Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
25. sep 2011

@sisstin no, hej, ak si máš z čoho vyberať... 😉
ja by som si mohla vyberať v Bratislave,
ale to je pre mňa takmer rovnako od ruky (keďže nešoférujem a doma mám vždy ďalšie malé miminko - nie vhodné na cestovanie spojmi), ako možno Banská Bystrica

magimary
25. sep 2011

@anka912 jáj, no a môj názor na špecky, resp. na tú konkrétnu, o ktorej som ja hovorila (táto "naša" tu), sa tým nezmenil 😉
nemal ako 😉

magimary
25. sep 2011

teda niežeby si ma nepresvedčila, ale tu u nás to skrátka takto je, ako som napísala, pretože som to tam videla...
ale na druhej strane, možno sa tam za ten čas mohlo aj niečo zmeniť (ale viem, že spôsob prijímania detí asi nie)

yukki
25. sep 2011

@maznacik007 S.O.S.......však je to tak že môže dávať mamka dieťa do škôlky neobmedzene podľa nového zákona, aj popri RD? Lebo ak nei....tak...no nie je to až taký prúser ale ja dávam na celý deň...síce je 25.9 a zatiaľ boli len 5 dní tak ak sa to rozráta tak ani 4 hodiny denne to nebude...ale ono je to dobré, lebo v prvom roku napríklad to dieťa je často choré, tak ho mamka môže stiahnuť aj na dva týždne a odmaródovať si s ním ešte kým nechodí do práce, lebo potom ledva by nastúpila a už by aj maródovala=tlačila na dr nech dá ATB aby to prešlo čo najskôr aby mohli späť do roboty škôlky a takto...je to voľnejšie

maznacik007
25. sep 2011

ano moze
@yukki
aj ja mam tak maleho a som na RD.... ja mam na cely den nie len na pol dna.. my sme zatial zdravy...

klud mas plne pravo si trochu oddychnut a nazberat sily

yukki
25. sep 2011

@maznacik007 uff. Po tých 4 rokoch a 24-kách s Kikou.....dom, dvor, domácnosť...všetko fungovalo len tak na 40%...teraz to dávam pomaly do poriadku...tak som rada že to ide podľa nového a že mi vzali aj markétku...

lucka261177
25. sep 2011

@magimary chcem sa spytat na speci skolky v BA.ty by si mohla mat prehlad.je nieco v okoli vrakune alebo podunajskych biskupic?my sme z malinova cize rano od pol siedmej do 8 katastrofalen zapchy ja auto nemam mame len jedno zatial a predstava ze ho niekam rano vleciem na 4 hodiny do BA sa mi teda nepaci.keby aspon tu niekde v okoli.ja sa nejako neviem odhodlat oslovit tu nasu skolku okrem toho maju plny stav a bojim sa presne takych reakcii ze sa budu mamicky pozerat a mysliet si ze je nejaky vadny.inak co sa tyka tvojej odhodlanosti dat maleho sameho do normos skolky to ta obdivujem ja sa straaasne bojim ze to nezvladne.ale mozno to bude dobre.on ked niekde nechce byt zahlasi prec a mozno ho este chvilu presvedcim ze ano pojdeme o chvilu ale 4 hodiny to bude teda sok pre neho.momentalne sa nevie zapajat do hier deti a keby tam bolo vela hraciek tak si najde nejaku zaujimavu chvilu sa pohra a bude hladat PC alebo jeho vlacik🙂

maria1610
25. sep 2011

Dievčence, my sme boli dva roky v triede pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou - 5 detí na 2 učiteľky - teraz sme prešli do "montessori" a tam na 4 deti tiež 2 učiteľlky... Som maximálne spokojná, úplne individuálny prístup... Ja by som nedávala do klasickej bežnej triedy, ale tiež ani nie do klasickej zbernej špeciálnej

lucka261177
25. sep 2011

@maria1610 nuz ale ja nemam tak vela penazi na skolku ☹

valika_val
25. sep 2011

a kolko stoji taka ta nie klasicka? vsetky sa platia? s narusenou kom. schopnostou. montessori... kolko to stoji? ani my na to nemame, ale utesujem sa, ze casu dost a hadam sa "nieco" pozitivne dovtedy udeje. ak uz nie s veducim, tak mozno vyhram vela penazi a budem schopna mu obstarat terapie a starostlivost za vsetky looove 😀

lucka261177
25. sep 2011

@valika_val ja viem ze sukromne skolky sa pohybuju od 350 fo 650 eur.ja som si naivne myslela ze ved ho dam len na pol dna a ze niekde do 200 eur naskrabem ale kedze to je vymyslene tak ze cely den 400 pol dna 350 tak na to naozaj nemam.

magimary
25. sep 2011

@lucka261177 luci, nie som si na 100% istá, ale v tom okolí, ako píšeš, nie je žiadna špeci škôlka, jedine fakt v BA... 😖 😒 🙄 , ale ak by si sa orientovala aj iným smerom, tak myslím, že v Senci by mohla byť podobná "zberná", ako aj u nás 😕 , do PK by si to mala ďaleko? 😕 , takže som to pozerala, v Senci nie je...

a sféry, ktoré sa týkajú súkromných škôlok, sú pre mňa sféry z Marsu...
takže hold... Mars sa nekoná... a ja viem, že súkr. škôlky (tu u nás a v BA určite!) sú aj 800€ a viac 😖 🙄

lucka261177
25. sep 2011

@magimary ale nieeeee tolko zase nie.akoze tych 650 je max co som videla.a to v tom maju vsetky kruzky plavanie zoo kazdu aktivitu.teoreticky do PK to nieje az tak daleko da sa ist tak krizom ze je dost mozne ze tam niesu rano zapchy tam je statna speci skolka?

valika_val
25. sep 2011

650€??? 😔 a to potom akoze z coho mame zit??
no, skoda... tak diagnozy by potom mali byt len pre tych zamoznejsich. 😔

magimary
25. sep 2011

aj v Trnave je špecka... 😖 , ale tam už je potom aj DIC (len neviem, ako tam tá škôlka ešte funguje a či vôbec), tak to potom radšej tam, ak by si si vyberala...
inak, mrkni si tu:
http://www.uips.sk/prehlady-skol/prehlad-specia...

magimary
25. sep 2011

@lucka261177 som si istá, že 800€ je reálna suma!
tu u nás napr. detské jasle so škôlkou (počkaj ako sa volajú? ...pohľadám...Harmanček) a kamoška má tiež súkr. jasle a tiež berie 800€ 😉
hej, to je štátna ŠMŠ 😉

magimary
25. sep 2011

tu na okolí (okrem BA) jedine PK (špeciálna MŠ) 🙄 a tá tam má napísané združené postihnutia, ako som hovorila predtým 😖

yukki
25. sep 2011

@magimary 800...panebože....to je náš celorodinný 2,5mesačný hrubý príjem takmer...to je neuveriteľné... 🤐 za jasle....

magimary
25. sep 2011

@yukki a verila by si, že to majú plné??? 🙄

anka912
25. sep 2011

@magimary to by sa oplatilo otvoriť potom aj tebe, nie? veď papiere by si na to aj mala a hneď by si mala aj Tadíka v škôlke 🙂

valika_val
25. sep 2011

neuveritelne. nemam slov, normalne ste mi vyrazili dych. az sa mi plakat chce.

maria1610
25. sep 2011

@lucka261177 valika, toto nie sú súkromné škôlky, škôlka pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou bola zriadená VUC -čkom, mesačný poplatok 2,5 Eura + strava, táto montessori 10 + strava - zriaďovateľ mesto...

valika_val
25. sep 2011

anka, good point!!!

valika_val
25. sep 2011

@maria1610 ASPON ZE TAK!!! toto si zasluzi velke pismena.

anka912
25. sep 2011

@maria1610 klobúk dole pred vašim VUCčkom, ale za tým musela určite byť aj práca a lobing rodičov

magimary
25. sep 2011

@anka912 už sme veľakrát s kamoškami nad tým uvažovali, lenže máme pocit, že tu u nás a v okolí mesačne pribudne jedna takáto "škôlka"... je tu toho strašne veľa (keďže máme málo štátnych, tak sú žiadané tieto), tak neviem, či by ešte stále bol záujem...
tá najaktívnejšia kamoška sa potom zamestnala (min. rok) a potom z toho vzišlo...
ale ja som takú potrebu ani nejako nemala, ja som s inou kamarátkou rozbiehala tú našu cirkevnú škôlku, takže som nepotrebovala riešiť iné...
a teraz si to už akosi ani neviem predstaviť...

@maria1610 , to máte priamo v meste?

yukki
25. sep 2011

@magimary no...čo mám na to povedať...800 neskásne mesačne ani moja mama čoby zaslúžilá profesorka na VŠ...tak...čo ja viem...no tak asi sa tam ináč zarába ak sa toto ľuďom oplatí viac ako ostať s deckom doma...

anka912
25. sep 2011

Mne vedúca SPOSY stále prizvukuje, že čokoľvek chceme pre svoje deti, to si musia vydobyť rodičia sami, mesto nikdy nepríde samé, že teraz vám postavíme autiškôlku o rok chránené bývanie atď.

valika_val
25. sep 2011

baby, napisem vam dnesny zazitok (viem, ze som mimo temy, ale aspon sa vypisem, prepacte):
ten parik, s ktorymi sme boli 4 dni na chalupe, tak sme dnes doobeda boli u nich na kave. a viete co? teo sa normalne zacal liskat k tej kocke... dosiel a valal sa po nej, sice obozretne, ale usmieval sa a trel sa ako maca, dotykal sa jej vlasov, okuliarov... v zivote nikdy sa k nikomu cudziemu tak nespraval, ani k mojej mame!!! nechapala som a obaja s muzom sme len ako primrznuti pozerali... bolo to takmer identicke spravanie, ako sa zvykne tulit k nam dvom... nevedela som, co si mam o tom mysliet. na jednej strane ma to tesi, ale na druhej desi, ako to, ze si vybral prave ju a prave teraz a prave tak z nicoho nic?
no a zazitok druhy: poobede sme mali zas my navstevu, ale aj ked to s tym nesuvisi, hrala som sa s veducim na skryvacku, dala som si na hlavu plienku a on mi ju strhaval. smial sa, az padal na zadok a tak sa uvolnil, ze spadol na tvar!! seriozne si rozbil usta, krvave vsetko vo vnutri, potom som mu kontrolovala uzdicku na hornom poschodi, vyzera byt cela, ale nebolo to dobre rozoznatelne, lebo aj ked som mu to vymyvala strikackou, aj tak to krvacalo. ale usudila som, ze sit asi netreba... teda dufam. no katastrofa, neznasam take situacie 😢 😔

magimary
25. sep 2011

@yukki a do roboty idú, ked má dieťa polroka až rok... 😝