Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

wandah
30. aug 2011

baby, ja som z toho na nervy, malý stále nexce rozprávať a vám deťúrence krásne začínajú rozprávať. My stále nič, aj keĎ podľa testov a odborníkov je "Oliho hlava v poriadku" ☹

magimary
30. aug 2011

@anka912 inak aj ja som si chcela poprosiť, ale po skúsenostiach s bielou vranou som si už ani nedovolila 😅 😕 😉
aLE niekedy, keď zabudnete na starosti so mnou a s napalovaním pre mňa, tak ťa asi zase poprosím,
alebo si nabudúce prídeme k vám s notebookom a napálime si to na mieste 😅 😕 😉

idem už spať, dobrú!
dnes toho bolo na mňa akosi veľa (ale však som v noci ani toho moc nenaspala, všakáno 😝)

anka912
30. aug 2011

Na post. detech je pekná téma - autík nejedlík, nehovorí vám to niečo???
http://www.postizenedeti.cz/content/autik-nejedlik

anka912
30. aug 2011

@magimary keď to raz muž naučí mňa, tak vám to pošlem všetkým!!! Ale on asi tak, že to máš ľahké, tam to alebo to, nepamätám si, šak si nájdi a potom to a .... aja už neviem o čom hovorí. Ten by mal byť učiteľ, deti by nevedeli či sú na matike či občianskej 😀 😀 😀

magimary
30. aug 2011

@wandah to ale asi nesúvisí s hlavou-u vás...
ale s auzimom..., aj @alaska28 a jej Roderik sú na tom rovnako, podľa lekárov by mal hovoriť, resp. ak by hovoril, tak je malý VFA a všetci predpokladali, že hovoriť bude, a zatiaľ stále nič 😒
a to je v podstate priamy príznak autizmu, to sa nedá zmeniť, len preto, že to človek chce 😔
asi je na mieste začať s VOKSom, hm? 😕

náš Tady dnes použil echoláliovú vetu... 😨 😕 a už sa mi to zazdalo zopárkrát za posledné dva-tri dni...
som to akosi nečakala, keď doteraz neboli...
ale možno to bola len náhoda a nebude sa to opakovať 😕

jej, teraz pozerám, že to vyzerá, akoby ani alaska nehovorila 😅, sorry-to len tak vyznieva 😀

alinocka
30. aug 2011

Baby Vana prehltla asi 5cent čo mám robiť???počkať kým to samo vinde von či ist do nemocky?,či čo???

anka912
30. aug 2011

@magimary lepšia echoláliova veta než žiadna, sú aj funkčné, malý tak bežne hovorí a dohodne sa.

anka912
30. aug 2011

@alinocka aj yukkina pred nejakou dobou a myslím, že v pohode vyšiel
@yukki???

wandah
30. aug 2011

@magimary nám už autizmus vylúčili

alinocka
30. aug 2011

@anka912 to dúfam.....lebo ak sa jej čosi stane.....som to volala mm a ten ma cez telefon skoro zožral....

magimary
30. aug 2011

@anka912 viem, viem, že sú aj funkčné 😉
ale táto bola total opakovacia a nesúvisela s kontrextom...
ale to len tak na margo, že ma to zaujalo...

@alinocka, tak ako vraví anka, aj náš malý toho poooooojedol ( 😖 🙄 ) a na druhý deň vykakal, aj yukkina malá tiež.

@wandah a definitívne??? ani rysy, ani nič? a nebude to teda nejaká závažná expresívna dysfázia, príp. až afázia? teda neviem, do akej miery nehovorí, v pase máš že hovoril "bababa"...
a Oli rozumie?

anka912
30. aug 2011

@alinocka nikto nedokáže také dieťa ustrážiť stále, to vieme všetky ☹

wandah
30. aug 2011

@magimary resp. auti vylúčili dve psychologičky, ale podstatná bude rediagnostika vo veku 3 rokov u Dr. Jánošíkovej, aj keď sa toho stráááášne bojím...teda pravdy, ja stále verím na zázrak...

wandah
30. aug 2011

@magimary Oli má úplné porozumenie, t.j. podľa testov na úrovni 3,5 r.dieťaťa, skôr sa prikláňajú k dg. alália (bezrečovosť), ktorá môže mať rôzne príčiny (ako aj depriváciu pri skorom odlúčení od matky). Auti príznaky nemá posledné 2 mes. takmer žiadne, ale začali miznúť po zavedení gaps...

magimary
30. aug 2011

@wandah jáj, tak to by som nebrala úplne tak, že vylúčili... 😕 🤐
to ozaj uvidíš až po rediagnostike...
a máte už aj termín?
Malý má tri o dva mesiace, takže to už je cobydup 😕

fakt tak dobre rozumie? sila ...
no, ale to nie je príliš objektívne, keď vymizli po zavedení GAPS 😕
takto to môže byť aj falošne negatívne 🤐

alinocka
30. aug 2011

ved ja to tak v poho beriem že to neni až tak strašne ved to vykaka ale mm to je ina káva on by bol schopný s ňou ísť aj teraz do nemocky....strašne je na Vanku citlivý ak sa jej podla jeho slov zapáli slepé črevo tak ma roztrhne ako žabu......som z nehoa jeho horor scenárov už chorá 😖
Vanka doteraz pomrnkávala a opakovala-daj to von z hubky.a teraz sedi na posteli a hrá sa z prasiatkom(take plyšové)tak to bude v poho....

wandah
30. aug 2011

@magimary no on povie bababa keď sa ho spýtaš tú hlúpu otázku, urobí indiána keď sa ho spýtaš, ale keď sa ho nespítať tak celý deň nepovie nič, t.j. nevydá žiadny zvuk. Ale ukazuje, používa gestá, vykoná všetko čo chceš...

sisstin
30. aug 2011

@wandah jestli má dysfázku, tak je v tomhle věku naprosto normální, že nemluví vůbec 😉 Tygr měl první citoslovce přesně v jeho věku, dva měsíce před třetíma narozeninama...ve třech letech přesně měl asi 10slov. A to má tu dysfázku lehkou, děti s těžkou formou začnou mluvit klidně v pěti až šesti letech 😉

sisstin
30. aug 2011

@wandah a logicky taky samozřejmě odpovídal jenom na to "jak dělá kravička, pejsek atd.", jinak neříkal vůbec nic 😉 víc se to rozběhlo až v 3,4roku...ted v 3,9 má asi 400slov, a teda aktivně už mluví a tvoří kratší věty 😉

wandah
30. aug 2011

@magimary termín nemáme, mali by sme ho dostať v rámci Andreasu, kam chodíme na kom. terapie v decembri...no a toho falošne negatívneho, práve z toho mám obavy...

magimary
30. aug 2011

@wandah a nepovie ani mama? alebo ako ťa zavolá, keď niečo chce?
lebo pri alálii by nepovedal ani toto 😕
skôr pri dysfázke, si myslím

helga1
30. aug 2011

@alinocka aj naša raz prehltla, a v pohode to vyšlo, tiež som mala obavy, neboj

valika_val
30. aug 2011

ahojte zeny, tak som sa k vam dopracovala - doslova - dozehlila, doumyvala a dovyvesala a doukladala a uz nevladzem nic. pekne ste si pohrkutali.
magi, je mi to velmi velmi luto... tu je kazda rada draha, ale kocky ti radili dobre, ja viac nemam co dodat. 😔

wandah
30. aug 2011

@sisstin tak snáď to bude ľahšia forma dysfázie 😉

sisstin
30. aug 2011

@magimary Tygr fakt taky neříkal NIC, uměl říct jenom "bů", na otázku "jak dělá kravička", jinak neuměl říct fakt vůbec nic 😉 když něco chtěl, tak prostě ukazoval a dělal "eee" 😉

anka912
30. aug 2011

@alinocka už kedysi dávno som písala o malom mojej známej, ktorý jedol fakt všetko- od kamienkov cez jej náhrdelník (najprv si ho roztrhol na guľky a kúsky) až po lízatko- v celku aj s paličkou. A s tou paličkou ho aj vykakal.

valika_val
30. aug 2011

@sisstin vaaaaaaaazne??? ze lahka dysfazia = prve citoslovce okolo 3. roku a tazka dysfazia tak neskoro???
uuuha, tak to je velka nadej pre nas 🙂

@magimary, teba som sa chcela opytat - co davas malickemu pit? ake UM?
a ako by si charakterizovala ten roboticky tadyho smiech? aj teo taky ma, silenu napodobninu smiechu, obcas sa smeje sam, len tak z nicoho nic, obcas akoby sa chcel ukazat pred cudzimi ludmi (zeby si bol neisty?) a obcas ako odozvu na to, ked sa z neho smejeme s MM 😔

wandah
30. aug 2011

@magimary príde za mnou a ťahá ma , resp. mi ukáže gestom aby som išla kam chce alebo podala čo chce, mama povedal naposledy keď som ho odúčala od cumla, resp. som ho odstrihla a bolo, vtedy s plačom dva večery pred spaním pýtal cumel, pozeral na mňa a hovoril mama plus gesto daj, takže on hovoriť vie, len neviem prečo nechce

sisstin
30. aug 2011

@valika_val jj, pokud je to čistá expresivní...tak je to norma...u těch smíšených záleží, jak moc je narušená ta exprese....když mín, jak recepce..tak ty děti mluví třeba dřív, ale jejich mluvení je asi na tý úrovni, co rozumí 😉

sisstin
30. aug 2011

@wandah aha, tak to u nás je trošku jiné...on co už umí říct, tak pak používá normálně a často..nikdy se nestalo to, že by něco řekl a pak už to neříkal 😕