Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lios
7. aug 2012

Kde ste vsetciiii, nemam co citat 😲

anka912
7. aug 2012

@lios na dovolenkách 😀 My sme akurát na autipobyte v Terchovej so SPOSOU, je tu super...

lios
7. aug 2012

@anka912 jeej super, potom nam napsies co ste robili a ako ste sa mali, ok? tak si to uzite... 😉

lios
7. aug 2012

ja viem, ze uz to tu bolo spominane, ale ak nahodou niekto nezaregistroval:

http://dr-eva-therapy.sk/

mima4
7. aug 2012

mile mamicky,

chcela by som sa spytat. Ked maju rodicia uz jedno autisticke dietatko, aka je pravdepodobnost, ze kebyze maju druhe dietatko, tiez bude autistom? Je lepsie, ci skor odporucane uz neriskovat druhe dietatko?

nensyke
7. aug 2012

@mima4 Ahoj, ja mám tri deti a z nich najmenší je autistom...

... ja by som odporúčala mat druhé dieta...ale to je len moj názor.. 🙂

malinkaaninka
7. aug 2012

tak toto zaujíma aj mňa.nikde to neviem vygoogliť,nejaké štatistiky alebo niečo.viem,že to dopredu nik nepovie ako to bude,ale je to na zváženie.

lios
7. aug 2012

@nensyke pred tebou všetkými maminkami, ktoré majú viac detičiek..klobúk dolu..

@mima4
inak ja mam tu istu dilemu...ale myslim si, ze keby malo prist druhe, tak idem do toho..aj ked s tymto mojim malym nezbednikom to je narocne, ale ved vsetky deti su radost...

lios
7. aug 2012

poznám osobne rodinu, kde majú 2 autidietky, ale to sú tak pozitívni ľudia...
pýtala som sa našej psychiatričky a povedala, že za svoju 40 ročnú prax pozná malo prípadov, kde by mali 2 deti autistické, ale stáva sa..

sisstin
7. aug 2012

No tak já znám těch případů celkem hodně teda,já bych osobně do dalšího nesla ani za svět,ale to je na každém.

mima4
7. aug 2012

@sisstin a tvoj syncek je autista?

sisstin
7. aug 2012

Mima:není,má dysfazii-vada řeči,a i tak další dítě nechci,aby nemělo to same. S auti dětma pracuju,a právě dost rodin má autistu víc,nebo mají autika a dysfatika v různých stupních postižení.

sisstin
7. aug 2012

A rozhodně nezastavam názor,že každé dítě je radost. Mít psychicky postižené dítě je opravdu šíleně náročné,možná když má člověk dítě malé,tak vidí vše růžoveji,já znám matky autistu starších nebo dospělých,a rozhodně radost to není,spíš každodenní boj. Samozřejmě záleží na tom,jak moc je to postižení těžké.

sisstin
7. aug 2012

Ale hodně záleží i na povaze toho daného člověka-mě ta dysfazie vyčerpáva šíleně,ač ji má lehkou,obětuju tomu vše a celkově to beru "tragicteji"než většina matek stejně postižených děti. Pro mě představa,že bych tohle měla absolvovat znovu,nebo nedej Bože by dítě mělo autismus je šílená,už bych to fakt nezvládla. Navíc po dalším dítěti nijak zvlášť netoužím. To podle mě záleží na tom,jak moc si člověk to další dítě přeje a jak moc si připouští,že by to další mohlo být opět postižené.

mima4
7. aug 2012

@sisstin chapem, je len na tebe, ci budes mat dietatko este alebo nie. Drzim palce pri synacikovi!

sisstin
7. aug 2012

@mima4 každopádně statisticky to máš 50 na 50, takže buď to dítě budeš chtít tak, že to riskneš..nebo ty obavy budou, a už to riskovat nebudeš.

Ona je diskutabilní i otázka, jak se cítí pak ten zdravý sourozenec. Sice je pravda, že tomu postiženému sourozenci to dává hodně moc, ale ono když si pak čtete výpovědi již dospělých sourozenců (konkrétně hlavně autistů), tak to nebývá moc růžové a hodně lidí říká, že jim to zkazilo dětství nebo vztah k rodičům. Samozřejmě to může být i obráceně, že třeba pak ten člověk se začne věnovat i lidem se stejným postižením atd.

Takže tohle je tak děsně individuální, že asi žádné správné řešené není. Za mě u těhlech věcí, kdy to je dané geneticky a ne třeba tím, že se dítěti stane nějaký uraz atd., další dítě ne 😉

mima4
7. aug 2012

@sisstin prosím ta, autizmus je genetická choroba a je ho možné zistiť ešte ked dietatko je v brušku?
a kedze pracujes s takymito detickami, ci skor aj dospelakmi... su autisti schopní v dospelosti sami fungovat? ci su odkazany cely zivot na niekoho ineho?

sisstin
7. aug 2012

@mima4 nějaká genetická diagnostika autismu není, může ho diagnostikovat pouze psycholog či psychiatr, tudíž v prenatální diagnostice je nezjistilný 😉 některé děti se chovají "jinak" už od narození, ale klasický Kannerův autismus je takový, kdy dítě je do určitého věku "normální" (zhruba 15-20měsíců) a pak dochází k regresu dovedností a dítě se stává autistické. Hodně se polemizuje o tom, že to spouští očkování, ale oficiálně odbornou veřejností širokou to přijaté není zatím 😉

Dle mého to genetické je, bud byl nějaký "podivín" v rodině z jedné či z druhé strany, nebo se prostě sejdou dva lidi, kteří mají špatné geny (ač každý sám o sobě je normální) a ty způsobí autismus. Já osobně jsem přesvědčená, že to je na genetickém podkladu a že autismus bude někde na podobném genu jako je dysfázie, protože opravdu hodně rodin má třeba autíka a dysfatika, nebo dva a více dysfatiků, nebo dva a více autistů atd. 😉

Já osobně dospělého autistu neznám, píšu si jen s matkami, které mají už dospělé děti. Co se týče fungování, záleží na míře postižení, lehčí Aspergeři či lehčí vysokofunkční autisti fungovat schopní jsou (ač prostě mají status podivína), klasičtí DA středně fuknční a níže určitě ne, ti jsou do konce života závislí na druhých osobách, vždy je k tomu přilepená i mentální retardace , mimo AS a VFA 😉

sisstin
7. aug 2012

@mima4 respektive je zjistitelný jen u genetických poruch, kde je autismus jako vedlejší projev (např. tuberozní skleroza atd.), ale samotný autismus jako takový je geneticky nezjistitelný 😉

sisstin
7. aug 2012

@mima4 též se tvrdí, že autismus by mohla být metabolická porucha, kdy dítě není schopné zpracovat nějaké enzymy a ty se pak hromadí v mozku a způsobují právě autistické chování, ale ofiko zatím nic potvrzeno není. Hodně holek tady má děti na dietě, která prý zabírá...no v tomhle se nevyznám skoro vůbec 😉

mima4
7. aug 2012

@sisstin diky za odpoved, a prosim ta existuje aj nejaky test, ci vysetrenie pre manzelov, pred planovanym otehotnenim, ze ci maju nejeke preddizpocie na nejaku geneticku chorobu? Stretla si sa s niecim takym?
... a este jedna taka divna otazka (uff...sorry za to bombardovanie) 😀 moze tehotnej zene pomoct predchadzat autizmu uzivanie kyseliny listovej?

sisstin
7. aug 2012

@mima4 tak o ničem takovém fakt nevím 😉 já zas takovej odborník na autismus nejsem, jiný holky mají o něm nastudovaný mnohem víc, já se zajímám přece jen hlavně o tu dysfázii 😉 já mám v péči dvě auti dětičky, jedno má klasický Da středněfunkční a druhý je atypický autista bez MR, a každej je úplně jinej.... jinak mám ty znalosti spíš jenom teoretické... 😉

mima4
7. aug 2012

@sisstin aj tak diky 😉

tak by som poprosila ine mamicky, ci by sa vedeli vyjadrit k tomu, ci uzivanie kyseliny listovej moze ochranit dieta pred autizmom... daaakujem 😎

nelaja
7. aug 2012

@mima4 Rozhodne nie, nemoze, moze znizit riziko razstepovych vyvinovych vad. Aspon myslim, ze som sa o ziadnej prevencii v tehotenstve uzivanim kys. listovej nedozvedela a to mam toho precitaneho fakt vela. Spustacom poškodenia mozgu moze byt hocijaka viroza v tehotenstve, vela stresu, tazky porod, casta je suvislost s predcasnym narodenim. Keby bolo jasne, z coho jednoznacne to vznika a ako tomu predchadzat, bolo by to na nobelovu cenu

sisstin
7. aug 2012

@nelaja jinak naprosto stejný příčiny jako jsi napsala jsou uvedené jako příčiny dysfázie (mimo dědičnosti teda z mužské strany), no my máme to i to... 😝

zuzka208
7. aug 2012

@mima4 no ja som uzivala kyselinu listovu v tehotnosti a mam doma autistu nemyslim si ze tomu sa da predist jednoducho bud su to geny,alebo sa autizmus spusti neskor nemyslim si ze ti nejaka kys.listova pomoze aby dieta nebolo autisticke.A predsa kazda tehotna zena by mala uzivat kys.listovu ci sa mylim?A suhlasim so sisstin ze dalsie dieta pri takomto narocnom dietati je fakt velmi velmi narocne,pretoze sa mu musis neustale venovat on si pyta doslova tu pozornost aspon moj to tak ma,a neviem si to predstavit ako by som to zvladla s dalsim ci by bolo zdrave lebo nie bolo by to velmi narocne.

sisstin
7. aug 2012

@zuzka208 no Tygrovi by např. sourozenec fakt prospěl, páč on je též zvyklej na 100% pozornost a taky ji vyžaduje, a někdy mám fakt pocit, že ani matky pěti dětí nemaj takovej záhul, jako já s jedním 😝

zuzka208
7. aug 2012

@sisstin To iste si hovorim aj ja nehovorim ze druhe dieta by som nechcela ale strach je silnejsi ako ja,ale na druhej strane si poviem ze by mu zo surodencom bolo lepsie ze by sa mozno naucil samostatnosti väcsej no ktovie je to zlozite 😖

sisstin
7. aug 2012

@zuzka208 no já další dítě nechci, ani kdyby byl Tygr zdravej...jako zrovna mateřský typ fakt nejsem 😅 jinak Tygr ve školce je nenáročnej, takže to jde, terorizuje jen nás 😝