Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 pak u těch dobře rozumících dětí, když si donese něco, co nechceš, aby nosil 50x denně (třeba čokoládu), těm to prostě vysvětlíš stejně jako dětem mluvícím...že prostě už měl a má smůlu. U těch dětí nerozumících nebo s PAS se ta "nežádoucí" kartička pak odkládá na diferenciační tabuli a pro ten den už nesmí být použita 😉

tanapeta
26. jún 2012

@zuzana76 ja by som isto neriešila teraz nič, počkaj aspoň polroka. Našej sa v 2 rokoch prejavil autizmus ale to boli teda iné príznaky - absolutne nás nevnímala, očný kontakt nebol, nočné plače, amoky nonstop za všetko, hrala sa tak, že ukladala kocky rovnakej farby do radu. S jedlom nastal problém, s obliekaním, doslova jednou cestou sme museli ísť. atď.
Ono hlavným prejavom autizmu je ten, že keď chce niečo od teba dieťa, tak vezme tvoju ruku a tou ukáže čo chce. Zdravé dieťa ukáže svojou.
Autisti prevažne špičkujú v začiatkoch, nereagujú na meno, nerozumejú príkazom dones, prines, odnes atď.

sisstin
26. jún 2012

@tanapeta tak ono hlavní ukazatel to být nemusí, já mám jako klienty dva autíky a oba dva ukazují a umí si "říct", co chtějí, a přesto jsou autíci 😉

sisstin
26. jún 2012

@tanapeta ale samo u klasického DA to tak bývá....takže spíš je to jeden z auti projevů, než hlavní znak...on žádný "hlavní znak" u autismu neexistuje 😉

sidus
26. jún 2012

@2671974 lebo máme doma 12-ročné auto. Malému uznali, že je odkázaný na individuálnu prepravu os. vozidlom, ale máme ho voziť tým, čo máme. Inak aj my chodíme do Žiliny do škôlky, tak sa hádam v septembri uvidíme 😉

magimary
26. jún 2012

@sidus inak, my takisto počkáme s podaním žiadosti -ako písal aj damnam-, až k septembru, aby malý chodil do škôlky

sisstin
26. jún 2012

bych spíš řekla, že takový hodně zásadní znak je to nesdílení pozornosti v normálním věku (tj. mezi 9-18měsícem), ale tak to můžou mít i děti s vadou řeči. Třeba ten jeden autík sdílí, ale prostě jen na to, co ho zajímá, což je taková úzkoprofilová skupina věcí.

Jsem si dřív myslela, že autíci vůbec nesdílejí, ale není to tak...jen to sdílení je jednak dost opožděné a jednak není to stejné jako u úplně zdravých dětí 😉

sidus
26. jún 2012

@magimary, náš Tomi už chodí do škôlky jeden rok, s tým nie je problém. Keby som vedela, ako to posudzujú, auto by sme prepísali. Najhoršie zas bude chodiť po doktoroch kvôli novým správam.

magimary
26. jún 2012

@sisstin presne u nás to takto je (aj v zdieľaní, aj v ukazovaní) 😉
potvrdzujem 😉

tanapeta
26. jún 2012

@sisstin ja hovorím o tých úplnych začiatkoch.

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin ake zdielanie pozornosti? moj napr. ked mu nieco ukazem, tak sa pozrie, ale ked ho to enzaujima, tak to bud zahodi, alebo pokruti hlavou ze nie

ukazuje svojim prstekom na to co chce, alebo ma chyti za ruku a dotiahne tam

zuzana76
26. jún 2012

vcera mi napr nosil mokre pradlo, co som vesala na balkone, krasne mi to doniesol, ale rychlo, nechapal, ked som mu povedala,ze po jednom , lebo najskor to musim zavesit a az potom mi moze dat dalsie, tak mi nosil aj 2-3 veci, ale chapal vyznamu - dones

zuzana76
26. jún 2012

ale velmi nerad sa oblieka, to su hotove boje, alebo napr vymenit plienku, to tiez bojujem

zuzana76
26. jún 2012

alebo napr som si vsimla,ze pri dojceni mi stale chytal jednu sosovicku na tvari, uz to ani az tak nerobi, ale kedysi, aj ked bol mensi

damnam
26. jún 2012

@magimary Nam to hovorila riaditelka skolky,ze zaklad pri posudzovani je nastevovat skolku ta jedina sa rata ako vzdelavanie.A povedala nam to aj uradnicka ,ze posudkova nam to asi preto neuznala 1krat ked sme ziadali.

magimary
26. jún 2012

@damnam áno, aj nám... 😉

damnam
26. jún 2012

@magimary Ved septembri uvidime ci to bolo len v tom 😀

2671974
26. jún 2012

@sidus tak sa tesim na september,mozno sa stretneme,my nastupujeme do centra mesta nie do banovej

karkulka1
26. jún 2012

@2671974
A kde do centra mesta? Pretoze skolka a aj skola pre autistov su v Ziline- Banovej. O nijakom inom zariadeni, co by sa specializovalo v ZA na autistov neviem. No mozno sa nieco za ten rok zmenilo.

narantuja
26. jún 2012

@2671974 v Italii to obykle chystaji az na zaklade objednavky, protoze to ma pouze 3 mesice dobu spotreby. Ale nemohu vyloucit, ze par kusu maji skladem.

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 sdílení pozornosti je to, že dítě ukáže na pro něj zajímavý předmět (osobu, zvíře atd.), udělá nějaký zvuk (většinou to je "eee"u nemluvících), podívá se na tebe a čeká na reakci, tj. pojmenování té věci 😉 Takhle děti jednak komunikují s druhou osobou a jednak získávají pasivní slovní zásobu, protože vlastně to sdílení nahrazuje otázku "co to je" 😉 Normální věk, kdy to děti začínají dělat je mezi 9-18měsícem věku, pak už je neukazování absolutní indikace k psychologickýmu vyšetření. Těch přičin může být víc, bud prosté opoždění vývoje, kdy prostě dítě je mentálně na nižší úrovni, než je jeho reálný věk (tak to třeba bylo u nás, syn začal sdílet až někdy těsně po druhém roce), nebo má dítě nějakou komunikační poruchu (poruchu porozumění mluvené řeči) a nebo je to autismus.

Ten vývoj probíhá tak, že dítě se nejdřív dívá tím směrem, kterým ukazuješ ty (6-9měsíců), pak dítě samo ukazuje na předměty, které chce, ale nesdílí pozornost (9-12měsíců), a poslední nejdůležitější stádium je to samotné sdílení (9-18měsíců).

Já furt nechápu, že takhle extrémně podstatná informace se pořád nedostala úplně v podvědomí, pediatři se na tohle skoro vůbec neptají, přitom je to fakt alfa a omega všeho 😔

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin aha vdaka, no toto zacal robit nedavno, teda asi nejaky 20 mesiac, tiez mi to chybalo a nerobi to vzdy, len niekedy, ked ho nieco zaujima

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin presne, toto sa ma nikto nepytal a na to som teda cakala a nejako pdovedome tusila, ze je to dolezite

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin najhorsie,ze si nepamatam kedy presne to zacal robit a nerobi to casto, len obcas

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 no právě běžné dítě to v podstatě dělá pořád (pokud nemluví), třeba syn jak začal, tak to bylo fakt neustále celý den, no taky se pak velmi rychle v tom porozumění a vývoji srovnal na normu. Dokud neukazoval a nesdílel, tak byl fakt mimon 😝 ale tak jestli sdílí teprve chvilku, tak ono se to může ještě rozjet 😉

právě ten "můj" jeden autík začal ukazovat taky nějak až ve dvou letech, jenže on sdílí strašně sporadicky, třeba já nevim 5x za den (je úplně nemluvící) a je mu 3,5...to prostě není takové to běžné sdílení, které mají děti, které nemluví 😉

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 jo, a určitě myslim, že záleží i na tom, jak moc to dítě je komunikativní od přírody 😉 některé děti jsou spíš zamlklejší a ty také určitě mnohem méně sdílejí. Syn (ač má vadu řeči), tak má v povaze celkem extrémní komunikativnost, takže od neustálého sdílení přešel k neustálému mluvení 😉 ale když nějaké dítě sdílí méně často, tak to hned neznamená, že má nějakou poruchu 😉 jen by mělo sdílet na vše kolem sebe, ne třeba jenom na dopravní značky, nebo jenom na pohádky a tak 😉

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin no neviem ci ide o zdielane, opisem ti, co robi nas

napr nieco niekde vidi a nevie co to je, tak sa ako keby cuduje, on nevyda zvuk eeeee - ale skor uuuuuuuuuu ako citoslovce udivu a ja mu vtedy poviem co to je, alebo on nieco urobi, napr postavi az 8-10 kociek na seba a tiez sa tak akoby zacuduje - uuuuuuuuu, ukaze na vezu z kociek a ocakava,ze sa na nu pozriem, pochvalim ho a pod. toto robi denno denne a casto, ale neviem ci ide o zdielanie pozornosti

zuzana76
26. jún 2012

@sisstin a tak isto sme si nedavno vsimli ,ze uz aj na nieco ukaze a povie akoby "co je toto?" ale je to take spojene ako jedno slovo a to nehovori casto, len niekedy

sisstin
26. jún 2012

@zuzana76 tak to je taky určitě sdílení pozornosti,prostě ti ukazuje,co postavil. Jak si myslíš,že rozumí mluvené řeči?