Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

trantabula
8. máj 2016

Ešte dam ďalší typ na knihu, nemam docitane, ale pripadá mi to veľmi podobné, ak niekto čítal Catherine Maurice: Let Me Hear Your Voice. Kniha sa volá Facing Autism: Giving Parents Reasons for Hope... od Lynn M. Hamilton. Obe knihy sú napísané matkami, ktoré v usa začali pracovať s čerstvo diagnostikovanymi deťmi na základe intenzívnej aba, su to staršie knihy, teda v modeli dostupnom v tej dobe. Táto kniha je novsia aké Let Me Hear..., obsahuje aj veľa info o biomedical veciach, diéty, peptidy, doplnky. Vhodné myslím preto pre rodičov, ktorí toto práve riešia, lebo veci sú podané jednoducho, jasne, bez zložitej terminológie. Trosku mi to pripomína Syndrom trávenia a psychológie, ale je to aj lepšie, ostatne vselijake diétne intervencie sa nechápu ako globálne riešenie pre všetky deti a hlavne nezatienuju zbytočne tých 40 hodín týždenne aba terapie a vselijakych iných terapii, ktoré u nás nikto nema. Vela linkov na výskumy, clanky, fóra a organizacie.

bebe02
8. máj 2016

@trantabula Kde zhanas tieto knihy? Ta kniha The LovingPush ma celkom zaujala, rada by som si ju precitala.

menatko
8. máj 2016

@trantabula ano temple -Jak to vidim ja som citala dobre si to napisala o tych beznych veciach. Dnes som si pozrela aj film Temple Gradin. Silna vec este to travim...
Teraz mam doma - "Zvierata v preklade" od Temple Gradin, ale este som nezacala..mudim docitat tie dve co citam sucasne. Niekedy( kazdy den 🤔) mam pocit, ze nic nestiham.
🙃

trantabula
9. máj 2016

@bebe02 prvé knižky som objednávala normálne natvrdo z usa v hard copy, najma cez stránku different roads to learning, hlavne také veľké učebné manuály a vselijake assesments, je to super stránka, len všetko veľmi finančné nákladné a nepraktické na objednávanie, teraz si to pozriem, veľa vecí si viem sama vyrobiť. Knihy čo sú skôr beletristicke ako všetko kde sa podieľala aj temple grandin napr. si kupujem na kindli, pre mňa a moju nočnú hyperlexiu asi rovnako významný vynález ako ziarovka.

trantabula
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
trantabula
9. máj 2016

Dám tu ešte jeden link na stránku, kde sú možnosti kúpiť si vselijake knihy a pomôcky. www.difflearn. com. Aj keď už končím, lebo ma to neuveriteľné nazlosti stale, ked vidím, že niekde niekto toľko postupov, kníh, výskumov a rôznych metód vymýšľa, ako čo najlepšie naučiť deti s pas rôzne veci, niekto sa tým fakt intenzívne zaoberá a my si tu stále môžeme iba požičiavať dookola obchytkanu knižku 100 veci co by ste chceli vedieť o autizme a aj keby sme sa roztrhli zrovna, mame dosť obmedzené moznosti.

cmeli
9. máj 2016

@trantabula keby 100, ono je to len 10 veci ktore by kazde dieta s auti.... 😀

trantabula
9. máj 2016

@cmeli tak dokonca iba desať, vidíš aká nespravodlivosť, este existuje taká že 100 Great Ideas for Teaching and Rising kids with Autism and aspergers.

ninka1234
9. máj 2016

Dobrý deň maminky, veľmi Vás chcem poprosiť, ktoré z Vás by mi boli ochotné pomôcť a odpovedať na pár otázok k mojej záverečnej práci, dakujem Vám veľmi pekne

meesha
9. máj 2016

@trantabula Svata pravda. Tez doplnim: kindle je super, rychle, fajn ceny. Jinak dost jsme nakupovala na amazonu, ale "used". Nektere knizky prisly vylozene na par korun a zachovale, jen to chce hodne zkouset, jake je postovne. Nebo na ebay se obcas neco objevi. Ale hledam to vzdy na co.uk nebo .de, protoze z Ameriky je to, co se zmenilo CLO atd.., uz docela nevyhodne.

zarad
9. máj 2016

Ahojte maminky, nájde sa tu niekto, kto v tomto období navštevuje pani doktorku Jánošíkovú v Trnave.
Detská psychologička nám ju odporučila, podozrenie na Aspergera. Snažím sa tam už dva týždne dovolať, písala som aj email, bohužial bezvýsledne. Viete mi poradiť, ako sa s ňou skontaktovať?
Ďakujem pekne.

stasim
9. máj 2016

@zarad pisu treba skusat a teraz pisu, že najlepšie v piatok ráno po 7,00, raz sa podarí, aj ked niekedy sa to zdá nemožne 🙂

trantabula
9. máj 2016

Ahojte, ako sa dá zmazať príspevok, ktorý som tu pridala? Ide o info o jednej knihe od Lynn M. Hamilton, prečítala som o pár desiatok strán ďalej a po slušnom a slubnom aba therapy úvode sa kniha náhle vyvinula ako brutálna biomedicka liečba autizmu všetkým možným aj nemoznym, tak by som to rada dala dole, ale neviem ako.

alana1111
9. máj 2016

chcem sa opýtať či sa u Janošíkovej platí alebo je to cez poistovnu ?Dakujem

lydik
9. máj 2016

Ahojte maminky. Potrebujem poradit ohladom autosedacky resp. pasov do auta. Dcera (4.r.) je este v sedacke do 36kg s 5bodovym zapinanim, ale je jej tam uz dost tesno (rada papa). Ale neviem si ju predstavit zapinat ju len pasom v aute cez autosedacku resp. Podsedak, pretoze z tade by polahky vyliezla a chcela sa dostat z auta. Myslela som ze sedacka jej vydrzi ozaj do 36kg ale ma 23 a uz pri zapinani stale bojujem, ci to tam zapnem ci nie. Dakujem

amairim
9. máj 2016

@alana1111 plati sa 95 eur, ak chces ist mimo poistovnu, v to pripade ti vie dat termin do mesiaca,ak cez poistovnu,to je zadarmo,ale cakas aj rok

lauri33
10. máj 2016

@zarad Ahoj, my ideme 20.5. - ak sa dovtedy nedovoláš, môžem nechať odkaz, napíš mi potom do IP (meno, tel. číslo, zdravotná poisťovňa, či termín cez poisťovňu/platený).

sofiabn
10. máj 2016

Ahoj! Chcela by som poprosit ochotnu mamicku,ktora by mi pomohla s odvolanim proti rozhodnutiu k opatrovatelskmu prispevku,prispevku na benzin a auto. Popripade ak by ste niekotra bola ochotna poslat mi vzor toho odvolania bola by som velmi vdacna. Z tohto nasho socialneho systemu som uz zufala. Potrapia viac ako samotne ochorenie dietata. Dopredu dakujem

zarad
10. máj 2016

@lauri33 ahoj, ďakujem veľmi pekne si zlatá, budem skúšať, ak nie napíšem IP:o) Ak sa môžem ešte spýtať, si s ňou spokojná? Za aký dlhý čas vás objednala?

lauri33
10. máj 2016

@zarad My sme boli na diagnostike pred 4 rokmi, vtedy boli čakacie doby kratšie....Skús sa spýtať mamičiek, ktoré riešia diagnostiku aktuálne.

majkam6
10. máj 2016

Na adrese kridlo@kristalovekridlo.sk si môžte za poplatok 2,50(poštovné) objednať knihu od Mudr. Ostatníkovej, máme dieťa s autizmom

arcadia
10. máj 2016

@sofiabn Ahoj, na nete nájdeš dosť odvolaní, zadaj do vyhľadávača " je tam vo worde odvolanie proti rozhodnutiu úradu práce, myslím,že to bolo najbližšie k tomu čo potrebuješ.

amy287
10. máj 2016

Ahojte baby, dnes som šla do školy po dcéru a učiteľka za mnou utekala a hovorí mi, ze dnes nejaké decko pohrýzlo Amy do licka...
Baby keby ste videli tu velikansku modrinu na licku, este aj otlačený zuby su tam...
Oni nevedia, ktoré decko, Amy mi ukázala, len Bobo, povedať mi nevedela...
Ja som bola taká nasrata, som na učiteľku vyskočila, ze aký ľudia tam pracujú keď nikto nič nevidí a nevie!!!!!
To decko malo dnes jedno šťastie, ze neviem ktoré zo bolo!!!!

lauri33
10. máj 2016

@amy287 A to sa stalo v špeciálnej škole?

bocianka123
10. máj 2016

@lauri33 tiež som sa chcela opýtať to isté... ? @amy287 .. ak to bolo v špeci škôlke, alebo aj nie, tak s dieťaťom to nerieš.. neviem, ale ja takéto veci neriešim s deťmi, to vôbec nie... . a ani s ich rodičmi... ale s učiteľkou .. lebo ona je v škôlke za deti zodpovedná.. a aj prítomná, rodič dotyčného dieťaťa nemusí o tom vedieť .. môjmu synovi sa stalo to isté.. pokúsal ho jeho spolužiak v škôlke... a mne učiteľka hneď telefonovala a ja , že čo také sa stalo... učiteľka sa nevedela poriadne ani vyjadrovať, čo mala z toho väčší stres ako to dieťa a rodičia... všetko dobre dopadlo. ale vo vašom prípade je to chyba učiteľky - hlavne v tom, akou formou ti to povedala.. v behu ... to sa takto nerieši. je to z jej strany veľmi neprofesionálne... a držím palce,nech sa jej to čím skôr a bez následkov zahojí.

amy287
10. máj 2016

@bocianka123
@lauri33 nie dcerka chodi do normálnej školy..
Budeme mat asiate tu, ale až od septembra...
Neviem prečo sa to stalo, ale dnes mi napríklad aj kamarátka povedala, jej dcéra chodí s mojou do školy, ze 2bsby mojej robili zle a Amy sa začína obranovst...
Moja dcéra je trosku šibal, ona aj sotit vie, ale zas až takéto extrémy nie...
Vraj im tam plakala až pól hodinu...

amy287
10. máj 2016

@bocianka123 a samozrejme, ze by som to neriešila s deckám, ale šla by dom za rodičmi..
Lebo sa to môže stať opäť...
Ale mám zas aj dobrú správu, Amy mi začína viac kecat, opakovať...
Dnes večer si prvý krát zasvietila svetielko v izbe a čítala si akože rozprávku o koňoch...
Ako keby sa mi odblokuvavala, alebo co...

bocianka123
10. máj 2016

@amy287 tak to muselo byť nepríjemné a bolestivé. tak nech sa jej to dobre zahojí... super, že sa rozbieha aj v rozprávaní...

amy287
10. máj 2016

Išla som s ňou po škole do parku medzi deti, bola tam naštastie aj kamarátka, lebo inak by som sa rozrezala za ňu...
A potom dom sla do lekárne a kúpila jej na to kremík...

amy287
10. máj 2016

@bocianka123 výpada to otrasne...