Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

albertka
30. jún 2013

@marhulka2 Ahoj, určite by som sa spoľahla na dr. J. a synčeka tlačila do bež. školy, ak má v norme intelekt na triedou pre auti deti alebo špeciálkou nerozmýšľaj - na viacerých školách existujú napr. logopedické triedy - nulté ročníky pre deti s komunikač. problémami, navštevujú ich aj niektorí vysokofunkč. autisti, deti s dysfáziou a pod. Toto by bola zrejme najlepšia cesta.... treba nájsť školu, ktorá poskytne takýto priestor, aby bol v škole úspešný a spokojný. Deti s autizmom majú deficity v oblasti predstavivosti na rozdiel od iných diagnóz s poruchou reči. A to tvoj synček evidentne nemá -krásne naskakuje na symbolic. hru, deti s auti. majú problém s tvorbou predstáv, nevedia tvoriť predstavy z predstáv - pochopenie pocitov, empatia.... synček reaguje ako auti (trvanie na presnom scenári nejakej situácie) lebo sa potrebuje uisťovať tým, čo sa okolo neho deje, čo môže vyplývať z nedostatoč. porozumenia a neschopnosti sa rýchlo správne vyjadriť. Držím palce!

albertka
30. jún 2013

@kubasa2005 nádherné!

anuska74
1. júl 2013

@mardenad
Písala som ti do IP. Diagnostika v IDR stojí 50 eur. Ja si nemyslím, že niekde robíš chybu, podľa toho čo píšeš, len mu to ešte nejde. K práci s dysfaktikom hľadaj aj na stránkach od sisstin, na jej tichý blog. A potom podla toho čo najviac zaberá, či kartičky, či štruktúra, dôležité je aj ako dlho sa vydrží sústrediť, môj malý teda dosť krátko, pokiaľ je to cielené učenie, keď je to už v rámci hry, je to fajn, ale tam sa sústreďuje hlavne na hru a odpovedá stroho, jednoslovne.
Ale pre nás je najúčinnejšia štruktúra, tam sa naučí, rôzne pomenovania, prirovnania, čo je kedy správne a keď sa s tou situáciou stretne a už je niekde videl, tak to pomenuje. Napr. automaticky používa, motýľ letí, letí vysoko, lietadlo letí. lebo to pozná. Keď prší, automaticky hovorí, tu je suché a tu je mokré na chodník.

barla5
1. júl 2013

čo poviete na túto hru - každé ráno vyberie 5 plyšákov z police. /zistila som, že sú to akože jeho spolužiaci/. Traja majú aj mená - spolužiakov. Vyberá ich v poradí, v akom chodia do školy. Ak je niektorý spolužiak chorý, zostáva celý deň na polici. A musí to stihnúť do 9,30, keď nestíha, zúri a plyšáci zostanú v polici. Takto je to dennodenne už vyše pol roka. Večer ich zasa uloží do police. Dnes zostali v polici. Vysvetlenie - sú prázdniny. A zasa dnes máme na zemi autíčkového hada, ktorý sa tiahne cez celú obývačku, chodbu a spálňu. Samozrejme je to uložené v tom poradí ako vždy.

mojoli
2. júl 2013

ahojte maminky čo cez prázdniny,máte vybavené tábory,alebo len babky dedkovia tety,my už mame program a syn sa teší,má to popísané v kalendáry,ako to zvládate,popri robote..../ja som pracujúca,muž tiež/ ja viem že je to ťažké ale "dajme tému" čo s našímy deťmi cez prázdniny.....

le_to
2. júl 2013

@barla5 podľa mňa to s tými plyšákmi budú echomatizmy

mardenad
2. júl 2013

@barla5 koľko má tvoj synček rokov? Napriek tomu, že možno tá hra s plyšákmi má náznaky autizmu, ja tam stále vidím aj pozitívne veci. To, že si dá do súvisu, že ostanú na polici, lebo sú prázdniny, to je napríklad úžasné.
Ja mám na to taký názor, že netreba zas vidieť všetko autistické. Naše deti majú vo svojej hre kopec podobných spôsobov hry, ako zdravé deti.

A takisto mám názor na chorobnú imitáciu: chorobná - nechorobná, imitácia ako taká je super u autistov. Imitáciou sa VŠETKO učia. Aj tou chorobnou. 😉

barla5
2. júl 2013

@mardenad v novembri bude mať 12. Mne sa na tom páči, že majú mená, že to nie je len také mechanické ukladanie. Ale tie jeho hry až na malilinké detaily sú rovnaké už celé roky.

mardenad
2. júl 2013

@barla5 to nevadí, že opakuje tieto hry. Je to auti, ale stále si povedz, že je to super. Horšie by bolo, keby len sedel schúlený niekde v kúte, pokyvkával sa a hľadel do sratena...
Poďa mňa je šikovný a musí to byť pekné, keď sa takto hrá. Skus mu jemne do tej hry zasahovať a opatrne ju obmieňať. 🙂
Pokiaľ ti to dovolí 🙂

barla5
2. júl 2013

@mardenad práveže nedovolí, ani nechce aby sme sa pozerali, inak je zúrivý a agresívny. Okolo všetkého má strašne veľa rituálov, napr. kým nastúpi do auta, je to cela večnosť, ani vtedy nemôžem povedať - poď už, nastúp, ponáhľame sa. Keď si takto ukladá, som rada, že aspoň niečo robí a nebehá horedolu - bezcieľne. Teraz sa chystá spať, ešte musí pozerať šport, počasie - len Markízu a hlavne žrebovanie - jeho obľúbené čísla. 🙂

barla5
2. júl 2013

@barla5 Keď som chcela zistiť, kto akože sú tí dvaja zvyšní plyšáci, neskutočne ho to rozzúrilo. Ja to viem, ale chcela som to počuť od neho. Vždy povie - to nie je nikto

kubasa2005
2. júl 2013

@mojoli no ja som s malym 2mesiace doma .Existuju niake tabory pre nase decka?

mojoli
3. júl 2013

@kubasa2005 viem len o dennom tábore na Žehrianskej,ale neviem či tam berú aj deti niez ich školy,sposa organizuje,ale asi len s rodičmi,to mi je zas na nič,mať tak financie plánov by bolo,.... 😖 ešte že ten moj je celkom prisposobivý.vie sa celkom dobre sám zabaviť,ale potrebuje aj on vypnuť,už sa teší na jazdu s vlakom,pojdu z Pezinka do Žiliny,pojdeme na Baťov kanál to už sa teší že bude kapitán,tak uvidíme 2 mesiace je pre nich strašne vela

damnam
3. júl 2013

@mojoli Teraz som nezamestnany, tak to mame vyriesene. Asi to tak aj ostane ,lebo babky nam nejako nevladzu 😖 .My budeme chodit na kupko ,Ivko vodu miluje 🙂 .V sobotu sme si urobili vyjazd 180km do ziliny a pekne to zvladol.Neviete ci nebude nejake stretnutie aut deti?

kubasa2005
3. júl 2013

@mojoli tvoj chodi na zehriansku ?lebo moj tiez 😀

kubasa2005
3. júl 2013

@kubasa2005 BABY konecne svchvaleny ZTP preukaz 😀 ja neviem ci sa tesit alebo plakat

mojoli
3. júl 2013

@kubasa2005 nie nechodí,preto neviem či by zobrali aj deti z inej školy,mi chodíme na Dolinského,

ancovicka30
3. júl 2013

ahojte maminy,
chcela by som sa Vas opytat, ci nemate nejake tipy na sukromnu skolku v BA s takym nejakym otvorenejsim/individualnejsim pristupom k detom, mam 3,5 rocneho syna, nadejneho AS/VFA, ma svoje zvlastnosti, ale myslim, ze by nemal vacsi problem fungovat v beznej MS, ma uz skusenost s malym kolektivom normos deti a zvladal to velmi dobre, takze ho chcem od septembra dat do MS, ale statna by bola na neho asi moc, hladam nieco mensie a nieco kde by sme sa stretli s ustretovostou a pochopenim...tak ma napadlo, ze vy tu niektore mozno budete mat nejake skolky v BA odskusane, napiste mi aj do IP ak chcete, dakujem 🙂

anuska74
4. júl 2013

@ancovicka30
Môžem sa opýtať, kto ti ho diagnostikoval na AS/VFA? Konkretne škôlky nemám skúsenosti.
Ale tak preskúmaj aj nejakú dobrú štátnu vo svojom okolí. Potom už jedine súkromné, ale sú tam viac menšie deti, tak neviem no.

albertka
4. júl 2013

Máme za sebou deň strávený pozorovaním nášho drobca s prof. Mace z Floridy (ABA), výsledky z analýzy správania budeme aplikovať bud. týždeň. Bolo to celkom vyčerpávajúce. Boli ste niekto?

yarnie
4. júl 2013

@ancovicka30 centrum nadania poznas? Sice beru od 4 rokov ale zoberu aj mladsie vynimocne. Ale teda musi mat aspon 130 iq. Odporucam kontaktovat riaditelku p. Matychovu, minimalne vas nasmeruju niekam.

ancovicka30
4. júl 2013

@anuska74 ahoj, diagnostikovala ho p.Sedibova...nemam to na papieri ako nejaku definitivnu diagnozu, lebo som to tak nejak vnimala, ze ten papier mi v tomto stadiu na nic nebude, ale beriem to tak, ze nieco z tychto diagnoz to nakoniec bude aj ked dufam, ze v nejakej lahsej forme...co sa tej skolky tyka, jeho vzali tu u nas do statnej, ale mam z toho trosku obavy ci by to velke mnozstvo deti nebolo nanho prilis a nechcem mu ideu skolky tymto sposobom znechutit, takze hladam sukromnu...
@yarnie poznam to trosku a mame to aj blizko, ale netusim ci by ten iq limit splnal, ovlada take ze cisla, pismena uz asi rok, zrakove rozlisovanie ma super a pamat detto, momenalne ho zaujima ako sa vola vsetko mozne po anglicky, ale trebars dat si veci do suvislosti ma velky problem a logicke myslenie nemam odhad na akej ma urovni...kazdopadne dakujem za tip, skusim sa tam ozvat ...

yarnie
4. júl 2013

@ancovicka30 pisem ss

kubasa2005
6. júl 2013

@albertka ahoj kde pozorovali?ako to prosim prebiehalo?dakujem

saurian
7. júl 2013

ahojte baby prosim ktore viete poradte mi. chcem odplienkovat jakubka. zacali sme dnes. momentalne viem s istotou ze to vie ovladat. tiez toleruje sedenie na zachode. uz je ochotny sa tam aj vycikat, vykakat sa tam este nevykakal. robime to tak ze chodi holy a vzdy ked zacne cikat mu tam prilozim poharik - to on prestane cikat (to mam vyskusane aj z toho ked sme potrebovali niekedy moc pre lekarov). potom ho zoberiem na zachod, ukazujem mu po ceste fotku zachoda ze ideme cikat do zachoda, posadim ho a on sa vycika. hned mu strcim "odmenu" - ipad s oblubenym videom vlacika a moze ist s nim prec.
ale co neviem, kolko to moze trvat kym to "pochopi" ze treba do zachoda a bude sa pytat, kolko to trvalo vasim detom, ci pochopili a ako mu to proste zautomatizovat a natlacit do tej hlavicky ze to ma vzdy ist sa sam vypytat a proste cikat uz do zachoda. dakujem moc.
inak jakubko este vobec nerozprava, takze normalne sa pytat nebude, ale to by mohol zvladnut prave s tym obrazkom zachodu.

timkaa
7. júl 2013

@saurian aj ja som zvedava na skusenosti ostatnych bab, tiez sa s tym teraz trapime. No tvoj sa aspon vycika, moj nechce, aj ked mu treba, ma zafixovane v hlave ze sa pusta iba do plienky a ked chcem po nom aby sa vycikal na nocniku, tak spusti rev, a pritom je ochotny na nocniku aj na wc sediet, na wc dokonca chodi sam od seba sadnut si po jedle a citat tam knihy, da si stolcek, redukciu na dosku, stiahne telaky a caka kym ho posadim 🙂. No ja ho nechavam sa pocikat obleceneho, a nejako zvlast mu to ani nevadi, tak ked sa v byte zase otepli, skusim ho aj ja nechat holeho uplne. Ked je vsak tvoj maly ochotny ist na wcko vycikat sa, tak je podla mna uz len otazka casu, kedy tam pojde aj sam, ved sa nemusi vediet pytat, ani ukazovat obrazok, pojde tam sam ked bude potrebovat, a ty mu uz len pomozes. Skusila si ho uz nechat aj obleceneho - v slipoch? niektorym detom vyslovene vadi, ked su mokre, mojmu zial nie.

sisstin
7. júl 2013

@timkaa u nás v práci to autíky učíme, ovšem nevim, zda by se vám ta metoda líbila 😝 nicméně u toho jednoho to mělo úspěch celkem rychle...

sisstin
7. júl 2013

@saurian jinak teda u nás si říkaj asi jenom čtyři děti, ostatní ne, prostě je to o vysazování a vysazování 😉 s tím, že valná většina dětí tam nemluví vůbec nebo minimálně...

timkaa
7. júl 2013

@sisstin a prezradis aj aka je to metoda? ;) alebo si tym myslela to caste vysadzovanie na nocnik? Ale ja ho davam casto, on sa pri tom hra, nevadi mu ze sedi, ale proste nepusti, aj ked mu treba. A pritom ked bol mladsi, tak s tym nemal problem, vycikal sa zakazdym, ked som ho posadila, ale zrejme je to tym ze mensie dieta to nevie tak ovladat a ked sa uvolni z plienky, automaticky sa vycika, alebo co 🙂