Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
16. dec 2012

@sisstin veď ja viem.... 😉 preto som napísala, že potom sa odmlčali.....asi už nebolo čo viac písať..... ale je to všetko veľmi smutné.... všetky mamičky tu skúšajú možné aj nemožné....

anka912
16. dec 2012

@sisstin asi sa nemajú moc dobre 😢-

sisstin
16. dec 2012

@anka912 já prostě celkově na tohle nevěřim, i u těch dysfatiků, hodně holek dává nootropil, Eye q a milion různých doplňků, chodí na ten EEGbiofeedback a nevim co. Za mě prostě pomáhá každodenní systematická práce a samozřejmě taky dozrávání tý CNS, ale nejvíc prostě ta práce....já to vidim i u klientů, se kterýma se předtím nikdy nic nedělalo, tak pokud se najede na ten systém, tak fakt pokroky jsou....

ted otázka je, jak bych třeba reagovala, kdyby u nás ty pokroky nebyly nebo hodně pomalé, třeba bych taky zkoušela všechno možný....

meesha
16. dec 2012

@sisstin ja se priznam, ze jsem presvedcena, ze ta systematicka prace funguje skoro na vsechny, je jen malo tech uplne resistentnich. Ale je to jen muj dojem nabyty procitanim diskuzi tady i v zahranici, mezi rodici se vubec osobne nepohybuju.

Mne spis prijde, ze hodne lidi se rovnou vrhne na alternativu a tu klasiku preskoci. Neverim svym ocim, kdyz sdeluji, jak na nich parazituje osklivy farmaceuticky prumysl, protoze jim vnutil ockovani a leky a jsou ochotni platit desetitisice takovym podvodnikum. Homeopatii a potravnimi doplnky pocinaje a Sulou a jemu podobnymi parazity konce. Je to take selhani klasickeho zdravotnictvi, ze nedokaze nabidnout "lidsky" pristup, casto mam pocit, ze se k tem alternativcum lide upinaji proste proto, ze s nimi mluvi a kupci s nadeji. 😠

Nicmene XDolezal mi prijde taky dobre mimozni. Celemu svetu se rozhodl vysvetlit, ze autik je hoden jen ustavu, protoze se s tim neda nic delat. 😖

sisstin
16. dec 2012

@meesha možná to tak není, ale přijde mi, že prostě mnoha lidem přijde lehčí si někde něco zaplatit, než s tím dítětem něco dělat....z různých důvodu, je to prostě zápřah a ne každý je ochotný to dělat 😉

Jinak Doležal mi fakt přijde mimo od tý doby, co ho Alex kopla do zadku 😅

meesha
16. dec 2012

@sisstin Se asi taky trochu opakuju, co 😀 sry, ted mi to doslo, ze uz jsem tu asi nekde horlila. 😀
S tim Dolezalem na tom neco bude 😎

sisstin
16. dec 2012

@meesha tak hlavně chlap, kterej nikdy neměl děti...ten to asi těžko může pochopit..já v tom článku s NĚČÍM souhlasím, ale rozhodně ne se vším, a jakým stylem je to napsaný, to je katastrofa...

zuzka208
16. dec 2012

@nensyke nas syn ma od narodenia velmi rad vlasy stale ich vonia a chyta a ovoniava aj mna ked som to povedala Janosikovej ze mi to strasne vadi ked mna ovoniava tak povedala ze mu to mam dovolit len raz a potom mu to uz nedovolit.Inak on ovoniava vsetko aj v autobuse sedadla alebo ked si niekto odsedne doma tak ovonia,nam MB12 pomohlo velmi v tej reci sice on pekne rozpraval aj pred ale teraz je to aj zmysluplne,a na zaciatku mu to pekne pomohlo sa sustredit ale po tej dlhej pauze sa je teraz strasne nesustredeny no uvidime ci sa to zlepsi lebo nie.

meesha
16. dec 2012

@sisstin presne. Mne vadi prave ten styl, jak je to napsany. V obouch pripadech. Se pak nedivim, ze moje zname resi, jestli budeme mit druhe, tak jestli mu syn neublizi, ze se pisou petice proti chranenemu bydleni apod.

magimary
16. dec 2012

@anka912 moja priateľka so svojim DMOsynom absolvovala pobyt v Egypte (akurát zhodou okolností-niečo zdedila po dedkovi a zbytok im pokryli sponzori 😔 ) a malému to ani ZBLA (!) nepomohlo... 😔 😔 😔
dokonca si dali doma (na SK) urobiť rozbor tých kbapiek, s ktorýnmi ich "slávna" dr. Aug. vyprevadila domov a tu zistili, že je to len MIX vitamínov (a aj to v stopovývch množstvách!) a nič špeciálne... 😒
žiaľ, v tomto sa mne osobne opäť potvrdzuje teória zarábania na bezmocnosti oddaných rodičov postihnutých detí... 😔

anka912
16. dec 2012

@magimary vidíš a stále sa nájdu ďalší, pacientov má stále dosť. 😲

magimary
16. dec 2012

@anka912 no, ale ona sama mi spomínala, že pozná aj deti, ktorým to pomohlo (teda asi dve deti-tiež s DMO), ale to boli deti, ktoré to tam absolvovali aj 9x (!!!), lebo mali bohatých rodičov...
no, ja si -na druhej strane- myslím, že tamtie deti by pokročili aj bez zázrakov p. doktorky... 😒 🤐

magimary
16. dec 2012

jo, ale iné som chcela 😅
náš dnešný Oslávenec - Malý Princ z Inej Planéty 😵 :
(teraz už 4ročný 😵)

mardenad
16. dec 2012

@magimary všetko najlepšie, veľa lásky, zdravíčka a hlavne, aby prežil celý svoj život ( napriek všetkému) šťastnučký . Cmuk 🙂

kami88
17. dec 2012

@yoopeee Děkuji moc...malej je muj život jen jsem díky tomu přišla i o kamarádky což teď mohu říci spíše asi známé neboť opravdový přítel by to neudělal...nervy to chce neboť chvilka mi přijde,že vyletim snad z kůže co ho vše napadne...

anuska74
18. dec 2012

Ahojte.
Už máme výsledky, vcelku všetko dobré, ale peptidy v moči zvýšené, takže od januára ideme mať dietu, musím si čo-to naštudovať, aby som vedela a nerobila chyby.
Chcem vás poprosiť ak máte materialy k bezlepkovej diete, a boli by ste mi ochotné preposlať, prípadne zaujímavé linky odkial čerpáte info budem vďačná.

anka912
18. dec 2012

@anuska74 Posielam nejaké linky a recepty. V databáze máme veľa receptov GFCF a GAPS, ale to sem dávať nemôžem - by sme to tu zaplnili
http://www.gfcf.unas.cz/home.html
http://www.potravinova-alergie.info/gfcf-dieta-...

ZEMIAKOVÝ CHLIEB BEZLEPKOVý
70 Dg bezlepkovej múky PROMIX CH
6 dcl vlažnej vody
1 kocka droždia
1 lyžička soli
1 lyžica oleja
1 lyžica octu
4 stredne veľké zemiaky (uvarené pretlačené)

POSTUP :
Z 2 dcl vody a droždia urobíme kvások (necháme vykysnúť)
Do vhodnej nádoby pripravíme všetky ostatné komponenty a po vykysnutí kvásku ho pridáme do zmesi. Elektrickým hnetačom miešame cesto kým nie je vláčne (asi 2 min.).

Pripravíme nádobu na pečenie (veľkosť asi ako dvojnásobok formy na srnčí chrbát), vymastíme ju masťou (alebo olejom) a vlejeme do nej vymiešané cesto. Rovnomerne ho rozotrieme do formy a necháme kysnúť na teplom mieste cca 40 minút (záleží od teploty prostredia)

Predhrejeme rúru (teplota ako pri kysnutých koláčoch bežných) 180 stupňov C a pečieme 40 minút.

Po upečení chlebík vyklopíme na dosku, prikryjeme utierkou a necháme vychladnúť. Chlieb pokrájame na rovnomerné plátky (asi 2 cm hrubé), uložíme na polystyrenovú podložku, vložíme do mikrotenového sáčku a dáme do mrazničky.

Pozn.: možno použiť aj múku PROMIX-CH tmavá, chlieb je potom „čierny“ alebo kombinovať obe múky na poly.

http://rubiko.sk/index.php/dieta-gfcf
http://www.biologika.sk/e-produkt-2167-50-kokos...
http://varecha.pravda.sk/recepty/bezlepkova-kne...
http://blog.asmartmouth.com/2008/10/10/homemade...

MAKOVE GULOCKY-NA VAPNIK

Potrebujeme:
- 250 g maku
- 100 g lieskových (vlašských) orechov
- 100 g hrozienok
- 2 – 3 PL medu
- asi 60 – 100 g kokosovej múčky na obaľovanie
Postup:
Oriešky nahrubo nakrájame, zmiešame s opláchnutými hrozienkami a na 24 hodín namočíme do vody. Vody nedávame veľa, len toľko aby nasiakli orechy a hrozienka. Na druhý deň pridáme zomletý mak, med a vypracujeme cesto. Zo zmesi tvarujeme malé guľôčky, ktoré obaľujeme v kokosovej múčke.
Obmena:
Orechy môžeme úplne alebo sčasti nahradiť ľanovým semienkom.
Zaujímavosť:
Okrem železa sa mak vyznačuje i vysokým obsahom vápnika. V 100 g sa ho nachádza až 1400 miligramov, čo je najviac zo všetkých potravín. Je to dvanásťkrát viac ako má mlieko a trikrát viac než syry. Podľa najnovších výskumov je využiteľnosť vápnika z rastlinných zdrojov oveľa vyššia ako z mlieka a mliečnych výrobkov, v ktorých je vápnik viazaný na kazeín.
Pravidelná konzumácia maku môže preto významne prispieť k prevencii
osteoporózy – ochorenia z nedostatku vápnika, ktoré vo vyspelých krajinách nadobúda charakter epidémie. Mnohí ľudia tiež uvítajú upokojujúce účinky maku a jeho liečivý vplyv na zdravotný stav
vlasov nechtov a zubov.
Mak môžeme konzumovať denne, alebo každý druhý deň. Neexistuje ani jediná zmienka o vedľajších škodlivých účinkoch zrelého kuchynského maku.Používajte ho preto preventívne i liečebne.

http://gfcfdieta.blogz.cz/2008/07/15/trocha-teo...

KNIHA GFCF:
http://www.bezlepkoshop.sk/product/bezlepkova-a...
http://www.bezmliecnadieta.estranky.sk/clanky/v...

pekula
18. dec 2012

Ahojte dievčata , nedavno som sa k Vam pridala do skupiny ale ešte som sa Vam nepredstavila ,velmi som sa zatial takymto foram nevenovala,ale odkial inakadial asi dostať radu ako od ludi čo už maju vlastne skusenosti.Takže volam sa Petra a mam skoro 4 ročneho syna s detskym autizmom, o vašom fore mi hovorila Lucka ,s jej synom Samkom chodime so rovnakej školky v Pezinku. Zatial si postupne čitam vaše prispevky a tie mi možno daju odpovede na vela otazok čo mam 🙂) Peťa

anuska74
18. dec 2012

@anka912
ďakujem krásne, jej a tie gulky si úplne trafila, ten recept som potrebovala, aj železo ma malý znížené.
mám čo prečítať vďaka.

zuzulkasimi
18. dec 2012

celkom zaujímavé recepty má na svojej stránke aj Dr. Augustínová ( o ktorej tu nedávno bola reč 🙂 ) http://www.dr-eva-therapy.sk/sk/odporucana-stra...

zuzulkasimi
18. dec 2012

Krémová hrášková polievka
400g hrášku, 700ml vody, bazalka, cesnak, soľ, lyžica masla alebo ghí
V osolenej vode uvaríme hrášok, pridáme bazalku, cesnak a rozmixujeme ponorným mixérom. Nakoniec pridáme maslo alebo ghí. Vody môžeme dať viac alebo menej podľa toho, akú hustú polievku chceme. Ja zvyknem pred mixovaním odobrať trošku celého hrášku a po rozmixovaní ho do polievky vrátim 🙂

mojoli
19. dec 2012

a zas synove "neuveritelné ",nakoľko už Ľudia blbnú vianocami už od septembra,a ja si myslím že vianoce sú až 24.12. tak máme problém.Všade vidí stromčeky,a balíčky a blikačky a sprostosti.Tak som sa mu snažila vysvetliť že vianoce sú o tom že budeme spolu a budeme pozerať rozprávky,pojdeme na návštevu,a budú aj samozrejme darčeky/kedže robil maminke len radosť/,ale stále nechápal prečo nemáme stromček,a začal srdcevrúco plakať,tak som sa zlutovala a ukázala som mu krabicu že aj mi máme,ale až na štedrý deň sa ozdobí,a bude krásný.Tak sa ukludnil.A pozrel sa v kalendári že ked ráno 24.-ho vstane bude už aj stromček.A bola pohoda.Nechápem prečo musíme také krásne sviatky ako vianoce otrepať,ano aj ja mám vyzdobenú domácnosť,ale len od prvej adventnej nedele,/čo sme maly stále/prečo robíme naším detom problémy/hlavne naším ktorý všetko chápu ináč,/ a zas som asi nemoderná ☹

fede001
19. dec 2012

ahojte.som tu davno nebola,lebo maly furt je chory ked nema zapal priedusiek tak anginu ved uz mesiac nechodi do skolky.s antibiotik ma znicenu imunitu tak mu na imunologii dala zirtek tak sa to lepsi .aj kludnejsi je a aj jednie sa upravilo

mardenad
19. dec 2012

@fede001 moja, zyrtec nie je na imunitu. Je to antihistaminikum a antialergikum. To mu dr predísala len k danej chorobe.
Na imunitu mu kúp probiotiká, echynaceu, chlorellu, vit. C, atď

Som rada, že je Slavkovi lepšie. Nech sa drží a nech je už zdravučký po toľlkých chorobách a toľkých antibiotikách chudáčik. Teším sa, keď sa v novom roku uvidíme. Už sa teším na tú jeho vysmiatu tváričku 🙂

mpg
19. dec 2012

@anka912 Ja si myslím, že liečba, ktorú robí p.dr. Augustínová v Egypte nie je celkom o ničom a je lepšie, ak sa takými dg. ako DMO, autizmus aspoň niekto zaoberá roky /skúsenosti aj same niečo ukážu/ - ako keď niekto povie sú to nevyliečiteľné dg. a hotovo. Ak napr. zistí presne, ktoré vitamíny chýbajú a predpíše ich je to lepšie ako kupovať vitamíny pre 50+, alebo nejaké iné, čím môže byť niektorých pre dieťa viac, ako potrebuje. To isté pri detoxikácii, ak presne zistí, čo treba detoxikovať, tak sa nemôže stať, ako som minule čítala, že pri detoxikácii jedno autidieťa umrelo.
Poznala som jeden prípad, kde robila liečbu - opichovanie okolo uší a dieťaťu sa oveľa zlepšila motorika.
Tie články, ktoré píše PhDr. Doležal sa mi zdajú, akoby písal človek bez praktických skúsenosti - od stola.

fede001
20. dec 2012

ja uz mu nic nekupujem mam take nervy ked ti poviem ze teraz ma hnacky co nevem de mam skocit pracka perie jak diva a ja nevem ako dalej normalne som v koncoch .

sisstin
20. dec 2012

holky, tak mi nabídli, za jednou měsíčně nechci hlídat autíky na dvě hodiny, když budou rodiče na podpůrné skupine....furt nevím, mám z toho docela strach 😕 byly by jsme na ně dvě...

magimary
20. dec 2012

@sisstin a koľko ich má byť v skupinke a na aký dlhý čas?
to by som asi zvažovala ja, než by som do toho šla 😉

@fede001 no hnačky má s najväčšou pravdepodobnosťou zo zničenej črevnej flóry po antibiotikách, skús mu nasadiť silné probiotiká

fede001
20. dec 2012

ja uz neveim som zmatena ci nerobim niekde chybu davam mu eniex a horky caj ta uvidim