Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

valika_val
18. aug 2011

to ADHD som spomenula psychologicke, kam chodievame raz za mesiac a ona to ofrflala (inak mila a mudra, podla mna), ze to je skor taky vymysel z USA 😕 😕 😕

valika_val
18. aug 2011

@anka912 vaaaaaaaazne?
no tak teda... toto ma prekvapilo.
ozaj, a tak vtipnejsie - kolkokrat ti treba pripomenut, ze sa nevtieras? staci raz alebo treba castejsie? 😝 😉 😉 😉 😉

sisstin
18. aug 2011

@valika_val jo..první stupen je, že dítě ukazuje na to, co chce (ukáže na flašku atd.), a druhej stupen je, že sdílí pozornost 😉 a právě děti ADHD bývají náročné....u ničeho nevydrží, s něčím hází, utíkají atd., prostě mně nijak auti nepřijde...ten vývoj jde dopředu, gesta používá, už i trošku rozumí.... 😉 jako zatím se to vyvíjí podle mě dobře 😉

a ADHD bych teda nepovažovala za výmysl..ono je to tím, že každé aktivnější dítě hned matka označí za ADHD, což samozřejmě není.....ale "opravdové" ADHD teda existuje... to by mohla @yukki vyprávět 😝

anka912
18. aug 2011

@valika_val že výmysel z USA, nech si príde učiť k nám do školy deti s tou vymyslenou diagnózou! My sa ako škola zameriavame na deti s poruchami, tak to poznám.

valika_val
18. aug 2011

anka, chcela som povedat, ze tu v tejto teme nikto nikoho URCITE nechce urazit, ani keby bol jeho prispevok vselijako napisany. ved my sa tu mame rady, ci nie? je to o podpore a mozme pisat ako nam zobak narastol. nie?
to len magi a ty - vy ste take straaaasne slusne a zlate (v prispevkoch myslim) 😵 😵 😵

magimary
18. aug 2011

@valika_val no, tak to je taká "stará škola", ale rozhodne to NIE JE výmysel, ale objektívne dokázateľná porucha, teda stav mozgu... 😉
a zrejme to je v jej ponímaní len vojna pojmov, lebo určite uznáva, že existuje ĽMD (niekdajší názov pre terajšie ADHD)

sisstin
18. aug 2011

@magimary co vím, tak to odkoukat nejde 😉 to je prostě lidská přirozenost sdílet pozornost...oni někteří autíci třeba pozornost sdílí, ale prostě málo....udělají to třeba jednou za den a pak tři dny nic atd. Normální dítě, dokud nemluví, tak prostě sdílí pozornost pořád 😉

anka912
18. aug 2011

@valika_val ja som slušná a zlatá aj naozaj, ja ustúpim z každej hádky, každému dám za pravdu, mám úplnú fóbiu z ľudí čo kričia. Niekedy som paranoidná v tom, že si myslím, že ľudia hovoria o mne a oni ma majú naháku, alebo že čo myslela tým škaredým pohľadom a ona len vtedy myslela na niečo nepríjemné atď.

valika_val
18. aug 2011

no presne. ze hadam takmer kazda mamka si mysli, ze jej dieta je hyperaktivne, a boji sa, ze je to ADHD.
ja neviem, nemam o tom vela precitaneho...

este som sa chcela opytat (toto napisem asi este milionkrat) - ze co hovorite napr. na "zdielanie pozornosti" v pripade, ze teo nieco nesmie: konkretne mu zakazujem otvarat a zatvarat dvierka na jednej konkretnej skrinke a jednych konkretnych derach v detskej. on vie, ze to nesmie, dlho mu to trvalo, kym pochopil, mal hystericke zachvaty, ale teraz uz robi to, ze otvori skrinku, ja zakaslem. on sa na mna pozrie a vidi taky speci vyraz v mojej tvari, vidi dvihnuty a kyvajuci sa ukazovak (akoze nono), pozera sa na mna, usmieva sa a pokial vytrvam v tom mojom vyjadreni a neusmejem sa (je to sakra tazke), tak tie dvierka zavrie a ide robit nieco ine... to je fajn, ze?

magimary
18. aug 2011

@sisstin tak Tady zdieľa len občas a len na "jeho" veci (motorka a toč a jaja-gitara)...
iné mi nepotrebuje "oznamovať" 😕

valika_val
18. aug 2011

anka, to sa stava obcas vsetkym... tie paranoidne stavy 🙂

sisstin
18. aug 2011

@magimary no, právě... na "jeho" věci... 😉 standartní dítě tě bude upozornovat naprosto na všechno...a bude po tobě žádat odpověd... to si myslím, že je taky dost rozdíl 😉

valika_val
18. aug 2011

aha, tak to som nevedela, ze LMD je ADHD... hm...

sisstin
18. aug 2011

@magimary protože standartní dítě ti bude ukazovat na všechno, abys mu řekla, jak se to jmenuje...a tím si samozřejmě rozvíjí pasivní slovní zásobu 😉 Tygr, dokud neukazoval, tak prostě fakt rozuměl strašně málo....jakmile začal ukazovat, tak okamžitě brutální rozvoj pasivní slovní zásoby...protože chtěl vědět, jak se co jmenuje..a taky si to okamžitě pamatoval....předtím to měl prostě na háku, nezajímalo ho, co se jak jmenuje 😉

magimary
18. aug 2011

@sisstin tak to zase nie, na všetko určite nie...
všetko ostatné nie je preňho podstatné...
on "rieši" len "jeho veci" a preto ich (akože) musím riešiť aj ja...
hm...
no, ale veď ešte sme len na začiatku a možno už čochvíľa aj to ("rozšírené zdieľanie") príde... 😕

jáj, k tomu príspevku 23.06, tak on zase Tady je v tomto ako Tygr na začiatku-on má všetko na háku (ABSOLUTNE! ho nazaujíma ako sa čo menuje a ani si nepamätá, keď mu niečo pomenujem 😝), on mi skrátka len musí "oznámiť", že vidí objekt svojej túžby a najradšej by sa za ním rozbehol, len ho v tom obmedzujú naše okná napríklad...

valika_val
18. aug 2011

@sisstin dik, ze sa nam tu venujes 🙂
pisala si o tom ukazovani... tea sa doma spytam, kde je havko. bud pozrie na nasho psa, alebo (ak je blizko) chyti do ruky plysoveho, urobi "moj moj" - lahne si nanho, prilozi k tvari.
na ulici v kociku vidi psa, tak sa za nim obzera, dobreze nevyskoci z kocika a robi k tomu taky strasne tichy zvuk, take knucanie - to je jeho "slovo" na havka. neda sa to opisat, ale robi to stale, ked vidi psa (akehokolvek)... to je tiez dobre, alebo je to nedostacujuce?

wandah
18. aug 2011

@lucka261177 ja Vás čítam, ale len veľmi málo, jednoducho na zapájanie sa do diskusie momentálne nemám čas, sme už skoro rok na diéte (gaps), vrátila som sa na MD keď mal malý 22 mes. no a teraz za rok ak porovnám čo dosiahol je to niečo úžasné. Denne sa mu cielene venujem viac ako 5 hodín, zvyšok sa "môže hrať", no má to so mnou ťažké 😀 , ale ja verím že rediagnostika v 3 rokoch vylúči auti...aj keď pred rokom to tak vyzeralo, ale dnes sme už s Olim niekde úplne inde vo všetkých oblastiach. To čo si vymenovala, tam všade chodíme aj my, ale popravde na nejakú kafe na verejnom ihrisku nie je v našom prípade čas, ja s Olim stále pracujem, ešte aj vonku...bývame v Starom meste, nechcete k nám prísť na kafe?

sisstin
18. aug 2011

@valika_val vidíš, takže krásně rozumí slovu "pes" a pozná, že "pes" je to živý na ulici...i ten plyšovej... 😉 no podle mě se fakt vyvíjí tak, jak má 😉

magimary
18. aug 2011

@valika_val to je výborné s tým havkom 😵
má ho zgeneralizovaného-to je veeeľmi významný krok (!)

a súhlasím s tvojou v´dakou (i za mňa a myslím že za všetky!) pre @sisstin 😉
chúďa, ju tu bombardujeme z každej strany a je ako na krížovom výsluchu 😝 😎 😅
a ona stáel bravúrne korčuľuje medzi jednotlivými deťmi a našimi otázkami
KLOBUK DOLU! 😉

sisstin
18. aug 2011

@magimary no on Tygr byl ve 24měsících na úrovni 15m dítěte 😉 takže ono to fakt bylo tak, jak to má být....ale bylo v tom to opoždění 😉 přesně těch 9měsíců, jak určila Krejčířová...já až ted zpětně vidim, že fakt měla pravdu..on jakmile dosáhl té mentální úrovně 15měsíců (kdy se dost láme ta komunikace, děti začínají napodobovat, sdílet pozornost a víc rozumět), ta okamžitě šel šíleným tempem dopředu 😉

wandah
18. aug 2011

@lucka261177 možno som sa nesprávne vyjadrila, vonku by sme sa asi veľmi neporozprávali, Oliver si vyžaduje aby som sa mu venovala, hrala sa sním atď, takže by sme veľmi nepokecali 😖 . Doma je to predsa len iné 😉

valika_val
18. aug 2011

sanka dolu 😀 😀 😀

a o wande nieco v skratke? haaa? 😀

a juchuchu, s tym psom, to ma tesi. ale to je len pes. a dalej? nie je to trocha malo???

valika_val
18. aug 2011

joooooooooj, sisstin, ja som tak dufala, ze teo pojde v tygrovych slapajach... ale uz sme pomaly 16m dovrsili a zatial to napredovanie nevidim. skor sa mi zda, ze je to dril, ako sa vyjadrila klinicka psychologicka, ked som sa jej pochvalila, ze teo vie ukazat, kde ma havko ocko, prip. niekedy aj to moje ukaze = dlubne donho, ze ho skoro vypichne celou rukou, v ziadnom pripade nie ukazovakom. 😠

anka912
18. aug 2011

Ja som tu zazrela @alinocka, čo sa aj ty nezapojíš?

valika_val
18. aug 2011

a kosicanky tu nie suuuuuuuuu?? 😖 ☹

sisstin
18. aug 2011

@valika_val není to málo 😉 to uvědomění toho, že "pes" je i to živý venku, i to namalovaný na obrázku, i to plyšový v postýlce je dost důležitý 😉 Tygr třeba ještě někdy před tím druhým rokem sice znal slovo "kočka"..ale pro něj byla kočka jenom ta jedna kočka v určitý knížce, ve který jsem ho to učila...když viděl venku kočku, nebo ta kočka byla jinak namalovaná...tak absolutně nevěděl, že to je "kočka" ...tahle fáze je hrozně moc důležitá 😉

sisstin
18. aug 2011

@valika_val no tak Theo je 100x "šikovnější" než Tygr v jeho věku 😉

wandah
18. aug 2011

@valika_val my sa nepoznáme, ak by Ťa zaujímalo niečo o našom prípade, v rámci 197 str. diskusie som toho niečo o nás popísala, nechce sa mi to znova písať...ak by si xcela určite nájdeš....písala som v začiatkoch, nevedela som "kudy kam", avšak po zorientovaní sa v našej situácii nastúpila tvrdá makačka tak asi ako u každej z nás...

magimary
18. aug 2011

@sisstin nooo, takže Tady je tiež teraz tá 15-tka? 😅 😕
podľa mňa hej, vo viacerých smeroch 😕 .
inak náš Tady nerozumie, že pes je aj plyšový, aj na obrázku aj živý...
teda prirodzene chápe len živého a obrázkového a plyšového -to je len moje neustále opakovanie dokola (teda ja mu opakujem a on to nechápe)
ale motorku chápe aj ozajstnú, aj odrážadlo, aj na obrázku (!) 😉

valika_val
18. aug 2011

sisstin, tak knizky nespominam, knizky nechape. 😔
aj ked si posledne dni stale nejaku vyberie a listuje, ale nezda sa mi, ze by si prehliadal obrazky, skor sa mu paci listovat leporelo.