Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
8. nov 2011

@maruskaaa presne tak! by ste neverili, čo dokáže také tričko urobiť (!)
nielen s okolitými pohľadmi a ľuďmi (ktorí to zrazu úplne inak berú, ak to vedia-vidia vopred na tričku, ako keď im to zrazu povieš, keď už je dieťa v afekte...to už si potom pomyslia a aj povedia-niekedy- že sa len vyhováraš...ale takto, keď to má dieťa na tričku skôr, ako sa niečo udeje, tak už len musia uznať, že to bude realita a nie tvoj výmysel a výhovorka), ale aj so mnou (!!!)
oveľa ľahšie sa mi zostáva kľudnejšou, sebaistejšou a vyrovnanejšou ... a práve tieto pocity mamy musí dieťa vycítiť v kríze a nie ešte aj jej vystresovanú krízu... 😉

pre cudzie nechápavé pohľady jednoznačne odporúčam tričká s nápisom, že dieťa je autista ...
je to taká vonkajšia "hrošia koža" 😉

nensyke
8. nov 2011

@anka912 Mám troch chalanov 😉 , ale tie rybičky ma zaujali ale neviem či by to zvládli. Ostatné hračky máme. Ja by som rada tiež posunula niekomu túto skladačku

duro952
8. nov 2011

Zdravim Magi, kedy mozeme ist pozriet skolku? =)

nensyke
8. nov 2011

@maruskaaa a čo má na tričku 😉 tuším aj ja mu také oblečem ked budeme u doktora.

anka912
8. nov 2011

@nensyke troch chlapov? to si užiješ

magimary
8. nov 2011

@duro952 akurát som ťa chcela zavolať...
jasne, že pôjdeme, ale už asi až bud. týždeň 😉
dohodnem termín? kedy to je najlepšie? 😉

@nensyke , chceš vidieť, čo má na tričku?
tak napríklad toto:

nensyke
8. nov 2011

@magimary Jééééé, 😅 dám mu aj ja spravit ....dúfam že potom nebudú tie mamičky tak po nás pohoršene pozerat.... 😎

magimary
8. nov 2011

@nensyke buď si istá, že nie.
práve naopak...
obráť sa na @valika_val ...mám ich od nej

nensyke
9. nov 2011

@magimary ok, dík napíšem jej... 😉

helga1
9. nov 2011

@didla my sme auto vybavovali presne 3 mesiace, kým to úradníčky a komisia schválili, ale bolo to v čase dovoleniek, tak možno aj preto+20 dní dokedy došli peniaze, lebo výplatný deň maávajú iba raz do mesiaca.

Včera sme boli na gastro malej brali krv 😒 tak veru aj kričala, že nechce, a potom chodila len si ručičku fúkala. Dnes je už v škole po chorobe, tak dúfam,že dobehne zameškané.

didla
9. nov 2011

@nensyke no toho som už zažila s mojou tiež dosť, najmä u lekára, ked videla, že jedno dievča má knižku o nemovi,, a ona jej ju chcela samozrejme hned zobrať, lebo nerozlišovala, to je moje a toje tvoje, no ta ja som jej v samozrejme bránila, tak dostala taký hysák, že mne sa podlamovali kolená, strašne revala ne celú čakáren,,potom si lahla na zem a kopala do dverí,, myslím, že všetci tam ani nedýchali, len pohorešene pozerali, ale ja som ju zobrala potom na náručia a silno stisla a milo jej šepkala do uška, trvalo to možno - minut, ale upokojila sa.. no ale mne by sa krvi nedorezla,, cítila som sa tak hrozne vyčerapanáá,.. už je to s nou lepšie, už akoby aspon troška chápala , čo jej hovorím, že to nemože, to jej nepatrííí, myslím, naozaj, že tým vekom dozrieva, i ked hysáky máva, ale už o je lepšie.. no a ked ideme po ulici , onaide so zapchatými ušami,, lebo jej vadí brechot psov, no tak to neviem, či niekedy prekonáme, ja sa s tým pomaly zmierujem. hmm
Doma je v podstate ok. ráno pekne vstane, aj to robila strašné scény, ked som ju nasilu zobudila, že do školky, noo hrozne vystrájala a cleý den potom bola rozhasenáá.. ale už aj to prekonala, sama sa už vyzlečie s obliekaním jej ešte musím trocha pomáhať, ale chce to robiť sama, ,,postel si vie pekne upratať,, poskladať si veci, no,ja neviem, sa mi zdá, že sa zlepšila o niečo,, aj na návštevy sa dá s nou chodiť, lebo aj to bol problém, lebo neznáša ukričané deti a hlavne , ked plačúúú to si zasa zapchá uši.Ale večer , ked jej hodina na spánok,, musíme ísť domov . .. vlastne postupne sihladá tens voj režim, čovyhovuje jej a aj mne. aby som vedela.. noo a čo sa týka jedenia, polievku zje sama... ale durhé jej musím dávať , aj toby zvládla, ale akoby nechcela, lebo už párkát jedla sama ryžu s mäsom....no takja neviem, vy tie deti tiež krmite???jogurty, párok s chlebom alebo rozko vie jesť sama teda, ked má dobrú náladu a neponáhlame sa moc.. hahahaa.. včera, sme písali čiarky,, a také tvary ako trojuholník,, no tak všetko pekne napísala.. aj šikné čiarky som jej ukázala rukou, že tomá robiť šikmo, a pochopila to, ja neviem ešte presne rozlíšiť, kedy mi dobre rozumie, či ma vlastne pochopila dobre,, ale potom si to pekneupratala, aj hračky siupratuje. hm a dostala samozrejme odmenu,, tak bola spokojnáá a ja ja. no tak ja neviem , ako ju vidíte vy všetky už skúsenéé??
@anka912
anka.. ja som z dediny blízko Myjavy, a tak sú aj tam také deti, ale nepodarilo sa mi s nimi skontaktovať, aj v pedagogicko-psychologickej poradni som hovorila, že nech ma nakontaktujú, bože onisú tam takslabéé toja by sombola lepšia psychologička, fakt

maruskaaa
9. nov 2011

@didla no sikovnicu mas malu...moj maly (vo februari bude mat 5) zje sam v skolke polievku aj druhe, doma mu polievku davam ja a druhe je sam...

didla
9. nov 2011

@maruskaaa hm tak celkom opačne ako moja, hahaahah ,,

helga1
9. nov 2011

@didla Tvoja dcérka je podľa mňa veľmi šikovná a verím tomu, že bude pekne napredovať. Pripomína mi tú našu 🙂 🙂

helga1
9. nov 2011

Takto sa našej darí písať 1 (snáď to bude vidieť, lebo píšu len ceruzkou)

maruskaaa
9. nov 2011

@didla dame ich dokopy a spolu budu sebestacni 🙂

maruskaaa
9. nov 2011

@helga1 no sak na peciatku s vcelickou 🙂

maruskaaa
9. nov 2011

@valika_val no tak ako ste dopadli? 🙂

valika_val
9. nov 2011

@maruskaaa pisala som vedla akurat 😉

nensyke
9. nov 2011

@didla no keby si mi nepopísala že máte nejaké problémi, ja by som myslela že úplne zdravé dieta. Náš ma 3 roky, má plienku, lyžičku nevie ani držat poriadne nie ešte papat. Ked papá sám, tak len chleba nič viac. Nevie ani z jablka odkusnút, neviem prečo ale neide mu to. Po schodoch mu musím ručičiky držat lebo neprejde. 😢

mpg
9. nov 2011

@didla aj môj syn - teraz má už 15 rokov, má problémy s tými zvukami - psy, plačúce, kričiace deti, brzdenie autobusov, aut atď. Boli už aj časy, že to zniesol, ale vždy sa to vracia. Inak veľa zvládne, rozpráva, naučil sa písať, čítať, chodili sme dva roky aj normálnej základnej školy s deťmi o rok mladšími. Učivo by bol aj zvládol, ale to čo sa tam robilo cez prestávky - nezvládal.
Neviem koľko rokov má vaša dcéra, ale je to problém nájsť pre nich vhodnú školu.

didla
9. nov 2011

@nensyke naša malá s tiež musí držať na určitých miestach na schodoch krčovito za ruku,, len hovorí, že ja spadnem, dávaj pozor, ,je to také miléé.. no veru, ked sa na nu niekto pozrie by nepovedal , že je autistka, ale má niektoré výraznéé črty, ako, pohyby ruk, a hovorí sama pre seba,, to je také,no, ja to poznám ,mne to nevadaíí, ale ní,, vieš, nechápu

@mpg no tak ja sa bojím, že jej to bude vadiť stále.To je super, že syn je taký šikovný,, ja sa budem sanžiť ho dostať do nejakej špeciálnej školy, lebo v normálnej by to nezvládla. určite.. a dnes sa naučila šlapať na trojkolke v garáži, len tak sama od seba celé letosom ju to učila a ona nič, . ja sombola taká šťstná, ked začala a išlo jej to..

anka912
9. nov 2011

@nensyke ak chceš tie rybičky, tak mi napíš do IP adresu a ja ti ich pošlem.

anka912
9. nov 2011

@didla Aj mne sa zdá tvoja malá šikovná. To je také typické, že dievčatká aj s touto diagnózou bývajú celkovo šikovnejšie, aj sa viac naučia a vekom lepšie socializujú. Teda ak nemajú naozaj ťažký postih. Je to spojené s tým, že ženský mozog je lepšie poprepájaný, my ženy sme celkovo šikovnejšie než muži, vieme myslieť na viac vecí naraz atak.

Ono nie je až také zlé, aj keď malá by chodila do špec. školy, aj tam je viacero variant vzdelávania. Ak by bola šikovná a bola by vo variante B, tak tam môže ísť po škole aj ďalej, vyučiť sa apod.
Tí klasickí autíci sú v C, aj môj.
Možno o tom napíše viac kaja.

maria1610
9. nov 2011

@valika_val myslela som na teba, ako ste dopadli???

maruskaaa
9. nov 2011

dnes nam dosiel ramic logico piccolo...momentalne sme vo faze ze sa mu paci gombiky presuvat hore dolu...

sisstin
9. nov 2011

@maruskaaa nebylo by pro vás lepší to Primo? 😕

magimary
9. nov 2011

@nensyke nensy, hlavne sa netráp, že by tvoj malý bol nejaký extrém...
didlina malá je jednak staršia a jednak ozaj veľmi šikovná...
nevešaj hlavu, prosím ...
náš Tady stojí kompletne s tvojim v jednom rade (čo sa týka motoriky a sebestačnosti)...
nenaje sa sám (vôbec! ani si nevie z ničoho sám odhryznúť, ani len z jablka, ani si nič do ruky nechytí sám, radšej by umrel od hladu), nenapije sa sám, do schodov chodí LEN za ruku, neoblečie sa ani náhodou, nevyzlečie sa tiež ani náhodou, jediné v čom je OK, že už asi mesiac (-dva) nepoužíva cez deň plienku, keď je hore (že nespí)...
v ostatnom je na mňa plne odkázaný...
ale neznamená to, že by bol úplne stratený...

maruskaaa
9. nov 2011

@sisstin ja mam nejake zosity an to piccolo, tak som k tomu kupila ramik...zosity z prima chcem urobit na suchy zips...

anka912
9. nov 2011

@maruskaaa my teraz robíme s tým primo a môjmu by asi najlepšie vyhovovalo, keby tam boli také ľahšie úlohy ako v primo, ale aby ich bolo až desať- na gombíky piccola. Tých 6 má rýchlo hotových a už chce prchať.
Ináč tie primo úlohy sú niektoré dobré, aj auti-vhodné. Ale zas niektoré- neviem, či sisstin má- tam sú ročné obdobia a to sú také nevýrazné, predetailizované kresby, že aj ja som chvíľu musela pozerať, že aké ročné obdobie chcú nakresliť.