Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

hatsepset
16. sep 2015

@andys11 ved to je ako sheldon z BBT 🙂 podla mna je vela autikov co nemaju dovod byt nejako vylucovani zo spoloncosti - sak kolko ludi nie j e "oznackovanych" a ani nerozpravat jak sa chovaju

marianax
17. sep 2015

ahoj ! skusim si vas troska precitat ale prv vam chcem troska priblizit moju situaciu ...mam 3r syna v juni mal 3 zacal chodit do skolky ale neadaptuje sa dobre prvy tyzden to vyzeralo slubne neplakal vobec aj jedol ale potom bol tyzden doma kvoli chorobe a od pondelka chodime do skolky s placom a odmieta i jedlo neroprava mi iba velmi malo nejake zakladne ako mami tati pod tu vie citoslovcami pomenovat ako robia zvieratka ale problem je aj v tom ze zle reaguje ci vlastne nereaguje na okolie ucitelka vravela ze napr povie deti ideme tam alebo tam a on nic hra sa ''ma na haku'' na spanok mu davam este plienku niekedy je ale sucha ci uz v noci alebo cez den ale problem mame s kakanim uz pekne kakal do nocnika ci zachoda no videla som mu ze sa mu to nepacilo tak sme urobili krok spat a kaka vylucne do gati ale chape kde to ma robit lebo ked mu vysvetujem jednoznacne odmieta a vravi nie ! boli sme u neurologa eeg ok ale napisal nam zacinajucu hyperaktivitu u logopedicky ta nam povedala ze ma poruchu reci ale nezda sa jej aby mal autisticke crty a na foniatriu ideme o mesiac aj k logopedicke tam budeme urcite chodit casto potrebujem poradit lebo v skolke mi naznacovali ze je iny a asi ho tam ani nechcu tak sa obavam co bude dalej dakujem za odpovede

mimasimi
17. sep 2015

@marianax mne príde ako v pohode dieťa, možno, len s poruchou reči a porozumením. Nevidím tam nejaké iné auti črty dalšie. A môže byť i porucha sluchu čiastočná, nech sa mu snaží učiteľka do tváre povedať, že niečo chce. No a možno, že len vzdoruje, že tam má byť ....

stasim
17. sep 2015

@marianax strucne asi takto treba si najst dobreho psychologa, presne tvoje dieta nepozname hodnoti sa viacero faktorov, ak by neslo o autizmus, moze ist o dysfaziu, teda ak tam je naruseny a nie oneskoreny vyvin reci, a zial ak je dieta ine a nie tabulkove tak problemy v skolke budu, s tym bojujeme vsetky co mame "ine" dieta

mimasimi
17. sep 2015

@stasim dobre si to napísala, veru bojujeme, a ked čosi prejde, tak zas dačo iné .... ufff, no, ale musím uznať, že ten prvý rok v školke bol teda u nás desný. Furt mali s ním nejaký problém, hlavne prvé dva mesiace, potomsa to nejako utriaslo, alebo si nan zvykli .... 😀. No, tento rok chvály samé a auž tam aj spáva, bez problémov, reč ešte ako mimoň, ale konečne nejaká, to vycibríme ... 😀. Aj vrieskanie ustalo, aj tá jeho tvrdohlavosť, už sa s ním dá zjednávať ... 😀

mimca20
18. sep 2015

@marianax
@mimasimi
@stasim Baby boj v skolke bol aj u nas, ale co s tym narobime. Ludia sme ludia 🙂 🙂. My sme teraz nastupili a znova september ze vyskusa skolka dochadzku 2dni v tyzdni. A ucitelka v synovej triede, ktora tam bola aj minuly rok, cize ona vie posudit aky bol a ako sa javi teraz. Tak ze rec a spravanie uplny posun vpred, ze rec rozprava uz nielen par slov, ktore mu minuly rok nebolo rozumiet, ale rozprava vety, pyta si veci, odpoveda, komunikuje s nimi v pohodicke, aj ked este nie je recovo na urovni svojho veku podla mna. Mame co este robit. A spravanie ze tiez posun vpred, ze uz poslucha, papa sam, oblieka sa sam, len vravia ze oblec sa, obuj sa ale to vsetkym detom. My mame v papieroch vyvinovu dysfaziu, uvidime ako dalej bude. A krasne ti napisala @stasim Aj je dieta ine a nie tabulkove tak problemy....
A @marianax Maji akoby si pisala o mojom Lukaskovi a pritom aj ty mas Lukaska 🙂. Presne maval casto "na haku" ked volala vsetky deti a on nic, mojho Lukaska odplienkovala moja 13rocna sestra 🙂 🙂 pred rokom aj nieco si zaumienila, proste ze ho to nauci a naucila, "preskocil" nocnik a hned na zachod. Ale v skolke zo zaciatku kopa nehod, pocikaval sa im tam dost ale cca od decembra minuleho roka uz nic. A ako vyjadruje nesuhlas s tym, co vravia ucitelky?? Lebo u nas bolo 2tyzdnove vrieskanie v skolke, ktore ustalo a tvrdohlavost tam bola tiez. Ale uz si da ovela ovela viac povedat. Drzim palceee

stasim
18. sep 2015

@mimca20
@mimasimi my sme zacali chodit do skolky tento rok hned po 2 dnoch staznosti ze tam nespi,uteka im od stola, z postele , vyzuva si papuce, / mame dysfaziu a dyspraxiu/ , ze im nevadi, ze nerozprava, ale vadi im, ze im nerozumie, oni to proste beru tak, ze ked povedia hore nohy alebo prestan a ona tak neucini, ze nerozumie, hned nam to chceli skratit len na doobedie, miesto celeho dna, ale nedala som sa, psycholog.z CSPP mi povedala, ze na to nemam pristupit, ze dieta ma na adaptaciu pol roka a nie 2 dni tak minuly tyzden boli mile , ziaden problem, aj ked som si vedoma ze. to je ako sopka ticho a potom bum, tieto deti jednoducho ked nerozumia prejdu do vlastnej aktivity, tento tyzden sme chori uvidime co bude nabuduci

marianax
18. sep 2015

@stasim
@mimasimi
@mimca20 ďakujem baby som na úplnom začiatku preto som vám veľmi vďačná za každú radu a pomoc nezvládam dobre stresové situácie a stres ako taký (bojujem s pp už 11r s prestávkami) ale pre svoje dieťa /deti urobím I nemožné musím si preštudovať všetky tie názvy lebo ani netuším čo to znamená nap r.dysfazia väčšinou som na mobile a len odbehujem od domácich prác keďže sme veľká rodina stále je čo na robote 🙂 krásne si to napísala naozaj ak máš "iné" dieťa nie podľa ich tabuliek je hneď problém

stasim
18. sep 2015

vsimla som si, ze mas 5 deticiek 🙂 klobuk dolu 🙂 kludne sa. pytaj, poradime ak budeme vediet

marianax
18. sep 2015

@stasim dakujem moja 🙂 tak dnes sme sli bez placu zlatusik moj cely tyzden plakal ale dnes uz nic tak som rada len co bude po vikende ....hladam neviem ci ist za psyhologom ci psychyatrom tam kde som bola u logopedicky je aj detska psychyatria tak neviem kde s nim prv ist

stasim
18. sep 2015

@marianax ja by som najprv volila psychologa alebo skus CSPP ci CPPP

marianax
18. sep 2015

@stasim a je to to CSPP a CPPP ? dakujem moja skusim urcite 🙂

mimca20
18. sep 2015

@marianax CSPP - Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva. CPPP - Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva. A dobre ti radi, skusit najprv toto, ak uz mate za sebou neurologiu, tak uz len obratit sa na odbornikov.
@stasim No ja som bola minuly rok v tomto novacik a pristupila som na upravu dochadzky po prvom mesiaci. Chceli papier od psychologa, a tam bolo bud skusit prerusit uplne dochadzku a dat o rok, alebo po dohode s rodicom upravit dochadzku, to kvoli tomu pistaniu v skolke a spravaniu, to ze nerozpraval, to im tiez nevadilo. Tak uvidime co nam prinesie mesiac oktober.... 🙂

stasim
18. sep 2015

@marianax Cspp byva zvacsa pri specialnej skole, v tomto zariadeni ti spravia diagnostiku zvacsa psycholog a specialny pedagog ku ktorym sa chodi na terapie napr.na grafomotoriku moja vie len carbaniny nenakresli ciaru kruh nevymaluje

menatko
18. sep 2015

@mimca20 aj nas maly zacal pistat neskutocne..ked nie je po jeho :-/

mimca20
18. sep 2015

@menatko My sme uz vyse tristvrte roka po pistacom obdobi 🙂 🙂 tak som rada.

menatko
18. sep 2015

@mimca20 ja ze mi napises ze uz prestal 😀

mimca20
18. sep 2015

@menatko 🙂 🙂 🙂 Moj pistal cca rok aj nieco?? Za veci, ktore som mu proste jednoznacne nedovolila spustil piskot, ale potom sa naucil doma, ze cezo mna "neprejde" a uz pistanie obmedzil, videl ze nam sancu asi. A v skolke pistal 2tyzdne aspon tak mi bolo povedane. A odvtedy zatalo a niiiiccc. Ale uplakane chvile ma aj teraz, hlavne v situaciach on chce a ja nedovolim, nepopustim .....

mimca20
18. sep 2015

Baby otazka pre vas, urcite stokrat to bolo spominane. Ale davate svojim detom nejake vitaminy??? Ja vzdy vzdy premyslam aspon nad Vitaminom C, D a Omega. Zatial ani kvapku kvapku liekov, max. ked bol chory tak Atb. aj to cca dva roky dozadu naposledy???

stasim
18. sep 2015

@mimca20 davala som Pikovit IQ a teraz sme zacali EYE Q 1 flasku, mame . Lucetam

marianax
18. sep 2015

@stasim ahaa ďakujem skúsim zavolať do tej škôlky a opýtať sa 🙂

marianax
18. sep 2015

@mimca20 ja som nič nedávala ale napadlo ma to už

marianax
18. sep 2015

@mimca20 môj nie pisti ale ja tomu volám krik tarzana 😀 lebo zareve nie na tenko ale jak tiger proste ale väčšinou keď nesúhlasí len ne povie a to dosť rázne

marianax
18. sep 2015

Čo som sa doteraz dočítala tak mame spoločné ešte to že je nemotorny už keď začal chodiť sestra sa smiala akoby mal ruky nohy nasrubovane dnes som sa dočítala teda že to môže súvisieť s tým že nerozpráva ináč nemá nejaké zvyky alebo žeby robil nejakú vec opakovane či bol upnuty na niečo ako ste tu písali napr s tou plienkou a zmeny mu nerobia problém no troška vidím pokrok V tom že keď ho oslovim pekne sa obzrie a reaguje nie je to úplne ok hlavne keď ho niečo zaujme ale ja vidím že ťa škôlka mu prospieva dúfam že nás nechajú aj naďalej dnes pekne jedol druhý chod na obede taká šťastná som bola 😀 už mi spí takmer dve hodiny... Baby hľadám ešte nejaké hry aké ste s deťmi hrali pre ich lepší rozvoj a sustredenost? Môžte mi prosím poslať link? Ďakujem 🙂

mimca20
18. sep 2015

@marianax To pistanie sme zazivali tiez len pri nesuhlase s niecim, kedze nerozpraval.

mimca20
18. sep 2015

@marianax Skus tu na MK montessori skupinku, ja som s nou zacinala s aktivitami. Tam som cerpala doost namety aj niektore mamicky z tej skupinky, maju vytvorene na svojich blokoch albumy s roznymi predlohami na aktivity. A potom je aj na FB jedna ceska a ja som tam max. spokojna, vela vela veciii uz z tamadial len stahujem, tlacim, laminujem a robime.

stasim
18. sep 2015

@marianax. ako ste na tom s porozumenim, ukazovanim, napodobnovanim pohybov, ako zdiela pozornost, vie vyskocit, preskocit, strieda ti nohy do schodov prip.zo schodov, vie pouzivat noznice, bcikluje, stvornozkoval ako kresli?

cmeli
18. sep 2015
mimca20
18. sep 2015

@marianax Urcite najprv skus si ako mamina sadnut a popremyslat a popisat si mozno aj, ako ste na tom co ti pise stasim. Lebo az teraz si spominam, ze presne takto mi tu tiez baby vraveli, pytali sa na toto presne. A podla toho tiez vies potom porozmyslat, ake aktivity co a jako nieco aj doma porobit s nim.

mimasimi
18. sep 2015

@stasim
@marianax no, ja som minulý rok malého dávala do školky len na pol dňa.Neľutujem, veľmi mu to pomohlo a tento rok v pohode nabehol aj na spánok, nebol s ním najmenší problém. Malý mal tak isto problém, obuť sa sám, vôbec pochopiť, čo od neho chcú, tak ojem dysfázia viem, že by bol veľmi neznámy, som im ovedala, že malý nerozráva kvôli tomu, že bol nahluchlý, že mu mandľa tlačila na uši, že zle počul, aby mu to vraveli face to face. Odvtedy, šla učiteľka za ním osobne, dala sa do jeho úrovne a povedala mu, čo od neho chce. No, a čuduj sa svete, odvtedy s ním nebol žiaden problém ... 🙂. Jemná motorika samozrejme zaostávala, ale už tak nebočil z radu ... 😀