Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

didla
22. sep 2013

@anka912 ahoj anka, pamätám si tvoje príspevky, tvoj je maťo tuším, že,, no tak je to ťažké, no ja sa cítim, že meliem z poslendého niekedy, ale to už beriem ako samozrejmosť, čouž, nejako musíme dalej, no moja ma tých zlozvykov stále viac a viac, tiež som si tajne myslela, že to odíde ale asi nie, a tie psychologičky a psychiatričky fakt dobréé tu nie su, normálne zvažujem, že by som to aj ja dokázala, , ako by nevedeli čo je vo veci, neviem, jedine jánoíšková sa mi osvedčila, inak tie ostatné nula bodov ako hovorí zuzka,, a ako mu to ide v škole?

anka912
22. sep 2013

@didla v škole je veľmi slabý, nevie vlastne dokopy nič, ani písať, ani čítať- neznáša písanie, pozná písmenká, skoro všetky? ani neviem, lebo niekedy to písmenko pozná, niekedy nie... a dávať dokopy slová, to už vôbec- ťažko by som od neho aj nejaké slová, keď vlastne skoro vôbec nehovorí, hovorí len v slovách, slovných spojeniach- keď niečo potrebuje... Takže o klasickom vzdelávaní sa ani nedá hovoriť... V škole si hovoria o určitých činnostiach, o rodine... majú také predmety ako Vecné učenie, nácvik komunikácie... ale aj klasické matika, slovenčina... no, robia čo sa dá... ale je to problém, lebo keď naňho viac tlačia, tak je agresívny... už pár krát boli učiteľky poškrabané... takže tak... ale som rada, že tam aspoň chodí celkom rád... a vydrží tam tie 4 hodiny. Navyše má v dg aj hyperaktivitu, takže pozornosť veľmi slabá.
Ináč ohľadne psychologičiek- ja som tiež stále očakávala, že nám pomôže... niektroé všeobecné rady boli aj dobré, také na rozbehnutie... ale keď mal Maťo zlé obdobie- tak bola aj ona bezmocná.... to si musí matka odžiť, vyskúšať sama, čo na koho platí... niekto sa dá ľahšie ovplyvniť, aj poslúchne, ale sú deti, s ktorými nepohne nič a rodičia musia ustupovať a podriadiť sa mu, aby vôbec prežili. Preto sa ťažko aj všeobecne radí, každý prípad je iný.

didla
22. sep 2013

@anka912 no hej, v škole je to tak, moja začína prvu triedu, som zvedavá, či sa naučí písať a čítat, som vedavá no moc sa jej nechce, je to také všelijaké,,,,, niekedy lepšie a inokedy horšie, ale do školy chodí rada, zo školy robí problémy, sa hádže o zem, si pripadá, že ju doma mučím , ked nechce ísť,, ale tak beriem to, som z toho vždy zronená, a to asi patrí k mojmu životu, čo už, viem, že buducnosť bude nula bodov, na sto pro ale má na výber ,? asi nie, len to mi uzná ten človek , ktorý to zažil, ako ty napr, inak nitko si to nevie predstaviť,, vobec, len lutuje a to ma strašne deprimuju, moja segra mi niekedy vraví aby som si uviazala to zvieratko no tak a je to sestra, čo si teda myslia ostatní, to ani nechcem vedieť,, škoda, že život tak nahráva tým, čo si to ani nezaslužia, , ja sa o nichstarám ako divá, moje kamošky kašlu na decká a maju ich v pohode a zdravé a samostatné, ale tak je mi sudené, no nedá sa tovrátiť a očkovanie kašlem

zuzka208
23. sep 2013

@anka912 Ahoj,no som rada ze si napisala je to naozaj velmi tazke pri tom co nase deti robia moj ma DA s LMR ale v Prahe sme dostali Atyp.autizmus 😅 co sa tyka tych vykrikov no ked sme vonku alebo vstupime niekde do obchodu ci na postu atd.tak momente sa to vsetko stupnuje vsetko ako keby musel dat zo seba von,a on este cely den piska takze je to naozaj hrozne na nervy zvladnut dnes sme boli v skole po tyzdni a znova povedal ze do skoly nejde ze ide domov nasledovalo grckanie ako kazdy den este ze ma v skole nahradne oblecenie neviem preco to tak tazko znasa pritom tam pani ucitelku pozna uz dva roky 😖 Buducnosti sa desim aj ja a velmi neviem ako bude dalej neviem si to predstavit chodit s nim vsade a toto vsetko robit,ked ludia su taky aky su 😔 .

anka912
23. sep 2013

@zuzka208 Zuzi, ľudia lepší nebudú a čo sa máme teraz schovať niekam na samotu? Aj môj mal obdobie, že stále pískal pomedzi zuby, bolo to srandovné, ani sme ho nevedeli napodobniť... a predstav si, že už to zabudol, nevie to ani na požiadanie... Ja si myslím, že tie naše deti treba stále trénovať, chodiť medzi ľudí, nech si zvykajú na ľudí, zvuky a vekom to bude stále trocha lepšie, aj keď normálne nikdy.
My sme dnes s nim zvládli upsvar, potom sme čakali na tatíka na aut. stanici, tak sme šli k babke, do obchodu, potom do čsob a dôvery... Chodili sme asi 2 hodiny a celkom v pohode, akurát v čsob-ečke ukradol panej jablko a zjedol 🙂

zuzka208
23. sep 2013

@anka912 jej tak som sa teraz zasmiala akoo zjedol to jablcko 😀 no ja s nim chodim vsade lebo muz roby na smeny takze on so mnou chodi vsade akoze zvladne to ale ja som potom z neho taka vycerpana ako keby som behala maraton ale nikdy by som ho neschovala doma my chodime vsade v ramci moznosti.Obchody,autobus,banky,dnes sme boli na socialke a tam ho uz poznaju.No ved som zvedava ci to vekom bude lepsie treba asi len dufat.

anka912
25. sep 2013

@zuzka208 to poznám, aj ja som z neho niekedy úplne vycucnutá, ale myslím, že vekom to je fakt trocha lepšie.

barla5
25. sep 2013

@anka912 ahoj, tak ten príspevok z 22.9. ako keby som písala ja. Ja mám tiež Maťa, 11rokov, škola to isté, čo tvoj, písmená pozná ale spojiť do slova to nie, aj agresivita pri nútení, aj učiteľku udrel, kopol, doktori nič moc, len teória, ale uplatniť to v praxi sa niekedy proste nedá. S poslednými dvoma vetami plne súhlasím, s mojím tiež nič nepohne, musíme ustupovať aby sme prežili. Doslovne. Tiež som už na konci so silami, niekedy mám chuť odísť a nikdy sa nevrátiť, ale musím sa pozbierať a ísť ďalej, čo iné zostáva. A potom mi doktori napíšu, že rodičia nezvládajú výchovu, čo ma neskutočne ponižuje a uráža. Nech si to niekto skúsi a potom povie, čo zvládam a čo nie.

katy31
25. sep 2013

Ahojte dievčatá, môžem sa opýtať, či máte svoje deti niekde poistené? Chcela som dať poistiť svojho syna, autistu, 9 r., ale odmietli mi ho do poistenia zobrať. Ako ste na tom vy? ďakujem

barla5
25. sep 2013

@katy31 my sme ho mali poisteného od narodenia, ale po dvoch rokoch sme to zrušili, nemali sme to z čoho platiť a teraz by ho už asi nikto nepoistil. Skúšali ste viaceré poisťovne?

anuska74
26. sep 2013

Ja by som poistku ani nedávala, pokiaľ by bol úraz, tak pokiaľ to vybavíš. ako formu sporenia sme dali stavebko, teraz majú aj takú akciu, potom po 6 rokoch mu to dám na účet na chvílu, tak ako staršiemu a bude tam mať celkom slušnú sumu.

anka912
26. sep 2013

@barla5 vidím, že máme podobné skúsenosti... a to že ti napísali, že nezvládate výchovu ma neskutočne naštvalo- to ako keby napísali matke dieťaťa na vozíčku, že je neschopná lebo ho nenaučila chodiť- koľko mám by sem mohlo napísať svoje skúsenosti, ako s deťmi bojujú, snažia sa, deti sú agresívne... a potom niekto dokáže napísať také niečo 😠 Je to smutné....

barla5
26. sep 2013

@anka912 veď to, kto to nemá doma, nikdy to nepochopí.

katy31
26. sep 2013

@barla5 ďakujem, aj my sme dali hneď takú nízku poistku, len som to teraz chcela zrušiť... ale na nové poistenie mi ho nikam nechcú vziať, vraj je autista nepoistiteľný... 😠 všetci len čítajú lekárske správy a nič...

didla
26. sep 2013

@barla5
@anka912 ahojte baby, kde to čítam, ani neverím, tí doktori su fakt len všetci teoretici, a sami nič nevedia dokopy a aj to asi chápem, lebo kto nezažije , ten neuverí a nepochopí, asi by som tiež nechápala, nooo, Moja malá tá dnes vstávala o 02,00 hod, a ide celý den ako keby mala baterky, ja som vstávala samozrejme s nou tiež o 02,00 , ale narozdiel od nej som uplne vyčerpaná, bola v škole , učka ju chválila, že pracovala , no, ked tak to budem spávať, tak asi ma skoro klepne, chcem žiť dlho, nie kvoli sebe ale kvoli nej,, nechcem aby skončila niekde v ustave, čo asi v konečnom doledku bude, ked nás nebude,, je mi z toho smutno, máme milované deti a nedokážeme im pomocť,, len sa snažíme ulahčiť a prežiť, ona býva tiež agresívna, ked neni po jej, obávam sa že čítať asi nebude vedieť, uvidíme, , to chce čas,, má lne 7 ,, no chovanie na 3. Boli sme u psychiatričky, tá neviem , kde študovala, ale bola vedla, takuto robotu by mali robiť ludia, buč čo maju bohaté skusenosti s autistami alebo maj vlastné deti také, inak budu stále vedla, dala mi nejaký liek, že keby mala nejaký agresivny záchvat, že jej to mám dať..zajtra nás čaká psychologička, že ju mám naučiť zvládať situácie, no som zvedavá, či tá bude za niečo stáť, lebo inak je tozbytočná cesta,, tak sa držme

enginka
26. sep 2013

ahojte kočky, môžete mi prosím poslať nejaké linky na rozvoj s aplikáciami v slovenčine ? Už som to tu niekde videla, ale nemám šancu to teraz nájsť v tom množstve správ, ďakujem, prajem pekný večer

anka912
27. sep 2013

@enginka dobré je napr. hraveucenie.sk, treba sa zaregistrovať
alebo
http://sk.detske-hry.com/počítačové-hry/
http://rexik.zoznam.sk/hry/detail/Winnie-the-Po...
http://www.prameny.net/hry/pro-nejmensi
http://www.skodahrou.cz/
alebo sa dá na ulozto stiahnuť detský kútik, rôzne časti, tam sú pekné veci na rozvoj
sú aj on line pexesa. dajú sa vytlačiť omaľovánky, alebo aj online maľovať....

enginka
27. sep 2013

@anka912 ďakujem veľmi pekne

timkaa
27. sep 2013

@saurian ahoj, tak sme boli 2x tento tyzden v jednej sukromnej skolke, ale len tak na hodku - dve, a tak aj budeme chodit dalej, zatial nerobil problemy, sice sa hral viac s dverami ako s hrackami, ale bol tam spokojny, ja som mu nechybala 🙂 Dali mi moznost nosit ho takto na hodiny, ale to nie je specialna skolka, takze ani tak necakam nejaky jeho rozvoj, len aby bol medzi detmi.Akurat ze od dnes je zase chory, takze neviem kedy pojdeme opat, ale budem s nim teraz chodit hlavne do materskeho centra, ktore teraz v blizkosti otvorili, je tam aj montessori klub, tak sa tam s nim chcem prihlasit. A ako pokracujete vy?

saurian
27. sep 2013

@timkaa
no tak super, snad sa mu bude pacit aj nadalej. ono aj pobyt medzi detmi sluzi urcite na rozvoj. my okrem "cielenych" cinnosti venujeme vela priestoru aj hre, ja osobne si myslim ze je rovnako dolezita. a aj ked sa tam viac hra s dverami ako s hrackami, urcite si vsima aj deti. ono ja to vidim u mojho drobca - zda sa ze sa "nechyta" na deti, kedze takmer nenapodobuje a "nedruzi" sa s nimi, ale vzdy ked je viac s martinkom (cez matkove prazdniny ci chorobu) ide viac aj dopredu v komunikacii a inych veciach, hoci vtedy sa s nim cielene pracuje menej. a tiez to bolo hodne vidiet cez prazdniny - napr preliezku ci smyklavku na dvore vyuzival menej, a ked tu boli deti tak s nimi lietal dokola na smyklavku ci vyliezal na preliezku, to iste s trampolinou. a tiez napr na prechadzkach - ked matko niekam vliezol ci vyliezol ci lahol si zacal to aj on robit. takze je super ze si ho dala medzi deti,a j ked na chvilku.
nas drobec v skolke lepsie a lepsie, samozrejme ze najlepsie ked po nom nic nechcu a horsie ked nieco chcu 😀 😀 😀
ale kazdym dnom fakt lepsie aj mi to "hlasia" v skolke.
zo zaciatku bol placlivy - vraj "separacna uzkost" ale zasa to bolo super v tom, ze rano, ked sa zobudil prisiel za mnou hned (inokedy pride az po chvilke najprv sa pomota a pod) a som sa tvarila ze spim a on "MAMA" 😎 😎 😎 no neni skvely?!?
a to sa v skolke uz dobry tyzden nepocikal. zato doma hej 😠 ale tiez myslim ze ma z tej skolky v hlave riadnu "melu" ze co, kde a s kym sa robi a co sa po nom chce... ale myslim ze aj to je uz trocha lepsie lebo zozaciatku chodil hodne unaveny. pre zmenu tento tyzden uz nespavame poobede.
no hlavne sa vyzdravte!!! a v tom montessori co budete robit? to budes chodit s nim?

timkaa
27. sep 2013

@saurian aj moj uz druhy tyzden cez den nespava 🙂 predtym sa to stavalo, iba ked sme nesli doobedu von, teraz uz aj ked ideme, ale aspon chodi vecer spat v normalnom case. Tiez rad zdiela svoje oblubene aktivity s inymi detmi, najma smykalku, aj niektore pohyby napodobnuje, ale v samotnej hre sa zatial k detom nepriblizuje. O hrani s hrackami mi ani nemusis hovorit, snad ani v detstve som sa tolko nehrala ako teraz 🙂 akurat ze teraz sa musim s autami, vlacikmi, hasicmi a pod 🙂 Ja mu musim nahradit aj toho surodenca, vy to mate doma super ze su dvaja a aj ked doteraz sa ti mladsi nechytal, postupne sa urcite do hry so starsim zapoji. U nas su este stale caste vybuchy zlosti, kedy je agresivny, hlavne ked porusim dietu, a ma aj plienky, preto si neviem zatial predstavit, ze by bol v skolke dlhsiu dobu. A aj ked je v tiriede len par deticiek, asi sa mu nebudu az tak individualne venovat, no mozem dufam ze kazdym mesiacom bude aj on vyspelejsi... V montessori bude skupinka deti aj s rodicmi a lektorkou, neviem este presne ake aktivity tam budu,ked sme boli pozriet, boli tam rozne didakticke pomocky, ale aj misky s fazulami, hraskom, kde lyzicou prekladal, alebo budu prelievat tekutiny a tak, ved uvidime. A na ako dlho chodi tvoj do skolky? uz chodi kazdy den, aj tam obeduje?

timkaa
27. sep 2013

@saurian a to "mama" je krasne 🙂 tiez by som sa takto chcela zobudit....

mamina87
27. sep 2013

Pekny vecer vam prajem. Syncek sa boji ked otvaram okno,zacne velmi plakat a chytat hysaky,vetram iba vtedy ked sme von ale ako nahle prideme domov ani sa nezobuje a hnet ide zatvarat balkon a neznesie ani ked otvorim okno a zatvorim dvere aby to nevydel ale nepomaha ani to. . . . Fakt neviem ako ho to mam odnaucit,potom je to uplny autista? A este vylezie na smykacku ale nepusti sa lebo sa boji. . . . A este je toho dost ☹ niekedy je toho vela aj na slona ale milujem ho a v nedelu ma meninky🙂

tea333
28. sep 2013

Ahojte,
moj syn bol diagnostikovany ako auti v Andrease tento tyzden, bolo to prekvapenie, ale nenechavame sa zaskocit a co najskor by sme s nim chceli robit ABA. ako mam najst na Slovensku nejakeho terapeuta? v Andrease nas chcu dat na cakaci list, ale ja cakat nechcem, budeme s nim robit co sa da doma, ale radi by sme aby k nam chodil aj niekto kto to robit vie (alebo my za nim). Momentalne pendlujeme medzi BA a TN, ale terapiu by sme mozno mohli zacat uz v TN pretoze do pol roka planujeme stahovanie

marhav
29. sep 2013

Ahojte,
chcela by som požiadať o radu , v lete sme boli pri mori so synom 7r. a tam začal mať neskutočne záchvaty plaču ,ked hlásili niečo do mikrofonu , to iste sa opakovalo v letiskovej hale aj v lietadle ked kapitan niečo hlásil , cele lietadlo sa pozeralo na nás a on sa chudák zadúšal od plaču a vrieskal na cele lietadlo. dovtedy sme s tým problém nemali , na dovolenky chodíme každy rok .odvtedy odmieta chodiť aj MHD a na vlakove stanice , lebo vie že tam budu hlásenia.
Dúfam , že mi niekto poradí ako sa toho strachu zbaviť .

mariuskaa
30. sep 2013

@marhav
Ja by som kúpila domov nejakú detskú karaoke mashinu s mikrofónom alebo detské vysielačku?
A nech sa hra so súrodencom alebo kamosom alebo s vami doma. Všetko ako veľká zábava

marhav
30. sep 2013

@mariuskaa dakujem za odpoved , zaujímave je že vysielačky máme a tie mu nevadia v pohode sa hrá

maznacik007
30. sep 2013

@tea333 ABA terapeut je na SVK nedostatkovy tovar a ak uz tak poriadne drahy.... skus napisat IP @miau31 ona ti mozno poradi 😉

mojoli
1. okt 2013

ahijte maminky,už som tu dáno nebola,ale chcem vám dať do pozornosti knihu Nespechejte do rakve od Tomáša Kašpara,prečítajte si ju a potom porozmýšlajte.... ja som . nieje tam písané nič o autizme, ale vieme si dať do kopy 2 a 2 a už sme doma... moj syn konzumuje všetku zeleninu aj ovocie v surovom stave,nepije vodu z vodovodu,od malinkata ju nechce.. a ano dávam mu aj napriek neschvalovaní lekárov aj vitamíny a minerály v doplnkoch ako tabletky. ale vyberám podla uváženie bez chem.látok a konzervantov.. a rozpráva,naučil sa písať,nieje agresívny,učenlivý .. a má len lachšiu formu autizmu... a v troch rokoch nás postrašili že nebude nikdy rozprávať,nebude sa vedieť obliecť,že s ním budem musieť byť doma a pod...žiadne geny ale úmyselné trovenie populácie...každý sme iný a aj každý inač reagujeme na jedy ... odporúčam prečítať. a teraz ma farmaceutická velmoc nájde a ukrižuje... 😎

tea333
1. okt 2013

Ahojte,
viete prosim poradit kde hladat specialneho pedagoga, ktory by k nam chodieval, alebo mal vlastny priestor,mam niekde vycapit inzerat 😎 ?
uz sme oslovili pracovnicky spec. triedy v skolke, nemaju zaujem lebo je to od nas k nim daleko a ze by si museli nosit pomocky a podobne, v Andrease sa mame dat na poradovnik, chceli by sme ale terapiu tak 3-4 hodinky denne napr 4 dni v tyzdni, idealne na baze ABA. Neviem kde a koho mam hladat, som novacik 😅
Pendlujeme medzi BA a TN a vedeli by sme to napasovat na obe mesta