Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
23. sep 2011

ahojme 🙂,
tak ideme dokončiť prednášku?!? 😅 😉 😵
snáď sa mi to dnes už ozaj konečne podarí (začínam relatívne skoro, všetkých chorúšikov, i zdravúšika som už uložila, tak idem na to 😉 )...
takže, pokračujeme v tej poslednej kapitolke o Kognitívnom profile autistov 😉 :
---

---) ABSENCIA REČI, alebo JEJ NESKORÝ NÁSTUP - prítomnosť reči, či jej neprítomnosť neznamená, že dieťa je/nie je mentálne retardované. Dr. hovorila, že sa často vo svojej praxi stretáva s tým, že k nej prídu rodičia s dieťaťom a hovoria, že "moje dieťa síce nehovorí, ale vie krásne intonovať skladbu slov, normálne zopakuje tými svojimi zvukmi reálnu intonáciu spojení, ktoré používane" , pričom samotné "intonovanie reči" nie je pozitívnym znamením na jednej strane, ale na druhej strane je dobré, že to rodičia takto predostrú, pretože im môže jasne vysvetliť ako VEĽMI im ich dieťa NErozumie ( 😕 ), že potom im môže na tomto reálnom "príklade" ukázať, ako vníma ich dieťa ľudskú reč... čiže vôbec NIE, ako bežné slová, ALE LEN ako zhluk tónov (!)..., preto teda odporúčala hovoriť na autidieťatko málo a jasne, (!!!), nezahlcovať ho slovami, pretože autík tomu aj tak nerozumie a ešte sa mu tým aj znefunkčňuje reč, čiže zahlcovaním slov autíkovi nepomáhame, ale naopak vraciame ho naspäť (! 😨 😔 🤐 ) a teda vždy hovoriť na tej úrovni, na akej dieťa je (to už sme spomínali vyššie)
--) DOKEDY musí autík hovoriť? NIE JE PRAVDOU, že to musí byť do 6tich rokov (!), dieťa začne hovoriť vtdey, keď pocíti sociálnu motiváciu (je vhodné využívať sociálne pozitívne posilňovanie)
--) veľa vecí sa naučí dieťa robiť ÚČELOVO - dôvodom je práve sociálne negatívne posilňovanie /priznávam, že si nespomínam, či sa to ďalej vysvetľovalo, ak hej, tak som to nestihla zaznamenať 😉/

---) malá poznámočka mimo hlavne témy tejto kapitoly /asi tiež vyplynula z konkr. otázočky poslucháčov 🙂/: veľa negatívnych reakcií autíka súvisí s jeho fyzickým dyskomfortom (!!!) - bolesti bruška, zúbkov, bolesti hlavy, "deň pes" ai.

---) OSLABENIE TOM schopnosti (TOM=teória mysle, theory of mind) - poznanie pochopenie bežných životných "ňúansov" je narušené, autík má problém s jemnými emočnými odtieňmi, s prenesením významu, s tzv. "zadnými dvierkami", s prirovnaniami, resp. s nejakými spoločenskými diplomatickými konvenciami (dr. uvádzala príklady mnohých humorných situácií, keď Aspík rovno do očí povedal svojej učiteľke: "ty si ale škaredá" atď).
--) HYPERMNÉZIA - "premnoženie" pamäťových stôp (nebežné, "patologické"), kedy deti reprodukujú celé state z rozprávok, báničiek videných, počutých, čítaných /hej 😉, spomínali ste to dnes, či včera v súvislosti s helginou malou 😉/, ale nesúvisí to s nejakou super schopnosťou mozgu, či veľmi vysokým IQ, ale z FRAGMENTOVANÉHO VNÍMANIA a MYSLENIA (! = zahltenosť detailami) a určitou stereotypiou v mysli, v uvažovaní dieťaťa, čiže je to tiež príznakom autizmu, nie jeho silnou stránkou...deti vôbec nevedia, o čom hovoria, nevedeli by prerozprávať obsah rozprávky vlastnými slovami, nechápu ani súvislosti v nej...
--) HYPERLEXIA - "premnoženie" čítacích schopností (rovnako neefektívne ako vyššie), niektorí autíci vedia skvele čítať, čítajú veľa, ale zriedka je to čítanie funkčné. V tejto súvislosti dr. spomenula možnosti čítania u autíkov, že autík ľahšie začína s GLOBÁLNYM čítaním, ktoré by ale malo byť len predstupňom ku klasickému analyticko-syntetickému čítaniu, ktoré ako také je cieľom.
--) HYPER-NUMERICKÉ schopnosti (taktiež neefektívne!) - niektorí autíci vedia odmocňovať, násobiť, deliť s vysokými číslami, obrovsky náročné matematické operácie, ale NEVEDIA si zrátať, koľko budú potrebovať na kúpu jedného rohlíka a jogurtu v obchode ( 😖 )
--) GENERALIZÁCIA u autíkov je veeeeeeeľmi, veeeeeľmi slabá (niekedy až žiadna) a vždy, keď autíkov naučíme niečo nové, tak nás "dobehne" ich neschopnosť generalizácie... , je to vlastne neschopnosť prenášať naučené do bežného života, resp. naučené v jednej situácie do situácii inej (hoci -pre nás- veľmi podobnej)
--) IDIOT SAVANT = nadpriemerné schopnosti v určitej oblasti ("rezultát všetkého NAD v schopnostiach"), ale na úkor sociálnej funkčnosti autíka, sú to LEN hypertrofované schopnosti , NIE vysoká inteligencia. /tu sme potom rozoberali tú klasickú výšku IQ, pričom dr. to zakončila tým, že "vysoké IQ je do tej miery vysoké, do akej ho vie človek využiť v spoločnosti"/.

---) PRÁVNE POVEDOMIE - tu sa spomínalo, aké rôzne právne formy sú použiteľné na to, aby autík nebol zneužiteľný v nejakej TČ, alebo na nejakú TČ (trestnú činnosť)... /priznám sa, že toto ma už až nie tak "bralo" a tak som si zapísala len jednu možnosť, keďže tomu ani veľmi nerozumiem/: že existuje taký spôsob, kedy netreba súdnou cestou upravovať svojprávnosť dospelého autíka (aspíka), ale len u notára sa spíše dokument, kde sa uvedie, že /dospelé/ dieťa nie je zbavené svojprávnosti, ale ním podpísané zmluvy nie sú platné, ak na nich nie je podpísaná tretia osoba (vraj sa to volá "Osoba zodpovedná za tretiu osobu" 😕 😅 ), čiže ak by sa stalo, že nejakého aspíka niekto nahovorí na podpis nejakej ruinujúcej zmluvy, tak vytiahnutím dokumentu od notára (o tej tretej osobe) sa táto zmluva zneplatní, resp. nikdy nebola platná 😉 ,
potom sa veľa hovorilo o možných trestných činoch, ktorých sú (mohli by byť) autíci schopní a ako by boli stíhaní a tak..., ale aj o ich zaradenie do spoločnosti v dospelosti, do škôl, chránených bývaní atak...

no a na záver ( 😵 ) to doktorka zakončila krásnym výrokom:
"AUTIZMUS JE NÁROČNÝ NA SPOLUŽITIE, ALE ŽIADNY AUTISTA NIE JE PRIMÁRNE AGRESÍVNY, NIE JE ÚTOČNÝ, LEN SA BRÁNI, LEBO SA NECÍTI DOBRE V NAŠOM SVETE."

😉 🙂 😵
---
howk, dohovoril som 😉 😎 😅
17 rukou popísaných strán je už vo virtuálnom svete
ale ak sa mi ešte niečo bude "vyplavovať", čo som si nezapísala, tak vám to rada sprostredkujem 😉
🙂

magimary
23. sep 2011

a kto by chcel spoznať Pani Doktorku skôr, ako ju osobne uvidí, tak tomu môžem poslať aj foto 😉
tuto si dovolím len takúto 😅 😉 :

/ak by niekoho zmiatli vlasy smerom k vyššiemu veku, tak to je len aktuálny strieborný pieliv 😉, inak je p. dr. mladá 😉/

anka912
23. sep 2011

@magimary ak sa smiem spýtať, čo z toho všetkého vyplynulo pre teba, čo ti to dalo a čo sa zmenilo ohľadne malého. Aj čím ťa prednáška prekvapila a čo bolo pre teba najväčšou novinkou?

magimary
23. sep 2011

@anka912 ani, zaujímavá otázka...
mňa to akosi viac nasmerovalo na to organické poškodenie mozgu, resp. na to prepojenie k autizmu 😉
a to okolo toho bolo pre mňa všetko nové a zaujímavé a ...ako to nazvať silnejšie... také atraktívne 😉

no a tak som to aj začala brať, že teda Tady má mnohé autiprejavy, ale dominantné je to OPM...
a preto som aj (s nádejou? či naivitou?) myslela, že by sa to v tom teste na autizmus (CARS ai.) nemalo "zobraziť"... 😒 😕 😔
a neviem prečo mi to tam vždy vbehne (a teda ešte v tých najhorších medziach 😒 )

no a potom samozrejme aj ten "osobný rozhovor" na schodoch 😅 😉 😎
ale aj mnohé iné informácie mi "zalepovali ústa" =padala mi sánka (o tých prepojeniach, o tej náročnej diagnostike, ako som už tuším predvčerom písala) ale všeobecne všetko to bolo pre mňa úžasne prínosné, podnetné a také...na usporiadanie informácií vo mne...

magimary
23. sep 2011

@anka912 ale teda vrátim ti smeč-dalo to niečo (aspoň takto sprostedkovane) aj tebe? 😕
a ostatným? hm? 😕

ja som si v tých chvíľach, počas tej prednášky veľmi priala -mať vás tam všetky, aby ste to aj vy počuli, aby ste sa mohli pýtať, každá na tie vaše otázky...
a tak ma napadlo, že či by sme niekedy "nezbuchli" niečo také, ako nejakú diskusiu s ňou, že by sme ju poprosili, či by sa nami nestrávila nejaký čas (popoludnie, či ako si ona povie) a nezodpovedala nám naše dohady a otázky a tak...
že by sme sa jej prípadne aj zložili na nejaký "honorárik" (odmenu)?
už som raz zažila takúto diskusiu (v úplne inej oblasti), ale teda šlo to...
"stretli" sme sa viaceré baby z oblasti adopcie romčekov a potom sme si povedali, že by sme chceli hovoriť s jednou spisovateľkou, čo si sama adoptovala dvoch romov a nezvládala to a napísala o tom takú silnú knihu...
napísali sme jej (v mene toho nášho fóra) a ona sa k nám ozaj pridala a pokecala 😅 😉

tak možno... 😕
čo vy na to???

magimary
23. sep 2011

jájj a ešte som dlžná nejaké odpovede zo včera...
nie, @anka912 , malý nemá žiaden problém...to sa robí pred adopciou všetkým deťom (z nášho DD!)
a chcela som sa pýtať aj na Tadyho-bola príležitosť, ale vlastne som nevedela, že čo... 😒
mala som na ňu vybehnúť s angelmannom? 😕
asi by na mňa pozerala ako na marťana...
tak som to nechala radšej tak (ale Tadyka som tam ani nemala)

čo sa to ešte kto pýtal?

jáj, ale však ja som hlavne chcela zablahoželať @valika_val k termínu!!!!! 😵 😉
mohla si volať aj skôr a mala by si to v balíku už dávnejšie 😉
/ozaj podľa akého kalendára má Teo vtedy meniny? 😉 /

@dalea , fúúúú, na tak to mala riadny nález... ani by som sa nedivila, keby to bolo aj tým 😕

jáj aj k vigantolu som chcela-u nás (v mojom okolí) sa po roku zase neodporúča (inak, pozor, on má aj celkom nepekné vedľ. účinky-môže vyvolávať aj hyperkativitu, por. správania, ak sa predávkuje... mala som niekde taký článok,ale nemám poňatia, kde by to mohlo byť)...
ja teda po roku nedávam (nikomu z našich detí, lebo tak to tu u nás "skrátka" je...jedinou výnimkou je, ak Krpčekovia dorastú do roka v zime, tak tým dávam ešte do leta)

lucka261177
23. sep 2011

@magimary neviem co si mysliet z poslednych zapiskov ☹ vychadza mi opat ze samko je zrejme autik.a este som si uvedomila ze je naozaj tazka ta diagnostika tak ako to spomenula ta doktorka.z celej prednasky mi je asi najviac jasne ake je to cele zlozite.a dufam ze sa dozijem dna kedy sa pride na to co to sposobuje a ze nam konecne niekto zodpovie nase otazky.nadejou mi je michal ze ak je naozaj AA tak podlamna teda dokaze normalne fungovat v nasom svete a snad sa dozijem ze mojsyn bude toho schopny tiez.stale ma nuti tato nasa diskusia kocky premyslat co bude a ako to bude.keby som tak vedela vidiet buducnost.ale potom by to tu asi nebolo take zaujimave 🙂 dnes som bola taka smutna trosku na prechadzke lebo vsetky deti v dedine s ktorymi sme chodili von na piesok chodia uz do skolky a ja zrazu nepoznam nikoho lebo maminky chodia uz do prace alebo maju uz druhe dietatko a kocikuju s inymi maminkami.taka som tu opustena ☹ a vpodstate som aj vzdy bola lebo moj syn bol vzdy inde ako bezne deti takze som si moc nepokecala.ale az taketo zle to nebolo.aspon som ich poznala a prehodili sme par slov.no ale sebalutost este nikomu nepomohla takze uz sa usmievam 😀 a cakam ze popisete nieco zaujimave 🙂

magimary
23. sep 2011

@lucka261177 my sme na tom asi podobne s tým fázami: JE / NIE JE autík... 😅 😝 😔
ja stále plávam a plávam...
a vždy, keď som si už istá, že nie je autík, tak príde pecka...
a ak si myslím, že je, tak zase pecka opačná...
skrátka stále váhanie...

dnes som ho natáčala 20minút (ako sa hral- a teda, keď si odmyslím, že sa hral celých 20min. úúúplne sám, bez toho, aby ma nejako "vťahoval" do svojej hry a že by robil aj niečo zmysluplné, lebo inak tom bolo len točenie a hádzanie lopty a "škrečkovanie", ale tak zase aj tak sa hrajú aj bežné deti!), ak to bola podľa mňa úúúúúúplne "intaktná" 20minútovka...najmä teda v komunikácii... 😕
ale vzápäti, keď som videla, ako ozaj všetko znáša a škrečkuje na jedno miesto, ako zoraďuje všetko (ako typický autík), čo doteraz nikdy nerobil, tak si hovorím, že nieže by mu príznaky mizli, oni sa ešte pridávajú... 😔 , tak mi je zase smutno...
lenže, tak pekne začal teraz s tým cikaním a taký je úžasný...už má aj z toho PRESNÝ rituál (zahlásiť: "cik-cik", priniesť nočník ku mne, aby som ho posadila, vyciká sa a zahlási: "cikál", alebo "teče" , zdvihne sa, oblečiem ho, vezme nočník a ide ho spolu so mnou vyliať na wecko, vždy v rovnakom rytme ho tam "oklepe", aby odkvapkal, potom mi dá, nech ho umyjem pod vodou, ktorú opäť vylejeme spolu do wecka, zase rovnakým rytmom ho oklepe, položí, zloží dosku (s komentárom: "dere"=dvere; všetko, čo sa zatvára a otvára sú dvere 😖) a spláchne...
skrátka dokonalý sled krokov a takých plus-mínus samostatných...
že mne to príde také krásne... 😔
že fakt už neviem, čo si myslieť...

/keby sa mi podarilo to videjko nejako rýchlejšie stiahnuť, by ste videli, že úplne "normálny" chlapec... 😔 niekto tu spomínal, že sťahuje len cez gooogle chrome, že tak je to za dve minutky...to je prosím vás čo? a ako na to? 😕 /

no, ale aby som pozitívne zakončila, pre teba Lucka, tak ty sa teš, že už ozaj čoskoro bude rediagnostika a budeš presne vedieť na čom si...
a druhá vec- malého daj čím skôr do škôlky a aj tak budeš vedieť, ako na tom naozaj (hlavne v spoločnosti!) je... 😉

maruskaaa
23. sep 2011

@magimary Dakujem ti este raz za to vsetko...ako si tam tie strany postupne pridavala, tak som raz bola rada a raz zase zhrozena ked som tam v niecom andrejka zapoznala (napriklad v tej intonacii)...on napriklad vyspieva abecedu na melodiu ked si stastny, alebo na melodie vaznej hudby...a dodrzuje tempo aj melodiu...opakuje vela veci co pocuje v tych svojich videach...ale zase mi aj rozumie, ked na neho rozpravam....tak ja neviem...a niektore veci robi tak inteligentne ze ma to az pri srdci zahreje a potom sa zas pre nic za nic hodi na zem a je po radosti...

lucka261177
23. sep 2011

@magimary gooogle chrome je internetovy prehliadac ako firefox ci mozila. ja zase viem ze samko normalny chlapec nieje viem to odjakziva ja len tapam ci to bude taka ta inakost ze bude taky ten podivin ako je medzi nami vela nediagnostikovanych aspergerov alebo dysfatik.ja vzdy ked dufam hned ma jedn az vas zmrazi 🙂 nieze by somsa hnevala 🙂 vcera som si myslela ze nieje autik lebo s ahra na konika hned som si dala status ze som stastna na Fb vsetci mi pisali co sa deje ja som odpisovala ako diva ze samko asi nieje autik a potom mi prislo niekolko prispevkov ze aj auti deti sa vedia hrat na nieco.ale tak mi treba koze impulzivnej 🙂 ja so s tym tak nejako zmierena v hlbke dusi ale zase keby mi niekto povedal ze bude na tom velmi zle odkazany na celozivotnu pomoc ze nebude mat vztah deti a normalnu pracu to ma asi strasne zasiahne.takze ja som zmierena s tym ze bude iny ale ze bude tazky autik urcite nie.

lucka261177
23. sep 2011

@maruskaaa u nas to iste ako cez kopirak.spievanie si pesniciek podla melodie ale porozumenie velmi narasta aj slovka naucene funkcne pouziva a ma z toho radost.hned ako zisti ze nieco tym slovkom dosiahne pouziva ho ale zase aj ked vidi kravu len tak pozie na mna a ukaze krava muuuu.

magimary
23. sep 2011

@lucka261177 aj ja VIEM, že Tady nie je "bežný" (štandardný, normálny) chlapec (!!!), veď to zase nie som z marsu...
len teda ja lavírujem medzi tým OPM a AA... 😔

a viem, že google chrome je prehliadač, ale ako si ho mám nahodiť do kompu?, musím potom zrušiť firefox mozilu, čo mám, či? ako na to...lebo ja nemám zase nervy na celonočné sťahovanie videa... 😒

a @maruskaaa , aj ja som sa našla v tej intonácii, keď to dr. J. hovorila, lebo ešte aj ja som jej to tak pri našom vyšetrení v júli hovorila, že Tady krásne intonuje celé prehovory, že to už je len otázkou času, kedy začne hovoriť... a ono-toťho-presný opak...
ale teda teraz už to nerobí (už zopakuje slovko tak, ako počuje) a začína komunikovať a rozumie lepšie...

lucka261177
23. sep 2011

@magimary moj IT muz tvrdi ze staci ist do gogle a tam to to ponukne instalaciu nic nemusis mazat ani mozilu ani nic. hned prvy odkaz by ti mal ponukat tu moznost.

magimary
23. sep 2011

@lucka261177 OK, idem to skúsiť len tak na blind 😅 ,
lebo môj "sťaby IT" mužík má 39,2°C, takže on je v inej sfére... 😅 😝 😒

llulla
23. sep 2011

@magimary nemusis rusit mozillu,mozes mat kolkokolvek prehliadacov.Daj si do googlu hladat google chrome a malo by ti to vyhodit linky-ponuky na stiahnutie,stiahnes a mas.Je dobry v tom,ze ti automaticky ponuka preklad stranok do slovenciny,takze ja-jazykovo nezdatna to rada vyuzivam.

magimary
23. sep 2011

tak som to dala sťahovať, ale keď to bude trvať zase celú noc, tak ma asi fakt klepne... 😅 😝
jééééééééééjda, kto to teda klamal???!
píše mi to, že "zbýva asi 202 minút" 😲

magimary
23. sep 2011

fúúúú a píše ešte viac minúúúút!!!
neskutočné!

inak, čo je tu dnes tak pusto, zase všetci pivkujú?!? 😨 😅
mne sa prvý raz v týždni podarilo sadnúť ku kompu skôr a tu skoro nikoho...
teda okrem lully a lucky 😉

lucka261177
23. sep 2011

chcela som vam ukazat fotku samka po porode.ja mam stale pocit ze bol totalne priduseny a ze nemal kyslik a koli tomu ma problemy.nikde sa to nepise v ziadnej sprave a ten apgar je asi dost subjektivny.videli ste uz taketo babatko?akoze asi ani ale je to bezne?

anka912
23. sep 2011

@magimary No, ja som si ešte raz prešla všetky tvoje poznámky a spísala si niečo 😀
Najprv musím povedať, že mňa tá prednáška až tak neprekvapila ako vás, ale to je LEN tým, že to skúmam už skoro 5 rokov a čítam všetko čo sa dá nájsť, aj anglicky. Nové boli pre ´ňa tie psychiatrické veci, to som neskúmala.
Takže moje otázky/postrehy:
prečo je OCD podobná s autizmom, to je mne čudné. V čom sú podobné príznaky?
- Myslím že Maťo má tú úzkostnú poruchu, tak ako si ju popísala
- prečo sa psychózy zamieňajú s autizmom?
- môj len a len osobný názor je že väčšina MR u autíkov nie je spôsobená perinatálnym poškodením mozgu, ale sa postupne vyvinie na základe sem-pragm poruchy. Vychádzam z toho, že väčšina rodičov autíkov s MR mi neudávalo žiadne im známe poškodenie
- aký je rozdiel medzi OCD a úzkostnou poruchou?
-čo je presne porucha osobnosti? Mám totiž známu, ktorá si adoptovala synčeka, takého starého ako Kika, má s nim stále veľa problémov, mne pripadá OK, len taký "divý" a dostal vraj túto dg.
-Maťo podľa mňa väčšinou nie je hypersenzitívny, občas hej, ale dá sa to zvládať
- nemal tendenciu nič zoradovať, jediné podobné bolo stavanie tých komínov, systematickosť tiež 0 bodov, totálny bordelár ako všetky moje deti
- čím je iný - ja si myslím- tak celkom dobre generalizuje a prenáša poznatky, možno preto celkom dobre funguje v spoločnosti
- problém s krátkodobou pamäťou- to presne vystihla!!!
- bohužiaľ nemá žiadne savantné ani hyper schopnosti, v ničom nevyniká, nespieva, neintonuje, neopakuje nikdy žiadne state- aspoň by si precvičil jazyk 😒

Je toho veľa tie psychiatrické veci mi nemusíš písať, nechcem ťa zaťažovať, alebo možno v skratke do IP, aby sme ostatných neotravovali.

V čom ma to trochu sklamalo, čakala som viac a hlbšie tú metaboliku, existuje aj kopec syndrómov kde je pridružený autizmus, myslela som, že to bude viac rozobraté.

anka912
23. sep 2011

@lucka261177 apgar že je subjektívny!!!! Lucka to snáď nie!!!
je to presne daný lek. postup podľa čoho to kontrolujú
Ako vyzerajú novoredenčiatka ja vlastne neviem, všetky tri som si prespala

maruskaaa
23. sep 2011

@magimary hej aj nam kazdy tvrdi, ze uz uz sa rozhovori...no ale on sa vie naucit povedat ze japanese toy train (krasne cisto) ale mama daj mi papat ani svatemu....

magimary
23. sep 2011

@lucka261177 ak dobre vidím má modrú najmä tváričku, hej? 😕
to by mohla byť aj "modrá maska" ( a ako to bolo so žltačkou u vás, nemal obtočenú pupočnú šnúru?)
a apgar by nemal byť subjektívny, teda nie je (ak lekár uvedie pravdu, čo by teda mal)

inak, náš musel vyzerať tak isto, resp. oveľa horšie, keďže ani nedýchal... 😔

anka912
23. sep 2011

@magimary ináč stále trocha nechápem prečo si myslíš, že ak mal malý OPM, tak ten autizmus bude nejaký druhotný, či slabší, či ako to nazvať? Pochopila som, že sa dajú tieto deti lepšie sociálne motivovať, ale bohužiaľ- si myslím- ak tam bolo ťažké poškodenie, tak aj ten autizmus môže byť rovnako ťažký? neviem, nie som odborník

maruskaaa
23. sep 2011

@anka912 mne sa zda, ze psychologovia ako keby moc neverili tej metabolike.....a jej priamemu vplyvu na stav mysle...

lucka261177
23. sep 2011

@anka912 no tak to nieje t mojej hlavy to sme tu rozoberali a niektora z nas to napisala.moj syn bol fialovy ako z hororu o ziadnom krasnom pocite sa nedalo hovorit ked mi ho ukazali vyzeral strasne.niekolko tyzdnov bol cely modrinovy ako dobity evidentne mal naozaj tazku cestu.a ja tomu pripisujem nase problemy.len nechapem preco sa nikde nespomina ze bol nejaky problem.ked som tlacila doktorka vravi lucka silno tlacte malinky sa uz neciti dobre.hlavicku som mu polohovala pol roka kym mala normalny tvar.akoby mal nador na hlave tak vyzerala ta hlavinka.

magimary
23. sep 2011

@anka912 no, ona tú metaboliku len vymenovala (tie najbežnejšie syndrómy), ale to sa dočítaš aj všade inde
a na tie otázky, čo si dala pri odrážkach ti mám odpovedať? 😕 😅
akože môžem, ale neviem, či to chceš, či sú to len rečnícke otázky? 😕

no, @maruskaaa , sila...len "mama, chcem jesť" je preňho asi nezaujímavé, resp. získa to, čo chce asi aj bez toho

lucka261177
23. sep 2011

@magimary zltacku mal ale pustili nas domov normalne bol aj pod svetlom tri dni a doma bol zlty este asi tri tyzdne.co je modra maska?

magimary
23. sep 2011

@anka912 no, to je tiež dobrá otázka...
lebo ono mi to z toho tak vyplynulo, aj z tej prednášky, aj zo správy, ktorú nám dr. J. napísala a aj nám to tak hovorila 😕
a potom celkovo, mne AA príde ako "ľahšia forma", ako klasický A 😕

anka912
23. sep 2011

@magimary tie psych. veci by ma fakt zaujímali, ale možno len v skratke, alebo len nasmerovať, kde by som si to mohla prečítať
komentár k tým ostatným odrážkam by som samzrejme vrelo privítala

lucka261177
23. sep 2011

takto som kukala ze co za cudo to je 😀