ze neviem co robit.Nema rad hlasnu hudbu a deti,ktore su moc hlucne.Ponahlat sa lebo je neskoro sa neda.Stale je v pohybe.V lete sa chystame na Slovensko a chcela som navstiv centrum pre autistov v Trnave.Nasla som nieco na internete,ale kde presne je neviem.Mohol bi mi niekto poradit?

caterina75
5. máj 2014

@therapiezentrumglueckspilz moj syn ma 5 rokov.ja zijem v taliansku a pocula som aj tu o tejto terapii.musi sa vsak platit.neviem ako funguje v nemecku

silvikam
5. máj 2014

@caterina75 Ahoj, v Trnave nie je centrum pre autistov ak sa nemýlim. V Trnave je len klinická psychologička Dr. Jánošíková Daniela, ktorá je jedna z najlepších odborníkov na autizmus na Slovensku. Tel.č. 0903808236, ale treba volať ráno o 7,00 h.

chybova
5. máj 2014

Ahojte, som tu nová, u nášho synčeka (2,5 roka) je podozrenie na autizmus. Čakáme na termín do Andreasu. Chcem sa spýtať, či mi niekto vie poradiť nejakú súkromnú škôlku, poprípade špeciálnu škôlku, kde by zobrali nášho malého. Okolie Sereď, Trnava. Ďakujem.

nensyke
9. máj 2014

Ahojte...málokedy sa stáva, že chalani maju spoločne záujmy, ale Toy story puzzle všetko vyrieší.. 🙂

anka912
10. máj 2014

Tak môj 10 ročný DA-SMR, pokus o globálne čítanie. Viac než to, že sa nevie naučiť čítať ma štve tá hrozná výslovnosť ☹
https://www.facebook.com/photo.php?v=4621177539...

ajkuska
10. máj 2014

@cmeli dnes boli sme a bolo výborne 🙂

silvikam
11. máj 2014

@ajkuska Adi, ako ste dopadli, napíš mi IP.

fanta3
13. máj 2014

ahojte najde sa tu aj niekto s Phelan McDermid syndromom? My sice este autizmus diagnostikovany nemame a ani podla mna dcerka nejavi znamky autizmu (nema este 2roky), ale mame tento syndrom a byva dost spajany s autizmom, tak skusam aj tu v skupine ci najdem niekoho na popisanie

solinkarka
13. máj 2014

Ahojte...v nedelu sa stahujeme no noveho tak nam drzte palce aby to maly zvladol 😔

damnam
14. máj 2014

@chybova Ahoj .Hlohovci je specialna skolka

ajkuska
14. máj 2014

Ahojte, tak konečne som vás dočítala dokonca uf, ďakujem za mnohé inšpirácie konkrétne nemenujem aby som na nikoho nezabudla 🙂

kubasa2005
15. máj 2014

caute ako zvladaju vase decka opekacku,grilovacku????dakujem

celaja
20. máj 2014

Dobry den,
ponukam ABA terapiu v Rožňave a okolí. Chodím sa vzdelávať do Terpautického Centra Abiatko v Košiciach, je možné zariadiť ich superviziu, alebo supervíziu Mgr. Maštenovej. Ak by mal niekto zaujem, prosim kontaktujte ma na adrese: mhaberka78@gmail.com

ajkuska
20. máj 2014

@celaja dobrý deň, chcela by som sa spýtať či nemáte nejakú kolegyňu ktorá by robila abu v Prešove, Rožňava je pre nás od ruky, ďakujem.

kytykenka
21. máj 2014

maminy mame 3 rdnes sme boli u dr janosikovej a nepotvrdila ani nevyvratila ze je skoro je to mozne?

silvikam
21. máj 2014

@kytykenka Ai Ti nič nenaznačila, že čo by to mohlo byť?

kytykenka
21. máj 2014

@silvikam povedala ze celkom to nedobehne ale aut....este je skoro povedat

celaja
21. máj 2014

@ajkuska Dobry den, skuste sa informovat v t.c. Abiatko v Kosiciach, na nete maju kontakt. Pokial viem,chodia tam aj dievcata z Presova..

nela1x
21. máj 2014

Prosim Vas, dokazete si aj s autistickym dietatom zabezpecit pokojny rodinny zivot? mne to pride ako nerealne.. tak velmi sa snazim, upustam od narokov. Ale aj napriek tomu aj najbeznesie veci su s malym castokrat narocnejsie ako šichta v bani. A ked ma zly den, tak sa som uz okolo 16 taka unavena, ze nevladzem fungovat. O manzelovi, ktory je uz s nervami na konci prakticky stale, a dookola opakuje ako on takyto zivot nechcel, ani nehovorim. Nervozita sa da u nas casto krajat.. neviem odkial mam brat energiu. Prosim poradte.

mimasimi
21. máj 2014

@nela1x hmm, ak by malý u niekoho aspoň na deň vydržal, aby ste si oddýchli, alebo mysleli len na seba. Neviem, aký je Váš malý, či by aj niekde inde vydržal ...

nela1x
21. máj 2014

@mimasimi no on by uz aj vydrzal... ale s nim nikto nevydrzi... teda vsetci sa boja.... ked ma dobry den tak uz je fakt zlaty, aj si necha vysvetlit.. ale ked ma zly den, tak to je tornado.
sme na neho prakticky sami... sme obaja pracujuci, robime dietu, chodime na terapie... sialene tempo... ak som sa snazila nieco obmedzit, zredukovat, tak sa maleho spravanie hned zhorsilo a bolo to este horsie. Fakt nevieme najst ten zdravy pomer... no nic.. je to len dalsia kriza...idem sa na to vyspat a zajtra budem zase robit vsetko preto, aby sme to prezili

mimasimi
22. máj 2014

@nela1x no, len dokedy to takto vydržíte?