Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
3. júl 2011

a ja som zvedava aj na fotky, zeny! ale asi keby ste chceli, tak uz by ste ich hadam do albumu davno pridali, ze? 😅

magimary
3. júl 2011

mňa by tiež celkom zaujímali fotky vašich drobcov (aj veľkáčov)-najmä také tie "v akcii"...aj preto som sem dala dnes svoje, aby som vás hecla 😅 😉 😀

lucka261177
3. júl 2011

ja som dala fotky ale nejako zle.ja ich tam u seba vidim ale v albume ktory som vytvorila niesu su len tak pri mojom mene.ja tu tomu nerozumiem ☹

alinocka
3. júl 2011

@valika_val tvoj malí má rok a teba hnevá že nerozpráva?Hm tak moja mladšia Timejka má dva a tiež nič moc(neviem či sa mám uz zacat bát 😢 )teda čosi ako napr:mama(ale to sme všetci aj ked na mna dava do toho slova vatsi doraz),šajik,temšix(termix) a este pár slov ale nic moc,nastastie rozumie vsetkemu a jej hra je symbolicka-teda hra sa z hrackami tak ako sa má-takže moc sa neznepokojuj ked v roku nerozprava mala povedala prvy krat mama ked mala asi 15mesiac.
Dnes zas len doma celý den upršaný Vanesska stále dokola opakovala-šem vonešek iť(chcem ist von)....no hruza a ked to neopakovala tak sa s Timkou bili o hračky atak.....

magimary
3. júl 2011

@lucka261177 neboj, fotky sú uložené 😉 , videla som, malý je krásny kučeravý brčko 😵

valika_val
3. júl 2011

@alinocka ano, ale ja hovorim aj o tom zakladnom dzavotani, skratka cokolvek ine, nie stale iba to jeho eeeeee, lebo to vyzera, akoby bol mentalne retardovany 😔

@magimary aj som si tipla, ze tie fotky preto 😀

magimary
3. júl 2011

@valika_val nooo, veď ak niečo chcem od iných, tak najprv začnem od seba, ta ne?! 😉 😅

anka912
3. júl 2011

@yukki tá porucha - ide asi o to, že ľudia majú niekde v strednom uchu tekutinu, ktorá nejako súvisí s rovnováhou, takže keď sa točíme a náhle zastaneme, tá tekutina sa ešte chvíľu kníše, ako keď položiš misku s vodou na stôl. A z toho knísania je nám trochu na vracanie. Naši vraj tú tekutinu nemajú alebo málo, preto im nie je po točení zle. Ako to súvisí s autizmom fakt neviem, to sú len také moje útržky,čo som niekde čítala

yukki
3. júl 2011

@anka912 tak ja mám aj po pol litra isto v každom uchu bo mne je zle jak na ňu len kukám na tom kolotoči...... 😝

valika_val
3. júl 2011

😀 😀

anka912
3. júl 2011

@magimary dievčence, príďte k nám a vložte mi fotky do počítača, ja som na techniku ľavá. Fotiek máme tisíc, muž je pravý opak, musela by som ho poprosiť, ale to by som musela počúvať- zase sedíš len pri tom počítači, čo zase chceš a iné frflanie. Tak keď bude mať výnimočne dobrú náladu, tak ho poprosím. Maťko bol odmala ako taký nevinný anjelík, keď ho vidím na fotkách- ako sa hral pekne s lopatkou v piesku, ukazoval na sviečku a na foťák v jednom roku, je mi smutno. Teraz ukáže prinajlepšom tak, že hodí rukou tým smerom. Fakt ako hovorí magimary, je horšie, keď je regres.
Inak magimary- môj malý už hovoril celkom pekne bežné slová a potom šiel tiež späť alebo skôr dlho stagnoval, potom sa mu zhoršila výslovnosť. V 2-2.5 rokoch hovoril asi na svoj vek a teraz možno ako 3 ročný.. ☹

magimary
3. júl 2011

@anka912 hm... tak ja to nejako podobne vidím aj u nás... 😔
ale možno sa mýlim... 😕

ani, teraz som úplne zabudla, či si to už spomínala, alebo nie, kde a do akej školy/triedy chodí tvoj Maťko? 😕
určite si to spomínala (myslím si hovorila, že na začiatku v nejakej inej triede nebolo dobre a že teraz je to oveľa lepšie), len si nepamätám, že ako je to teraz 😕
môžeš mi to objasniť? ďakujem 🙂

anka912
3. júl 2011

@magimary Ohľadne prítulnosti k tvrdým predmetom, tak sa ma na to psychologička presne pýtala, či neobľubuje nejaké tvrdé predmety namiesto plyšákov....
Už sa to tu aj bojím napísať, že si pomyslíte, že si príbehy vymýšľam, ale pred 2-3 dňami sme mali zas super zážitok s jedným "tvrdým predmetom".
Maťko má strašne rád svoju "sphu" t.j. ten koniec zo sprchy, takú kovovú hlavu. Vzal si ju aj do Billy a keď sme platili pri páse, tak som si nevšimla, ale položil ju na pás do nákupu panej predo mnou.
Predavačka účtuje a naraz: A toto je čo? Pani na to: To nie je moje!
Ja som sa pozrela, čo sa robí a tam naša sprcha. Tak som ju rýchlo vzala a povedala: To je malého hračka. Pozerali na mňa jak na mimozemšťana ale našťastie to prešli bez komentára.
Teraz má síce vyše 7 rokov, ale predtavte si, keby to tam položil ako 15 ročný 180cm vysoký chalan!

magimary
3. júl 2011

@anka912 teraz je to tak milo smiešne 😅 🙂 😉 😅
a potom by to zase mohli brať recesisticky 😅 😕 😉 🙂
ani, ty máš pre malého ZŤP?
/sorry, že sa pýtam aj na to, čo sme možno už spomínali, ale fakt sa mi to tiež pletie, ako valike 😅 /

inak, tiež to pôsobí "komicky", keď sa malý začne "ťuťkať" (=tulkať) s veľkým vlkom, alebo plastovým kýblikom niekde na ulici 😅 😝

anka912
3. júl 2011

@magimary Maťko je (bol) prvák v špeci škole, autistickej triede. Minulý rok chodil 3 dni v týždni do špeci škôlky (tam sme mali veľké problémy) a 2dni do autiškôlky v Nitre (plakal aj tam...). Snažila som sa ako sa dalo dať mu ten špeciálny prístup, ale musím vyhlásiť, že už od žiadnej školy v našom okolí nič moc nečakám. Preto teraz vyrábam obrázky, slová a pod. na globálne čítanie a chodím sa radiť do vzdialenejšieho mesta ako ďalej. V SR je to tak asi na 90% územia, čo si rodičia nepomôžu, nepomôže nik.

anka912
3. júl 2011

@magimary áno máme ZŤP so sprievodcom

magimary
3. júl 2011

@anka912 ahá, áno, už si spomínam... a teda asi musím len súhlasiť... ale tuto v tejto škole sa mu už páči nie? 😕
Koľko ich je v triede? má aj nejakého asistenta? koľko sa denne "učia"? 😕
a odkedy máte ZŤPs ?

anka912
3. júl 2011

@magimary je ich 6 na dve učiteľky, asistentov nemá tam nikto. V škole je 22 hodín týždenne, ale koľko sa tam aj učia nemám šajnu. Maťko bol najmenší, najstarší už bol deviatak. Medzi nimi je len jedna 11 ročná slečna. Jeden chlapec je aj dawník a jeden má nejaký syndróm.
ZŤP máme asi od 4.5 roka, my sme dostali diagnózu až pred 4*tým rokom, písala som prečo. Inak tvoj je decembrový? Maťko je 23. decembra, taký vianočný darček na celý život.

magimary
3. júl 2011

@anka912 ó, veľká vďaka, že mi tak trpezlivo odpovedáš, na moje nevyčerpateľné otázky... 😅 😉 🙂
inak, veľmi podobná skladba je aj v našej autitriede na špeciálnej škole, sranda 😕 😅
náš je o 7 dní skôr, ako Tvoj Maťko 😉 🙂
ale inak krásny vianočný darček-pre vás isto...
aj keď okolie to môže vnímať všelijako...
aj pre nás ten náš 🙂

alinocka
4. júl 2011

@anka912 to s tou tekutinou je zaujimave Vanka ju as nemá lebo ju zatočíme-mne sa všetko točí len ked sa na nu divam a ona nic dotoci sa postavi sa nohy beží a to pekne rovno, náš tatinko sa smeje a vraví že v buducnosti bude Vaness pracovat v nejakej velkej centrifuge ako držiak na skumavky 😀 😀

jankaw
4. júl 2011

Ahojte, som sem dlho nepisala, tak sa snazim Vas postupne "docitavat" 🙂 Mam skoro dvoj rocneho syna Matka u ktoreho je podozrenie na autizmus. Od septembra pojde do auti skolky na 2,5 hod. denne tak som velmi zvedava ako to bude zvladat.

valika_val
4. júl 2011

ahoj jani, ja si pamatam tvoj nick, lebo si mala fotky 😀 a preto, lebo mas maleho synceka (co mi je blizke).
tak napis, co mate za sebou, co ste presli a co vas caka, s cim sa trapite, comu sa tesite. 🙂

valika_val
4. júl 2011

@jankaw a maly je kraaaaasny, taky sibal! 😵

magimary
4. júl 2011

@jankaw jani, super, že si pochopila "výzvu" a dala si fotečky 🙂 😵
a môžem sa spýtať, ty už si s malým bola niekde (kde?) na diagnostike, keď je toto podozrenie, resp. keď ho už ideš dávať do auti škôlky? nie je to nejako skoro-myslím na škôlku všeobecne? a kde do škôlky? 😕

valika_val
4. júl 2011

baby, tie, co ste pisali o regrese... tak kedy ste ho pozorovali? nahle alebo postupne? na zaklade nejakej udalosti (nielen ockovanie)?

magimary
4. júl 2011

@valika_val ja ke´dže som každý mesiac robila pozorovania pre decák, tak si to môžem teraz kedykoľvek mrknúť a presne "dátumovo" zaradiť, kedy nastala zmena...
do dvanásteho mesiaca som ešte písala, že všetko je v pohodke a v trinástom mesiaci už nie...
ale do 15. mesiaca som si ešte stále hovorila, že to bude len dočasné spomalenie (v tomto čase už Tadyka dobehla jeho o 5mesiacov mladšia "sesternica"), ale ako sa ukázalo neskôr, nebolo len dočasné, práve naopak...v 18.mesiacoch už bolo jasné, že stráca aj na tú mladšiu sesternicu, resp. že ona je hodne popredu... 😔
ale teda prvá výrazná zmena nastala v 13.-14.mesiaci, a v 18.tom sme sa akosi definit. utvrdili v tom, že malý stagnuje, resp. regreduje (?)...máličko napredovať začal až teraz-tento mesiac...

lucka261177
4. júl 2011

@anka912 kde mas tie fotky ulozene?na karte vo fotaku na CD?napis kde a ja ti poradim ako na to 🙂

magimary
4. júl 2011

@valika_val čiže, aby som dokončila, podľa môjho názoru to u nás bolo dosť náhle, ale potom sa to ešte dlhšie rozvíjalo ("upevňovalo")...
a neviem, čo tomu predchádzalo...
bol vtedy zaočkovaný, ale neviem to s tým jasne spojiť... 😕

anka912
4. júl 2011

@lucka261177 ahojte, práve som sa vrátila z Nitry - od psychiatričky, je to vyše 50km od nás, potom som musela so staršou dcérou vybaviť poistenie, potom na úrad práce, na trh, do Billy, pozrieť na chvíľu babku (aby sa neurazila, býva v centre).... A celý čas malý hučal- ideme domov, ideme peč, ideme do auta... Na konci ma už ťahal za vlasy, najradšej mám, keď to sem-tam spraví, keď šoférujem. Som šťastná, že som doma. 😝 😝 😝 😝 No a teraz variť, taký normálny deň nás mám.
Fotky máme aj vo foťáku aj v PC, vidím, že už budem musieť toho môjho muža pritlačiť, šak už tu skoro všetky máte. Tak snáď dnes večer...

anka912
4. júl 2011

@lucka261177 Zabudla som sa poďakovať za ochotu, radšej to ale nechám na muža, ak sa mu nebude chcieť, tak sa opýtam, dobre?