Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
26. sep 2011

@lucka261177 nie, nie, tady s tým nesúvisí,
to len moja neskutočná zvedavosť, ako dr. vyrieši túto vašu "záhadu" 😅 😉

michalrosky
26. sep 2011

@magimary Pokud by to Tvůj muž myslel vážně, navrhni mu, ať mě kontaktuje, hodlám v této oblasti nějaké aktivity vyvíjet (mj výroba terapeutických pomůcek, pracovních materiálů, obchod s didaktickými pomůckami atd), mohla by to být oboustranně zajímavá spolupráce.

anka912
26. sep 2011

@alaska28 ahoj, môžeš mi poradiť čo by som mohla tomu môjmu dávať na podporu reči, už som spomínala že mu dali Lucetam, ale z toho bol ešte viac agresívny.
Kedysi mi zjedol aj fosfoser aj lecitín, ale teraz už nie je šanca, už je moc prefíkaný, neokabátim ho. Neviem či existuje nejaký lecitín v tekutej forme, keď je to lipid? Máme síce nejaký vit. sirup že s lecitínom a lyzínom, ale tam budú nejaké len pidimnožstvá, si myslím. A myslím, niekde tu- z Ameriky si neviem predstaviť niečo objdenávať 😲 😲 😲

Ináč ako začal chodiť do školy, tak ho chválili, aký je super, spokojný a dnes už - dostal z ničoho nič záchvat, chcel ich hrýzť ☹ ☹ ☹ ☹ , tie stresy je už vidieť. ☹
Aj keď včera som sa musela zasmiať- dávala som mu jablko a on prišiel ku mne, ukazoval naňho a furt opakoval "oriečky", ja že čo mu šibe a potom som pochopila, že on chce tie jadierka z neho a keďže nepoznal slovo, tak použil jemu asi najpodobnejšie - že sú to oriešky 😀 A veď to vlastne sú také pidioriešky 😀

alaska28
26. sep 2011

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/102674322...

časozberný dokument o TPO...(hore)

http://www.iprima.cz/videoarchiv/166707/6550/all od 27 minúty

@michalrosky tu sú videá k TPO podľa prekopovej.. myslíte si, žeby vám ako dietaťu pomohlo, keby vás niekto doviedol k terapeutovi, tam vás držal až kým sa nezačnete brániť a držal vás takto 2h ako v dokumente ? (to mám priamo od rodičov marečka, že to trvalo 2h) do toho by nás Vás kričal svoje emócie, vy by ste mali 4 roky, nehovorili, nerozumeli, no ved viete asi ako sa cíti 4 ročný autista..
Takto to totiž prebieha, toto je terapia pevným objatím.

Alebo ste mysleli pri afekte držať dieťa, kým sa neskludní v objatí a chlácholiť ho? s tým súhlasím aj ja. No TPO vidí ako príčinu vzniku autizmu v nesprávnej väzbe na matku, autistov vidí ako patológiu to je priamo z knihy o TPO. A sama prekopová tvrdí, že to robila na autistoch ešte keď ani nemala jasno ako to robiť, pretože podľa jej slov na nich nebolo čo pokaziť.. Osobne ma takéto reči urážajú a silne s nimi nesúhlasím.
Existujú v zahraničí celé blogy autistov, funkčnejších ktorí popisujú aká hrôza to pre nich bola, keď na nich rodičia hodiny ležali a oni sa nemohli ani pohnúť, ísť na WC, napiť sa, poškrabať sa a pod.. Nečítala som ani jeden blog VFA alebo AS ktorí by to schvaľovali alebo by im to pomohlo. Preto ma váš názor dosť prekvapuje. Píšem si s viacerými AS napr. Luba Heinzlová, alebo Ellen Neo (na FB ) a sú tvrdo proti TPO..

Toľko môj názor. do tohto by som nikdy nešla..

Súhlasím s erikou a luckou. Podľa mňa už ten samotný koncept TPO chorý a scestný je, pretože vychádza z úplne nesprávnych teórií ktoré sú už dávno prekonané. Prekopová nemá nikde v civilizovanom svete zástancov na odbornej pôde, jediné kde ju volajú sú rôzne spirituálne ezoterické seansy (nič proti nim) ale neviem si predstaviť seriózneho psychológa ktorý by miesto sympózií, kde sa riešia rôzne prístupy overené a schválené chodili medzi ludí bez vzdelania v odbore a tancovali tam na psa binga.. (ako vidno v dokumente). NIKDE NIKDY nebola zverejnená štúdia, ktorá by dokazovala úspešnosť TPO. Nie je akreditovaná ani v nemecku ani v čr či sk.. Proste ju neuznalo ministerstvo zdravotníctva, ani školstva.. Ako je možné, že sa jej tak darí? Ide cez vyvolávanie pocitu viny u rodiča a manipulácie. Je to veľmi dobrý a prepracovaný bussines.. Ako ja viem o tom hodne aj zo zákulisia ale to by bolo na osobné stretnutie, lebo už pár ludí malo problémy za to, že sa vyjadrili proti... Keď bude niekedy nejaká stretávka vám porozprávam veci! Že sa skutočne nebude dať veriť, že je toto možné v EU v dnešnej dobe.
Ďakujem moc moc @erikasadek že to pustila odborníkom vo fr. hore som dala odkaz kde je to celé z toho dokumentu, pozri si aj koniec kde akože Mareček je napojený na matku podľa nich.. tam visí ako mrtvolka, to je snáď ešte viac hrozné pre mňa ako ten krik na začiatku. Poznám dokonca auti oteckov ktorí pri tom plakali a zvracali.. a to sú silní chlapi.. Neskutočné pre mňa čo sú niektorí rodičia ochotní dať všanc.. Ja verím, tomu, že to dieťa sa stlmí ale z toho, že vyhorí a že sa bojí aby sa to zase nedialo... nie z nejakého napojenia a lásky.. takže by bolo dobré nazývať veci pravými menami. Pred 15 rokmi Prekopová nazývala túto metódu terapia vyhorením! A v zahraničí sa volá "holding" čo znamená "držanie" žiadne objatie ako si ju prikrášlila názvovo neskôr... A ako som už písala kamarátke sa stalo, že priamo prekopová pred 15 rokmi v špec. škôlke v prahe na jej synovi 3 ročnom nemluviacom NFA robila TPO bez jej vedomia!!
A povedala jej, že je to metóda vyhorenia.. No comment. Samozrejme v tej škôlke ich už nevideli..

Mmch tie reči prekopovej o brutálne autoagresivite ja osobne považujem za "jedna pani povídala.." ako som už písala mám v priateloch minimálne 200 rodičov autíkov od tažkých MR NFA po Nadaných VFA ani jedno z tých detí sa pri normálnom prístupe, snahe o funkčnú komunikáciu , odstránení zdrav. problémov a predvídatelnosti v podobe štruktúry nemá výrazné autoagresívne správanie. Netvrdím, že vôbec, nejaké búchanie sa do hlavy, tlčenie hlavou , kúsanie do ruky a pod. tam prebieha, ale dá sa to pekne korigovať bežnými postupmi. Nedivím sa že z doby, z ktorej Prekopová prišla, kde autistov nikto nechápal a odtrhávali ich od rodičov, pretože ich pokladali za príčinu autizmu u ich detí... sa autisti takto chovali... dnes je už ale situácia iná.. Je to podobný mýtus ako, že sú nekontaktní. Iste niektorí áno.. ale je ich menšina.
Na videu je jasne vidieť, že si matka rieši svoje problémy a frustrácie cez dieťa. mala by ona podstupovať terapie a nie ten malý autík.. A argument, že rodičia si skúšajú najprv. TPO na sebe je scestná tam to prebieha tak, že pár minút sa objímajú. Ale nie,že na nich leží 2 hodiny 5 násobok ich hmotnosti.. To už je aj zdravotné riziko okrem iného..

Čo sa týka tých roderikových stavov. Mne to príde ako preťaženie CNS on je veľmi veľmi vnímavý, nasáva do seba všetky podnety a práve u neho nie je ľahké odhadnúť tú hranicu o ktorej ste písali.. že to matka vycíti no u neho sa to moc nedá. On je normálne kľudný, hrá sa, alebo niečo robíme a zrazu akoby do neho niekto pichol žihadlom a začne nepríčetne sa smiať, úplne manický smiech taký bezdôvodný, je proste ako na drogovaný ako ste popisovali tie endorfíny. tak asi také niečo to je.. Chce hlavne s perinou na hlave sa točiť a skákať po posteli to mu nemôžem dovoliť, lebo je to nebezpečné. Snažím sa ho hojdať, preklápať (to mi zase poradil jeden aspík Tomáš) že jemu to robilo ako dieťaťu dobre. No a rôzne ho skludnujem, ale to je ako hrach na stenu.. A chce aby som mu búchala do hlavy, akoby tam mal pretlak. Ale vôbec neviem čo s tým, on do toho výska strašne hlasno, sme v paneláku a je to dosť problém tu, nežijeme sami :((

Keby som žila niekde na samote, nechám ho tak, nech sa vybúri.. ale takto nemôžem aj keď chápem, že to asi potrebuje. A veľa trepoce vecami tak nutkavo a momentálne chytá každého za prsia, tiež nutkavo, proste musí aj ked je niečím zaujatý. Snažíme sa to odbúrať.

Súhlasím s vami aj s tou vyčúranosťou, Podľa mňa čím vyššie IQ na spektre tým väčšia schopnosť "vyčúranosti". A aj to IQ to sa tažko určuje môj syn ho má od subnormy po ŤMR v závislosti od testu, ale myslí mu to teda poriadne :D na to, na čo on chce!
K tomu je to tvrdohlavý štírek. Aj tá pozornosť je problém u nás v škôlke pri práci musí byť komplet odizolovaný paravánmi od obrazu aj zvuku, inak sa rozptýli a nedokáže sa sústrediť. Je aj zvukovo senzítívny, ale to sa nám zlepšuje, sme už odbúrali strach zo psov, z vŕtačiek, MHD, obchodov..

Ešte to čakanie, ja ho nechávam čakať minimálne, ale ked potrebujem ísť napr. na WC tak proste musí počkať s PC.. alebo ked on chce jesť niečo čo nie je navarené, tak kým mu to spravím tak žial čakať musí nedá sa to urýchliť. Také situácie som myslela. On ako aj počká nejaký čas, ale celý čas to bude komenovať pizúkaním a to je tak nepríjemné stále to počúvať ten jeho negativizmus..a to je také, že napr. aj niečo okamžite začnem robiť, čo on chce a on aj napriek tomu, že vidí, že mu to idem podať, alebo splniť musí vrieskať... to je taká netrpezlivá nespokojná náročná povaha, toto podľa mňa u neho ani nie je o autizme...

U nás čo sa týka vývaru. Rod., ho jedol aj pred gaps, akurát s rezancami.. tak proste mal bez. no a jeho nalákali zelené vňate, tie miluje 🙂

Boli aj fázy, že trucoval a nechcel, tak bola dohoda, bud aspon ochutná alebo nebude PC a on keď ochutnal zistil, že je to dobré a zjedol liter..

llulla ja poznám dosť dvojíčiek narodených prirodzene.. nožičkami je to risk to je fakt, ale ak sú obe záhlavím tak prirodzený pôrod je prvá voľba. Kamarátka porodila dvojíčky za 5 minút, ani bolesti nemala, že to bolo nič sama povedala. A to robila modelku je hodne štíhlunká. Je to asi ako kto ja som mala čo robiť s rod. mal velkú hlavičku.
táto moja kamoška má klučíka a holčičku a obaja sú ok a šikovní. Ja si skutočne myslím, že pôrod zohráva pri autizme minimálnu rolu. Skôr pri dysfázii, poškodení mozgu, epi, obrne a pod,proste kde je dokázetelne mozog poškodený , no máloktorý autista má nejaký nález na magnetickej rezonancii. Ja si myslím, že u nich je to skôr tá genetika a biochemická úroveň, problém s imunitou,metabolizmom, toxická záťaž..

Lubi ahoj!! 🙂 sa poznáme z FB 🙂 Hoď sem ten tvoj článok čo si písala prečo nesúhlasíš s TPO u vás aspíkov 🙂 bol moc pekne napísaný 🙂 díík

michal čítam tú krízu autistu a to hysterčenie predom to tiež poznám!!! Chúdatko niekedy chce niečo čo vie, že asi nedostane tak už dopredu je vystrašený :(( to mal včera keď si o 22,00 miesto spania pýtal vajíčko.. obvykle mu nevyhoviem keď už má umyté zuby a má spať.. chcem aby si vedel niesť dôsledky svojich rozhodnutí, viac krát ho navečer upozornujem aby sa ešte napapal, že pôjdeme spinkať, ak neučiní, tak smola.. no ale ako som ho chudáka videla v strese tak som robila v noci vajcia :D

Michal ja to mám tak pol napol v niečom s tebou nesúhlasím v inom súhlasím. Myslím si, že vy funkční AS a VFA máte tendenciu zovšeobecnovať. Už som sa s tým stretla neraz, že mi tvrdil aspík, že TAKTO to majú autíci.. a pritom iný aspík mi napísal, že on to má úplne inak. Pre toto vznikol kedysi aj konflikt donna wiliams a temple grandin, Kedy Temple tvrdila, že všetci autisti majú vizuálne myslenie. Donna tvrdila, že to tak nie je, že ona má iný typ. Nakoniec z toho vzišlo tuším až 5 typov vnímania a myslenia. Takže mne to určite veľa dáva keď sem píšeš, ale chcela by som holky upozorniť, aby to nebrali ako istú pravdu a definitívu. Môže nám to niečo dať a napovedať a možno niekto má doma presne také dieťa ako si bol ty , ktoré takto vníma a cíti. No nemusí to tak by u každého.
Ale ja si to rada čítam 🙂

ježiš valika čo to zase čítam???? čo to bolo za dementa ten urológ??? veď dnes už sa všeobecne vie, že toto sa robiť nemá lebo sa z fyziologickej fimózy stane skutočná!! Bože hotová som, by som sa cítila ako ty! človek ani nestihne zareagovať no otrasné! a to je ešte taký malý puclík :( nášmu to šlo až niekde pred 3 rokom a je ok. a bez násilia. Ak ti môžem poradiť rob mu sedavé kúpele v repíku nech sa mu to zahojí,dávala som aj kvapky betadine to neštípe a dezinfikuje. a teraz už MUSIŠ sťahovať inak sa mu to zúži a zjazví :( a to potom je na obriezku.. Bože ako toto niekto môže spraviť ešte chlap malému prdolkovi?!!!!! veď to tak strašne bolí, títo naši dr. sú hovädá a mäsiari podaktorí. By som chcela jeho vidieť, keby mu niekto toto spravil !!

Lucka ja si myslím, že jemne sťahovať bez násilia kam to ide môže vám pomôcť. r. nebolo vidno žaluď vôbec! mal ju dlhú a totál zúženú! ale v ničom mu to nebránilo. A ja som len tak pérovala tú predkožku lebo sťahovať nešla. pri prebalovaní a pod. A postupne sa to uvoľnilo a žiadna operácia nemusela byť..
Oni radia nič násilím, len kam to ide jemne a pomaly..

@didla skús melatonín to si hodne rodičov autíkov chváli.. Ktorým nespali, spať začali a nie je to chémia a návykové. Inak rod. mával tieto obdobia nespania.. ale prešlo to samé. U nás pomáha hodne von chodiť na vzduch , potom večer pred spaním musí jesť. inak sa budí hladom a smädom. A hodne sa mi takto budil keď mal tie problémy s bruškom. On síce neplakal, ale spätne viem, že ho trápilo. Zlepšilo sa to po nasadení gaps.. Teraz už spí zle len občas..

michalrosky
26. sep 2011

@alaska28 Já už jsem se k TPO několik stránek zpět vyjádřil a také jsem tam odpověděl na to, na co se ptáš (pokud jsou to normální otázky a ne řečnické, kde se odpověď nečeká). Pořád se snažím pochopit, co se mi snažíš sdělit, v čem mi oponuješ nebo co se mě ptáš a není to obsaženo v předchozí diskuzi, ale někdy chápu špatně, asi je to moje vina. Nebo jen se mnou sdílíš svůj názor? Nehněvej se prosím na mě, ale já Ti nerozumím.

catiacatia
26. sep 2011

mám neterku,ktorá má 2roky aj 5 mesiacov vôbec nechce jesť,ked má papať velmi plače z vareneho jedla zje fakt len par lyžičiek pije len mlieko nevypije caj ani ziadnu vodu a zje jedine jogurt, ked jej dáme chrumku alebo keksik do ruky nikdy ani len neoblízne len drží v ruke ani ju nenapadne dat si to do ust to je čudne lebo,ked drži v ruke malé autíčko alebo lak na nechty to všetko si dá do úst ale k jedlu má velky odpor je to čudné.malo kedy vníma ,ked na nu volame aby si sadla, podala nám hračku....má velmi rada knižky ale v knižkách ma oblubene len niektore obrázky a len tie si pozera a smeje sa na ne a robi s s prštekami take mihotavé pohyby.rozpráva len mama,baba gggg ked niečo chce tak len rukami ale pyskotom nám ukáže čo vlastne chce nosí stále plienku vobec sa nepyta na nočník.má velmi rada psa,koreho maju zahrade pri nom vie prestat skoro aj hodinu.ešte jej nestanovili diagnozu tak stále nevieme čo by to mohlo byť ale stále veríme,že vekom sa z toho dostane.

mon25
26. sep 2011

Ahojte, odporucam 😉 , precitat aj pozriet video
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5677

michalrosky
26. sep 2011

@lucka261177 "smiem sa spytat preco si myslis ze si auti?"
Proč se mě ptáš, jestli se můžeš zeptat, když se rovnou ptáš? Já vím, že se takové obraty někdy používají, ale nikdy jsem nepochopil, co znamená ten signál. Toto byla řečnická otázka, nikdo koho jsem se ptal mi to nedokázal říct.

"tvoj sposob vyjadrovania je podla mojho nazoru priam dokonaly"
Musí být, abych tomu rozuměl, stačí mi potíže, které mám při porozumění druhých. Byť je pravda, že psané slovo je mnohem lepší, kdežto vyřčená věta mi někdy jakoby úplně "uteče"; souvisí to částečně s tím, že špatně slyším, ale o to lépe odezírám a někdy mi to beznadějně unikne i když to zrovna slyším dobře. Jsem kritizován za to, že neumím být stručný - protože potřebuji mít jistotu, že slova jsou co nejblíž významu, který jim chci dát. Jsem kritizován za to, že používám cizí slova, protože ta nemívají přenesené významy nebo vícevýznamy, mám pak větší jistotu, že se vyjádřím správně.

Může tak vznikat dojem, že se vyjadřuji skvěle a je to vlastně můj cíl, ale je to zároveň jediný způsob. Velice by Tě překvapilo, kdybys viděla, jak píšu: jsem dyslektický, takže čím rychleji píšu, tím více dělám chyb. Protože ale chyby nenávidím, musím psát spíš pomalu, abych toho neměl moc na opravování. Většinou to vychází na 2 - 3 překlepy na 2 slova, když jsem unavený nebo mám špatnou náladu, je to o dost horší. Následující větu napíšu rychle bez oprav: Nejascetjsi překpely jsou prohozeni pislena. Spellchecker v prohlížeči na mě ječí, ale nechám to tam pro Tebe 😉, běžně to není tak zlé, ale nesmím psát rychle. Když po sobě opravím chyby (většinu jich opravuji hned při psaní toho slova), tak ještě některé části přepisuji, aby byl význam přesný.

"takto sa vyjadruje naozaj malo kto"
To máš bohužel pravdu

"Bud som debil a len sa mi to zda alebo by si kludne mohol byt clovek ktory pise knihy"
Tohle je ukázková věta stylu, se kterým právě mívám problémy. Ty říkáš:
"Bud som debil ..." = vím, že tím vyjadřuješ svůj údiv nebo nepochopení, ale nevím proč si nadáváš?
" ...a len sa mi to zda ..." = předpokládám stejný vyznam jako u toho debila, ale nerozumím vztahu těch dvou částí
"alebo by si kludne mohol byt clovek ktory pise knihy" = to bych mohl, ale proč bych to dělal? Knihy přeci píší autisté i neautisté. Literární tvorbě se v posledních letech nevěnuji, protože na to bohužel nemám čas.

"snad sa ta nedotknem pesnicka sa mi nepaci a navodzuje vo mne neprijemny poci"
Snaž se prosím rozumět tomu, co teď napíšu a i já Tebe prosím, aby ses neurazila a nebrala to osobně: mě je naprosto ukradený, jestli se Ti ta písnička líbí nebo nelíbí. Pokud bys chtěla jen vyjádřit, jak na Tebe působí, mohlo by mě to možná zajímat, ale je v zásadě mi jedno, jestli se Ti líbí. Je mi taky absolutně fuk, jestli se líbí mojí matce nebo komukoli jinému, i kdyby kromě mě zbyl na zemi už jen jediný další člověk, bylo by mi fuk, jestli se mu líbí. Líbí se mě a líbení nebo nelíbení jiných lidí na nic nepotřebuji. Tu píseň jsem vůbec nepopisoval proto, abych někomu řekl, jestli se mi líbí nebo nelíbí, smyslem toho článku bylo něco úplně jiného. Navíc to, že v tobě budí jak říkáš nepříjemný pocit, mě uráží, ale neumím to zdůvodnit, protože mi to samotnému nedává moc smysl.

"mna by zaujimalo co konkretne je na tebe auti?"
To, na co se teď ptáš, je hodně důvěrné a moc se mi nechce Ti odpovědět, ale protože se zřejmě domníváš, že jsem neautista a z nějakého důvodu předstírám, že jsem autista, řeknu to aspoň obecně:
- Jsem dyslektický a mírně dysgrafický; v druhé třídě (šel jsem rovnou do druhé třídy) jsem chodil souběžně i do zvláštní školy kvůli krasopisu, ale bylo to úplně k ničemu, takže mi učitelka prostě známkovala písanku jinak; dodnes strašně škrábu, je pro mě obrovský problém se podepsat třikrát stejně, tak radši píšu takové to psace tiskací.
- Někdy špatně rozumím slovům, těžko si pamatuji všechny ty obraty a slovní spojení, která nenesou vůbec žádnou informaci.
- Mám velmi špatnou paměť - v určitých situacích. Pokud k nějaké informaci nemám smyslový nebo emocionální vztah, velmi pravděpodobně jí rychle zapomenu. Mám zvláštní oblast paměti, kam si ukládám tyhle věci, co nemají vztah a přesto jsou důležité, ale je tam popravdě dost nátřesk - moc věcí se tam nevejde, protože dá práci je tam udržet
- Špatně snáším stres a špatně snáším čekání. Nemohu Ti popsat, co to obnáší, ale věř mi, že to nepřeji nikomu. Mám vypěstované kompenzace, které učím i ostatní, ale někdy mi to proklouzne pod rukama a pak je zle.
- Někdy řeknu vtip, kterému se nikdo nesměje. Do smrti nepochopím, čím se to řídí, řeknu třeba tři vtipy a po dvou se všichni smějí jako šílenci a pak řeknu třetí a nastane nevýslovně trapné ticho, v němž se někdo zeptá na smysl a já to musím vysvětlovat, abych sociálně neúnosnou situaci nějak zachránil. Přesto jsem považován za zábavnou postavu - mám vyzkoušené, že když říkám přesně to, co si myslím, často to vyzní směšně, protože to vytváří dojem, jako bych používal tzv "suchý humor". Znám ten humor a taky mě baví, ale některá má prohlášení tak opravdu myšlená nejsou 🙂
- Velmi špatně snáším cokoli, co je neodvratné, co musím rozhodnout a nemohu později změnit. To mě bohužel dost často dostává do situací, kdy se neumím rozhoupat a pak v tísni přijmu rozhodnutí, kterým si vůbec nejsem jist.

Každopádně nic z toho není na mě (doufám) vidět, takže to o mě málokdo ví. Co mě stojí to skrývat, to neví nikdo.

Víc k tomu všemu nechci říct, i tak to pro mě bylo namáhavé. Posilovna dnes dostane co proto.

zuzanada
26. sep 2011

Ahojte, dlho som tu nebola tak pridám aspoň kratučký príspevoček ako napredujeme. Momentálne máme obdobie "kozieho" smiechu. To je obdobie, kedy si zmyslí, že by sme sa mali smiať a tak začne napodobňovať smiech (je to také mééékanie) a ja či chcem, alebo nie musím sa smiať s ním, lebo mi ústa stále napráva do úsmevu (a dosť nešetrne). 😒
Inak sa začal cez obedný spánok v škôlke pocikávať a vyrastá z neho poriadny herec. Miluje zrkadlá a predvádzanie sa pred nimi. No ideme sa na ňom usmiať ako sa pred zrkadlom pozoruje. Che presne vedieť ako vyzerá, keď sa smeje, keď plače, keď skáče atď. 😀 A tie ksichtíky, čo háže.... 😎
Nočné budenie máme stále, aj túto noc od jednej nadránom diskotékoval a až do rána. 😵 Potom mi cestou do škôlky zaspal a ja som zase zaspávala v práci (ešte že sedím).

sisstin
26. sep 2011

@michalrosky Michale, "můžu se zeptat xy...." to je prostě jenom slušnost 😉 tímhle obratem lidi pokládají otázky, u kterých předpokládají, že pro dotazovaného budou bud nepříjemné, nebo intimní atd. Je to naučený vzorec...nic víc, nic mín 😉

michalrosky
26. sep 2011

@alaska28 Hehe tak musím znovu reagovat, předtím jsem asi nějak nedokázal tvojí extradlouhou zprávu přečíst celou a až teď jsem si všiml, že mě tam oslovuješ víckrát.

Samozřejmě souhlasím, s tvým tvrzením: nejenom moje neumělé popisy, NIC ohledně autistů nelze zevšeobecňovat. Ani příznaky, ani výchovné a terapeutické plány. Ale to je právě to, co lidi na autismu tolik mate. Všichni jsou zvyklí, že když má někdo červené pupínky, tak jsou to prostě neštovice a basta. Ale když má někdo ty pupínky hranaté, jiný se zeleným kroužkem a další žlutě poblikávají (ježíš to jsou ale morbidní představy 🙂, kdybyste tak viděli co vidím já 🙂), tak je to matoucí, já to chápu.

A nejvíc to mate rodiče, protože ti chtějí nějaký návod - "Vezměte díl A2 a přišroubujte šroubem MT5 k dílu S14, pak Vaše dítě začne ukazovat", ale bohužel žádný takový návod neexistuje. Navíc málokdo chápe, jak důležitý je nepřímý přístup a jak útočně může autista přímý přístup vnímat.

lucka261177
26. sep 2011

clanok od@mon25 mi dal odpoved na otazku o michalovi.

michalrosky
26. sep 2011

@sisstin Aha díky, budu si to pamatovat. Sice to pořád moc nechápu 🙂, ale takhle je to aspoň jasné. Ještě že ti mí broučci tyhle věci neříkají 🙂 a když už něco řeknou, je to pintlich. Nedávno jsem se bavil s jedním klukem 11 let (nevím jestli už jsem to sem nepsal?), povídáme si o filmu, kde chlapec přinese domů dračí vejce a já vyprávím ".. a dal si to vejce do kůlny, protože správně předpokládal, že by ho s ním máma vyhodila"
ON "Proč by ho měla vyhodit??"
JA "Tebe by s tím taky vyhodila, kdybys přinesl domů obrovskou oslizlou zelenou kouli"
ON "Nevyhodila! Vyhodila by to vejce, mě by si nechala a šel bych do vany"

lucka261177
26. sep 2011

@michalrosky chcela som pocas citania tvojho prispevku reagovat podrobnejsie na konkretnosti ale nakoniec som sa rozhodla len kratko.vsetky moje otazky su zo zvedavosti a z nevedomosti ako moze autista vyzerat.nechcem ta presviedcat ze niesi.vetou (Asi som debil.....). ktoru som pouzila zrejme zakryvam strach ze niekto iny tvojmu prispevku porozumel lepsie ako ja alebo nie tomu konkretnemu prispevku ale tomu ze mne sa zdas normalny.snad som sa vyjadrila dobre.to len k tomu ze nikto ti na to nikdy nedal odpoved preco taku vetu pouzil.velmi si vazim ze k nam prispievas a odpovedas na moje doterne otazky.

sisstin
26. sep 2011

@michalrosky no tohle je podle mě ten zásadní rozdíl mezi "normálama" a lidma s PAS 😉 my normálové máme takové ty vzorce chování prostě naučené automaticky, lidi s PAS ne... já jsem si u tebe třeba všimla, že ty každý slovní obrat "rozpitváváš, analyzuješ atd." Přemýšlíš do detailu nad vším, co napíšeš (aspon to na mě tak působí), hodně těch slovních obratů od ostatních bereš doslovně...takže asi trošku problém ti bude dělat od některých lidí ironie, právě ty vtipy, metafory ... 😉

samozřejmě čím víc je člověk inteligentnější, tím víc dokáže tu svoji poruchu korigovat a ty vzorce chování se naučit, i když si myslím, že vnitřně mu prostě smysl asi nedávají 😉

valika_val
26. sep 2011

hm... mna by ale zaujimalo, do akej miery je pravdepodobne, ze si AA alebo asperger dokaze SAM diagnostikovat toto "ochorenie". ci je to relevantne. ci to nie je nahodou tak, ze (opisem seba): pripadam si divna, ina, mam problemy s tym a tamtym, patram na nete, vygooglim si diagnozu, vsetko na mna sedi (viacmenej), prilepim si na celo nalepku "atypicky autista", diagnostikovat sa nedam, ale pohlti ma to natolko, ze sa nim zacnem naozaj citit, aj keby som nim nebola (a mala mozno len nejaku inu diagnozu, alebo len vybocenie z "normalnosti").

a este mam otazku - viete nieco o pulznom magnete? moja babka mi vecer volala cela natesena, aku uzasnu vec sa dopocula a zhodou okolnosti ma ten pulzny magnet doma a ze mam napisat janosikovej, co ona na to. ze aby som to aplikovala na veduceho 😀 co vy na to?

magimary
26. sep 2011

@valika_val vali, aj taký prípad sme spomínali na prednáške s dr. J. 😉 (konkrétne jedna študentka psychológie prešla týmto vývinom, ako si opísala a napokon sa neohrozene začala považovať za autistku... dr. J. to ale nazvala inou poruchou, len-detaily si nepamätám-nebolo to pre mňa dôležité 😉
a o tom magnete bolo raz v reflexe, to je všetko čo o tom viem-bola tam reportáž o rodine, ktorá to používa pre svoje dieťa s DMO (a majú to-celú tú terapiu-z Maďarska)-tiež si viac nepamätám 😝 😅

a pozerám to video s Geradine a mám z toho taký jemný úsmev na tvári, celé je to veľmi zaujímavé, čo a aj AKO hovorí 😅

sisstin
26. sep 2011

@magimary já jsem to video taky zkoukla, jako super to tam vysvětlovala..moc zajímavý....ale šíleně mě rušilo to její oblečení..to si doufám vybírala sama...to by ji snad nemohl žádný stylista oblíknout 😅 😅 😅 😅

magimary
26. sep 2011

@sisstin aj mňa 😅 😝 😀 a ešte aj jej "mužský vzhľad"...
skrátka som mala pocit, že tam hovorí žena v mužskom tele 😨 😅 🤐
a tiež to mňa rušivo pôsobilo... potom som si povedala (v súlade s jej slovami), že toto skrátka ona nepotrebuje riešiť (také tie spoločenské konvencie) 😅
a tiež ma napadlo, že na seba asi tiež nemyslí v obrazoch, keď sa takto obliekla 😅 🤐 😉

lucka261177
26. sep 2011

@valika_val o magnete neviem ani ja tiez mi len nieco uchom preletelo ale gogle bude vediet 😉 a preco by si niekto na seba naschval diagnostikoval autizmus?to by musel byt nejaky masochisticky clovek.co by kto z toho mal?a ak aj ano michal to urcite nebude nakolko nemam pocit zeby to niekde propagoval ja som mala pocit ze to tak mimochodom letmo spomenul.no proste si myslim ze ti Katka pracuje fantazia.nie si ty taky neveriaci Tomas? 😀

anka912
26. sep 2011

@lucka261177 by si sa čudovala, koľko ľudí si to o sebe myslí. Možno to je len spôsob ako zaradiť niekam svoju odlišnosť.
Dokonca je na nete veľka diskusia o tom, že niektorí hlavne aspergeri si o sebe myslia, že sú nejaká akokeby "vyššia" kasta a majú o sebe vysokú mienku. Dokonca som sa stretla aj s pre mňa nechutným názorom, že by mali byť braní ako niečo iné ako "obyčajní autisti".

Berte to len ako niečo, čo som sa brázdením po nete (takmer výlučne angl.) dočítala. Ľudia sú na svete všelijakí.

magimary
26. sep 2011

@lucka261177 to, čo píše valika je reálne možné (nehovorím, že sa to týka michala!), dokonca podobným spôsobom môže vzniknúť aj psychóza (schizofrénia) -tzv. navrúbľovaná psychóza, kedy človek, starajúci sa o svojho blízkeho so psychózou získa postupne všetky príznaky ako jeho "pacient"-rodinný príslušník... a musí sa liečiť aj on...
podobným spôsobom si môže človek (necielene, nevedome a nechcene) navrúbľovať aj akúkoľvek inú diagnózu (dokonca i tehotenstvo) tým, že sa príliš pozoruje a zháňa informácie, prečo je taký a taký až túto chorobu získa (svojim - navrúbľovaným- spôsobom), nie tak, ako bežne to ochorenie vzniká (inak to ani nie je to "pravé" ochorenie, iba jeho navrúbľovaná verzia...
opakujem, že nehovorím o nikom konkrétnom, ibaže toto existuje a nie je to vecou (valikinej) fantázie 😉

valika_val
26. sep 2011

@lucka261177 no to ja neviem, preco, len som sa nad tym zamyslela. a vidis, magi to mala na prednaske 😉 😀
a fantazia mi pracuje, aj ked toto od teba asi nebol kompliment, co? 😀
a co sa tyka michala - kedze toto je verejne forum, vacsina z nas je tu inkognito, tak sanca na pravost michalovych slov je PRESNE 50:50. to, ci mu verim ja, ty alebo ostatne baby, to je druha vec 😉
a zdravim michala, kedze je tu teraz o nom rec.

michal, teba som sa chcela opytat, ci sa v kutiku duse tej diagnostiky nebojis. pisal si, ze za to nedas 4tis.kč, co je pre mna pochopitelne, ale ak by ti niekto toto vysetrenie zaplatil, isiel by si bez vahania? lebo si myslim, ze poznanie diagnozy a jej "papierova podoba" dost zmeni zivot chtiac ci nechtiac. hm? 😉

lucka261177
26. sep 2011

@valika_val jasne ze to bol kompliment o tej fantazii .ja mam rovnako bujnu.🙂
@magimary
@anka912
🙂 ste sa do mna pustili 🙂 mne je jasne ze su vseliajaky ludkovia ja som to asi zle napisala bohuzial nemam take dobre vyjadrovanie ako michal 🙂 ja som skor jeho chcela branit.pozeram to video aj ja a prestali mi ist titulky.to je vam take fascinujuce vsetko.strasne ma to zaujima.skoda tej mojej angliny anka ty si si musela vela zaujimavych veci precitat.a ze ti aspergeri toto hovoria. 😀 to museli byt americania 🙂 ti su tak sebavedomo vychovavani 🙂

magimary
26. sep 2011

@lucka261177 , že pustili 😅 😀

ľudia, inak začínam byť veľmi vááááážne naštvaná na všetky video-umiestňovacie portály 😠 😠 😠
teraz (po 4,5 hodinách !!!!) sa mi to dnešné video akože stiahlo (na YT) a teraz to zase vypisuje, že sa stiahnutie nepodarilo, že je tam chyba!!!!!!!!!!!!
mňa asi šľahne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😠 😠 😠 😠
ani netuším, aká chyba by to mohla byť-minule mi to tiež nestiahlo, ale to som pochopila, bolo o tri minúty dlhšie,. ale toto bolo v limite, malé pixelovo, sťahovalo sa to bez ťažkostí (aj keď pridlho!)...
ja už asi s celým sťahovaním skončím 😠 😠 😠
ale zároveň ma to strašne štve (!!!), že kde môže byť chyba 😠 🙄 😠

anka912
26. sep 2011

@lucka261177 JA A pustila do teba? to si kde medzi riadkami čítala?
len som komentovala, nič som o tebe nepísala

lucka261177
26. sep 2011

@anka912 ale nieeeeeeeeeeeeeeee 😀 len ze ste vsetky tri reagovali naraz na to co som napisala.jasne ze nepustili.ja uz tak blbo pisem alebo co?zacinam o sebe pochybovat. 🙂

dalea
26. sep 2011

@magimary Reagujem neskoro,nestiham citat 😝 Este k tomu syndromu modrej masky,Lea mala apgar 10-10-10,ona nemala pupocnu snuru okolo krku,ked som sa pytala,co ten syndrom znamena,bolo mi povedane,ze to nieje nic vazne,len proste tazsie prechadzala porodnymi cestami,takze hlavicka je "modrinova" 😝 Inac hned po porode bola cela cervena,to som si hned vsimla,ze je cervensia,tvar jej zmodrala az na druhy den,ale fakt,ze riadne,to vsetky cigancatka boli oproti nej blede 😅 Zltacka sa dostavila na 3 den 😠

valika_val
26. sep 2011

lucka, ved si stoj za slovom 😉 😀

magi, to bude poskytovatelom internetovych sluzieb, kolko kB/sec.
zmeraj si rychlost kliknutim sem:
http://www.speedmeter.sk/
(zaklikni obe okienka)
a potom napis, co ti vypisalo v okienku 🙂

magimary
26. sep 2011

@lucka261177 inak k tomu videjku si pusti české titulky, tie sú až do konca 😉 😎

skúsim, valika, to, čo píšeš...
dala som to sťahovať zase (!!!, ja sa len tak nevzdám!len zase prídem o kopu nervov, kým sa to podarí, ale podľa "rád" YT som to teraz dala v akomsi anonymnom okne 😝 🙄 , tak ak to teraz nevyjde, tak už fakt nesťahujem 😝 😠 )

kati, toto:
Výsledky merania rýchlosti
Rýchlosť prijímania dát (download) : 298 kB/s (2,3 Mbps)
Rýchlosť odosielania dát (upload) : 23,1 kB/s (185 kbps)