Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mariuskaa
9. jún 2014

Baby članok
O autistovi malom, ktorý má väčšie IQ ako Einstein.
http://wakeup-world.com/2013/06/04/autistic-boy...

ketrinjoes9
9. jún 2014

@janka7911 wau,no je to tazke....chodi do specialnej skoly v bytci a su tam super a vidiet ako tak pokrocil....od septembra ide do skoly v puchove tak som sama zvedava....ja som tiez uvazovalao internatnej skole,ale zas sa bojim ako by to znasal a neurolog mi povedal,ze tie deti sa potom myslia ze ich rodicia nechcu,ze aby mu to neublizilo po psychickej stranke...tak neviem...no Kosice su daleko a vsetko je o prachoch sakra ....ach to zas bude dnes zase den...normalne rano vstavam z hruzou co zas bude...a vy to mate od malicka?nas to ma po niektorom ockovani,narodil sa zdravy....je to tu bordel na tom slovensku ked rozhoduju za nas rodicov...

mamajka72
9. jún 2014

Ahojky baby hladam ABA terapeuta tku skuseneho so vzdelanim pre 4 r. chlapceka s PAS mimo SK
s moznostou dohody zabezpecim stravu ubytko a samozrejme plat je na dohode...poznate niekoho kto by mi pomohol ozvite sa .... 🙂

mamajka72
9. jún 2014

@vietnamka
Ahoj neiem aky stary je tvoj syn ale predpokladam ze uz cakate ze bude rozpravat a on nic my sme cakali tiez a cakame stale do kedy to neviem ak vsak ta uz cakanie nebavi kazdy ti vravi on zacne neboj sa to je tym a tym a v hlave sa ti hmyria upokojujuce argumenty ako aj mne tak zatlac na deckeho lekara.
U nas to bolo tak ze sme sli na vysetrenie sluchu na neurologicke vysetrenie a potom psychologicke a nasli nam pricinu a tiez je syn sikovny pritulny mily nema problem hrat sa pri detoch je priatelsky a predsa ma PAS.
Ak si niesi ista co to moze byt nic nepokazis tym ked si precitas knihy o tom ako sa spravat k detom s PAS zacnes vsetko fotit tlacit laminovat a vesat po byte zacnes pouzivat jednoslovne spojenia zacnes pouzivat vela obrazkov davat mu ulohy ako zapni svetlo zatvor dvere otvor chladnicku prines zemiaky....a vtedy uvidis ci to dieta spolupracuje teda ci ta rozumie ak nie chod s nim a ukaz mu co chces aby urobilo a jednoducho vysvetli...lebo to cakanie a nicnerobenie je hrozne a tak ci to bude dysfazia ci uska ci ja neviem co je lepsie pracovat tak a potom to vylucit ako nerobit nic 🙂

mamajka72
9. jún 2014

@therapiezentrumglueckspilze
Jej tak to je suer akurat ze Dusseldorf je ako mestokrasne ale moc daleko pre mna nepoznas nahodou nieco blizkosti CH hranic velmi by si mi pomohla dikes

kytykenka
11. jún 2014

baby v sobotu idem dr Kucera poznate niektora?

mamina87
12. jún 2014

Pekny vecer....no na zaciatok sa idem prestavyt ....mam dve deticky chalanov ...ml.4 r ma autisticke crty.....niekedy sa s nim da a inokedy nie ....fakt ako keby bol niekde inde....chcem sa opytat ...co sa tyka predlzeneho rodicaku ....totis ked bude mat 5 tak mame mat posudkove ....moze sa stat ze nam to zamietnu? A ako sa potom riesi opatrovatelsky? Pocula som ze tam treba viac problemov ....syn ma postihnutie na 60percent.....pytam sa uz dopredu ....aby som potom nebola v soku ....dakujem vam za odpovede a prajem dobru nocku🙂

solinkarka
13. jún 2014

Baby da sa vybavit po 3r nieco ako prispevok na benzin?

mimasimi
13. jún 2014

@solinkarka mne sa zdá, že ano, plienky na predpis mesačne zadarmo, preukaz ZŤP a všeličo možné. Treba sa popýtať v nejakom auti centre, v Žiline sa mi zdá, že je a ešte má nárok aj na asistenta, a ten vraj dokáže veľmi deťom pomôcť.

solinkarka
13. jún 2014

@mimasimi dakujem, o plienkach viem to mi vravela neurologicka len neviem co za plienky su to....ja som myslela ze to dostanem prispevok a ja uz mu kupim ake pouzivame my napr. teraz...

karkulka1
13. jún 2014

Výborný (a veľmi smutný) článok. Náš Junior ešte nie je na tom tak veľmi zle, ale dôverne poznám, o čom sa píše. A tiež ma vytáča, keď sa ma ľudia pýtajú, či má nejaké mimoriadne schopnosti. Dúfam, že aj na Slovensku sa kompetentní raz preberú a nebudú riešiť len Aspergerov.
http://respekt.ihned.cz/c1-61612820-deti-uplnku...

karkulka1
13. jún 2014

@solinkarka
my sme na plienky dostávali papier od neurologa a predpisovala nam ich detska lekarka normalne na recept a vyberali sme si ich v lekarni, kde mavaju aj zdravotne pomocky.
Ked si zo ZA, oslov baby zo Sposy http://www.sposazr.sk/, oni su velmi zlate a urcite ti poradia.

solinkarka
13. jún 2014

@karkulka1 aha tak lebo moj ma velmi citlivu pokozku a len tak hocico nemoze mat na ritke 😖 ak sa mozem spytat do kedy ste mali plienky?

magimary
13. jún 2014

@karkulka1 veru, ani náš na tom nie je tak zle, ako opisované deti v článku, dokonca je verbálny,
ale tiež v slabšom odvare veľmi dobre vieme, o čom tam autor píše... 😔 😔 😔
a aj dôverne poznám ten pocit, ako autor článku opisuje nočný príchod sanitky, keď sa náhle malá upokojila a lekárka sa div nepozerala na rodičov ako na preexponovaných hysterikov... (aj keď teda lekárka to napokon celkom dobre prečítala)...

sidus
13. jún 2014

@solinkarka raz za pol roka ti predpise odporucanie na plienky neurologicka, kazdy mesiac si ich chodis davat predpisovat k detskej dr., vyberies si ich v lekarni. Da sa poziadat o predlzeny rodicak, preukaz ZTP, parkovaci preukaz, prispevok na hygienu, prispevok na auto - dieta musi navstevovat min.2x tyzdenne nejake zariadenie - skolku napr..

solinkarka
13. jún 2014

@sidus dakujem za info 😉

karkulka1
13. jún 2014

@solinkarka do 4,5 roka a na noc asi do 5,5 roka.

solinkarka
13. jún 2014

@karkulka1 u nas to tiez vyzera na velmi dlho ☹

karkulka1
13. jún 2014

@mariuskaa presne to su clanky, ktore su tak na dve veci 😖 a priemerny clovek si z toho urobi obraz, ake maju ti autisti uzasne schopnosti 😀
Ked jednej mojej znamej chvalila ucitelka autistickeho syna - ake ma vyborne znamky, ze je teraz najlepsi ziak na skole (pre autistov), tak ona jej na to povedala: "No to je fakt uzasne, skoda len, ze uz ma 13 a zasraty zadok mu musim utierat ja, pretoze on to nedokaze." 😎 🙄 Apropo, ten chalan nadherne kresli 🙂
Takze "zazracne schopnosti" su nam rodicom takychto deti uplne na figu, ked moje dieta nikdy nebude moct zajst same ani do obchodu na konci nasej ulice a skor by sa clovek stal nesmrtelnym, ako by to dieta raz malo fungovat samostatne (aj ked si to velmi zelam, ale to by sa musel stat ZAZRAK)

karkulka1
13. jún 2014

@solinkarka nam pomohli v skolke v Banovej, jemu robilo dobre, ze mu po toalete (zacal chodit rovno na zachod, do nocnika sa mu az tak nedarilo) tam vsetci zatlieskali a nas maly narcis bol vtedy z toho cely uveliceny. 😉 Doma sme tlieskali len ja a MM a to bolo pre neho male publikum. 😀
Treba verit, ze to pojde. Oni vtedy s nim chodili na WC-ko asi kazdych 10 minut a nakoniec to pochopil.

kubasa2005
13. jún 2014

Caute takto travil Kubino v skole vyucovanie vstredu 🙂 Smejem sa ako su naskladany vtakom malom bazeniku ale je im super .Pani ucitelka je skratka super so srdieckom 🙂

certica
15. jún 2014

Duše K - O autismu a autistech / Lidé se speciálními dary

https://www.youtube.com/watch?v=M65yE3oRg7I
mamajka72
16. jún 2014

LUDKOVIA VELMI BY STE MI POMOHLI AK VIETE NIEKTO O ABA TERAPEUTKE KTORA BY BOLA VOLNA A OCHOTNA SA STARAT O MOJHO SYNA STYRI ROKY MA VELMI DOBRE HYG. NAVYKY 40 HODIN TYZDENNE MIMO SK PONUKAM STRAVU UBYTOVANIE PLAT A INE ZAUJIMAVE BENEFITY. PROSIM NAPISTE MI SPRAVU.
DAKUJEM

andyvr
16. jún 2014

@kytykenka

Ja som bola u MUDr.Kučeru - je to veľmi dobrý odborník - čo sa týka autizmu. Prebehne u neho malé vyšetrenie, kde si s Vami pohovorí a malému zmeria funkcie nervového systému. Nie je to nič hrozné - ako keby ste boli na EKG. A potom Vám povie výsledok a odporúčí niektoré výživové doplnky. Aj ja mám doma 16-ročného vysokofunkčného autistu s aspergerovým syndrómom. Prvýkrát som bola u neho keď mal syn 13 a on mi s úplnou istotou potvrdil autizmus, na ktorý som upozorňovala lekárov skoro 12 rokov, ale nikto ma nebral vážne. Môjmu synovi odporučil Karnozín a veľmi môjmu synovi pomohol. Tak držím palce, aby Vám to dobre dopadlo

kytykenka
16. jún 2014

@andyvr dakujem velmi pekne nam autizmus vyvratil co som sa tesila nasadil liecbu dr Kucera povedal ze to dame doporiadku super clovek sa velmi tesim aj s toho co pises dakujem

ajkuska
16. jún 2014

@janka7911 môžem sa spýtať o aké detské centrum ide, ako sa volá a kde sídli, ďakujem.

karkulka1
16. jún 2014

@kytykenka az na to, ze dr.Kucera vobec nie je kompetentny posudit, ci dieta ma autizmus alebo nie -.nema na to ani prislusne vzdelanie a ani prax. 😀
Ale zufali rodicia urobia vsetko, co sa da, len aby pomohli svojmu dietatu.

magimary
16. jún 2014

@karkulka1 100x like (aj keď vskutku je to skôr DYSlike 🙄 😖 )

kytykenka
16. jún 2014

@karkulka1 ja som na neho dostala kontakt z luznej z rehabky kde boli rodicia spokojny tak preco nie kazdy co robi si mysli ze robi spravne