Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
17. nov 2011

@valika_val ja som chcela tak trochu naznačiť, či to nepokladal za stratu času a financií, alebo či je rád, že tam bol a či si už tak viac pripúšťa, že malý má asi nejaký problém.

valika_val
17. nov 2011

@anka912 hm... tak on mi tak polozartom povedal, ze mi to da preplatit vsetko 😀 tazko sa to vysvetluje... on uz si pripustil, ze nejaky problem ma, ale strasne to zlahcuje. nevadi mi to, proste je to akokeby jedno, ci ma a aku ma diagnozu. pre mna je podstatne, nech sa malemu venuje tak, ako je to spravne - aby pomohol rozvijat to, co je nerozvinute, aby mu nechtiac neublizoval, aby zlepsoval porozumenie, aby ho nestresoval a pod. 🙂 ale za stratu to urcite nepovazuje, i ked je pravda, ze ak by som to ja nemenezovala, on by to nezorganizoval. v podstate mu asi ani nemam co vycitat, ja som v tomto velmi tolerantna. som rada, ze sa zucastnil a ze nas zivych a zdravych bezpecne doviezol domov.
on sa tak nejak (ako to vacsina ludi, zien ocakava) nevie vyjadrovat. ja si kolkokrat musim dookola prehravat, co vlastne povedal, lebo on je strasny cudak 😀 ale uz dost o nom, toto je verejna tema. este si to precita a bude zle 😉 😝 😀 😀

anka912
17. nov 2011

@valika_val veď si ho v podstate pochválila 😉

valika_val
17. nov 2011

@anka912 no. tak ani velmi nie 😀
a ty co este nespis?
ja som vcera dala 4 hodiny a uz je zas polnoc a ja tu este babrem fotky...

anka912
17. nov 2011

@valika_val mne sa večer nikdy nechce- tak do 1, strihám zalaminované obrázky

anka912
17. nov 2011

@valika_val moja najstaršia v poslednej dobe začala na Maťa žiarliť- že ako sa mu venujem!!! Chápeš to???

valika_val
17. nov 2011

@anka912 a kedy rano vstavas?
no strihaj strihaj, mozes zacat predavat, isto toho uz mas vela.
a najstarsej asi nieco chyba - ked sa na to pozriem z psychologickeho hladiska... keby jej nechybalo, tak jej nevadi, ze sa matovi tolko venujes. hm... spytaj sa jej 😉

anka912
17. nov 2011

@valika_val asi 6,45
ohľadne najstaršej to je na návštevu psychologičky, ale ona nepôjde ani za svet. Ja sa snažím, ale všetko je málo.... Už sme ju viackrát rozoberali, veď vieš, ale asi to nemá zmysel.

maruskaaa
17. nov 2011

@anka912 mna to uz davno inak napadlo, ze ako to beru tvoje starsie deti, ze sa v podtstate najvaic venujes jemu...

anka912
17. nov 2011

@maruskaaa moja najstaršia má 17 preč!!! A ona si ma nikdy nepripustila k sebe, tak citovo, má v tom problémy, je frustrovaná a vybíja si to na mne, kvôli blbostiam, aj kvôli tomu, že som šla pre prostrednú na tanečnú a pre ňu v jej veku som nechodila.... to by bolo na novú tému. No a prostredná, tá je teraz vo veku, že ju zaujímajú len kámošky a uteká stále keď môže za nimi, ja jej momentálne nechýbam 😀 Akurát tak, aby som jej kúpila nové tričko. Ja sa raz zbláznim, keď nie z Maťa, tak z nich dvoch, zo školy alebo z toho OZ.

valika_val
17. nov 2011

@anka912 no aspon mas na vyber! 😀
ale pozri sa na to z druhej strany - mata si zvladla, zvladas, si super mama, tak zvladnes aj najstarsiu, len to chce najst sposob. a ty ho isto najdes, lebo vies nieco, co ona nevie a to hra v tvoj prospech 🙂
uz sa mi oci krizia, milion preklepov som opravila, sladke sny prajem.
o piatej som hore, mlady bude vyvadzat, ze chce mliecko 😒

anka912
17. nov 2011

@maruskaaa tí menej funkční autíci tyranizujú rodičov fyzicky, tí najfunkčnejší psychicky. Ja si to užívam z obidvoch strán.

alaska28
18. nov 2011

@chantti No dosť podobne sme na tom boli aj my :( Očný kontakt takto keď som došla pre neho do postielky mal pekný ale keď sa hral tak sám, nemal akoby na nič rozvojové čas. Hral sa aj s hračkami v tom problém nebol. Psychomotorický vývoj popredu 9m chodil. Žvatlal a džavotal si, no neukazoval, neimitoval gestá, my sme si mysleli, že je taký introvert, že sa zabaví hlavne sám, no okolo 18m mi bolo divné, že sa nezapája do ničoho, nezaujíma ho nič keď varím, periem, ako iné deti jeho veku už "asistovali pri všetkom" s ním sa nič nedalo. Knižky po mne hádzal odmietal sa niečo učiť , rozvíjať sa, bavili ho len skladačky, stavebnice hlavne, Potom si staval veže aj z potravín napr. od takých 18m zoradoval veci a pod. V tomto veku ti nikto dg ešte nedá, až tak okolo 2 rokov sme my šli k dr. jánošíkovej od 2,5 sme mali diagnózu. U nás sa inak toto zvláštne správanie začalo prejavovať práve okolo 15mesiacov po 3 dávke očkovania hexavakcínou.

Valika dík, rod je teraz tak spokojný väčšinu času, on príde ráno do škôlky a hneď sa vrhá zamilovane po učitelkách a sa usmieva akoby vyhral milión, on sa vie tak neskutočne krásne usmievať a tešiť, to sa nedá opísať to som nikdy nevidela ani u zdravého dietaťa. Musím ho niekedy natočiť v tej škôlke ráno 🙂
Včera s ním boli naši v meste, električkou, 3 prestupy, prešli mesto, boli na ihrisku... všetko zvládol. Má teraz také lepšie obdobie (som zvedavá dokedy)

anka912
18. nov 2011

@alaska28 aj Maťo má akurát lepšie obdobie, aj v škole ho tak posledný týždeň chvália, čo oni majú nejaké cykly, alebo to už bude len lepšie! Dúfajme v druhú možnosť, veď by sme si to už aj zaslúžili, nie?
No a Maťko sa vie tak krásne anjelsky usmievať a smiať na celé hrdlo, že ho jeho učiteľka stále stíska a objíma, on sa potom síce odťahuje, ale drží. Niekedy je taký šťastný, ani neviem z čoho, že mu normálne závidím.

maruskaaa
18. nov 2011

baby, dobre sa to cita, ze ako Vam Matka aj rod. chvalia...aj to ze oni su usmievavi a tesia sa z veci...
andrej sa tiez chodi doslova tulit k jednej z uciteliek...ze na ruky si ho zoberi, sadne do kresla a hladka po chrbatiku, po vlaskoch, to ma taky ranny ritual 5-10 min...a tesi sa najviac z desiaty ked je chlebik s niecim, dnes nam doma zjedol chlieb s husacou mastou...a aj sople uz tak strasne netecu...

dnes nam doktorka dala Pamycon, mate s tym niekto skusenosti? ja som to doteraz este nedavala.

anka912
18. nov 2011

@maruskaaa to sú ATB? nikdy som nepočula, ale moje sú už väčšie a teda aj menej choré

maruskaaa
18. nov 2011

@anka912 to su take lokalne antibiotika, ze mozes davat ako kvapky do nosa, usi alebo aj na hrdlo...ja som o nich pocula, ale este som ich nikdy nedavala....

llulla
18. nov 2011

@maruskaaa Pamycon je v pohode,je to len lokalne atb,posobi len v nose,ked ho das do nosa.Moj drobec ho mal po prichode z porodnice,pretoze si odtial priniesol v nose zlateho stafylokoka.Musi byt v chladnicke a spotrebovat sa musi tusim do tyzdna,potom je neucinny.

anka912
18. nov 2011

@maruskaaa jaj, také ja občas dávam bioparox, to Maťovi stačí, on už dlho nebral ATB, lebo ich nezje, akurát, pred rokom a pol mu dávali do infúzie v nemocnici, vtedy mal zápal ani neviem čoho, niečoho v bruchu.
My mávame doma dosť zimu, lebo máme rozľahlý dom a kotol nejako nestíha, ale odvtedy sme voľakí zdravší, asi je aj tým baktériam zima. Teda mali sme tú črevnú chrípku, ale to je viróza, vírusom asi naša zima nevadila.

maruskaaa
18. nov 2011

@llulla ok, dik...vecer mu ho dam...to len jednu kvapku do kazdej dierky...tak odsajeme sople a kvapneme toto...

maruskaaa
18. nov 2011

@anka912 verim tomu, ze je to tak ako pises.americke deti od mala behaju bose po peiskoviskach ako nahle zsvieti nejake slnko a su ovela odolnejsie ako nase, ktore drzime zababusene v teple a mnohokrat nepustame v zlom pocasi von...

ja zase andreja sprchujem uz teraz dost studenou vodu na konci kupania. a aj ja som si uz na to zvykla...vsetko je to o sile zvyku...

nensyke
18. nov 2011

@maruskaaa to sú nosné kvapky? Ked áno mne sa zdá že su to antibiotika, tak sa mi zdá že to aj naši brali...

maruskaaa
18. nov 2011

@nensyke ono to je take localne ATB, mne doktorka hovorila ze sa to da kvapkat do nosa, aj ucha aj na hrdlo dat (mne to dala ked sme sli an dovolenku v praskovej forme, ze narobit podla potreby)

anka912
18. nov 2011

@maruskaaa neprišiel ti ešte môj list??? posielala som ho už v pondelok večer

nensyke
18. nov 2011

@maruskaaa hej, my sme to dávali do nosa, ale viem že trnvanlivost má 7 dní, a musí to byt v chladničke....

maruskaaa
18. nov 2011

@anka912 zatial nie...pojdem pozriet do schranky....

maruskaaa
18. nov 2011

@nensyke hej, v chladnicke ho mam a pisala mi tam dnesny datum ze len na 7 dni je dobry

kocko
18. nov 2011

@maruskaaa Čo sa týka Pamykonu, tak tieto 7 -dnové kvapky do nosa nám vždy zaberú. A čo sa
týka odolnosti našich detí. Ja som sa vždy snažila robiť všetko ako keby bola zdravá. Ked bola men
šia, tak ako hovoríš ty, nekúpala som ju až v tak teplej vode. Malá sice plakávala ale zvykla si.
A vonka sme chodil pravidelne každé poobedie, za každého počasia, aj ked trocha mrholilo, či padal
sneh. Naozaj už muselo byť fakt hrozne, aby sme nešli. Osvedčilo sa mi to. Nebýva tak často chorá
a prechádzky mali aj svoj dôvod. Lucka má DMO, tak sme aspon precvičovali nožičky. Musím povedať
že po príchode s nemocnice bola stále chorá, potom sme nabehli na tento systém. Vlastne bola moja
kočka skoro 4 mesiace v nemocke a ani vonka ju nepúšťali. Teraz sa už sama pýta poobede na pre
chádzku. Ale je to na omzenie, stále tá istá trasa, obchody atd. Niekedy sa dá zmeniť a niekedy vôbec.
Napríklad, ked ide do školy chce aby bolo všetko na svojom mieste a poriadku. No a ešte chcem spomenúť
že s nou chodíme absolútne všade. Zvládli sme more, Štúrovo, túry, divadlo /rozprávka/ vo Zvolene.
Ale máme aj také chvílky, ked s nou nikto nepohne. To sa musí vykričat...a potom je v pohode. No ale
som sa rozpísala. Dostala som chuť. Dcéra teraz číta knižku a dodívala Večerníček.... 🙂 🙂 A ešte baby
prajem príjemný a ničím nerušený víkendík 🙂 🙂 🙂

maruskaaa
18. nov 2011

@kocko dakujem za info...

dnes vecer uz budeme aplikovat tieto kvapky teda...

dobre si dceru naucila s tymi prechadzkami...aj jej aj tebe zrejme pomoze vypadnut z domu a trosku prevetrat hlavu...

a ano aj moj je dnes ako anjelik a vcera ked mu z toho nosa tieklo bol ako cert...

aj tebe prajem pekny vikend...mate nejake plany?

lucka261177
18. nov 2011

@anka912 reagujem neskor na to kricanie keby si zabudla na svoju otazku 🙂 no on ked prejavuje nevolu tak proste tak skreci take vrcanie s krikom je to mimochodom dost skaredy zvuk 🙂 .on vyliezal na stolik kde bol telka ona sa ho dotykala tak on krical nech sa ho nechyta a potom zbadal ze mu obsadilo dievcatko tu dotykovu obrazovku.dnes som bola v avione zase v kutiku nechala som tam samka sameho zase som vysvetlila kocke ze o com je moj syn ona ze jasneeeeee chodte kludne.potom som prisla a pocujem ze niekto krici ze chces ist domov to nemozes robit ale vyslovene ze kricala.a to bola presne ta co som jej vysvetlila ze ma problem ako moze niekto kricat na cudzie dieta?co si to ku.... dovoluje.ja jej tam platim a ja co som matka sa snazim nekricat aj ked vela krat sa to neda.proste sa ovladnem a to si myslim ze ja praavo kricat mam ale nejaka standa v kutiku?a to uz jeden krat mala poznamku uz davnejsie ze co tam robim s autistom.sa na nu pojdem stazovat.buchta jedna drza. 😠