Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
3. jan 2012

@anka912 sikula... ja som zatial len raz robila, andrejovi som davala len tu vodu a lyzicku denne...a inak man napriklad z tohto vobec neprecistuje, ale z hociakeho z obchodu ano.

magimary
3. jan 2012

od luba heinzlová: Aktualizovaný prehľad kníh o AS/HFA, ktoré sú dostupné v českom alebo slovenskom jazyku:

http://www.asperger.sk/knihy/populárno-náučné/p...

michalrosky
3. jan 2012

Jestli se do toho můžu vložit ... podle mého názoru taková ta kostka s otvory pro většinu autíků je zkrátka nevhodná, myslím začínat s ní. Něco jiného je s vkládačkami s potiskem nebo vzorem (i když i ty řada dětí dělá systémem pokus/omyl, pokud potisk není dobrý), ale pochopte že tu kostku vnímá jako několik 3D objektů, přičemž jeden z nich je větší a děravý. Co po něm chcete prostě nepochopí, a není to tím, že by mu to nezapalovalo - vnímá prostě jinak než vy.

Pokud po dítěti chcete, aby rozeznávalo tvary, naučte ho nejdřív samotné tvary ve 2D vkládačce a potom teprve po něm chtějte 3D, uvídíte, že mu to půjde líp ...

anka912
3. jan 2012

@magimary Nie; Maťo jogurt vôbec neje, ani kupované, on je ako Tady, že má svoje značky- myšiačik z Billy, termix z Tesca a puding z Lidla a len tie je a ani termix nesmie mať iný obal, lebo ho ani neochutná. Ani mu ho nesmiem otvoriť a dať otvorený, lebo nezje, musí otvoriť sám. Tí naši milí nekomplikovaní chlapci 😀

anka912
3. jan 2012

@michalrosky môj autík tú kocku vedel hneď a ani mu nerobila problém, že je 3D. neviem ale presne v akom veku, bolo to dávno a dlho ho to bavilo. A iné veci, možno ľahšie je ako úplny hlupáčik.

maruskaaa
3. jan 2012

@anka912 aj andrej #D kocku dostal ked mal 13 messiacov a za par tyzdnov uz vedel presne kede aky tvar ide..a aj to ze ked je tvar mensi (z inej skladacky) tak sa mu to vsetko zmesti cez jeden otvor...

magimary
3. jan 2012

@anka912 no, to je zaujímavé...
u nás sa ale potvrdilo, čo napísal michal vyššie... 😕
náš Tady, kým skúšal len kocku, tak si ani nepipol, nevedel, netušil a teda následne ani nechcel...
potom som vytiahla takú /relat./ 2D vkladačku a on to zrazu dal...
v tom čase ale už asi týždeň cvičil aj vkladanie do 3D gule a tam mu to síce tiež spočiatku nešlo, ale aspoň ho to fascinovalo (a tak skúšal), lebo guľa sa TOČila... a potom zrazu vedel vkladať už aj tam (ale časovo to bolo až po tom, keď to zvládol v tej "2D"verzii, hoci tiež nie úplne dokonalej 2D)...
no, na druhej strane, ako som písala pre pasoa vyššie, vkladanie obrázkov je ešte stále také plus-minus (už teda oveľa viac plus, ako bolo kedysi, ale stále to nie je 100%, možno tak 70%-80%)...

s týmto sme teda začínali:
/za tú "2D" považujem tú s červeným vkladacím vrchnákom/

anka912
3. jan 2012

@maruskaaa presne, hneď zistil, že aj kocky napchá cez väčši kruh 😀 😀 😀

maruskaaa
3. jan 2012

@anka912 na toto su vybiti ;)

nensyke
3. jan 2012

ja by som sem tiež rada dala našu skladačku. magi možeš sem dat to video,zase mi to neide, také ploché skladačky, len žltá a červená farba je...

magimary
3. jan 2012

@nensyke jasne dám 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=5AfBSL81VGY

presne na teba som si spomenula, keď Michal spomínal 2D vkladanie 😉

nensyke
3. jan 2012

@magimary dakujem, prosím potom ked budeš mat čas vysvetli ako sa to dám sem, ja mám aj kliknute na ten príspevok aj najdem kam to chcem dat ale neide mi to sem dat cez CTRL c.

nensyke
3. jan 2012

@magimary dík..

magimary
3. jan 2012

@nensyke sem ho dávaš pomocou CTRL+V 😉

nensyke
3. jan 2012

ani tak neide.... ☹

magimary
3. jan 2012

@nensyke netráp sa, ak budeš chcieť, tak mi povieš a ja to sem vložím 😉

magimary
3. jan 2012

@nensyke ale tak to ešte raz skúsim zhrnúť, že ako na to 😉
1) otvoríš si to svoje video a
2) skopíruješ jeho zadanie (link v hornom riadku, kde sa ti ukazujú webové adresy)
3) tuto na koni si klikneš na: "Pridaj ďalšiu odpoveď", vybehne ti toto okno, v ktorom sa bežne píše a
4) vtedy použiješ skratku ctrl+v a dáš
5) odoslať príspevok
🙂

albertka
4. jan 2012

@deina Dr. Buntová je oproti, je to v tej budove oproti vchodu do potravín. Hneď vedľa autoškoly Ďuriník. To budeš poznať, ja som bývala tiež v tých končinách 😉 svet je malý.

albertka
4. jan 2012

@pasoa Náš drobec začal ukladať so záujmom tvary v 3,5 roku, predtým bez záujmu a ja som myslela, že aj bez pochoprnia, ale zrazu si sadol k jednoduchej drevenej vkladačke (štvorec, kruh, obdl, kosodlžnik, paťuholní, .... je tam 8 tvarov) a zložil to s takým záujmom na istotu za pár sekúnd 😉 ... odvtedy s tvarmi nemá problém, ale vkladacia farebná kocka - každá strana inej farby... tá ho vôbec nebaví. A ja som ho tvary učila tak, že sme jeden tvar vkladali do roznych otvorov, keď tam spadol, bolo to správne...... tam hneď vidí, čo od neho chceme..... okružovanie tvaru a vysvetľovanie, ako vyzerá to, čo chceme, je pre deti priveľmi abstraktné 😉

pasoa
4. jan 2012

@michalrosky ja som skúšala malému dávať aj takú dosku, čo sú v nej akoby v jednej vrstve vyrezané plochy - tam môže vkladať obrázky z Krtka - krtka, zajaca, žabku, ježka a slniečko. Ale to ho vôbec nezaujalo, hoci obrázky sú to krásne a jednoduché.

S tou didaktickou kockou (3D) sa hráva od malička a rád, tak som myslela, že k rôznym funkciám, ktoré má, pridáme vkladanie tvarov (má to jednu plochu s takými poskrúcanými drátmi, kde sa prevliekajú gorálky, tak toto zvládol ako 1 ročný aj pár mesiacov, inú plochu, kde sa prevracajú také obrázky s motýlikmi a kvietkami - to ho nebaví, do toho len brnká, ďalšia plocha je magnetická, na ďalšej sú také posúvacie tvary, niečo ako krúžky v logiku - majú svoje vyrezané dráhy, tak s tým sa trošku pobaví..
Ale najviac ho baví to posúvanie gorálok po drátoch - hore-dolu, do špirály, do kruhu atď.)

Čo sa týka samotného vkladania tvarov, tak to robí niekedy aj s kockami, ktoré nie sú na to určené - normálne drevené "stavebné" kocky. Ale zistil, že sa tam zmestia, tak ich tam pchá. A to aj hranatú kocku do kruhu, trojuholníkovú tiež do kruhu - lebo kruh je veľký a zmestí sa doňho kadečo 🙂 Presne, ako píšu @anka912 a @maruskaaa

lucka261177
4. jan 2012

@michalrosky moj samko tu kocku zvladal ako rocny.

andreabe
4. jan 2012

moj tu kocku pochopil a velmi dlho ho potom bavila v ca necelych 2rokoch..mne z toho vychadza, ze bez ohladu na diagnozu a vek, je to prudko individualne 😉 Ale je fakt, ze sme ho to ucili, takze treba skusat

maruskaaa
4. jan 2012

@andreabe presne, niektore zdave deti sa to naucia az v skolke, ked sa hneds tym naucia aj meno tvaru...🙂

andreabe
4. jan 2012

@maruskaaa tak, tak, ja som prave rano dorobila zakladne tvary, chcem ho t.tyzden naucit, aby mi ich pomenoval 🙂

magimary
4. jan 2012

@andreabe my sa ich tiež teraz "učíme", resp. mu ich pomenuvávam pri tom skladaní tých drevených geometrických vkladačiek, čo tu boli linky naposledy...no, ale teda, 😅, zatiaľ bez efektu...dokonale pozná len "toč" 😅 😀 😝
však, čo iné... 😅
a možno si už trošku začína uvedomovať trojuholník (=striešku)...ale to sme ozaj len na začiatku 🙂

michalrosky
4. jan 2012

@andreabe Samozřejmě, je to individuální, ono to hodně závisí na tom, jak dítě vnímá. Psal jsem, že je (u většiny autistů) nevhodné s ní ZAČÍNAT (výuku tvarů), ne že jim nepatří do ruky.

To je totiž tak: vizuální vjemy jsou přijímány a zpracovávány "vícekanálově", dokonce na to máme v oku dva různé typy světlocitlivých buněk - jedny vnímají především kontrasty čili tvary a druhé zase barvy. Zjednodušeně řečeno jsou tyhle informace přenášeny a zpracovávány odděleně a až na konci procesu zpracování obrazu jsou zase informace o obrysech, poloze, velikosti a barvách spojeny, nicméně kognitivní funkce mají zřejmě k dispozici tyto druhy informací i zvlášť. Tím pádem poznáme podle tvaru auto (porovnáváme jen tvar) bez ohledu na to, jakou má barvu atd a zrovna tak poznáme nákladní auto od osobního (jiná velikost), tak funguje generalizace.

Ale řada autistů buď vnímá primárně tu "barevnou" složku obrazu, nebo kognice prostě není schopna samostatnou "tvarovou" složku zpracovávat; každopádně následkem toho takový autista dokud se nenaučí obrysy jaksi odvozovat z barevné složky, má problém s rozeznáváním tvarů (či velikostí a vzdáleností). Dá se to dokonce snadno zjistit: když autík dostane jednobarevnou 2D vkládačku a neumí jí složit, tak složí takovou, kde každý dílek má jinou barvu a stejnou barvu má "dno" otvoru, kam dílek patří. Je prostě potřeba mu to obrysové rozhraní vytvořit z barev, protože to jen podle kontrastů nevnímá resp. není to jeho primární vjem.

Oni ty 2D vkládačky většinou svedou, pokud nejsou nevhodně navržené; například na těch obrázcích, co sem dala @magimary, se nehodí to první: podložka je jednobarevná (nejenže otvory nejsou barevně odlišené mezi sebou, ale ani nejsou barevně odlišené od ostatního povrchu), zatímco dílky se zvířátky jsou barevné - to dítě to bude prostě náhodně zkoušet, až to tam nějak nastrká, ale nic moc se tím nenaučí. Ale složí to, pokud budou v otvorech stejné potisky, jako na dílcích (a bude mu fuk, co je na obrázku, protože porovnává barevné vzory).

Proto v takových případech (kdy vnímaní kontrastů funguje jinak) nejsou moc vhodné ty 3D vkládačky, hlavně ty jednobarevné, zatímco pokud to bude třeba kostka, která má každou stranu jiné barvy a dílek, který patří do otvoru té strany, má stejnou barvu, bude to pro dítě srozumitelnější. Ale i tak je lepší začínat s 2D, jinak po tom dítěti chcete, aby rozeznávalo vjemy výrazně složitější, než pouhý obrys.

anka912
4. jan 2012

Ahojte, poznáte niekto materiál Moje učenie od Šedibovej??? Sú to pracovné listy vo forme výkresov, viac menej na nácvik globálenho čítania, s obrázkami a slovami. Každý list sa strihá a potom s nim pracuje. Vzala som to od švagrinej, kde to mala odložené- asi na horšie časy. Je tam skoro 200 listov. Niektoré veci sa mi nezdajú moc dobré/vhodné, ale väčšinu by sme mohli využiť.

magimary
4. jan 2012

@anka912 nie, nepoznáme... 😕
a nedá sa to nafotiť (teda, ak to ešte nie je nastrihané)? 😕

anka912
4. jan 2012

@magimary nie je nastrihané, ale je to veľa na fotenie a aj zbytočné, na niektorých listoch je len 1*2 obrázky a slová k nim. Môžem naskenovať pár listov, kde sú len obrázky a nejaké na ukážku aj so slovami.

maruskaaa
4. jan 2012

@magimary ved toc je zaklad 🙂