Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

cmeli
18. máj 2015

http://www.rata.sk/?page_id=21

Rovnosť príležitostí detí so špeciálnymi potrebami v prístupe k vzdelaniu
cyklus odborných prednášok a seminárov

2.6.2015
Kino Lumiére, Špitálska 4, 811 08 Bratislava

Raná diagnostika a včasná terapeutická intervencia u detí s PAS, ADHD a inými vývojovými poruchami.

Lektorka: Katalin Lakatos, PhD.
Riaditeľka nadácie BHRG, Budapešť, Maďarsko (www.bhrg.hu)
Liečebná pedagogička, fyzioterapeutka, lektorka v oblasti včasnej intervencie u detí s vývojovými poruchami na Pazmány Péter University, Fakulta vývinovej psychológie

Program

8:30 – 9:00 Registrácia

9:00 – 9:30 Slávnostné otvorenie
PhDr. Romana Kanovská, štátna tajomníčka MŠVVaŠ
Ing. Oľga Pietruchová, M.A., riaditeľka Odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí MPSVaR

9: 30 – 10:30

Raná diagnostika a včasná terapeutická intervencia u detí s PAS, ADHD a inými vývojovými poruchami.
Rané symptómy organickej nezrelosti mozgu, SPD – porucha zmyslovej integrácie, neuro-senzo-motorické testy.
Katalin Lakatos, PhD.

10:30 – 10:45 coffee break

10:45- 12:00
Model BHRG – základná koncepcia, ciele, metodika a výsledky pri práci s deťmi s PAS a ADHD.
Terapeutické prístupy BHRG modelu zamerané na aktívnu stimuláciu dozrievania CNS a elimináciu nežiaducich symptómov:
PSMT I. – individuálny plánovaný senzo-motorický tréning
PSMT II. – senzo-motorický tréning v malých skupinách
HRG – hydroterapeutická rehabilitačná gymnastika
Katalin Lakatos, PhD.

12:00 – 12:45
Diskusia

13:00
Záver podujatia

Jazyk prednášky: maďarský simultánne tlmočený z/do slovenčiny

Podujatie organizuje RATA o.z. v spolupráci s MŠVVaŠ SR, Odborom rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí MSVaR SR, s finančnou podporou nadácie Intenda.

Vstup voľný.

minulin
19. máj 2015

Prosim - chodi alebo chodil niekto v KE na neuro k p. dr. bratskemu?

gudulo
19. máj 2015

@minulin ja som chodila s malou k nemu

majkam6
19. máj 2015

@minulin no a my ked sme boli v nemocnici teraz tak on tam je primár. Milý pán, ale nám sa nejak zvlášť nevenoval, ale počula som iba chvály na neho

minulin
19. máj 2015

@gudulo
@majkam6 a viete na neho nejake ine cislo, nez do ordinacie? mame sa tam objednat, no nik mi uz mesiac tam nedviha telefon... :(

gudulo
19. máj 2015

@minulin tak v tomto ti žiaľ nepomôžem, ja som mala len do ordinácie... Skúšala si volať aj cez ustrednu aby ta prepojili? Alebo neskusala si tam zaskočiť a ked otvorí sestrička dvere tak sa priamo objednať? Teda ked by sa ti dalo

minulin
19. máj 2015

@gudulo no zrejme budem musiet ist osobne... cez ustrednu? to sa da?
mam to 80 km :(

gudulo
19. máj 2015

@minulin no tak to mas daleko ☹ na nete som nasla tuto stranku a ma tam 2 rôzne čísla, neviem ake cislo mas, pozri sa na tie stránky a skús volať na to, co nemas.... http://www.dfnkosice.sk/lekari.html Toto vyzerá ako cislo na neho a tu http://www.dfnkosice.sk/neurologicka-ambulancia... cislo na ambulanciu. Ja pohladam este cislo co som mala ja, dufam ze som ho nezmazala, lebo tam uz s malou nechodím

leeaa8
19. máj 2015

@andrejka1974 ahoj, dlhsie som tu nebola, je to lekarska fakulta v BA, kde sa specializuju na autizmus a ine poruchy... vezmu vzorky mocu, krvy, stolice a hraju sa s dietatom, rozhovor z rodicmi... kameruju dieta... a viaceri odbornici konzultuju a potom napisu spravu, ci je alebo nieje autista alebo nejaka ina porucha...je to na Sasinkovej ulici, v Ba, mozem poslat kontakt alebo link.. Lenka a to najdolezitejsie som zabudla, je to bezplatneee... take nieco som dlho hladala, lebo je potrebne podpisat papiere, ze vzorky pouziju na svoj vyskum..

andrejka1974
20. máj 2015

tak dnes som bola na bsk a schvalili nam aj pomoc v specializovanom zariadeni, tak som hned odniesla do ustavu a tu sme opat v poradovniku, ale mame tu lepsie miesto sme len 5 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 co je super 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 koncom augusta sa pojdem spytat ako sme postupili verim, ze nas skoro zoberu 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

strociatka
20. máj 2015

@andrejka1974 ak sa mozem opytat, v akom zariadeni schvalili?

andrejka1974
21. máj 2015

@strociatka to oboje je vseobecne, ale ziadost v obidvoch pripadoch mam tu u nas v ustave karola matulaya , princip je taky, ze ked ti tu sluzbu schvalia ty si potom podas ziadost do toho ustavu kam ty chces, ja mam v tomto a cakas na poradie za rok sa uvolnia maximalne 3 miesta a prijimaju vzdy az k septembru , takze cakacka je dlha ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ale niekedy sa stane ze sa uvolni aj viacej miest a vtedy sa dostanes rychlejsie na radu ja verim , ze za rok sa tam dostaneme 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

googlinqa
21. máj 2015

Ahojte baby chodite niektora do aut. Centra v myslave v ke?

iza29
21. máj 2015

Baby, hlavne z východu, nemáte prosím vás skúsenosti s klinickou psychologičkou Dr. Vranovskou z Košíc?
Máme k nej ísť o 3 týždne

strociatka
21. máj 2015

@andrejka1974 aha, dakujem, mam v tom uz hokej. Tie cakacky su hrozne, viac deti nevezmu, lebo ich nie je kam dat, zial zariadenia sa uz nedaju nafuknut a BSK to neriesi, co je velka skoda. Potom si rodicia musia platit u sukromnych.

marusia11
21. máj 2015

ahojte dievčatá, mám jednu možno nezvyčajnú otázku. Ako prebiehalo diagnostikovanie vašich detí u Dr. Jánošíkovej? a Ako vám vlastne potom vysvetlila, že čo je s vašim dieťaťom. My sme unej boli teraz v utorok so synom 2r. 9m. a som z toho stretnutia taka zmatena.

U nas to prebiehalo tak, ze sa zo synom zacla hrat, ukazovala mu vselijake hracky, sem-tam sa nas nieco opytala a asi po patnastich minutach, povedala ze ma poruchu recipročných sociálnych interakcií a to zopakovala este asi pat krat. Potom sa nas zasa vypytovala a nakoniec zacala o vybavovani ztp, prispevku na auto a na benzin a predlzenej rodicovskej, ale nic ziadne normalne vysvetlenie, ci diagnoza, teda okram tych soc. interakcii. Lenze ja ked som si pozerala tie formy poruch, polovicu z toho moj syn nema, napr.:
- akoby vôbec neodlišovali živé od neživého - viem ze toto rozoznat vie
- akoby si vôbec neuvedomovali prítomnosť iných ľudí,aj druhych ludi si uvedomuje, ked pride babka, ktoru vidi raz za mesiac tak sa tesi, usmeje sa, alebo len za nou natiahne ruky, aby si ho zobrala, ked k nam niekto pride, vidim, ze ho zaregistroval, len ho jednoducho ignoruje, lebo nie je pre neho zaujimavy, teda pokial nema nejaku dobrotu 🙂
-už najmenšie deti s autizmom sa bránia očnému kontaktu, očný kontak má krásny, aj ked je pravda, že to trenujeme, lebo ho nemal
-nevedia sa s rodičmi maznať- to sa vie krásne, lenže mu to nie vždy je po chuti, aj neter mam taku aj sestra to neznasala, keď ju chcel ktosi cmukat 🙂, nevyžadujú prítomnosť ani pomoc iných, no pravda je že si vystaci aj sam, ale rad sa zapoji napr. do nahanacky a ked mu nieco nejde takmi chyti ruku aby som to urobila ja
--narušené je i vytváranie puta medzi dieťaťom a rodičmi ? niektoré deti síce reagujú plačom alebo nejakým negatívnym spôsobom na odlúčenie od matky, ale to je skôr reakcia na zmenu, ktorú autista neznáša, a toto u nas neplati, v tomto je ako kazde ine dieta, ked chce ist s babkou, alebo k susedom tak ide, aj sam alebo ked ja idem niekde a necham ho svokre tak tiez neprotestuje
- neprejavujú záujem o hru s inými deťmi, nenaväzujú priateľstvá, - ine deti k hre nepotrebuje, ale ked robia nieco zaujimave tak sa rad prida
- chýba im empatia (pochopenie citov iných, vcítenie sa do kože druhého) a tento bod napridklad na neho plati, lebo sa mozem tvarit, ze placem, ze ma nieco boli a on to ma na salame

No a ja teraz fakt neviem, teda ci je taky jasny autista, alebo co. Som z toho nestastna ( teda nie z toho, ze by sme mohli mat doma autistu, aj ked kazdy by mal doma rad zdrave dieta, ale s tym som sa uz za pol roka co chodi po vysetreniach ako tak vyrovnala), ale z toho ze vlastne stale neviem co a ako. Sprava pride az buduci tyzden, tak budem cakat ako kura na sop..

marusia11
21. máj 2015

joj a zabudla som ze on nic nerozprava, ani mama, ani tata, ani brm brm napriklad, len take svoje hatlaninky, ale zato vie sa pytat cikat, a je sikovny, na skladacky a telefon( hotovy macher 🙂 ) a je hroooooooooooooozne lenivy, posadim ho na stolicku, dam mu termix zoberie si lyzicku, naberie, a ide s nou do ust a potom sa zastavy, poloziju, ze co sa budem namahat a chyti mne ruku aby som ho krmila, ale pritom sa vie najest aj sam a robi to aj pri hre, su aj vyse deticke lenive?

magimary
21. máj 2015

@marusia11 počkaj na správu, tam budeš mať presne popísané prejavy, ktoré sa týkajú tvojho syna (nie opisov v knihách) a tiež tam budeš mať napísané presne znenie diaagnózy (aj v kódoch, aj slovne) a tak vlastne budeš presne vedieť, na čom si (aj keby tam rovno bolo niečo v zmysle PVP nešpecifikovaná, vzhľadom k veku, tak aj tak už vieš, že ide o PVP ale presný "typ" sa určí až o nejaký čas-čiže v aktuálnom čase budeš veieť presne to, čo potrebuješ a čo je -vzhľadom k veku- už jasné).
Takže -pocity zmätku a chaosu sú v zásade očakávateľné, ale treba počkať na obbjektívne fakty a z nich sa potom dozvedieť: o čo ide. Tie fakty ti prinesie správa.

narantuja
22. máj 2015

@marusia11 Magimary ma pravdu, nemá smysl snazit se napasovat dite do stručného popisu diagnozy, kterou najdes na netu. Po prvním kontaktu s odborníkem jsem udelala totez. V polovine pripadu syn podle mého nazoru neodpovidal a v druhé polovine bud odpovidal nebo jsem nebyla z te kratke veticky vůbec schopna pochopit, co tim chtěl basnik rict. Az s odstupem casu jsem zacala chapat, co vse se za tou několikaslovnou definici muze skrývat a v jakem rozsahu danemu bodu me dite odpovida.

Potiz s těmito diagnozami spociva v tom, ze mohou nabývat mnoha ruznych podob.

luna303
22. máj 2015

@marusia11 ahojček, my sme boli u dr minulý pondelok s dcérkou 2r a 7 mes. Tiež tak prebiehalo vyšetrenie, najprv sa snažila ju zaujať nejakými hračkami, ale malá nič. Keď mňa poslala si sadnúť, že sa s ňou chce hrať sama, tak malá utekala ku mne a zbytok času presedela na kolenách. Nám dr do poslednej chvíle nič nepovedala až na koniec, že má autistické črty konkrétne aspergera a poruchu osobnosti. Do konca roka chce malú ešte vidieť ako sa adaptuje v bežnej škôlke. Preto zrejme nemáme ani žiadnu správu a ani dcérku neuzavrela.
Kočky majú pravdu, teraz zbytočne hľadáš po nete, treba počkať na správu čo vám tam napíše. Ani jedno dieťa nemá doslova také príznaky ako popisujú.

strociatka
22. máj 2015

@luna303 fiha v ani nie 3 rokoch asperger? To sa mi zda aj suspektne priskoro..

zrzulka007
22. máj 2015

ahojte, je tu prosím maminka čo má väčšie detičky, moja dcérka má 7 rokov, rada by som si pokecala o veciach čo trápia staršie detičky 🙂

strociatka
22. máj 2015

@zrzulka007 7,5 staci? 🙂

zrzulka007
22. máj 2015

@strociatka stačí 🙂 ide len o to, že maminky menších detičiek majú iné problémy ako my z tými našimi väčšími. Máš dievčatko alebo chlapca? Chodíte do špeciálnej školy?

strociatka
22. máj 2015

@zrzulka007 napisem do IP

bebe02
22. máj 2015

@zrzulka007
@strociatka Dievcata, napisete mi pls. kam chodili vase deti do skolky a potom do skoly? Mam problem nieco pre mojho drobca najst. A takisto aj pediatricku, pretoze tato nasa uplne bagatelizuje dg. autizmus/asperger. V Bratislave, idealne v Petrzalke.

andrejka1974
22. máj 2015

@bebe02 ak hladas špeciálnu škôlku tak s tím je tu veľký problém, všade sú veľké čakacie doby a poradovniky cv petržalke je na zehrianskej ale ak nepracuje berú len do 12.00 inde dolinskeho natresk,iljusinova neberiea do ústavov sú dlhé poradovniky proste celkovo je to v bratislave zle

strociatka
22. máj 2015

@bebe02 lepsie ti poradi @andrejka1974, aktualne riesi a ma prejdene v BA asi vsetko.

cmeli
22. máj 2015

@bebe02 tak akurat dnes som si vsimla ze davala leteku odkaz do ZTP skupiny:Ahojte. Ja síce nemám dieťa ZŤP, ale pracujem v špeciálnej triede v MŠ a chcem vám len ponúknuť, že máme stále voľné miesto v našej triede (teda od septembra). Sídlime v Petržalke - Turnianska 6, sme klasická štátna škôlka s jednou špeciálnou triedou pre detičky s rôznym postihom. V triede sme tri špeciálne pedagogičky. Takže ak náhodou niektorá neviete čo s dieťatkom od septembra, kľudne ku nám nakuknite.

strociatka
22. máj 2015

@cmeli ty si proste podklad 😉