Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

kreativna
28. nov 2013

@tanapeta každy si hlada cestičky ako si pomocť jeden natrafí na to druhy na ono ale vpodstate je všetko v štádiu že my vlastne skušame že čo pomože pretože to sami nevieme a každy je individualny.porozmýšlam nad tým karnozínom poštudujem ešte niečo a možno mi aj ty ešte bližšie niečo povieš a uvidím možno ho malej aj vyskúšam dať len k tomu asi budem potrebovať vyšetrenie u toho dr.a davkovanie

tanapeta
28. nov 2013

@kreativna ano boli sme. Plakala, a odmerali jej ten stres a vieš čo je divné, že prvé čo bolo povedal, že "tohle dítko to nemělo od narození dané" nikdy nezabudnem na tú vetu. Ani som mu nevravela, že autizmus máme po očkovaní...
No celkom pomohol, bola taká otvorenejšia, začala sama zaspávať a aj celú noc spať. Ale prestali sme brať, lebo to bolo finančne náročné..vyše 100 eur mesačne cca ak si dobre pamätám lebo sa to dáva spolu s colostrumom a vo vysokých dávkach + multi star od neho. A v podstate po vysadení bola rovnaká, mysleli sme že či neupadne,, ale napredovala aj tak. Tak ktovie či z toho. Poznám ale deti, ktorým pomohol. Chlapčeka, ktorého postavil na nohy. Niektorým zasa nepomohol, boli agresívnejšie tie deti. Na každého ináč vplýva

kreativna
30. nov 2013

dievčata moje zlate alebo maminy všetkým čo sa nam taketo niečo stalo a v mene najlepšieho dobra pre naše detičky sme konali ako sme vedeli aj ked sme nevedeli že to dobro vlastne može byť nebezpečne a velmi sme chceli len to najlpšie, prosím vas odpustite si a nerozmýšlajte a netrápte sa už nad tým čo by bolo keby hento a keby tamto.situacia je taka sme tu a teraz a už čo bolo nezmeníme.dievčata maminy i ked okrem naších drahych detičiek musíme riešiť aj ine veci ako napríklad peniaze byvanie rodinu a pod.je to ťažké a naočnéale nevzdame sa.a hlavne vždy ked si myslíte že ste mali urobiť niečo ináč-neobvinujte sa okamžite si odpustite a povedzte si že v danej chvili som urobila to najlepšie čo som vedela a inač som to nevedela.takže aj v tých najhorších životných situáciach nestrácajte samu seba a verte si.a aj z toho čo vam život priniesol sa tešte a budte vdačné pretože nič sa nedeje len tak nahodou.s laskou a uctou vam všetkým

mardenad
2. dec 2013

@kreativna krásne si to napísala , je to veľmi povzbudzujúce. Ďakujem 🙂 dobre to padlo...

My sme v takom štádiu, že sme si už všetci doma zvykli, prijali to, o to to je ľahšie, nastal u nás pokoj. Malého si vychutnávame a tešíme sa z neho neskutočne.

To, čo mňa momentálne trápi v spojitosti s autizmom je nepochopenie okolia. Ľudia vedia aj diagnózu závidieť. Ak vás vidia pokorených, plačúcich , depkujúcich, nešťastných , na finančnom dne, vtedy vám doprajú aj pomoc od štátu. Ale ak máte na tvári úsmev, duševnú vyrovnanosť, hrdosť na moje auti dieťa a snažíte sa všetko zvládať čo najlepšie, vtedy vám idú závidieť ešte aj predĺženú materskú dovolenku. Pritom ABSOLÚTNE nemajú poňatia , čo všetko sa za tým skrýva.

mardenad
2. dec 2013

@tanapeta
Áno, môj si fúka soplíky sám. 🙂 už od troch rokov. Zo dňa na deň pochopil.
Ono pre istotu ja držím servítku a od fúka, ale vie aj sám. Len to je tak, ako s obúvaním. Dokáže to sám, ale aby to bolo rýchlepšie, tak mu pomáham 😀

fufina1
2. dec 2013

Ahojte kocky. tie co ste z BA a okolia a mate deticky sikovne AS ci VFA, by Vas mohlo zaujimat, centrum nadania usporaduva pre deticky zaujmove popoludnia pre predskolakov, nas konkretne zaujima vekova kategoria tri az styri roky, cize pondelky. volala som s pani co to tam pripravuje. ak som dobre pochopila, sklada sa to z uvodu, kde sa rozprava na urcitu temu, premieta, je to interaktivne, deti sa mozu zapojit a potom je tam tvoriva cast a riesenie dakych hlavolamov, pracovnych uloh. zatial neprebehol ani jeden pondelok, nakolko sa neprihlasilo dostatok deticiek, musia byt 4ale podla mna len malokto o tom vie. v decembri sa maju opakovat vsetky novembrove temy, web este nieje aktualizovany, cize staci ak vyplnite prihlaskovy formular. suma je myslim dost symbolicka. prida sa niekto na buduci pondelok, popripade aj tento? ak to este stihnete? dnes by mala byt tema jezko, buduci tyzden vcielka medonosna. pripajam link, mne to teda znie dost zaujimavo.

http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...

saurian
2. dec 2013

ahojte

13.12. bude v PK dalsia prednaska z oblasti ABA - "Vytvaranie novych posilneni a rozvijanie hry u ranneho studenta".

karkulka1
3. dec 2013

@damnam
mohol by si mi prosim Ta napisat, aky konkretny melatonin to vas maly uziva?
Aky vyrobca, kolko mg tabletky su v baleni?
Na trhu je ich vela a neviem, ktore vybrat. Zas mavame kratke noci, tak velmi vazne nad tym uvazujeme, caje na dobry spanok ci ukludnenie nasmu vobec nezaberaju.
Dakujem pekne.

somjankad
3. dec 2013

moj je autista-ale ma tu lahsiu formu autizmu aspergerov syndrom-s nadpriemernym iq... ale emocie mu nic nevravia nechape preco koli nemu placem ,objat ho-amok-to mozem len ked si to vyziada uplne sam...vtedy ma take tuliace obdobie,ked to na neho pride ked ide v noci na wc...a zmysli si,ideme sa objimat,tak ma zobudi a ideme sa objimat... strasne tazko zvlada kritiku-to,ze ho niekto pre nieco skritizuje -riesi placom ,ale to spusti,taky plac,ze sa az cudujem,ze este nik na mna neposlal socialku-mna nikto nema rad-potrebu upratat,zakladne hygienicke navyky musi mat na tabuli pred sebou a skrta si co urobil a co nie... knihy do skoly si nedokaze sam vymenit-musi mat farebne pruzky na knihach a zositoch... nepocitoval hlad-ale to sme uz nejak zvladli...prechod cez cestu -za pomoci mladsej sestry uz zvladne ta je na neho kat-strazi ho ako oko v hlave...motorika na bode mrazu...v skole to co ho bavi vynikajuce vysledky,to co nie-smola prechadzame len tak,tak...kamaratmi sa citi nepochopený a nema skoro ziadnych-dokaze sa bavit len o veciach,ktore bavia jeho ... niekedy to clovek zvlada niekedy si aj poplace je to tazke,ale vzdy spravi nieco cim ma prekvapi a kazdy maly krocik je nas spolocny uspech a stoji to zato

mojoli
3. dec 2013

ahojte,zas ma moje dieťa prekvapilo" mami už my chýba vianoce" ... vydrž ešte 24dní a už príde Ježiško..."donesie darčeky,už zabalané"...ano..."ja som si želal darčeky"....no ked budeš dobrý tak ich aj dostaneš...Oli je dobrý."mami aj ty si želala".....ano,ale mami si želala hlavne zdravie..."mami ale to sa nedá zabaliť,ja ti vyželám pekný darček aj s mašličkou"... 😉 ked darček tak" vyželaný a zabalený".... stále ma dokáže niečim rozveseliť...je to moje velké"čudo"

damnam
3. dec 2013

@karkulka1 webber naturals tabletka ma 3mg 90ks cena 8.39. Malému dávame štvrtku.

saurian
4. dec 2013

ahojte, poradte mi prosim..
drobec ma v noci plienku, cez den sa krasne pyta, aj doma aj inde, aj cikat aj kakat.... proste super. pomaly sa uci aj vsetky postupnosti a kroky (zazne si, stiahne gate, da detsku wc-dosku....). ale problem mame ak chceme ist von na dlhsie (napr sme boli sarkanov pustat, v lese, na vinobrani...). drobec sice sa pyta, ale nie je ochotny to urobit "do travicky" ... proste zadrzi a zadrziava, aj ked ho skusam davat znova, az potom ked uz neudrzi to pusti do nohavic. co s tym?

ancovicka30
4. dec 2013

@saurian ahoj, toto robil aj nas, trvalo to niekolko mesiacov (teda este s tym rozdielom, ze nas sa nepytal ani nepyta dodnes), nakoniec sa to raz zlomilo tym ze sa nechal namotivovat ze ocika nieco, myslim ze konkretne macku 😉 (ale predtym sme to skusali asi 100x a nechcel ani za nic)...len to bolo v lete, tak to mate tazsie teraz to riesit ked je uz chladno...

saurian
4. dec 2013

@ancovicka30
dik. nasho nemotivuje to ze nieco ocika, on sa naucil do wecka ainde teda nechce (ak to nie je naschval do teplakov ked po nom nieco chceme, ale aj to uz takmer vymyzlo), dobre je to v tom ze sa nevycika ani do bazena a pod, ale fakt nemozeme ist na vylet. no uvidime - mozno sa raz rozhodne ze to ide aj do travicky.

saurian
4. dec 2013

@ancovicka30
ja ho v podstate ani nechcem namotivovavat ze ma nieco ocikat, lebo sa obavam ze sa mu to bude pacit a rozhodne sa ocikavate kadeco 😀

ancovicka30
4. dec 2013

@saurian no tak to je mozne samozrejme 🙂 nas mal asi mesiac taky zvyk, ze vzdy ked vystupil z auta cestou zo skolky, tak utekal k takym kvietkom co mame pred domom a ocikal ich....ja som bola rada, ze sam od seba cika, ale urcite by sa nasli tety susedy, co by nezdielali moj nazor, nastastie ho vacsinou nikto nevidel 😀

mardenad
4. dec 2013

@saurian náš ma zasa problém cikať po stojačky do WC, kedže sa prv naučil cikať po sediačky do nočníka, tak pokračuje v cikaní a kakaní po sediačky do záchoda. Po stojačky sa nevyciká ani za nič. Pričom vonku do trávy sa vyciká bez problému po stojačky.
Oni akokeby majú v hlavičke strach z nepoznaného. Aspoň teda môj, lebo stačí, že raz vyskúša a vidí, že to nie je nič strašné, tak to už potom ide ako po masle. Len ten prvý krát je problém. Presvedčiť ho , že mu chcem dobre, že mu chcem pomôcť, že takto to je lepšie. On iba to svoje NIE! 😀

saurian
4. dec 2013

@mardenad
nas cika kaka po sediacky, prave tiez nechce postojacky do travicky. a presne - najvacsi problem je prvykrat, potom uz to celkom ide. len vlastne nemozeme ist nikam "na vylet" (do lesa a pod), kedze do travicky postojacky za nic, to uz ked ozaj nevydrzi tak do gati 😀

mardenad
4. dec 2013

@saurian a nešlo by to, ak by mu otecko dal príklad, že ako sa ciká do trávy? Aby cikali spolu.

sakulecek
4. dec 2013

@somjankad ako keby som čitala o mojom synovi . Aspergerov syndrom nám potvrdila pani z Pedagogicko psychologickej poradne kvoli je častým bolestiam brucha .Snažila sa zistiť či nie je v škole šikanovaný , urobila mu nejaké testy a vyšiel Asperger . Vždy smevedeli že je iný ako ostatné deti , že sa ich stránil , sebaobsluha žiadna , motorika žiadna , ale nakolko je velmi inteligentný tak to doteraz uspešne "maskoval" .

saurian
4. dec 2013

@mardenad
no to netusim, kedze on moc nenapodobuje. ale to mozeme skusit, lebo aj ked sa ucil cikat do wecka, tak sme nahovorili starsieho aby cikal cez wc-redukciu posediacky a kubko sa pozeral, tiez sme so starsim natocili edukativne videa cikania do wecka 😀 😀 😀 .
takze tatinko a martinko ho to budu musiet naucit 😀 😀 😀 no to bude sranda

mardenad
4. dec 2013

@saurian my sme všetko učili týmto spôsobom. Takto sme hneď na prvý krát poriešili strihanie nechtov, strihanie vlasov strojčekom, používanie WC, môj zasa všetko napodobuje, takže sa učí rýchlo. Ja budem musieť tiež poprosiť staršieho syna ( 15), aby malému ukázal cikanie postojačky. 😀 síce ak to robí posediačky, nič tým nestratí, no do puberty by sa mohol aj naučiť cikať po stojačky. Aj keď som počula, že pár chlapov už aj dospelých cikajú stále po sediačky 😀

saurian
4. dec 2013

@mardenad
ja sa trocha bojim toho, ze ak sa nauci do travicky, bude mu jedno aj v 15tich kde to "rozbali" ☹ , ale postojacky by sa veru mohol naucit, ale tak este mu davam cas. mne v zasade nejak nevadi ze to postojacky nerobi, len teda ked ideme na vylety ci do prirody, ze sa tam vlastne nema kde vycikat
lebo mne zasa liecebacka vravela, ze zasa sa stava aj to (ale skor u menej "sikovnych" ludi) ze sa naucia napr do travicky, a potom je im aj ako dospelym suma-fuk kde to rozbalia, tak ako im je jedno ze by sli povedzme nahy po ulici a pod. ☹

mardenad
4. dec 2013

@saurian tak dúfajme, že toto nás nečaká..☹

saurian
4. dec 2013

@mardenad
no dufajme ze nie...
a ktovie ... mozno to o takych 20r bude jedno a ludia si budu po uliciach aj nahi chodit...

pastelka28
4. dec 2013

ahojte tak mi dnes zacina so sprejom do nosa MB 12 uz mi prisiel z Milana..je uplne cervenej farby ako krv..tak uvidime co sa bude diat drzte nam palce.... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

saurian
4. dec 2013

@pastelka28
drzime palce
my zatial davame ten "slovensky" uz tyzden, v pondelok vraj pride aj nam z tal. ale teda este ho nemam doma.
tak som zvedava, aj na vasho aj nasho - ze co bude.

pastelka28
4. dec 2013

@saurian tak musime len verit.... 😒

saurian
4. dec 2013

@pastelka28
ono mne sa uz teraz zda ze efekt tam je, samozrejme nejde o zazrak na pockanie. ved uvidime co bude ked to bude dlhsie brat.

cmeli
5. dec 2013

Od dnes cca.od 9.00 do cca 17 je na hlavnej stanici v Bratislavr uz zakurena parna lokomotiva Albatros.Je vraj krasna velkolepa.Bude aj zajtra ale kratsie,lebo sa pojde umyvat,aby sa pacila na mikulasskej jazde.