Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
18. aug 2011

@magimary no právě ten rozdíl je v tom, že dítě "jenom" opožděné bude na těch 15měsíců ve všech oblastech vývoje...ale dítě autistické to takhle vyrovnané mít nebude 😉 třeba v té motorice může být k věku, ale ta komunikace je na 15měsíců atd., tam jsou prostě pak velmi výrazné výkyvy 😉

valika_val
18. aug 2011

@sisstin tak to teda urcite nie!!! tygr bol opozreny, ale bol sikovny na svoj vek a dokonca sikovnejsi, ako je teo teraz. taky mam z toho pocit, co si popisala. joj skoda, ze vas nemozem pozvat k nam na kavicku, toto lutujem uz dost dlho, aj v pripade anky a magi a ostatnych mamiciek... 🙄 ☹

magimary
18. aug 2011

@wandah nevidela som ťa tam, keď som minule hľadala "staré" tváre z tejto diskusie 😕
či áno? dala som ti "zavináča"? 😕
ale síce asi áno, len si nemala fotku...
a ako teda makáte?
asi máš hodne spolupracujúce dieťatko-asi ako Tygr, že?

valika_val
18. aug 2011

no presne to som chcela napisat, ze teo je strasne nevyrovnany a stale aj bol - co sa tyka vyvoja v roznych oblastiach. takze toto je dost velke minus.

magimary
18. aug 2011

@sisstin hej, je mi jasné...to Tady je motoricky reál k veku (+/- mesiac, dva; akurát tie schody, ale aj to by asi vedel, keby sme mali schody, ktoré by on používal, ale vie už aj vyliezť po rebríku, takže tá hrubá motorika je k veku-si myslím...)
aj keď jemná motorika rozhodne stojí, spolu s tým porozumením... (ale nie až tak ako porozumenie), jemnú môže mať tak k dvom rokom...

valika_val
18. aug 2011

@sisstin inak tebe nevadi, ked slovenky pisu bez diakritiky? v pohode to rozlustis, precitas, rozumies?
ja som leniva pisat s diakr., lebo bez pisem strasne rychlo 😅
a Teo je bez H, len tak obycajne, Teo. ale dakujem ti, ze mu stale davas to vznesene "H" do mena 😵 😉 🙂

valika_val
18. aug 2011

asi v akom veku vie dieta hodit mincu do otvoru vyrezaneho pre mince? ze ju proste musi obratit na hranu a tak vhodit?

sisstin
18. aug 2011

@valika_val no tak víš jak, ono se to ještě mění..třeba v těch 15měsících zaostával "jenom" po té komunikační sránce...motoricky byl ještě ok....to opoždění se pak tak nějak srovnalo ve všem až dýl 😉 pak v těch přesně dvou letech už byla i ta motorika opožděná...tam se to pak srovnalo na toho tři čtvrtě roku ve všem..

u těch úplně malých dětí se to opoždění ještě blbě hodnotí, páč ta motorika nemusí zostávat vůbec...prostě na diagnostiku je takhle malé dítě fakt těžké...a hodně se to ještě mění 😉

anka912
18. aug 2011

@valika_val ináč som prekvapená že tu nie je nik z Košíc, veď to je také veľké mesto.
Ale pýtala som sa minule psych. či nie je v okolí nejaký ďalší malý autík a ona mi povedala, že niekttorí rodičia prídu až keď má isť dieťa do školy a pritom má problémy, už na prvý pohľad.

sisstin
18. aug 2011

podle mě je "ideální" na diagnostiku dítě staré nejméně dva roky...do té doby se to fakt může strašně měnit ještě 😉

@valika_val ja viem hovorit po slovensky...aj pisat... 😝 ocino je z Košic 😀

magimary
18. aug 2011

@valika_val to je podľa mňa veľmi vysoký level, to je ťažké...ale neviem presne kedy...
nie sú na to presne vymedzenia, myslím (aspoň u nás v bežnej praxi nie)
ale rozhodne až oveľa neskôr (možno okolo 2r.)

sistin, vážne?!? ty si poloslovenka?!?
a žila si istý čas aj v seredi, nie? 😅

wandah
18. aug 2011

@magimary V 24 mes. Oli nespolupracoval vôbec, ale ono sa to v 2 rokoch nejako prelomilo, a vlastne celé sa to prelomilo v priebehu niekoľkých týždňov ako sme prešli zo dňa na deň na gfcf diet a po potom na gaps. Dnes je veľmi učenlivý, spolupracuje. Ale stále sme vo fáze naprísnejšej diéty akú si ja len viem predstaviť, nehooriac o tom že plánujeme každý týždeň dopredu jedálniček do najmenších detailov. Napr. porozumenie bolo v 24 m. na úrovni 9 mes. dieťaťa, dnes máme 32 mes. a v porozumení (neverbálna komunikácia) sme na úrovni 3,5 ročného dieťaťa 🙂 ale pozor, stále nerozpráva, máme gestá (aj keď sa posledný týždeň začal hovoriť dve slová, hurá 🙂))

anka912
18. aug 2011

@magimary Maťo má ešte vždy problém strčiť kľúč, tú fabku do zámku

sisstin
18. aug 2011

@magimary nežila, otec Tygra je ze Seredi...párkrát jsem tam byla 😉

valika_val
18. aug 2011

@anka912 myslim, ze aj kosice citaju, ale asi sa nechcu prihlasit alebo strenut. mozno sa boja, ze budem otravovat so stretkom. ale nebudem, ja nenutim, len som sa pytala, haloooo 😉 😀 😀 😀

a asi mas pravdu, ze niekedy si to rodicia nevsimnu, i ked pre mna je to dost nepochopitelne - prave preto, cim sme si my presli. a to este nebol ten najhorsi zaciatok.

a chcela som napisat este, ze teraz si v okoli ako blba vsimam deti, aj na ihrisku a pozeram, ci nemaju nejaky problem a hned sa chcem dat do reci 😀 ale zatial som natrafila len na normalne deticky, aspon teda napohlad. aj kamosky co maju mladsie deticky, tak ich sledujem a porovnavam. nastastie to robim len v sebe, v ziadnom pripade nic nehovorim nahlas 😀 niekedy si tak trpko povzdychnem, ze ake by to bolo fajn, keby aj nejaka moja kamoska mala nejaky problem (taky isty) a potom sa za tuto myslienku prefackam, ako ma to mohlo vobec napadnut... nemyslim to vazne, len mi je otupno tu u nas 😔

magimary
18. aug 2011

@wandah wow!!!! 😲 😨
to porozumenie je iná pecka (!!!), to máš originál zdiagnostikované, keď to vieš tak presne?
inak je tak starý, ako môj Drobec 😉
a vy ste mali akú dg. doteraz a od koho? 😕

a ako teda pracujete, čo robíte? 😕
a aké dve slová?
a akú diétu, teda konkrétne, čo papá, keď je tak extra prísna?

jáj, tak aj Tygr je poloslovák ?!? to je krásne 😵 vy ste obaja takí internacionálni 😅

valika_val
18. aug 2011

@wandah to je skveleeee!!!!!!!!!!!!!!! tlieskam!

anka912
18. aug 2011

@valika_val nemajú Košice SPOSU, určite, kukni sa, tam by si mohla niekoho spoznať k tebe

sisstin
18. aug 2011

@magimary já nejvíc znám Blavu 😉 MP tam pracuje, mám tam hodně známých 😉 třeba v Košicích jsem v životě nebyla, i když tam mám rodinu 😉

valika_val
18. aug 2011

@anka912 ale kluc je este vyssi level, neboj, nauci sa! ja mu verim 🙂

valika_val
18. aug 2011

@sisstin no prave som sa chcela opytat, ze kedy konecne navstivis otcove rodisko! ta tu cakam 😉 vies, tie dezerty a tak... 😀

sisstin
18. aug 2011

@magimary jo, jinak Tygr rozumí slovensky normálně...až teda na nějaká ta diametrálně odlišná slova, ale pokud je to v kontextu, tak si to odvodí....ale co se týče exprese, tak by to bylo krutý...proto já se do Ba stěhovat nechci... 😉

valika_val
18. aug 2011

@sisstin nemozes 🙂

magimary
18. aug 2011

@sisstin ja taky tak...
najviac poznám BA 😅 😝 😀 -mám ju tu "pod oknom"
a v KE som ešte jakživ nebola, hoci sa tam chystám už celý život a pravidelne každé prázdniny 😅 😀

anka912
18. aug 2011

@valika_val teda tým veľkým to vie, to sa už aj úspešne zamkol, šak som písala. Ináč ja som sa sťažovala psych, že Maťo má takú dobrú jemnú motoriku a nevie sa naučiť nič nakresliť a ona hovorí, že jemná motorika a grafomotorika sú dve rozdielne veci. Je to pravda? Tam asi musí viac veci spolu spolupracovať- oko, ruka, mozog.

sisstin
18. aug 2011

@anka912 jj, je to rozdíl.... Tygr má jemnou motoriku v normě..jako lehce neobratný je, ale žádná trága...a třeba grafo má na úrovni asi 2,5roku 😉

valika_val
18. aug 2011

@anka912 a ucis ho kreslit? podla predlohy alebo nejake omalovanky?
a ako to je s predstavivostou? tej misky martinkovej matko, on nie je aspik, ci?
a ako krasne kresli!

anka912
18. aug 2011

@sisstin môj asi na 1.5

magimary
18. aug 2011

@anka912 pri oboch musí byť dokonalá koordinácia 😉
grafo- je vyslovene o písaní, kreslení, držaní ceruzky
a jemná je (jej nadradený pojem) a zahŕňa všetku manipuláciu rukami,
ale ak sa odlišujú, tak len preto, aby sa vydelili písacie schopnosti

ale funkčne potrebujú obe prepojenie, oko-ruka-mozog 😉
ale v rôznej miere

sisstin
18. aug 2011

@valika_val Ke je strašně daleko, a tu rodinu vůbec neznám....jsou to už nějaký starý lidi, takže bych se jim tam fakt nenasáčkovala 😅 😅 😅 KE je odsud devět hodin, nehledě na to, kolik stojí ten lístek 😖