Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

2671974
27. jún 2012

@mardenad myslim ze si dam poradit,ja uz mam tiez slubene od styroch ludi ohladom toho spreja ale neviem ci nieci z toho bude,tak pekny den

nelaja
27. jún 2012

@zuzana76 ahoj, pozri si IP

meesha
27. jún 2012

Omlouvam se, ze vam skacu do vasi pytlikove diskuze 😀 Nemate, prosim, nekdo nejaky genialni napad, jak podporit receptivni slozku? Jsme v tom deeesne pozadu,m premyslim, ze bych se na to pokusila vice soustredit, ale nemam inspiraci... 🙂

sisstin
27. jún 2012

@meesha ta receptivní složka se dá jedině rozvíjet tak, že na něj budeš mluvit jednoslovně a pořád. Komentovat všechno, co dělá on, všechno, co děláš ty. Když bude mít v ruce kostku, říct "kostka", když půjde, řekni "xy jde", když budeš vařit, řekni "maminka vaří". Což předpokládám asi děláš 😉

Porozumění se trénuje přes obrázky, ale nevím, nakolik on je schopný chápat, co na tom obrázku je. Takže se začíná s fotkami reálných věcí (nebo reálnými věcmi), a furt je komentovat. On asi neukazuje, takže takové to klasické procvičování porozumění, kdy před dítě dáš pár obrázků a ptáš se "z čeho se pije, čím se jezdí, co létá na nebi" atd. u vás procvičovat nejde, a asi ti ani nebude ukazovat na výzvu nic.

Je to fakt těžký no v tomhle 😖

meesha
27. jún 2012

@sisstin Uplne presne jak rikas 🙂 tu prvni pulku delame, druhou ne - neukazuje. Jinak jsme mu vyrobili takove leporelo, kde je na velkych fotkach vyfoceno: oblibene hracky, ja, tata, balonky, auto (nase) , kočka (naše), vše co zná, upravene malinko ve photohsopu, abychom potlacili pozadi. A to myslim, vicemene chape, protoze kdyz dolistujeme ke mne, tak se na me otoci a picha me laskyplne prstem do oka 😀

Jo, jo, je to tezky...vsak tohle znas 🙂

meesha
27. jún 2012

@sisstin a diky 🙂

sisstin
27. jún 2012

@meesha jako tohle se snažim dělat s tím autíkem, co má atyp..a nula bodů, on sice ukazuje (na to, co ho zajímá nebo co chce), ale aby mi na výzvu ukazoval nějaký obrázky, na to mi zvysoka dlabe 😉 tak jsme zatím u toho, že on ukazuje mně a já mu říkám, tak lepší, jak nic...vydrží u toho s bídou 20 vteřin, ale i to se počítá že 😎 😅

meesha
27. jún 2012

@sisstin hele nikdy nevis, co se mu z toho v ty makovičce sklada, takze: pocita se uplne vsechno 😉

sisstin
27. jún 2012

@meesha jj, ale je to fakt náročný hrozně...ti rodiče to mají těžký...já když jsem to začala dělat, tak jsem si to představovala jak Hurvínek válku, že to bude jako s Tygrem...že si prostě sedneme a budeme něco dělat 😝 no jaksi realita je pak úplně jiná..tyhle děti málo co zajímá a baví, takže já tam na ně mluvim a oni třeba najednou odchází 😅 nebo si začnou hopsat a prostě ignore 😅 ..tak pomalu to jde, zjištuju, na koho co platí... jsem právě byla vděčná za to video, co jsi dala, to bylo úplně geniální 😀 u toho jednoho mýho autíka se teda masivně zlepšilo porozumění za tu dobu, co ho znám...tak to je úspěch velkej 🙂

mojoli
27. jún 2012

@magimary no tak tú kocku som mu takou istou silou hodila naspät do hlavy,kym nevedel že to bolí tak to robil,pár krát to ešte chcel skúsiť,ale vždy som napodobnila hod, a bolo.Ja som ho od všetkého odnaučila drastickým sposobom,ale u nás nič iné nezabralo,všetko som mu vrátila.Aj ked ma to vždy viac bolelo ako jeho,ale nemala som na výber.Teraz sa za všetko chce lúbiť,a túlime sa k sebe dost často,a to my vynahrádza všetko.

magimary
27. jún 2012

@mojoli no, ja som to urobila tiež... ale netrafila som 😠 🙄 a on sa smial naďalej...
ešte mi aj moja mama vynadala (lebo akurát bola u nás), že to nemôžem robiť 🙄
ale už som to na ňom skúšala X- krát a ešte ANI RAZ to neprinieslo ŽIADEN efekt 😢 ☹ ☹
on je proti tomu úplne imúnny a ja nemám silu to robiť stále dokola, lebo mňa to bolí a jeho absolútne nie...
a nič si z toho nevezme... 😔

2671974
28. jún 2012

toto je moj autik

mardenad
28. jún 2012

@2671974 krásny... ako všetci autíci 🙂

mardenad
28. jún 2012

aj ja pridám -z minulého týždňa vo vlaku po ceste do Trnavy 🙂

zuzana76
28. jún 2012

ahojte

https://www.youtube.com/watch?v=OvUFh_0xoIs

video kde je 2-rocny autisticky chlapcek, ale mne sa zda uplne v poriadku, ma ocny kontakt, ani dotyky mu nevadia, tuli sa, fakt na nom nevidno nic z autistickych rysov

zuzana76
28. jún 2012

a nasla som aj info, kto zo znamych ludi bol autista - tak Jefferson, Mozart, Einstein, Jane Austin

alena76
28. jún 2012

@zuzana76 akokeby som mojho videla.akurat nespickuje 🙂

nelaja
28. jún 2012

@zuzana76 Pisu, ze ma mierny autizmus, take to zvlastne ocapkavanie babatka sa mi teda velmi v poriadku nezdalo.

zuzana76
28. jún 2012

@nelaja no ano, ale nepovedala by som hned,ze autizmus, ale tak mozno akurat tu sa neprejavuje az tak

nelaja
28. jún 2012

@zuzana76 Asi 50 % autistov ma ocny kontakt a vela z nich sa tuli. Ale zarucene, ked ich das do zdraveho detskeho kolektivu, tak rozdiel zistis, ta porucha v socialnej oblasti aj pri najlahsom autizme je podla mna pozorovatelna vzdy. Mnoho rodicov zisti, ze ma problem, az ked deti nastupia do skolky a nedokazu sa zaradit do kolektivu, hraju sa same, nie je mozne ich zapojit do spolocnej cinnosti s inymi detmi. Ocny kontakt a tulivost autizmus nevylucuju.

sisstin
28. jún 2012

@zuzana76 ono záleží, jaký má oční kontakt 😉 já už to tu psala (autík, SFA), pokud on chce, tak má kontakt naprosto ukázkový, div ti nevypáí do očí díru....ale, jen když chce on...pokud mu něco říkáš ty, nebo po něm něco chceš, tak čučí do země, nebo bůh ví kde 😉

sisstin
28. jún 2012

a jinak pozor, v USA spadá pod autismus i ADHD 😉

zuzka208
28. jún 2012

@zuzana76 Moj syn ma vyborny ocny kontakt aj sa rad tuli nik by nepovedal ze je autista a predsa je,na prvy pohlad je vazne normalny len ako uz bolo pisane nevyhladava deti,a ked pracuje tak niekedy sa nechce pozriet na obrazky a odpovie mi na otazku len tak z brucha,ale po MB12 sa mu to velmi zmenilo cize pekna sustredenost na pracu atd.

2671974
28. jún 2012

@mardenad aj tak klobuk dole ze sa nebojis s nim cestovat tolku dialku ,ja by som bola v strese uz den vopred 😉 ,tie fotky su s pred roka a to sme ani netusili ze aka nas caka diagnoza,aj ked vsade kde sme s nim isli a bolo tam vela ludi strasne sa bal a plakal nam,a teraz je to to iste 😖

mon25
28. jún 2012

@zuzka208 , prosim ta, ak mas MB12 v ramci projektu LF, daj sem prosim link aky je to konkretne produkt, pre mamicky, ktore vahaju medzi nosovym sprayom z Milana alebo inou formou, cez LF je to pokial viem sirup 😉

mardenad
28. jún 2012

@2671974 môj Adam nemá strach z ničoho, nebojí sa nových miest, nového prostredia, ani ľudí, ani hluku, takže som sa vôbec nebála, skôr som sa tešila na "výlet" 🙂 no a skôr som sa obávala jeho hyperaktivity v takom malom priestore , akým je kupé, no a samozrejme to aj tak dopadlo, všade sa vešal, skákal, vyskakoval, zoskakoval... stále , keď sa blížil sprievodca, tak som ho nenápadne "schmatla" 😀 akože on nič, akože on je dobrý chlapec 😀 😀 , naspäť som cestovala s jedným študentom, tak Adamko ho "donútil" hádzať si s ním pampersku (samozrejme suchú čistú) dobrých 30 minút v kuse... študent bol trpezlivý, tak malému vyhovel, aby sa tešil.. 🙂

lios
28. jún 2012

@magimary
ten moj destruktik detto: dnes mi hodil do hlavy dvd v obale, taky fajnovy tvrdy..ked sa snazim mu to vratit tak bud v nom vyvolam smiech akoze srandicky, hadzeme do seba alebo sa na mna nahneva a povie mi NONONO..
u nas zabera NIEKEDY ked ho chytim silno za ruku snazim sa mu pozriet do oci a poviem z ostra, NEMOZES tak sa vie az rozplakat...kedze v tomto pripade je spatny fyzicky uder pre neho 1, nebolestivy 2, komicky...akoze hra...
u Oskara je este velmi poularny WRESTLING akoze skoci na mna..na hlavu, na brucho to je jedno ale hlavne z vysky a silno( este ma pri tom aj take povzdychy) a uplne neprijemne ked ma necakane napadne...ako v AKCNOM FILME (ten nepozera samozerejme 🙂 ....POMOOOC

mardenad
28. jún 2012

@lios presne ale presne toto isté máme aj my doma... niekedy je to dosť nebezpečné, niekedy , keď sme v kľude, ležíme, vyjde na hornú vyvýšenú posteľ a skočí na nás, na chrbticu, nielenže nás to bolí, ale ten šok, čo zažijeme ... 😕 😒 no a samozrejme on má z toho takú radosť... vôbec si neuvedomuje nebezpečenstvo...

tiež strašne miluje loziť po ľuďoch, keď má "nestabilný terén" , najprv si z nás robil šmýkalku, ale potom už aj po stojačky, ťažko sa to opisuje, ale vkuse po nás lozí...

o deštrukcii ani nehovorím, rozoberie čo vidí, zničí čo vidí, popíše , kde sa dá, rozdrví, predmety roznesie dobre že nie až na wc.. nemáme sa kde pohnúť... v poslednom čase má mániu "rozoberať nám balkón" 😀 pustil sa do parapety na balkóne, omietka je preč, časti parapety sú preč, už sa dostal až kl tej tiesniacej pene... zatiaľ to neriešim, dám to opraviť až ked z toho malý "vyrastie" 🙂

mardenad
28. jún 2012

@lios u nás to vrátenie dosť zaberá... hned pochopí, že toto nemôže, aj dnes mi jednu capol, ja mu tiež, začal hňukať, dvihol zasa ruku, ale už necapol, o pár sekúnd bol v poho a pekne sa hral... u nás jednoznačne aberá prísny režim,... ono ja sa priznám, že ked sme sa dávnejšie dozvedeli diagnózu, nikto nám neporadil ako naňho , potom sme mu všetko dovolili, lebo sme ho ospravedlňovali, ved on za to nemôže, on nemôže za henot, tamto... no a potom sme ho tak veľmi rozmaznali , že nás nekonečne začal ovládať až ms ez neho mali strach a boli sme non-stop v pozore... ale ked som začala s prísnou výchovou, žiadne ústupky a zaviedli sme pravidlá, že čo sa môže a čo nie, tak sa zmenil... jednoducho pochopil, že touto cestou už nepôjde 🙂 Je z neho celkom zlatý chlapček, konečne si ho vychutnávame ako sa len dá... len nás mrzí tá reč... respektíve žiadna ☹ , pospájal síce jednu jedinú trojslovnú akože" vetu" , ale aj to sa len naučil mechanicky a používa ju neadekvátne ☹ tak som z toho smutná...

lios
28. jún 2012

@mardenad uuuplne chapem 😀 ....my sme chceli kupit novu sedacku, ale rozhodli sme sa, ze este pockame...ved denne ju ocika, alebo z nej skace...hotovy cirkus...