Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
24. aug 2011

a samozrejme to tak nebolo len dnes, to je tak pokaždé, keď niekomu ublíži...
dokonca i mne (hoci na mňa nedá obvykle "dopustiť")... 😔

valika_val
24. aug 2011

ach jaj... magi, a boliet bude. ale zbytocne places, vies. co ti mam napisat? neviem, ako ta podporit. azda len tak, ze sa to len obcas takto pokasle a inak je tady mily chlapcek... 😔

magimary
24. aug 2011

@valika_val no, ja si práve od tej "metaboliky" sľubujem, že toto a podobné veci /menej, či viac zákerné/ bude ojedinelejšie... 😕 😔
a možno aj nie...
ktovie...karty sú hodené...bojujeme a vyhráme... 😔 😉
nech by boj bolel akokoľvek, patrí to skrátka k vojne...

skrátka aj tá bolesť patrí k tomu, aby sme si mohli vychutnať tie krásne chvíľky (polarita nepustí 😉 )...
bez existencie zla by sme nevedeli, ako chutí dobro 🙂

sorry, za tú filozofickú vsuvku ...

valika_val
24. aug 2011

co tolko filozofujes?
ale som rada, lebo si v tom lepsia nez ja, tak si si pomohla sama... prepac. 😅

magimary
24. aug 2011

@valika_val čo ti mám prepáčiť? 😅
to, že sa o mňa zaujímaš a pomáhaš mi?
za to sa neospravedlňuj 😉 ,
myslím, že každé slovko každého pomáha...

a dnes som to už spracúvavala aj s maminou, ktorá tu práve bola a strážila deti...
myslím, že tiež má čo robiť, aby "zmákla" to, že jej úžasný a milovaný a do nej zamilovaný vnúčik po nej z ničoho nič hodí do oka drevenú kocku až má na ňom týždeň monokel...
a ľudia na ulici sa jej pýtajú, či ju týra manžel ...

anka912
24. aug 2011

@magimary ach jaj, to je fakt hrozné, nebola som tu, tak som ťa nemohla utešovať, prepáč.
Ja to asi ale zaklincujem jednou vetou, čo raz povedala jedna z mojich dcér, keď mal Maťo raz taký záchvat....
Vtedy sa ma spýtala - A Maťo keď raz vyrastie, tak nás nezabije?! No odpovedz na to. A niekedy si hovorím, že tá otázka tak úplne, úplne uletená nebola. Maťo keď sa niekedy nazlostí, tak v tom amoku hľadá prvú možnú obeť, na kom si vyliať tú zlosť. A potom škriabe, alebo sa pokúša hrýzť, lebo zatiaľ nič horšie nevie...
No, ale sme začali hroznú tému na noc!!!!

llulla
24. aug 2011

@lucka261177 parada,gratulujem k pravemu mini papaniu 🙂 Verim,ze uz to pojde 😉

Kocky,aby som to odlahcila,tak napisem,ze sme uz 4x stretli deti na ihrisku/v parku.A 3x z toho mojho drobca "zbili" 😠 😀 On prisiel ku chlapcekovi,usmial sa na neho a chlapcek 4x pastou po hlave,kym som sa spamatala,vobec som to totiz necakala.Potom sa uz o kontakt s detmi nepokusal,len sa hral pri nich.Druhy krat zbadal,ze iny chlapcek ma auto,tak k nemu prisiel a tym svojim zvukom si pytal auto a natahoval k nemu rucicku,pozral na neho a chlapcek mu dal facku...Treti krat sa priblizil k dievcatku,co nieco stavala v piesku a zacala jacat,nech ze stupa na jej piesok (nestupal na nic uz vytvorene,stupal len na piesok),tak sa otocil a odisiel.A stvrty krat tiez zbadal auticko polozene v piesku,tak sa s nim zacal hrat,priskocil chlapcek a dostal pastou do ramena.Takze uz neocakavam ziaden pokus z jeho strany o kontaktovanie deti,ved zdrave deti v jeho veku su dost teritorialne a nekamaratske,tak co cakam od neho.Tak neviem,ako mu mam pomahat skamaratit sa s detmi 😅
A k tej teme spustaca autizmu,isteze je nejaka predispozicia,ale moj nazor je,ze spustit sa to nemusi.A preto,ak by som mala to stastie stat sa este raz mamou,tak neockujem.Lebo mna nik nepresvedci,ze odlucenie od matky,alebo skolka moze byt spustacom...
Este som sa chcela spytat,v GAPSe sa niecim zahustuje?Myslim nejaka obdoba muky,ryze,zemiakov,cestovin...Lebo zatial sme GAPS nezacali,ale papa len zeleninu,maso,vajcia,jogurt a mlieko v noci (bud sojove,alebo HA).Takze tie jedla mi pridu malo syte,to je akoby husta polievka (ja mu to totiz teraz mixujem)...Takze dnes zledol okrem mlieka (nejakych 6-7 dcl) a 2 jogurtov-1 cuketu,1/2 baklazanu,1/2 tekvice,maso a 1 vajce.V kazdom jedle ma pridany olivovy olej,to ma odjakziva.Nie je to malo?

@anka912 precitam si tie linky,diky za ne

magimary
24. aug 2011

@anka912 no táto "otázka" (aj keď nie vždy vyslovená) padla u nás už viackrát ...(dokonca ju otvorene povedala aj neurologička)... keďže výčet vlastností jeho rodičov ho k tomu ešte aj nepriamo predurčuje...
agresivita, bitky, výtržnosti, prepady a útočnosť... (a ďalšie)...
toľko zo soc. správy... 😒

pretože, okrem toho Tady takto (ako si opísala Maťka v tých chvíľach) reaguje dosť často...
toľkú zlosť a JED a nenávisť a zúrivosť (počas takéto amoku) som snáď ešte v detských očiach ani nevidela... 😨 🤐

magimary
24. aug 2011

@llulla no, myslím si, že keď to dr.J. povedala (že spúšťačom môže byť aj odlúčenie u PREDISPONOVANÝCH detí !), tak asi na tom predsa len niečo bude...
predsa len má už nejakú "tú" skúsenosť...

a k tomu ostatnému- ako som spomínala vyššie-s tým rozhodne nesúhlasím, že ak by, tak by... (sa autizmus nespustil...to nie je ako krv z nosa)... 😉
ale to je jedno, každí máme nejaký názor...

llulla
24. aug 2011

Inak mam totalnu depku z buducnosti,zatial sa to da,drobec sa uci nove veci+ je dieta,tak nejaky plac a dupkanie a pod sa strati...Ale ked si predstavim,ze pridu regresy,agresivita,tak to vazne nezvladam.

anka912
24. aug 2011

@llulla zahustiť môžeš mletými orechami alebo mandľami napr. Môj malý už dlho nechce nič zahustené a ani mu to nechýba. Mne jedáva tak málo, že nechápem a pritom je normálne veľký aj ťažký. To je preto, že je jednoduchú stravu a tak neminie veľa energie na trávenie. Tie jedlá, čo mi normálne jeme sú niekedy tak ťažké, že treba veľa energie, kým ich telo rozloží.
Keď sa bojíš, aby bol dosť tučný, tak mu daj kus slaniny a málo tuku mať nebude 😀

llulla
24. aug 2011

@magimary tak,tak,kazdy mame svoj nazor 😉

@anka912 zatial je to v pohode,tak tu slaninu nedam 😀 Ale dakujem za radu 🙂 Orechy uz aj mna napadli,musim vyskusat,ako to bude chutit.Ale kazdy den mi aspon 5x ukazuje v knizke,ze by chcel chlieb,alebo krupicu s Grankom.Tak mi ho je luto,tak sa len tvarim,ze ano,vidim,ze macko papa krupicu,ano je tam chlebik,nemame...A ked zabudnem odlozit misku s lyzicou zo stola,ked dojem,tak sa akoze krmi prazdnou lyzicou a nabera si z prazdnej misky (ma asi na nieco chut,tak si mysli,ze som to jedla)..Ma to so mnou tazke....

anka912
24. aug 2011

@llulla A to ti ako zjedol celú cuketu??? Snáď len takú cuketíčku, nie?

anka912
24. aug 2011

@llulla Skúšala si niekedy mandľové mlieko? Ja ešte nie, aj keď sa už dllllho chystám, vraj je to dobré. A keď mu tam dáš trocha medu, tak sa možno aj poteší.

llulla
24. aug 2011

@anka912 bola taka mensia,z trznice-mala nieco malo cez pol kila.Z kazdej zeleniny mal dnes cez pol kila 😀

llulla
24. aug 2011

@anka912 neskusala,ale kupila som v DM kokosove,ani neviem preco.Mandlove kde predavaju?Nevies nahodou?

llulla
24. aug 2011

@llulla inak,ja vzdy kupujem take mensie kusy zeleniny.Ked niekde vidim giganticke kusy,tak odtial utekam 😀 To sa mi nepozdava.

anka912
24. aug 2011

@llulla to on zjedol pol kila tekvice a ešte dve ďalšie zeleniny??? To kde predávajú také deti? Vymením ihneď. Môj zeleninu vôbec nechce jesť, ešte tak odštavím malú rajčinku alebo mrkvu ☹ ☹ ☹
Mandlové si spravíš doma sama- píšu recept v tej knihe. Tuším na šálku mletých mandlí dáš dve šálky vody, rozmixuješ, precedíš a máš. Neviem, či sa to aj varí. Pozriem v knihe a pozriem, ale až zajtra, dobre (tuším sa ani nevarí!) A môžeš prichutiť tým medom, v normálnej GAPS sa med nezakazuje

llulla
24. aug 2011

@anka912 on maval pred vysadenim ovocia (teda este tyzden dozadu) desiatu: jogurt+hruska+jablko+broskyna+4 slivky.A v pohode to zjedol,ja som to volala "ovocny jogurt" 😀 A teraz mu davam len jogurt,tak je este hladny.Moj zje relativne hocico,ale za uplatok .AK to nie je chutne,musim mu pustit rozpravku.A teraz ma castokrat podplacacske stavy,castokrat hovorim "ak to spapas,dam ti....","ak to urobis,dam ti...."...Nejako to zacal zneuzivat.

magimary
24. aug 2011

@anka912 tak také množstvo by som nezjedla ani ja...
ani náš tady neje zeleninu, ani ovocie 😝

ale už idem, už sa mi parí z hlavy,
najvyšší čas 😅
dobrú! 🙂

anka912
24. aug 2011

@llulla chúďa, to mu nedávaš ovocie, to ako kvôli cukru a kvasinkám? Nechcela by som byť tvoje dieťa, aj keď chápem, že to myslíš dobre ☹

llulla
24. aug 2011

@anka912 budem vdacna,ak pozries ten recept.Lebo mne ta kniha nejako nechodi.Ale mozno maju dovolenku v e-shope.

anka912
24. aug 2011

@magimary mmch ja tekvice a cukety neznášam
a dobrú

llulla
24. aug 2011

@anka912 veru,nedavam...Nejaky cas musi vydrzat,ma kopec vitaminov,takze mu nic nechyba a v zelenine su tiez vitaminy...Kysle jablko mu jedno za den dam,ale to sa mu tak nerata.

llulla
24. aug 2011

@anka912 @magimary ,ale on mal jedno jedlo 0.5 kg zeleniny+vajce/maso.To nie je vela,ono sa to mozno zda,ale je to jeden hlboky tanier.

Tekvica a cuketa mu chutili,aj som bola prekvapena,ale bolo to celkom jedle.DObru noc 🙂

holesov
25. aug 2011

@sisstin super určitě se mrknu děkuju

yukki
25. aug 2011

Dámy, to predvčerajšie? kulinárske okienko sa mi pozdávalo oveľa viac..normálne koláče....ako zase GAPSy.. 😝
@magimary toto bolí aj mňa. Keď Kika ublíži a len sa díva akokeby nechápala...kto to tomu decku čo urobil prečo ono tu tak vreští...alebo zviera...to je veľmi depresívne pre rodiča...ale ten cit mu neimplantuješ. Až prevládne čiastočne racio-ak prevládne....dúfam, že aspoň toho sa dočkám...tak trošinku viac nad pudmi a impulzivitou, tak sa to snáď trochu zlepší. 😉

magimary
25. aug 2011

ránko! 🙂
tá naša Najmenšia Radosť je spokojná sama so sebou, keď ma zobudí vždy, keď ja chcem ešte/už spať... 😝 😅
ona potom zaspí a ja musím vstávať 😅, Potvúrko Jedna Podivná 😅 😵

@yukki júúúúj, veru máš pravdu... aj s tými "gapsami" 😅 aj s tým "neimplantovaním" empatie a súcitu s inými živými (i neživými) tvormi a vecami... 😔

ale nezačneme hneď zrána tak ťažko, no nie?

@lucka261177 , aká bola noc po troch mäskách?

z_d_e_n_a
25. aug 2011

v tejto téme som nová, prečítala som zatiaľ iba 20strán, ale postupne si chcem prečítať celú tému,boli sme u psychologičky a tá nám povedala, že u syna má podozrenie na autizmus najnižšieho stupňa, prípadne AS. Odporučila nám ísť do centra Andreas. To že je môj syn iný som pozorovala už dávnejšie, možno už okolo jedného roka, keď syna zaujímali iba autá, alebo veci s kolieskami. Začala som sa obávať, že pôjde o autizmus, ale obvodná lekárka to vylúčila. Keď som nechcela dať syna zaočkovať MMR, tak pozerala na mňa ako na blázna a ževraj nemám veriť tým nezmyslom, ktoré sa píšu na internete. Podľa nej totiž očkovanie nemôže spôsobiť autizmus. Syn postupne od 11. mesiacov vylúčil zo stravy všetko. Neodmieta iba čokoládový puding a kaše Nutrilon. Iné mi do úst nedá. Nič nechce piť, iba vodu Lucka či minerálku Magnezia a aj to iba z lyžičky. Mlieko odmieta od kedy bol chorý /mal chrípku/. Nekomunikuje, používa iba pár slov a aj to znie skomolene a rozumiem mu iba ja. Má zvláštne prejavy radosti pri ktorých trasie rukami a nohami a vydáva zvláštne zvuky. Vyžaduje stereotyp. Nedajbože, aby sme išli autom inou cestou ako je zvyknutý, tak to začne strašne revať. Pozerá tú istú rozprávku stále dokola a nesmiem ju vymeniť za inú, lebo má z toho hysák. Neznáša nové oblečenie a nové topánky si proste nechce obuť. Neznáša strihanie nechtov a vlasov a taktiež umývanie vlasov. Zakaždým vo vani strašne vyvádza. Nehrá sa s deťmi a ihrisko ho vôbec nezaujíma. Radšej sleduje ako idú električky a autá. Bojí sa všetkého nových hračiek, ľudí a nových miest. Nemá rád, keď sa ho dotýkajú cudzí ľudia....no je toho veľa

magimary
25. aug 2011

@z_d_e_n_a vitaj medzi nami... 😔 😉 🙂
s najväčšou pravdepodobnosťou patríš k nám... 😔
čo je síce smutné 😔 ,
ale tu sa to tak ľahšie vzájomne nesie 🙂

pokojne príď častejšie 🙂