Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
17. aug 2011

dnes mi volala sestrina kamoska. ze ma kamosku, ktorej chlapcek sa spraval vemi podobne ako teo v tom veku. mali podozrenie na autizmus, neskor na aspergera a nakoniec ma chlapcek 5 rokov a je uplne zdravy. ta nestandardnost bola len kvoli jeho povahe 🙂 dnes mi ma mailom poslat mena odbornikov, za ktorymi v kosiciach boli... tak som zvedava 🙂 ale super pribeh, nie? potesi 🙂

valika_val
17. aug 2011

@magimary inak tie "zony" u nasich deti, to je teda! ze?
tym chcem povedat, ze som sa s tym nestretla u dospelych. urcite nie takym sposobom...
ze priblizit sa a dieta cuva, otaca sa, uteka, jaci... alebo ze sa ho niekto letmo dotkne a dieta ma hysak.
alebo teo, ako nechce pozriet do oci, a kazdu jednu ruku na jeho pleci, alebo lici alebo hlave s hnusom, odporom, zurivo odstrkuje prec a hlasom si pomaha 😀 😀 😀

magimary
17. aug 2011

@valika_val no, práve, že u dospelých mi to príde také "normálne", že skrátka dospelý má svoje (už vycvičené a skúsenosťami vybudované) racio, ktoré mu káže, kde sú hranice jeho zóny...
ale u dieťaťa mi to príde také... menej prirodzenejšie...lebo dieťatko po narodení nemá, nevníma svoje hranice, dokonca sa istý čas cíti byť súčasťou mamy (jeho hranice sú prepojené s tými maminkinými) a potom to zrazu prepukne do takého extrému... (teda ak to už extrém je! ak je to "len" bežná separačná úzkosť, tak tá je tam práve preto, aby dieťatko našlo svoje hranice a osamostatnilo sa), ale ak to teda vbehne až tam, kde už je to ozaj neprirodzené (že to trvá dlho, resp. stále), tak to už nie je OK... 😒
a rozhodne je to teda: že wow!

anka912
17. aug 2011

ľudia, už druhý deň vás čítam a nemám čím prispieť, lebo je to už pekných pá rokov, čo mal môj najmladší rok či dva. Uvedomila som si, že tie čo máte jedno malé dieťatko ste vlastne ako ja pred X rokmi. 😀

Keď som sa vydala a uvažovala o dieťati, tak som naraz všade na ulici videla mamičky s kočíkmi. A mne sa zdali všetky také upravené a šťastné. A ich deti v kočíku pekne spali alebo sedeli papali rožtek a pozorovali okolie.
No a potom som mala malú a nič nebolo tak, ako som si predstavovala. Malá spala v kočiari 20min a keď bola hore, tak sa snažila všetkými možnými spôsobmi z neho vyskočiť a spáchať samovraždu. A ja som určite nebola jedna z tých upravených a načesaných matiek.
Ja som síce psychický vývin svojej dcéry nepozorovala a neporovnávala, v tom som bola, neviem prečo presvedčená, že príroda je silná a všetko bude ako má byť. Ale tiež som mala svoju úchylku a to bolo JEDLO. Malá sa narodila maličká a ja som si 7 mes. odstriekavala mlieko, preto som sa snažila aby malá jedla len zdravé jedlo, toľko a vtedy ako má. Moja mama sa len usmievala, keď som varila a mixovala zeleninu. A dostala som hysák, keď jej chcela dať kôrku chleba, aby ho žužlala. A ďalší som dostala, keď dcéra to krvopotne prichystané jedlo vypľúvala všetkými smermi.
Pamätám sa, keď mala dcéra asi 9 mesiacov a ja som jej v noci zrážala teplotu 41 c, že som si vravela, že už žiadne dieťa nechcem, lebo by som neprežila ten strach o ďalšieho drobca.
Ale prešlo pár rokov, moje bilogické hodiny zaťukali a ja som naraz na všetko zabudla a znova mala pocit, že keď budem mať ďalšie malé, že bude dobručké a zdravé a ja hrdá a šťastná matka.
Keď sa narodila druhá malá, tak sa veľa vecí zmenilo- nemusela byť kúpaná bezpodmienečne každý deň, riťku som namastila tým, čo mi prišlo pod ruku. A jedlo som nemixovala, ale roztlačila vidličkou a keď ho nechcela, tak mala smolu. A aj tú kôročku ako rada žužlala! Moja staršia si tiež vydýchla, lebo sa mohla kľudne hrať a nejesť toľko, koľko sa jej chcelo.
A tak to je skoro u každej matky, niekedy sa to opakuje raz, dva krát, či viac krát. A väčšinou to vyjde, z našich detí vyrastú krásne, samostatne a nevďačné bytosti a my zabudneme na tie ťažké mesiace či roky.
Väčšinou to vyjde, aj keď nie vždy, ale to už neovplyvníme, to je život.

llulla
17. aug 2011

@valika_val to je parada,ze Teo po tebe opakuje 🙂 Este som to neskusala,ale myslim,ze moj by ma odignoroval 😢 Vyskusam.

@piacere ked tvoj maly napreduje,tak je to vyborne.Aj u nas to bolo tak,z ereakcia na ockvoanie zla....A MMR to zaklincovala 😔

My sme dnes boli na EEG.Vzala som tam drobcovi pocitac s pesnickami,tak poslusne drzal.Vysledok?Vraj ma mozog zrely ako skolak-ako 7-8-9 rocne dieta (pamatam si,ze toto pisala myslim @alaska28 ,ze jej maly mal v 2 rokoch mozog ako 7 rocny),doktorka bola z toho hotova.Vraj tym padom vnima viac podnetov ako rovesnici a moze z toho mat poruchy spravania.Sestricka sa ma snazila presvedcit,ze jeho problem moze byt aj v tom,ze vsetky pesnicky,co pocuval boli anglicke a hracky co mal (podostaval) boli tiez anglicke,alebo francuzske a rozpravky-tie mal z Bebe tv,kde sa nerozprava.Na tie cudzojazycne hracky aj bezchybne reaguje,takze vie asi 40 slov v kazdom tom jazyku.Ja uznavam,ze to bola chyba,uz sme mu tie hracky pobrali,pesnicky mu nepustame,ale nemyslim si,ze LEN v tom je chyba.Po vysetreni EEG sme cakali 2 hodiny na chodbe,samozrejme z toho 90% casu obrovsky plac,pretoze dvere na cakarni boli otvorene a nemohla som ho dat na zem,lebo by usiel von.TAkze plac,plac,plac,dokonca mi vysklbal asi polovicu vlasov,lebo ked videl,ze ludia cez tie dvere otvorene odchadzaju a on nesmie,tak sa nezdrzal.V ordinacii mu dr dala hracky,ale on chcel len a len pocutac....Potom sa poddal-tak najprv vybral vsetky vkladacky(drevene puzzle) z otvorov,naspat ich odmietol dat.Potom zvliekol kruzky zo "stojana",navliekol ich naspatr,potom ich zas zvliekol a hadzal si ich...A potom si tocil loptu-to nerobil uz dlho,nakoniec si loptu hadzal.Takze dr to vyhodnotit podla mna nevedela,pretoze ocny kontakt mal,pritulny bol,ked ho chytila doktorka a vylozila na stol+vysetrovala,tak mu to nevadilo,ale ked ho volali na ruky,tak sa len pritisol ku mne.Takze mi len povedala,ze autisticke rysy su-tvrdohlavost,neoblomnost,ked nieco chce (ten pocitac),to ze sa hral so vsetkymi hrackami,to ze si tam pobehal po celej ordinacii (vraj hyperaktivita).Kontrola vraj o pol roka,mame ist k Janosikovej a k logopedicke,,mam s nim chodit medzi deti (lenze neviem kam,ked na ohradenom ihrisku vobec nie su,tam sme kazdy den...a on teda medzi detmi vobec nie je).ALe vraj je velmi inteligentny a vzdelania schopny,neviem z coho usudzovala,asi z toho vyzreteho mozgu,alebo ma chcela len ukludnit na zaver.... Takze nie som o nic mudrejsia a tej Janosikovej sa neviem dovolat.

helga1
17. aug 2011

Ahojte. Zaujímalo by ma, či ste skúšali detičky naučiť na bicykli prip. na kolieskových korčuliach? My sme stále na bicykli len s pomocnými kolieskami, vlastne si to celkom ani neviem predstaviť, že by išla bez nich. Na kolieskových zatial ide len keď ju držím za ruku, inak na nich viac menej kráča, ako by sa mala posúvať.

valika_val
17. aug 2011

ja nemam slov...
neviem, ci som uz velmi drza alebo premudrela, ale niektori ti lekari su asi uplne zbytocni, ci co 😖 😕
takze janosikova to isti, drzim palce 🙂

llulla
17. aug 2011

@valika_val oni sa asi boja hodnotit v takomto nizkom veku a ja by som prave potrebovala vediet,na com som,ako s nim pracovat,ake mat na neho naroky.Tato neurologicka je najlepsia siroko-daleko,dokonca ma dost nevyberany jazyk,na co ma upozornila moja pediatricka,ze mi drobca zhodnoti dost svojsky,ze sa mam na to pripravit,aby som nezostala v soku.Takze som cakala kadeco,ale bolo to ine.

Inak-Janosikovej som mail pisala skoro pred mesiacom a neodpisala.Mam je poslat este jeden?Alebo na maily nereaguje?Alebo jej poslem sms (nie je to drze cakat,ze by mi odpovedala)?

anka912
17. aug 2011

@helga1 U malého to je úplne rovnako. Na bicykli chodil pomaly, jak taký maco a len s kolieskami. Teraz už nechce, má fóbiu.
Na kolieskové chodí často, ale stále nechodí ako iné deti po pár vyskúšaniach. Dlho, predlho len kráčal, teraz sa už troška aj posunie, ale furt to nie je normálne korčuľovanie. Ale treba stále chodiť, pomáha to aj mozgu.

anka912
17. aug 2011

@llulla Ináč moja krstná má brata v Kanade, už je starý a jeho deti dospelé, ale syn je autista, ale vraj viac menej samostatný. Tiež nechcel ako malý rozprávať a prvé, čo im lekár zakázal- hovoriť s nim po slovenksy (len po anglicky, že to vraj niektoré deti mätie).
My sme opačný prípad, malý má vraj mozog menšieho dieťaťa. No čo už.

llulla
17. aug 2011

@anka912 nieco na tom asi bude,lebo sestricka vravela,ze skoro vsetkych pacientov,co maju s problemom nehovorenia,tak su vedeni nielen k jednemu jazyku.Vraj maju aj 4 rocnych pacientov,ktory este nevedia ani slovo,lebo mama na nich hovori po slovensky,otec po anglicky...Alebo im pustaju cudzojazycne rozpravky,ze sa to dietatu v nejako v mozgu popletie.Uplne zdravym detom by to asi nevadilo,ale ak maju k niecomu sklony,tak to je este horsie...Mimochodom,neviem,aky vyznam ma ta zrelost mozgu,ci to nie je len nieco,co na tych meraniach odhaduju.

valika_val
17. aug 2011

@llulla
ja som jej pisala dva - jedne uvodny, obsirny a potom este jeden, zufaly, ze teda AKO sa ma ocenit to, ze som si nieco v tak mladom veku mojho syna nieco vsimla! 😀 😀
odpisala len tolko, ze jej mam poslat tel. cislo, co som urobila. ze sa ozve... tak cakam a cakam... uz je to mesiac a dva dni ☹

ked este niekedy objavim tie kecy pri clankoch, aka dolezita je rana intervencia (ci ako sa tomu nadava), napisem do redakcie, ze PROSIM? ze ked napisali A, nech dopisu aj B, ze na koho sa obratit a co robit a s kym! 🙄 🙄

anka912
17. aug 2011

@llulla Tú zrelosť neviem, ako odhadujú. Podľa mňa EEG je hlavne o tom, či dieťa nemá epi výboje. Aspoň neviem, že by sa ešte niečo z toho dalo zistiť.
Nemáte u vás nejaké materské centrum? Tam by si mohla s malým chodievať a mal by tam asi rovnako staríé deti

valika_val
17. aug 2011

nam na EEG nepovedali ohladne zrelosti mozgu nic. celkovo nepovedali nic, len doktorka opakovala stale dookola, ze maly je zdravy ako buk a ze ja som hystericka a ze si mam dat pozor, lebo ho mozem negativne ovplyvnit a dokonca sa mi moze pokazit aj manzelsky zivot 😠 😠 😠 😠 😠 😠

anka912
17. aug 2011

@valika_val
@llulla
skúšajte ešte dokola volať, ústne sa ťažšie odmieta než písomne.
Ktosi písal, že mala do 15.8. dovolenku, tak sa asi len rozbieha a na niektoré staršie maily možno aj zabudla, kdesi na pláži 🙂

magimary
17. aug 2011

no, ja som tiež doteraz nepočula o hodnotení zrelosti mozgu podľa EEGčiek (a už som bola na viacerých s tým minulým chlapčekom 😕 )...vždy to bolo len o pozorovaní možných výbojov, resp. ich prítomnosti vs. neprítomnosti...
a aj kamarátky, čo mám, že majú deti s EPI, nikdy nespomínali, že by im lekári niečo hovorili o zrelosti mozgu 😕
my ideme budúci týždeň...už teraz rozmýšľam, čo vziať malému ako hračku, aby sme ho udržali... 😝
určite vezmeme točiaceho vlka, ale čo ešte-teraz najnovšie beháva s takým minivolantíkom-tak asi aj ten? len neviem, či mu to bude stačiť 😝

sisstin
17. aug 2011

@magimary nám ho taky hodnotili...a Tygr ho měl k věku, tu zralost mozku 😉

magimary
17. aug 2011

@sisstin hm, že by to až starším deťom? 😕
no, skúsim sa spýtať ešte tých kamošiek...

llulla
17. aug 2011

@magimary @anka912 ja som viackrat citala na forach,ze lekari ohodnotili na eeg aj vyzretost mozgu.ALe podla coho,to netusim.

@anka912 materske centrum mame,ale to cez letne prazdniny nefunguje.Na ihrisku sme kazdy den,ale nie je tem ziadne dieta.Jedine obcas v parku stretneme deti,tak sa s nimi smyka na smykalke,ale iny kontakt neviem zebezpecit 😒

sisstin
17. aug 2011

@magimary no Tygrovi to dělali ve dvou letech 😉

magimary
17. aug 2011

ahaho tu som našla takúto otázku:
http://www.zdravie.sk/sz/510/t1351711/p1/vysetr...
čiže lekárka to (vyšetrenie) vyslovene indikovala kvôli vyšetreniu zrelosti mozgu 😅
čiže, pri vyšetrení na podozrenie na EPI asi primárne neriešia zrelosť
ale výboje a pri podozrení na zmeny v mozgu, asi aj tú zrelosť...

noooo, tak to som ešte viac zvedavá, ako dopadne Tady 😨 😉

valika_val
17. aug 2011

kopirujem nasu spravu, podla mna je celkom vtipna 😀 (pravopis. chyby sa snazim opravit, len nie vzdy to ide)
Ide o 1. dieta rodicov bez neuropsychickej zataze a bez perinatalneho rizika, s vcasnym motorickym vyvojom v medziach fyziolo
od malicka sa mamke zda, ze vydava malo zvukov a malo je chapavy. Nebol vaznejsie chory a uraz hlavky naguje - Ma 13 mesiacov a uz sam chodi, este neisto ale pobehuje stale, mamke sa javi, ze ma nedostatocny zaujem o veci a cinnosti kt sa mamka snazi ho naucit. Neukazuje na predmety. Objektivne: niektorym prikazom vyhovie
ocny kontakt ma s mamou ale aj so mnou
(...potom nejake latinske veci, ked ho ohmatala 😀 )
Zaver: ...vyvinova porucha reci t. č. bez ptielkaznáých známok pervazívnych črt v spravani, sluch je tiez zachovalý
😀 😀 😀
EEG: zaznam nasnimany pri otvorenych ociach bez HV. Miestami ruseny artefaktami z pohybu. V hodnotitelnej casti je k veku primerany nalez bez loziskovych a bez specifickych epi pejavpob.
...

valika_val
17. aug 2011

aha, a este dopisane na zaver: kontrola o 4 mesiace + zoznam slov 😉

alaska28
17. aug 2011

@magimary ja tu stále píšem o kvasinkách :D prečo my držíme GAPS.. skús si kúpiť tú knihu tam je toho dosť vysvetleného čo sa týka kvasiniek. Rod nemal skoro žiadne také hmatatelné prejavy len istého dňa ho začalo hrozne večer a v noci bolievať brucho, nikto z dr. nevedel čo mu je, ja už zúfalá, nakoniec mi tvrdili, že to je psychické!! keď mi reval od bolesti!! Po nasadení diéty mu to prešlo no teraz začíname troška pár dní mať problémy, no to na diéte býva (regresy) a práve dr. čo vymyslela GAPS tvrdí že GFCF je najhoršia diéta, nevyvážená a plná škrobu a cukru čo je živná pôda pre kvasinky 😒
ak by si chcela niečo kým budeš mať knižku dosť je toho aj na nete napr. www.gaps.me ja si to prekladám cez google, otvorím to v google chrome (prehliadači) a tam ti to samé ponúka možnosť, či to chceš preložiť do sk.. je to síce také negramatické, no dosť sa dá pochopiť z toho.
Dík za info o vašej škole, dobre vedieť 🙂 mne ide hlavne o prístup k deťom 🙂

GFCF nerieši problém kvasiniek ale len 2 opoidov z lepku a mlieka. No toxíny z kvasiniek ostávajú a GFCF ich ešte vyživuje, poznám dosť detí ktoré sa na GFCF ešte zhoršili a po vysadení pokročili. Niektorým aj pomohla áno, ale myslím si, že viac autíkov má problém s kvasinkami a črevom ako s intoleranciou lepku a mlieka. Gaps črevo lieči, takže často aj celiatici sa vyliečia a normálne môžu jesť čo nemohli, tak isto ľudia s intoleranciou laktózy. preto sa v GAPS postupne zavádzajú domáce mliečne výrobky ako sa hojí črevo ľudia ich začnú tolerovať. Písala som to tu už aj Lucke, ja som z toho mala hrôzu rod mi nejedol takmer nič.. no prekvapil hodne a rozjedol sa. Oni sú výberoví práve preto, že kvasinky si pýtajú jedlá ktoré ich vyživujú sladké, mlieko, biele pečivo a pod. Keď to nemajú, kapú a tým pádom človek začne mať zmenené chute.

magi to nemusí mať súvis Rod napr. NIKDY nemal zápal str. ucha, a ATB mal 2 x v živote (má skoro 7 rokov) aj to v roku a pol na angínu hnisavú to som si nelajzla bez.. dostával už hnačky z angíny normálne to som ešte nevidela a vlastne až tak som zistila že mu niečo je, nemal teplotu, bol len taký kľudnejší to je u neho vždy podozrivé :D a k tým ATB bral aj nutrolin B priobitoiká takže to by malo byť ok. A potom raz mal zápal priedušiek a to som sa tiež bála, čakali sme ale zhoršoval sa. No jemu dávala dr. sumamed len 3 tablety dokopy jeden den jednu, druhý dalšiu a posledný jednu. Sumamed a generiká sa tak berú. vtedy som nevedela do neho nič dostať, tak preto. No trpieval rod na laryngitídy, dosť často mal rectodelt aby sa neudusil a to je kortikoid. Ale v podstate patrí medzi zdravé deti už rok nebol chorý ak nerátam občasný priesvitný soplík.. kvasinky má negatívne odvšadial a aj tak som presvedčená že ich mal prejavy presne sedeli.. Oni sa často nedokážu takže ak sa u vás dokázali tak nie je o čom a by som nepremýšlala ani deň nad GAPS..
MMch nechcem sa o tom moc rozpisovať sľúbila som to kamoške no jej klučík bol SFA búchal si hlavu o stenu, neovládatelný, totálne hyper, prestal hovoriť, no hotoví z neho boli, nasadili GAPS a dnes majú od thorovej len hraničný momentálne asymptomatický autizmus, a od krejčírovej nerovnomerný vývoj tá mu už dg. odňala. Malý sa jej neskutočným spôsobom zmenil 2 týždne na GAPS a on začal hovoriť všetky slová čo zabudol, čítať si v encyklopédiách, aktuálne ide bez odkladu do bežnej školy, nemá črty autizmu.. Nikto nechápe, ale ona sa moc o tom nechce šíriť nechce z malého mediálnu celebritu a nechce ani aby vedel že mal takéto prejavy.
Nie u každého to takto pomôže sú deti kde moc nie, kde čiastočne a kde hodne. Ja som prečítala veľa GAPS blogov zahraničných a všetci si chválili.

probiotiká dávam dophilus infant to je prášok a nie je poznať, je bez chuti a rozpustí sa úplne v čaji, vode, džúse. Probiotiká v jogurte to je asi tak 0,00005 percento toho čo oni potrebujú v probiotikách ktoré doporučuje GAPS napr. idú počty baktérii do biliónov, proste extrémne vela, silné a veľa kmenov v bio kult je ich 13 ale tie sa dajú zohnať len v USA alebo UK. v začiatkoch GAPS sa má dávat napr. len 1 / 18 tobolky (má sa vysypať).
musím to odoslať, reagujem postupne a prišiel mi sem rod 🙂

yukki
17. aug 2011

Baby s tými "G" dietami....neskúsili by ste prosím napísať také normálne menu...že čo teda jedia Vaše detičky na raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru aspoň zo dve tri možnosti-lebo aspoň ja som taká, že keď vidím len čo sa nesmie tak si myslím, no toto nie je možné...možno keby som videla normálne čo reálne jedia, tak už by sa mi to nezdalo také neuveriteľné...snáď by som našla guráž nie celkom ale aspoň trochu sa tým dietam priblížiť

magimary
17. aug 2011

@yukki ja súhlasím a tiež si prosím odpoveď 😉 🙂

zuzanada
17. aug 2011

@magimary, reagujem na tvoj príspevok, kde si chcela aby sme trochu poreferovali o postupoch našich atypických drobcov. Maťo už má 5 rokov a musím povedať, že pokroky urobil poriadne. Za ten rok, čo chodí do špeciálnej škôlky začal pekne rozprávať. Nuž je pravda, že na otázky ešte celkom nevie odpovedať a ak aj odpovie je to väčšinou len jednoslovne a občas aj somarina a stále nevie koľko má rokov . Tie strachy zo zvukov sa veru tiež zlepšili, ale ešte sa neodstránili celkom a strach zo zvierat má ešte stále a to z akýchkoľvek. Deti má rád, len nevie sa zapojiť do spoločnej hry. Stále ho fascinujú tie kolieska a značky áut a vlastne všetko, čo sa točí. Všetko točiace pozorne skúma až to pokazenia. Najradšej sa hrá s naším prehrávačom, kde šťuká všetky gomíky a prehadzuje CD, otvára dvierka na kazety, púšťa rádio, zoslabuje, alebo zvyšuje hlasitosť, púšťa si úryvky z CD stále tie isté do zbláznenia a tým by sa prehral aj pól dňa. Počítam, že to dvoch mesiacov, môžeme prehrávač vyhodiť. 😖
Motorika sa mu ale krásne zlepšila, je mrštný a rýchly, volám ho Forest Gamp, lebo keď začne behať, tak uteká stále a veru aj dosť rýchlo a vytrvalo. 😉
S jedlom až také problémy nemáme, on sa celkom dobre vie napapať. Najradšej má jogurty a syrokrémy. Z ovocia tento rok preferuje hrozno, minulý rok to boli maliny. Na zmeny trasy a oblečenia stále reaguje zle, ale už to akosi beriem, že je to u neho také samozrejmé a snažíme sa tomu vyhýbať , aj keď sa to niekedy nedá.
Na jeho slovných prejavoch sa hodne nasmejeme, lebo občas splieta úryvky z rozprávok bez nejakého zjavného kontextu a trochu aj skomolene. 🙂
Inak je strašne zlatý a občas mám dojem, že mám doma normálneho chalana, ale vydrží mi to len dovtedy, kým nevyjdeme medzi ostatných ľudí.
😖
A ešte stále je extrémne hamblivý, ale na druhej strane zase ak niečo potrebuje, tak využije ruku kohokoľvek, kto je naporúdzi. Nuž asi tak............. 😝

valika_val
17. aug 2011

@alaska28 fuuuha, tak to si ma s tym negativnym nazorom na GFCF prekvapila ☹
k dobru nam ale sluzi fakt, ze tym, ze je teo maly, tak tych cukrov ozaj vela nepapa - max. tak v ovoci (jablko, hruska, hrozno, melon, banan) a asi v chlebe a v zemiakoch, nie?
ryzu mu velmi nedavam, lebo ju nema rad (kvoli konzistencii), chlebik bezlepkovy 1x denne.
a kukuricne veci ma akurat tak chrumky na podplacanie, ci cokoladove gulicky ryzovo kukuricne - tiez na podplacanie 😒 prave dnes som mu obohatila jedalnicek o dalsi masovozeleninovy prikrm (pred spanim). je pravda, ze zemiaky davam do kazdeho takeho jedla, aby to zahustili, lebo stavu = polievku mi zatial jest velmi nechce/nevie.
mne jedna maminka autistky spominala, ze GAPS je super, ale ze treba ist uplne od zaciatku a nasadit aj tu uvodnu dietu. tak to raz chcem vyskusat, urcite. hadam sa nam o par mesiacov podari...

valika_val
17. aug 2011

@yukki
ja som o jedalnicku tu pisala viackrat, ale ked chces, tak skopirujem este:
- rano cca 8-9 hod ranajky bezlepkovy chlieb s maslom (tie hnusne margariny, ale dnes sme uz kupili bravcovu mast, tak uvidim, ci sa ujme), sunkou (bezlepkova), alebo lekvarom (domaci), obcas brokolicova natierka alebo alfabio natierky (sojove) - tie kupovane su ale dost korenene 😒 moju sosovicovu nechcel 😒 .
- doobeda nejake ovocie
- prvy obed maso so zeleninou (robim take vyvary, ktore popucim, aby sa dali dobre naberat na lyzicku)
- o 12,30hod pred spanim 200ml mliecka nutrilon soya
- po zobudeni o cca 15,30 obed masovo-zeleninovy - tiez vyvareny a popuceny
- olovrant - nieco male - ovocie, piskoty, somarinky
- vecera cca 19hod kasa sinlac (bezlepkova) s detskou vyzivou ovocnou, alebo maso so zeleninou, alebo dojeda obed
- pred spanim o cca 20hod cca mliecko nutrilon soya 200ml
- a este nadranom okolo 05hod. mliecko cca 120 - 150ml