Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
valika_val
26. máj 2012

@tanapeta troska to vyznelo ako drezura, to je pravda 😀 tak ja budem rada, ked napises viac. aby si tu "drezuru ocistila" 😉 😀

lucka261177
26. máj 2012

@tanapeta lenze ja sa ti snazim povedat ze na vsetky deti by neplatilo to co platilo na tvoju dcerku.Je kopa deti ktore maju MR alebo ine pridruzene problemy trpia neskutocnymi fobiami a tym hysakom sa nevyhnes ani keby si sa postavila na hlavu.Nasa alaska by ti mohla rozpravat ako sa snazili v centre andreas parvidlami a neustupovanim nieco jej synceka naucit ale ani po roku placu a snaham sa to nepodarilo.Takze to co si napisala nevyznieva ako pomoc ale ako kritika ze tebe sa to podarilo a nam nie.Presne ako pise sistin dievcatka su socialnejsie to PAS je tam jemnejsie a ty mas stastie v nestasti ze ste tam kde ste.Ja dufam ze aj my sa tam dostaneme a ver mi ze mojmu synovi som ja v zivote v nicom neustupula napriek tomu obcasnym hysacikom sa nevyhneme a nemusia byt len koli mojmu zakazu ale aj koli jeho fobiam s ktorymi bojujeme.ten clanok je o tom aby nas ludia neodsudili ked sa nam deti hadzu o zem ale ponukli nam pomoc.Ta veta o tej postupanej stolicke je pribeh jednej mamicky odtialto ktorej za to vynadala lekarka v cakarni pred ordinaciou mala za sebou tazky den a proste uz nemala silu na dalsie a dalsie zakazy ktore by nasledoval hysak.

mardenad
26. máj 2012

@tanapeta áno, lenže @lucka261177 tým chcela povedať, nepríklad keď písala, že matka zvolí menšie zlo a nechá dieťa skákať po stoličke. Ona tam nenapísala , že "doma" ale napríklad na úrade alebo u lekára v čakarni. Mne sa toto konkrétne stalo... a poviem ti, ak je na poschodí 5-6 ambulancií a o poschodie nižšie tiež 5-6 ambulancií a dieťa mi chodí po plastových stoličkách..., áno, vyzerá to navonok ako nevychované dieťa, alebo ja ako matka, ktorá si nevie ustrážiť dieťa, atd... ale ja som napríklad radšej zvolila menšie zlo a nechala ho skákať po stoličkách (ktoré som potom utrela) akoby mi malý mal hysterčiť a vrešťať aj hodinu (a on ma riadny hlasisko) , to si ani len nechcem predstaviť, čo by sa dialo potom... utrčite by povychádzali všetky doktorky aj so sestričkami na chodbu, že čo sa to deje a že nemôžu vyšetrovať, že nepočujú vlastného slova...

ako... ja si myslím, že práve o tomto chcela hovoriť lucka , išlo jej len o to, aby si to prečítali ľudia, ktorí ani len netušia čo je to autizmus a aby neodsuduovali hned všetky deti a ich matky, ale zamysleli sa, že možno to dieťa nie je zdravé... atd...

jednoznačne doma by sa toto nestalo, to by som mu nedovolila a už som sa obrnila aj voči susedom... doma neupustím, ale matka v učitých situáciach na verejnosti musí a je nútená "povoliť" , aby predišla prípadným ďalším problémom... áno, autideti treba prísne a s láskou usmerňovať, na môjho to platí, ale nie vždy! ak je unavený nepohne s ním nik!

mardenad
26. máj 2012

@tanapeta No ja mu diétu dám, čítam nielen slovesnké články, ale aj anglické, španielské, z rôznych krajín a urobila som si názor... diétu jednoznačne vyskúšam, diéta mu neublíži, ublížila by mu možno keby sme ju držali 5 rokov, ale ja sa chystám na 4-5 mesiacov, ak nezaberie, vrátime sa k normálnej strave bez škodlivýn. Pri diéte sa mu chystám zabezpečiť, aby mu nič nechýbalo čo sa týka vitamínov a potrebných látok, takže neviem, prečo by som nemala vyskúšať diétu. robím to pre dobro môjho syna, chcem preňho urobiť maximum. čítam, zháňam informácie, s niektorými "teóriami" súhlasím, s inými nie... myslím, že malému ten kazeín , lepok a cukor tých pár mesiacov nebudú chýbať 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mardenad
26. máj 2012

@tanapeta doktor ako doktor... poznám toto video, všetko som si dobre vypočula aj prečítala a zatiaľ nemám názor nechám si poradiť rodičmi, ktorí vyskúšajú na deťoch karnozín, až ked budem počuť minimálne 80% pozitívnych reakcií na karnozín, potom začnem uvažovať nad ním...

businnes... ach businnes... ak to má pomôcť deťom, klobúk dole, ale ak je to len busines...

autizmus je teraz veľmi aktuálna téma a k nemu príslušné aj "obchody".

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mardenad
26. máj 2012

@tanapeta tiež som nad ním uvažovala, len je to nové na trhu, asi sa trošku bojím zatiaľ... (resp. nedôverujem)

ale dobre vedieť... 🙂 držím palce , aby pomohol čo najviac... 🙂

tak by som si priala , aby sa vynašiel nejaký liek alebo nejaká terapia, ktorá by problémy zmiernila aspoň o 50%... ale to chceme asi každá...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mardenad
26. máj 2012

@tanapeta aj stres sa dá merať? to som nevedela..

a ten koenzým Q10 od liquid sa dá kde kúpiť? Tiež ho zháňam... dakujem..

nensyke
26. máj 2012

@tanapeta ...u nás dost pomohlo GAPS dieta/ začal všímat okolie/..a teraz pchám do malého methyl B12, DMG, tek. olej, a stále nerozpráva:(.. asi u každého je to individuálne..zase mi ani hysáky nemávame, skor sme dost pasívneho typu... 😒

nensyke
26. máj 2012

@damnam Dakujem za náštevu.. 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nensyke
26. máj 2012

@tanapeta na vedlajšie nás upozornili... zatial nič..aj na metabolike nás sleduju, zatial ok.. lepšenie vidím skor v tom, že malý sa konečne ,,rozhýbal,, 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mardenad
26. máj 2012

@tanapeta a aký máš názor na to, keby sme ten nosový striekli do úst? teda na vnútronú stranu líčiek, na sliznicu. myslíš, že to zaberie rovnako?

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
damnam
26. máj 2012

@nensyke My ďakujeme, bolo to veľmi príjemné stretnutie. Keď pôjdeme niekedy nabudúce, ozveme sa. A boli ste dnes aj na koňoch? Naše deti zaspali pred pol hodinou a to cez deň nespali, tak si to viete predstaviť.

nensyke
26. máj 2012

@damnam 🙂 len sme ich pohladkali... 😀

enginka
26. máj 2012

Kočky,ako riešite dovolenky, teda hlavne letné s detičkami ?nemáte nejaký tip, kde nie je veľa ľudí ?

zuzka208
26. máj 2012

@tanapeta Ake vedlajsie ucinky MB12 mas na mysli??

lucka261177
26. máj 2012

@enginka my ideme do turecka vraj tam maju deti viac dovolene ako inde 🙂 taki maly bohovia su to tam vraj.Ale este sme tam neboli.Synovi vsak ludia nevadia ak tvojmu dietatku ano tak jedine hladat apartman kde budete sami kde si navarite a potom prisposobovat dietatku.ist na plaz kde je menej ludi urcite sa to da najst.my sme boli v maji minuly rok v bibione nieje tam vobec vela ludi pretoze t nieje este sezona a daju sa najst miesta kde ste sami.

enginka
26. máj 2012

@lucka261177 ľudia jej ani nevadia, skôr vadia mne ich blbé poznámky keď nemá deň a chová sa "inak". Miluje hádzanie kameňov do vody, neviem si predstaviť ako ju ustrážim pri mori, keď s tým mám problém aj u nás na jazere. Nerada by som, aby niekoho trafila, zvlášť ak bude pri brehu hlava na hlave a väčšinou asi malé deti. Vôbec neviem kam vypadnúť, aby som nebola vo väčšom strese ako doma.

lucka261177
26. máj 2012

@enginka no ja myslim ze v tomto obdobi v takom taliansku hlava na hlave nebude urcite.Na poznamky sa vykasli to je to prve co sa my vsetky musime naucit.Ja sa tiez snazim ako vladzem 😉 Ak mate moznost naozaj sadnite do auta a chodte teraz v nasledujucich tyzdnoch pretoze to este nieje sezona a hlava na hlave nehrozi.najdi kamienkovu plaz a urcite najdes kusok kde budete mat sukromie.A neskusila si tricko s napisom ktore upovedomi o inakosti dietatka?Vtedy ludia nemaju aspon poznamky,Niektore z nas to tak riesia a pomaha to.Su take napisy-NIESOM NEVYCHOVANY SOM AUTISTA BUDTE NA MOJU MAMINU DOBRY.
VIDIM SVET INAK,
a podobne napisy

redangel32
27. máj 2012

jeeej super vidim,ze preberate temu MORE 🙂 . My sme vcera boli pri mori a maly sa hrooozne bal. Minuly rok mu nevadilo,hned vletel do vody. Teraz strach. Jasne je aj starsi. A teraz dilema: ideme v septembri k moru. Dufam,ze to bolo len vcera to spravanie. Bal sa vln,mozno aj ten zvuk mu nebol znamy....proste zacal fnukat a ani za svet blizsie k vode.
Mate s tym niektora skusenost???

nela1x
27. máj 2012

@tanapeta no ca sa tyka "drezury" na naucenie novych veci je to u nas takto... ked neche nove sandalky, tak mu ich s manzelom nasilu dame (samozrejme ked sme si isty ze ho netlacia a su mu dobre) nasleduje hodinovy hysak.... a davanie si papuc dole... co sa mu aj zvacsa podari.... tak ich obujeme znovu... takze dalsi hysak... my neustupujeme a davame zase.... hysaky sa postupne zmensuju... ale trva to tak 2 tyzdne, kazda jedna nova vec... aj 3-4 hysaky za den.... no tak si to porovnaj... je jasne ze keby mi chytil len jeden hysak a pochopil ze nic nezmoze, tak by sme boli stastni ako blchy.... u nas uz skor po dvoch tyzdnoch rezignuje a sustredi sa na iny nenavideny predmet na sebe, takze sa hysaky presunu z topanok napriklad na tricko... skratka stale mame nejaky hnusny novy predmet proti kotremu musi bojovat a to neratam hysaky za jedlo, vypnutie rozpravky, priblizenie sa ineho dietata k nemu, umyvanie ruk, zubov, nedajboze nejake vitaminy.... takze hysak na hysak... a to by som potom chcela vidiet toho trpezlivca co by to zvladal s chladnou hlavou....
Aj napriek tomu v zasadnych veciach nikdy nepovolim.. a to uz krici na mna aj manzel ze nachaj ho tak, lebo to nevladze pocuvat, ale ja neustupujem.... jedine kedy fakt ustupim je, ked musim naozaj surne dokoncit nejaku vec v domacnosti a maly sa mi ovyja okolo noh v amoku, tak mu tu rozpravku zapnem aby som neublizila sebe ani jemu. takze u nas tie hysaky vymyznu za jednu vec, ale presunu sa na inu... aj napriek mojej neustupcivosti.... takze tak...