Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

lucka261177
28. sep 2011

@michalrosky vies o tom ze vynimocny mozes byt a vobec to nemusi znamenat ze sa chvalis?ja som tiez vynimocna ale nie v tom zmysle ze nieco uzasne viem som proste taky zvlastny typ osobnosti ze kazdy jeden clovek co ma spozna mi povie ze take cudo este nestretol 🙂 som prehnane uprimna to ludia teda moc nemusia 🙂 neviem klamat co mi niekedy prinasa problemy nakolko male milosrdne klamstva v tomto svete proste treba pouzivat som tak isto emocne precitlivela ze uplne chapem anku ktora napisala ze niekedy nezvlada naval smajlikov od magi 🙂 mne sice nevadia ale presne viem asi ako sa anka citi pokial je na tom empaticky podobne ako ja.no a mohla by som pokracovat ale o tom nieje tato tema 🙂 takze uuuplne v klude pouzivaj slovo vynimocny alebo jedinecny.a magi kludne smajlikuj ja ich mam velmi rada betarov malych podla mna su velmi napomocni.mne napriklad niekedy vadi ked ich ludia nepouzivaju lebo si potom neviem vysvetlit vetu ktora moze byt vazna aj ironicka aj smiesna.ten smajlik mi napovie aky vyznam veta ma.

magimary
28. sep 2011

pokúsim sa zmierniť "tlak" svojich emócií navonok a budem menej používať smajlíkov 😅 😉
snáď budem aspoň trošku úspešná...
no, používam ich z rovnakého dôvodu, ako si Lucka uviedla na konci...
mám pocit, že sa mi pomocou nich ľahšie vyjadrí metaobsah povedaného, resp. napísaného (keďže ten písaním a anonymitou uniká)...

ale iné som chcela-ste tu spomínali pamäť vašich ratolestí, tak aj ja sa pridávam do klubu krokodílych detí (aj Tady má pamäť ako krokodíl)... asi pred polrokom (možno aj viac) sa hral s autom, ktoré po stlačení gombíčka zo spodu svieti...
chalani ho majú ako vzácnosť, tak si ho "skrývajú" a majú ho niekde odložené (je to malý angličák z Tesca), no a dnes ho vytiahli a omylom nechali tu dolu na pulte...
tadyno išiel jesť a z ničoho nič hysak...
som to nepochopila, kým nevydoloval zo seba: "atooooooooooo!!!žiža!!!ato!"
otočila som sa smerom, kde sa pozeral a tam na pulte svietiacie auto...
po polroku si pamätal, že nejaké malé (pre mňa) nevýznamné autíčko svieti ...

krokodíl malý...

maruskaaa
28. sep 2011

@magimary jak ze nepodstatne veci...sak ved take svietiace auto je teda jake terno 🙂

maruskaaa
28. sep 2011

@lucka261177 ja si myslim ze by sme si rozumeli, ja mam s tou prehnanou uprimnostou cely zivot problemy tiez...ale aspon je to dobry filter na ludi, lebo kamosov mam len takych co mi okolo nosa netahaju medove motuzy, ale povedia ako je to naozaj..a chcu to aj odo mna. Zivot je pre mna prilis kratky aby som ho travila s neuprimnymi ludmi...

maruskaaa
28. sep 2011

@magimary to mi napriklad chodime ku kamosom do NR tak raz za pol rok, a andrej tam teraz cez vikend vbehol nikomu ani ruku nepodal, len hned zbehol do detskej ci su tam este hracky a aj za sedackou v obyvke a potom uz dosiel aj pusu tete dat a aujovi ruku podat...alebo sme len tak sli sa prejst po cete kde segra byva a on hned k nim zabocil a siel k bratancovi do izby, lebo tam ma modely aut vystavene a to sme u nich tiez riadne dlho neboli...alebo dnes si u babky v spajze pytal kinder cokoladu, co doteraz jedol asi len raz...aj to uz davno...a dnes sa len mi an ruky pytal a hned si tu cokoladu zobral...( a babka tam ma aj ine dobroty) ale ta pamat je samozrejme selektivna na veci ktore ho bavia a ma ich rad...

valika_val
28. sep 2011

baby, skusene mamky, mam zas otazku: ako je to s plysakmi u autikov? teovi nic nehovorili, ale teraz sa vyslovene laska s plysakmi, sice nie vela, ale je to uplne ine ako napr. pred mesiacom. to je dobry znak, ze? alebo na tom nezalezi? ako to mali vase deticky v tomto veku?
a mam milu historku - teo sice nerozprava, ale na hava vyda taky divny kvilivy zvuk, takze bezpecne viem, ze tym oznaci psa. no a dnes som mu nakreslila psiu hlavu, podla mna sa vobec nepodobala, ale on zlatyyyy, hned vydal ten havkovsky zvuk, tak som vedela, ze psa na papieri spoznal 😀 😵

lucka261177
28. sep 2011

@valika_val samko sa toez mojka s plysakmi.videla som video a mne pripada teo v poriadku.podla mna je len trosku pozadu a vsetko dozenie. 😉

magimary
28. sep 2011

@valika_val podľa mňa je to rozhodne pozitívne znamenie!
a to, že psa rozpoznal aj nakresleného, znamená, že funguje aj generalizácia (!)
náš Tady sa nemojká s plyšákmi, ale mal obdobie (cca mesiac v lete), keď sa mojkal s tvrdými točitými predmetmi,
teraz to urobí už len ojedinele 😉

valika_val
28. sep 2011

dakujem za povzbudenie 🙂

lucka261177
28. sep 2011

kde steeeeeeeeeeeee?

valika_val
28. sep 2011

ja som tu, len pracujem 🙂

magimary
28. sep 2011

tuuu,
práve sme dolaminovali a teraz ešte zoraďujem dolaminované kartičky...
a zároveň sa mi sťahuje dnešné videjko (ešte 87minut)...
🙂

magimary
28. sep 2011

tak kartičky dokončené a video je ešte na 45 minút...
nikto nič?

lucka261177
28. sep 2011

lebo vsak nuda.muz mi zaspal a to sluboval manzelske povinnosti 😝 :ja by som tiez natocila samka ale mam len fotak a neviem ako by som aj tocila aj klikala na obrazovku a myslim ze on by sa ani nedal ze by mu to vadilo.ja ta obdivujem magi aku mas chut na to vsetko.ja mam pocit ze meliem z posledneho a to naozaj nieje samko zachvatovi alebo moc agresivny.ale to je cely den len papat,klikat na tu stranku hraveuceni.cz to by robil aj pol dna ale len ako on chce ked uz chcem moc od neho aby sa ucil nove to uz protestuje potom zahlasi aby som mu konika robila.ja koza ze som vobec zacala.pol dna tu erdžím ako kobyla potom zahlasi utekaj to ho mam nahanat potom zahlasi kukuk to ho mam odniekadial strasit potom chce ist von skakat na trampolinu kde vzdy tak zelektrizujem ze ked sa ho dotknem vzdy sa navzajom kopneme 🙂 alebo omiela dokola keksik a cokoladka kym mu ich nedam.ked dam ma asi 5 minut pokoj kym ju zje a potom o pol hodinu zahlasi kreslit a ked dokresli v pracovnom zosite povie zase keksik lebo si zapamatal ze ho dostaval za odmenu.medzi tym ideme von kde triely do obchodu po lizatko prejde sa na ihrisko kde ho bavi len lozit hore na taku retaz co sa spusta dole ale to sa sam nechce naucit tak ide len hore a ja ho musim drzat ked ide dole a tak dokola.prejde par minut zahlasi domov a ideme domov.no a dni ked ideme do BA a travime ich v kutikoch su obdobne akurat nejaky cas travime cestovanim v autobuse.ale v kutiku uteka k dotykovej obrazovke tak tam zase musim asistovat.ale zase aby som mu len nekrivdila ked potrebujem varit upratovat krasne sasam hra a necha ma aj dve hodiny.ale co som tym chcela je ze pracovat s nim niekolko hodin podla nejakych navodov nemam silu lebo akosi pracujem s nim stale.umyvame si ruky vravim mu samko voda je mokra teraz je tepla a podobne v kazdej situacii.nejako vam mam pocit ze je v tom zivote malo radosti ☹

magimary
28. sep 2011

@lucka261177 lucka u teba je podľa mňa problém v tom, že už ste SPOLU príliš dlho... 😔
mala by si tú škôlku poriešiť čím skôr, ako budete mať po diagnostike...
ako prvý krok, čo budeš riešiť...
a už teraz by si mala zisťovať konkrétne možnosti a vybavovať, resp. zisťovať po úradoch, ako je to s asistenciou, integráciou, ako máš postupovať a tak...

podľa mňa, to, čo teraz cítiš, je úplne prirodzená a očakávateľná vyhoratosť... 😔
potrebuješ skrátka vypnúť, aspoň na poldňa denne...
neber to v zlom, prosím, iba píšem aký mám z toho pocit...
neznamená to, ale že si nejaká slabšia matka, či "terapeutka"....
nie, -iba to, že už si skrátka vyčeraná...

typickým dôsledkom tohto stavu je o.i. strata vnímania toho radostného v bežnom živote...

magimary
28. sep 2011

ešte 31 minút sťahovania...

luci, inak ja tiež natáčam foťákom, ktorý mám položený na stolčeku vedľa stola, kde pracuje Tady...
ani ja by som nemohla natáčať a súčasne jemu viesť rúčky...
skús aj ty tak, že si niekde k malému položíš foťák...
malý si ho všimne len na začiatku, ale keď sa zažerie do hry, prestane ho vnímať...
náš Tady tiež len spočiatku reagoval (pohľadom, keď zbadal šošovku foťáku: "toooč"), teraz už to absolútne nevníma...

lucka261177
28. sep 2011

@magimary ja viem co sa somnou deje len sa chcem s vami podelit.aby tu nebola taka nuda 🙂 ja ale aj tak viem ze nemam vela trpezlivosti na to ucenie mna z toho takeho sustredenia co pri tom robis strasne boli hlava.ja sa tak odovzdam tak artikulujem zdoraznujem a po chvilke som totalne vycerpana ale to je tym ze mame na starosti milion inych veci-ja premyslam ze keby nevysla skolka ze si zaplatim niekoho kto sa s nim bude ucit nejaky logoped alebo coja viem kto pride k nam.to moje dieta bude ale v strasnom soku ked zisti ze zivot nieje o tom ze si robi co on sam chce.obavam sa ze to bude riadny problem jeho niekde zaradit.ale ved mozno prekvapi ten moj drobcek.

valika_val
28. sep 2011

hm, ste ma hecli a ja som dnes zavolala sem do skolky, co mame cez cestu. ze co a ako. pani nebola velmi prijemna 😒 asi nechapala, preco sa jej pytam take trivialnosti, ale potom sa rozkecala. no ze zapis je v marci na ten isty rok. a ze nastupuje sa len v septembri, uz neprijimaju behom skolskeho roka. a ze maju plny stav (ziadatelov), ale ze rozhodnutia este na r. 2012 neurobili. presne ten pocit som mala, ze musim zaplatit, pomastit, inak sa tam teo nedostane. a keby mal problem, tak to radsej ani nespomeniem!
zriadovatel je mesto, takze sa plati cca 10€ na mesiac a tusim ze 1,9€ strava na den.
ach jaj...

magimary
28. sep 2011

@lucka261177 tak to si na tom dobre, ak vieš,
to je pozitívna črta v negatívnom vyhoraní 😉
už len teda nech sa vám úspešne podarí nejaká "separácia"
a zase bude dobre ... (bodky namiesto smajlov)

magimary
28. sep 2011

@valika_val no, úplna klasika... 😖 🙄 😝
napr. tu u nás (myslím v celom meste) ani podplatenie nepomôže,
lebo ak nastúpia predškoláci (tí musia, majú vždy prednostné právo) a súrodenci,
tak sa minú voľné miesta a tým to hasne...
u nás bolo kedysi asi 7 (9?) škôlok, teraz ich je tuším 6 (ostatné zrušili, lebo sa im zdalo, že demografický vývin bude nasledovať v klesajúcom trende) a detí pribúda a pribúda (lebo sa sem sťahujú ľudia z BA a stále sa stavia a stavia)

alaska28
28. sep 2011

ešte som nedočítala, vkladám pre valiku ale neviem či to bude nejaké viditelné :( skúšam ale už vidím, že nebude :(

magimary
28. sep 2011

@alaska28 supeeeeerr, ďalšia tvár na obzore!!!
teším sa...

čo je na tej fotke?

valika_val
28. sep 2011

tajnosti 😀

magimary
28. sep 2011

takže dnešné (vybojované! s mojimi nervami ...):

https://www.youtube.com/watch?v=Kb2YawJJGNY
magimary
28. sep 2011

a tu je k nemu ešte zopár fotiek
(do pozornosti dávam, ako krásne kocky ukladá a systematizuje a v ľavej ruke neustále "hmotné istoty"):

llulla
28. sep 2011

@alaska28 pekna fotka 🙂

@magimary 😀 😀 😀 kiez by z toho Tady vyrastol,to by som bola "odbornicka" 😀 😀 on je na tych videach naozaj rozkosny 🙂 Pre nas je takato komunikacia scifi,v dobrom zavidim 🙂

@lucka261177 ja mam totalne vyhorenie,alebo ako to nazvat.Tento rok je ku nam tak kruty (teraz nemyslim na autizmus),ze az.Ja som od drobca nebola v zivote nikdy ani na 5 minut,jedine ak na nejake vysetrenie idem skoro rano,aj to ma s MM cakaju v cakarni,alebo v aute,pretoze mi ho nema kto postrazit.A naozaj je pravda,ze aspon hodinku tyzdenne by som pre seba potrebovala,aby som sa trosku vydychala.

llulla
28. sep 2011

@alaska28 prosim ta,nemas link,odkial sa daju tie Kirkman vitaminy objednat z Nemecka?Chceli by sme nieco objednat,ale z Nemecka by to bolo asi vyhodnejsie.

alaska28
28. sep 2011

@magimary tak to je super super mám radosť, že ideš do všetkých tých vizualizácií a štruktúr 🙂 dosť ludí sa toho obáva, ale je to len sila zvyku, najhoršie je to laminovanie, vyrábanie kartičiek,keď si dala to, ostatné už je brnkačka a úplne vidím ako mu to pomôže 🙂 a časom sa to dá vždy minimalizovať a odbúravať.
Ale skutočne si myslím, že T. nemá ani dysfáziu minimálne nie expresívnu, nemá ani výraznejšiu MR (aktuálne) a ani na tú organickú poruchu sa mi to nezdá. Si myslím, že tam by to zaostávanie bolo tak nejak rovnomerné a neboli by tak výrazné tie zvláštnosti v jeho správaní. Mne príde úžasný! Aj tou pozornosťou, tým, že ju má takto dobrú a že posedí, tak ho môžeš hodne rozvíjať. To u nás nehrozí. R. má len pár sekundové pozornosti kedy občas ukáže, čo je v ňom a potom nič, odletí.. v škôlke je to o niečo lepšie ako doma.

Som vám aj zabudla napísať, že sa naučil strihať!! teda vraj to vedel v škôlke ale doma nikdy.. videl ma strihať tak som mu dala jeho nožnice a nastrihal si plnú misku papierikov 🙂

A naučil sa podľa rady jednej mojej kamošky obliecť si mikinu 🙂

Ale dnes mi tak príšerne ničil nervy, že som musela doslova predýchavať aby som ho nestrieskala ako hada.. ČO predvádzal ! sme boli plávať a on bud pizúkal nepríjemne, netrpezlivo, alebo vrešťal, alebo výskal, no boli sme atrakcia zase :( stále sa hrabal do prenajatých dráh, pritom tam mal takú kde byť mohol , úplne rovnakú, ludí ako na... do toho z radosti výskal a tak strašne to tam bolo počuť, tam mali výcviky deti, som čakala kedy nás vyhodia. V teplom bazéne nechcel byť vôbec, normálne do mňa sácal! keď som chcela byť pri ňom a korigovať jeho správanie. Keď ma sotil asi 5x tak ma vytočil, že som ho sotila aj ja. tak to zase vreskot úzkostný, že sa nejak zľakol.. vôbec nechcel plávať ako inokedy, nič robiť, len aby som ho ja nosila a vozila, zima mi tam bola. V šatni ho prezliekam a v tom mi volajú z úradu. On samozrejme začal vrieskať strašne, tak som ho ťahala holého na WC že mu asi treba a v druhej ruke mobil, sa mi pokazil displey trochu :(( no to ste mali vidieť tie ksichty tých ľudí!! potom ideme domov a on, že ešte na ihrisko, tak že dobre, dopredu som ho upoznornila, že ideme tam na chvíľku, ale že potom domov, nikde inde. On ma začal potom ťahať smerom hore, tak mu hovorím, nie ideme domov, tak už začal pištať a bojovať ja plné ruky.. prídeme domov, nejaký čas sa dal a k večeru začal tu chodiť a pištať, vypýtal si 4! druhy štiav čo musím odšťavovať v odšťavovači ani jednu nepil.. proste buzeroval, že chce to a hento a potom to ani neochutnal, to je jeho obľúbené.. nakoniec sa začal fakt už vytáčať, som počula, že je zle a kým som došla, tak dedo na neho silno tleskol niekedy to robí keď výska aby ho zastavil, ale teraz nevýskal z radosti ale vrieskal z nervov. Tak rod. ešte viac začal vrieskať to bola kríza už, som ho musela odvliecť do izby a skludniť klipmi na PC a spievala som mu, proste podarilo sa mi ho úplne preladiť, že som odvrátila veľký záchvat. ale bolo to len tak tak.. neviem čo mu bolo dnes :((

A to mi v škôlke hovorili, že dnes tak "kecal" že mysleli, že už začne hovoriť, že aj také slová z neho padali, čo nikdy.. Tak žeby diéta, alebo DMG? uvidíme 🙂

Som rada, že som sa ovládla, stálo ma to veľa síl dnes, stále na neho hovoriť potichu, skľudom, omielať, aby sa nerozbehol, pritom by som najradšej niečo rozkopala :(( no nič, nie je každý deň sviatok :((
On je večne nespokojný, ešte aj ked je po jeho tak si nájde dôvod byť nasratý a negativistický .((

Didla je to náročné skutočne, kto to nemá doma, tak to nepochopí :( ani moja mama nechápala z čoho som stále taká zničená kým tu nezačal roderik žiť :(( to je sústavný stres, aby niekoho nerušil tu, aby nemal záchvaty, aby bol v pohode, aby jedol, aby spal a nebol v noci hore..

Lucka som z BA ale z opačnej strany ako si ty 🙂 ale to nevadí ja mám auto a do malinova viem trafiť 😉
roderik trampolíny miluje ale je hlučný a problematický, niekde ho dostanem len ked mu ukážem že sú tam krhličky a voda 🙂 alebo niekde na ihrisko v bernolákove mám jedno obľúbené. No neviem koľko on kde vydrží to ma trocha odrádza, aby sme viac neprejazdili ako strávili niekde 🙂 Môžeme to niekedy skúsiť 🙂

Deti on nie je ani autík ako autík.. ja poznám takých ktorí nie sú až takí nároční, ale tito čo nie sú uzavretí ale vyžadujú sústavnú interakciu sú podľa mňa najnáročnejší. DO toho rod má ešte aj dg. nízka frustračná tolerancia (že ho všetko vytočí hned) a emočná labilita.. dokonca bola v hre aj tá bipolárka a stále je, ale na to je ešte malý aby ho niekto o dg.

Lucka úzkosti si Samko podľa mňa kompenzuje tými rozprávkami dokola.. je to opakujúca sa nemenná a predvídatelná činnosť. roderik do istého veku bol závislý na reklamách. Pozeral ich veľa, jeho to upokojovalo.
Dodnes ich má rád, ale už aj iné veci..

A na úzkosti môže byť ešte aj malý rod začali v 4,5. Niektorým autistom nezačnú, respektíve naučia sa ich kompenzovať nejak. Napr. aj pohybové stereotypie. Neskáče veľa na posteli, trampolíne? netoči sa?

Mne povedala sama Krejčírová, že pri dietati ako je roderik sa mu môžem venovať max. 2x denne po 20 minút inak vyhorím a zničí ma to...
Ja sa snažím aj ako píše Mary chodiť von s kamoškami, nežijem len autizmom. Ale proste tie roky robia svoje.. ja už som v tom dosť dlho a to potvrdí aj Anka, že je to dosť často ako hrach na stenu hádzať. Dokola mu omieľam veci, názvy predmetov, farieb, vizualizujem, všemožne ho rozvíjam a nič, a nič roky! tak nech si niekto skúsi hovoriť denodenne 5 rokov dokola tie isté slová a žiadna odozva, to už aj stena by sa to naučila...

didla s MR sa nezosypeš neboj, zvykneš si :D my sme s normointelektu spadli do ŤMR ... vekom a to pokroky robí stále a nikto by mu ŤMR nehádal... ale je tak na hrane ŤMR a SMR.. a robí mu to hlavne to, že nerozumie dobre a nerozpráva.. inak je celkom šikovný..

my sme tiež platili v andrease. A dg ti 100 pro nepovie a ani nenaznačí v tomto veku s tým vôbec nerátaj..

@michalrosky myslela som to doslovne nie ironicky , skutočne som nechcela aby to vyzeralo ako podcenovanie len ja proste mám tento pocit, že je to hlavne o tom entuziazme a chuti pracovať s týmito deťmi, ja som mala napr. baby asistentky bez akejkoľvek praxe, a neautistky a tým sa tiež s Rod. darilo. Podľa mňa úspech tkvie hlavne v tom, že človek chce porozumieť a je jedno či je to autista, alebo neautista. Jasné, že autista má v niečom výhody. ale zase to myslenie je v istom zmysle rigídne. Iné výhody a nevýhody má zase neurotypik. ale to už moc filozofujem. Nemyslela som to ani tak, že sa precenuješ, to bolo len čisto také moje úvahové konštatovanie 🙂 Ak človek má byť na čo hrdý, tak nech je, ja to len schvaľujem.

inak ja si myslím, že teoretické základy mám dosť dobré aj priamo od aspíkov ktorí mi už neraz popisovali čo ako vnímajú a cítia, mám aj CD prednášku jedného zámerne ho nechcem menovať, lebo ho potom prenasledujú rôzni dementi čo si na ňom riešia sebavedomie. Samozrejme nemám to na vlastnej koži precítené, ale obvykle viem, prečo syn reaguje ako reaguje a čo sa v nom asi tak deje a snažím sa tomu predchádzať, ale to jeho výskanie to nechápem a dosť nám to všetkým vadí. Možno sa tým ventiluje do istej miery, ale občas to robí schválne aby nás vytočil a ešte sa tomu smeje.. a niekedy má výraz ako psychopat, raz na mňa pozrel akoby takým pohľadom zo SAW, akoby to ani nebol on, až mi zle prišlo. A na to som dostala odpoved, že aj tak skončí na liekoch, lebo tam je nejaká psychiatria asi.. to ma dalo tak dole, že som 2 dni nebola schopná ničoho :((( on vie byť neskutočne sladký a okúzľujúci a zároveň zákerný a úmyselne ubližuje, smeje sa tomu.. pritom to chápe, mne proste prídu niektoré jeho reakcie až také psychopatické a nie autistické... takže uvidíme ako sa vylupne z toho... kam to bude smerovať.

@magimary ja mám rada tvoje smajlíky!! ja som tiež emotikon :DD

Lucka nechcem ťa zase nejak sklamávať, ale to čo popisuješ zvláda aj dieťa s MR. tým nechcem tvrdiť, že ju samko má.. ale v. skladal v 3 rokoch 50-ky puzzle ešte aj rubovo, skladal tie slová, proste fakt tam vidíš, že mu to páli. áno má tie sterotypie, takže navonok vyzerá ako mentolka maximálna.. ale páli mu to a pritom tá MR tam už teraz s vekom nabehla a dosť silná. všetko záleži od dalšieho vývoja. On v 3 ani v 4 tiež nemal dg. MR to mu začali písať až od 6 rokov v dss. aj to mu píšu tuším LMR lebo v neverbálnom teste dopadá v tej subnorme. tie vizuálne úlohy rôzne skladačky, triedenie to má aj on za 5 sekúnd.

Ale verím a dúfam, že samko na tom bude lepšie. minimálne v tej reči, tam je daleko šikovnejší akokedy rod. bol..

Vidíš všetko čo píšem tak aj robíš, tak sme sa zase zhodli 🙂

alaska28
28. sep 2011

tá posledná veta bola pre magimary mi to tam nejak skočilo :D

Dávam to videjko ako maká v škôlke v štruktúre a toto je už tak pol roka staré.. dnes už tie úlohy hladá podla kódov po celej miestnosti a aj v úlohách pokročil...

https://www.youtube.com/watch?v=Oylyzje57MA
sisstin
29. sep 2011

@lucka261177 Luci, ona ta míra MR se dost špatně určuje dle mýho zrovna u autíků...u dětí, které mají prostě "jenom" MR se udělají vývojové testy, zjistí se, o kolik a v čem je dítě opožděné a podle toho se stanoví závažnost MR... no u těch autíků je dost problém, že mají ten vývoj nerovnoměrný...v něčem můžou být úplně super, a v něčem těžce pod 😉 já si furt myslím, že asi důležitější je ta funkčnost...jak to dítě dokáže fungovat ve společnosti, jestli není agresivní, úzkostné atd. 😉

@alaska28 holka, máš to fakt těžký 😒 já si to fakt neumím představit takto fungovat každý den...a to mám fakt někdy těžký depky, že Tygr blbě mluví...tak ale, když si čtu, co máte holky někdy vy doma s autíkama...tak to je mazec 😖 ale tak jsou doufám i lepší dny 🙂 ...já třeba ted fakt ocenuju, že už jak takž mluví...v noci se probudil s řevem, a ukazoval na chodidlo a říkal: "bolí nohy"...tak jsem pochopila, že má růstové bolesti...zeptala jsem se ho, jestli to chce namazat a namasírovat...tak říkal, že jo...a že už je to dobrý.... a ted, když si představim, že by se prostě probudil s mega řevem, neuměl by si třeba ukázat, co ho bolí...neumí to říct...a ty nevíš, jak mu pomoct 😖