Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

maruskaaa
12. jan 2012

@kubasa2005 ahoj...

http://www.terasoft.cz/skweb/single/kutik15.htm

odtial som to kupila, stoji to dost...myslimz e sa daju kupit aj jednotivo ak uz nejake mas...

erikasadek
autor
12. jan 2012

ahojte zbezne som vas precitala teraz som prisl adomov som hotova ozvem sa vam zajtra poobede pekny vecer vsetkym!!!!!!

dana19
12. jan 2012

@maruskaaa Náš Kája má rád taky počítač,pouštím mu písničky a pohádky(má rád mašinku Tomáš a červený trakturek a teletubies)

Naprosto miluje kostky,autíčka se setrvačníkem

Nafukovací balonky(nafuknu a pustím)

Balon

Tunel

Dětské pianko

Zbožňuje bublifuk

Telefon(dávám mu rozbitej a on to toho jakoby mluví)

Dětský notebook mame taky,ale on ty funkce ještě moc nechápe,chci se ho pokusit podle toho rozmluvit,má to funkci abecedy(ukáže písmeno a vysloví)

Na tu stránku se mrknu 🙂

maruskaaa
12. jan 2012

@dana19 super, ma pekne siroku skalu, ze nie len jednu vec..tak super...

ano taky ten notebook sme mali aj my...len mu to poukazuj, ze ako to funguje a za chvilu bude na tom ficat jedna radost 🙂

a masinka tomas bola vo veku tvojho syna number 1 a potom este ze snooker (velky biliard) ;)

dana19
12. jan 2012

@maruskaaa No jo,snažim se ho naučit s co nejvíc hračkama naučit hrát,protože když se nudí hází věci za dveře a dělá příšernej bordel,takže to takle zkouším eliminovat 🙂 Navíc je zajímavý,že nemá rád,když si hraje sám.

diocka
12. jan 2012

ahojte. chcem sa spytat mate aj sukromnu temu s temou autizmu? zaujima ma viac veci ale nechcem tu rozoberat problemy mojho dietata takto verejne, mozno som prilis opatrna ale v dnesnej dobe ...
dakujem!

dana19
12. jan 2012

diocka tak tohle nevím,ale taky by mě to zajímalo 🙂 sem tu teprv jeden den. Pokud bys chtěla tak mi písni zprávu.

lucka261177
13. jan 2012

Zdravim vsetky nove maminky 😉 Chcem sa Vam prohovorit nakolko som si vsimla ze niektore cakaju na konecnu diagnozu aby vedeli ze kde je problem a ktorym smerom sa pohnut.Ja z v vlastnej skusenosti viem ze cakanie je v pripadoch nasich deti zbytocne.ked ma vase dietatko komunikacne stereotypne alebo akekolvek problemy autistickeho charakteru necakajte na diagnozu problemy same nezmiznu a diagnoza vam ich nevyriesi.je to strata casu kedy deticky okolo 3 rokov idu naozaj dopredu vo vyvoji ked maju spravny pristup.My mamicky ktore sme tu na fore sme si tym presli a navzajom sme si radili ako s detmi pracovat.ziaden diagnostik vam neda tolko rad ako ziskate na tejto sranke.Takze do toho pytajte sa radi vam pomozeme 😉 😉 😉

erikasadek
autor
13. jan 2012

@dana19 vitam Ta tiez znad najdes pokoj a odpovede na tvoje otazky v tejto teme.. 😉
@magimary citala som ak si opisala tadeaska, vela mam spolocneho mas pravdu ale u nas vekom vela veci sa pohlo do predu!! a zelam to aj tebe trpezlivost....... ja viem lahko s ato hovori a tahsie preziva...; ale zelam ti; to..
u nas pato vo vela veciach povolil pretoze ja sa nedam vo vela veciach som nepovolna!!!!!! aj ked nechce jest nieco pretoze ma zabrany tvar a farba tak tlacim na neho pomaly ale dost.... a veci s apohli pred rokom paradajky a mozzarela ani nahodou , do ust by nezobral a ani kukuricuu teraz bez problemov!!! vela placu vela kriku vela kriz ale vysledok je tu i ked ma to stale vela nervov!! ja viem lahko s ato pise u nas top malo vysledok ...
@ajkasamko som ta dojala pretoze si sa nasla vela situacii je rovnakych.....; jednu vec som zabudla povedat co s atyka kriz to bola rada mojej psychiatricky teda patovej v nemocke..... velmi dobra vec je mat vzdy pripravenu jemnu prikrivku a zabalit dieta do nej velmi dobre sa ukludnuje pre nich je to lepsie ako ked ich beriem edo narucia,; je to ako pohladkanie..... 😉

co sa tyka empatie, u pata este pred rokom dva to bola katasrofa smial sa kde nemal plakal kde nemal ja som smutna bolava on sa smeje proste absolutny chaos.. od kedy trva to uz 2 rok v nemocke kazdy pondelok ma atelier citanai chapania emoci a nesie to ovocie..... a rada psy pre mna boal ak nieco spravy zle tak mam hrat divadlo doslova mracit obocie a dat ruky do boku chapeme sa 🙂 ah co si spravil je zle mama nie je spokojna a mracit sa viac bude pomaly chapat lepsie povedane citat s tvojej tvare a chapt situaciu.. chce to cas zase ked si stastna tak to iste hrat divadlo a robit stastnu ovela viac ako normal

( mediz na mi na zaciatku som sa citila ko blazon , ale zabralo to!!!) 🙂

erikasadek
autor
13. jan 2012

@andreabe ahoj v skratke ako autista vyvetluje ako sa citia autisti ...; ako vidia svet./ lepsie v skratke to uz neviem povedat.. prepac... 🙂 musim ho najst aj v ceskom alebo slovesnkom jazyku ja som ho stiahla hned ale vo franine a ako na potvoru tento film isiel na vianoce tu v telke!!!! ani som nevedela!! 🙄 🙄
nevadi tesim sa a hlavne aj moj muz a o ktorom som aj chcela napisat sme daleko do mojho muza pred 3 az 4 rokmi ak a zmena!!!!!! on ktory bol a chcel byt slepy voci problemu s patrickom !!a len mi daval pod kolena polena co bolo o to viac tahsie!!!
ak azmena teraz je pripraveny pozerat tento film normalne sa tesi aby lepsie pochopil nasho syna!!!!!!
pred vcerom asi najnissi bod mojej dovery voci samej sebe sme sa rozpravali a povedala som mu ako som na tom v poslednej dobe psychicky ako v sebe samej tapem a nedoverujem si co s atyka buducnosti ze mam vela otazok neviem ci budem schopna zvladat pata ak to pojde takymto tempom za par rokov!!!!!a na moje prekvapenie zovrel ma do narucia povedal magicke slovo neboj nie si sama ja tu som a budem uz ta nikdy nenencham ako predtym samu s patrickom spolu to zvladneme dalo mi to doslova injekciu rychlosti lasky apodpory do mna ze ma to nakoplo a spokojne som zaspala s kludom na srdci ako uz davno nie!!!!!!
je pravda ze pato ma trapy viac a viac a neako neverim samej sebe aj naprike tomu ze som obklopena a stale ma pocit ze nieco chyba co by mohlo pomoct len neviem co...
mozno aj preto som znova v teme ktora mi robila tolko dobra pri zaciatku neviem baby ale nemame to lahke urcite poznate tie fazy ked ste hore euforicke pri pokrokoch a dolu ked prichdza doba ked to ide dolu vsetko...

erikasadek
autor
13. jan 2012

@mpg som rada ze is sa ozval ohladne bachovych esenci , tu pise ze ze prave ta 64 je specialne na autizmus a dost vela ludi pod si to chvali ze dosahuju dobre vysledky samozrejme nie vyliecenie ale pomaha.... neviem rozmyslam trcohu ci mozno neskusim.... neskor uvidim... dik za info.. 😉

niekto sa raz pytal ci robim diety pre pata nie nikdy som neskusala a ani do toho njedm osobne na nete som cital vela a su aj ohlasy nefgativne co sa toho tyka nechcem to kritizovat lebo viem ze tu si to vela ludi chvali takze nechcem neako to rozoberat.. 😉 eln ak by nahodou ste boli za preco nie...
@dana19

system dam ti alebo mozes hrat funguje aj u nas snad jediny sposob ako ho prinutim trocha pocuvat a ist normalnym rytmom na zaciatku to bolo tazke teraz to prijme i ked nerad ale bez krizi vaznej len si poplace a vyskusa ale na konci ja ma posledne slovo!!!
u takychto deti j eto bohuzial nutne.. ale ucinne!! 🙂

nensyke
13. jan 2012

@magimary dnes Dadko nejak moc začal aktívne točit s skladačkami... pred tým ako tam dá na miesto.. tak tri krát s tým otočí... asi je to dalšie aut. príznak...?Mám ho v tom vyrušit alebo nechat ho s tým točit... snažila som mu nejak nepriamo od toho vyrušit... zatial pohode to bral...

nensyke
13. jan 2012

@kubasa2005 ahoj akurát som na teba myslela že si tu už dávno nebola.. malý ako sa má? už si vyskúšala aj tu dietu?

magimary
13. jan 2012

@erikasadek no, ja tiež dúfam, že sa veci nejako pohnú...
teraz som ho naučila vyjadrovať slovom (a nie krikom, ziapotom, jedmi a afektami) BOJÍM SA a veľa vecí sa pred nami otvára, ktoré boli doteraz skryté za jeho afektami a hnevom (teda asi až jeho zúfalstvom)... stále dokola označuje veci, situácie, okolnosti, ľudí, zvieratá, okolité prostredie slovom "BOJÍŠŠA"... a pritom si dokola opakuje protichodnú "formulku", ktorú som ho naučila tiež: "nebojíšša, nebojíšša, nebojíšša"...jeho strach sa tým (dúfam) evidentne zmierňuje a nerobí pri tom také scény...
tak snáď aj toto bude to, čo nás pohne ďalej...
takisto sme začali používať kuchynské minutky na nácvik čakania a zatiaľ to vyzerá celkom dobre (resp. oveľa lepšie, ako keď ma neustále do niečoho tlačil s časom pre výkon OKAMŽITE (čo sa samozrejme niekedy vôbec nedá 😝)... tak aj toto nám možno pomôže (a možno aj ďalším 😉)
no a podobné "vecičky" nás snáď poposúvajú...
kiežby existovali viaceré "technické pomôcky" na zvládnutie ich opozície a vzdoru a nevôle, ako sú tie kuchynské budíky...napríklad niečo aj na to jedenie...tak na to sme nenašli ešte "páku"... 😝
ale zase aj vývin nám snáď pomôže... 😉

jó, a mňa by inak zaujímalo, že pre NIE pre diétu 😉
ak budeš mať čas, tak napíš, dík

@nensyke , jasne, že to môže byť autiznak...ale nemusí byť nejaký silný, čo sa týka času trvania...možno tak, ako prišiel, tak aj odíde...ale možno aj nie...uvidíš...zatiaľ si to netreba nejako extrémne všímať 😉
náš Tady už takto točí 2 celé roky (!), ale nechcem ho o to nijako extrémisticky oberať... jemu to pomáha, je to jeho uvoľnenie, je to jeho "reset"... tak pri cvičení ho upozorňujem, že netočíme, ale hráme sa, ale pri voľných činnostiach ho nechám potočiť... (aj keď niekedy aj to musím trochu skorigovať, lebo by nešiel ani jesť)...
ale keďže Dadko ešte len začal, skús tomu zatiaľ nevenovať pozornosť...zatiaľ...možno je to len ojedinelé a nebude to trvať dlho...
a, inak, pekná fotka!!! 😵 teším sa, že už máš aj tvár 😅 (teda aspoň pre nás tu

@diocka , vitaj...tak predsa ťa to pohnalo až k nám? 😉

nensyke
13. jan 2012

@magimary dík za radu... a pojdem aj ja kupit kuchynské minutky... pre Igorka... ten je stále nedočkaví, niekedy až otravný... dúfam že mu to pomože nácvik čakania...ale bo už je to neskoro?

magimary
13. jan 2012

@nensyke nie, určite nie je... 😉
a skús kúpiť také pekné, aby sa mu páčili 🙂
aha, aké bývajú pekné:
http://www.budiky.cz/stopky/kuchynske-minutky/p=2/

/aj keď my máme len také obyčajné digitálne, kúpené vo výpredaji v Lidli 😅, ktoré sme doteraz nikdy nepoužívali /

albertka
13. jan 2012

@erika2312 Erika, ja nechápem, prečo tvoj šikulko nechodí do bežnej škôlky? Nie je dôvod nechávať ho v špeciálnom type škôlky, keď je takýto interaktívny. Ja tej diagnostike detailne nerozumiem, zrejme bol dôvod na také tvrdenia (?nviem), ale urobila by som všetko preto, aby bol v bež. škôlke a potom nastúpil do bežnej ZŠ. To ti dr. J. neodporúčala? Nás sa snaží posúvať týmto smerom, viaceré detičky z PAS, čo chodia k nej pomohla umiestniť do bežných typov škôl.

deina
13. jan 2012

Mate niektora dieta s PAS, ktore chodi do beznej skolky (kedze sem len sem tam nakuknem, nemam prehlad, prepacte)? Ako to zvladaju? Je vobec mozne nejako to dieta zapojit do hier s ostatnymi detmi? My teraz riesime to, ze Misko je sice v skolke celkom spokojny, neplace tam, poslucha, ale ostatne deti ho vobec nezaujimaju, nikdy sa s nimi nehra, vzdy len sam, bokom od nich je. Ucitelky by ho velmi radi dostali medzi ne, pride ho pozorovat nejaka specialna pedagogicka, vraj aby im poradila, ako ho motivovat do spolocnych hier. Neviem si to predstavit, jeho proste rovesnici nezaujimaju (zato ucitelkam vzdy nieco melie, pusa sa mu nezastavi), ja som rada, ze sa tych deti uz nestrani, uz to je pre mna vyrazny pokrok.

erikasadek
autor
13. jan 2012

@deina moj chodil do normalnej skolky a teraz do skoly a nelutujem doteraz aj ked zo zaciatku to bolo tazke... ale jedna vec je ista tieto deti potrebuju byt zo zdravymi akokolvek to znie neskutocne! i ked zaciatky su tazke hlavne pre ludi dookola anas matky!!!!! ale samozrejme kazdy mame inu skusenost .... ja este k tomu nezijem na slovensku 🤐

inak ja som dal pata na vela aktivit pre zdave deti zo zaciatku to nebolo lahko ale casom zapadol a tenis alebo malovanie ... ine ktore ho bavili vdaka instruktorom.. 🙂 a jeho to strasne posunulo vpred......
@magimary verim ti , ale pekne to zvladas a lady s alamu podla toho co pises, pozri pato ked mal 3 az 4 roky sa stoznoval s postavou s pc hier SONIC az tak ze opakoval jeho meno na vsetko aj ked sa ho niekto opytal ako s avoal on stale ano sonic.... neskor od nastupu do nemocky trvalo to skoro rok sonic mania postupne opadla vzdy bol pritomny ale nie az tak silne.. vsimla som si ze ked je v strese a nevie kudy kam , tak zoberie mobil a vola sonic a rozprava mu take veci vela aj somarin nezrozumitelne ale neako jeho to relaxuje a uplne opadava jeho stres alebo nervozita s niecoho .. uzasny napad s jeho strany i ked treba niekedy zvladat psychicky .. 😀

co s atyka casu tak kuchynske hodinky su super vec.. pokial sa neboja zvuku ked zazvoni u pata to bolo vzdy sok a strach... 😉 tazke riesila som to vzdy presypacimi hodinami , ano u nich nastvanie a strach z neznama a cas je velka neznama a takto bol vzdy klud teraz som mu kupila hodinky najdem link ukazem super vec , ukazuju , analogicky aj digitalne je tam budim presypacie hodiny super vec ked pracujeme spolu u nas to su domace ulohy alebo vecera cas a podobne lebo vzdy je to o hubu!!! ked nevuie cas.. rychla kriza!!!
zabudla su tam aj dve zvieratka pes alebo macka kao zvieratko treba sa o nich starat a nahrat aj hlas alebo neaky odkaz.... pre pata neskutocna pomoc!! uzasna vec a dakujem tym co to dali na trh!!

https://www.youtube.com/watch?v=U8rcXCjSXpM
erikasadek
autor
13. jan 2012

@magimary teraz co s atyka diety.. teraz nechcem nikoho nastvat zienky tazke ma nepriklincujte. dobre??
ja som este pred dvoma rokmi bola aj za.. cital asom zaujimala sa a podobne ale neako nieco mi nedalo a nesla som do toho vela som rozpraval s lekarmi tu // na ich radu poznam ich uz roky a chcela viac info alebo rad.. vela som citala aj na forach zahranicnych a zistila som to co som v duchu aj si hned myslela.....
teda ze tato dieta akokolvek to nazveme je ako ine diety jednostranna!!!a nechcem aby moj syn v dospelosti trpel inymi problemmi zdravia okrem autizmu. vyjadrim sa presne , jest len urcite veci a vela vajec a vyvary teda takto varene je p^re mna mrtva strava.; teda robim kazdy tryzdne vyvar super ale zelenina ide ako posledna vari sa fakt len 30 minut jeme velmi zdravo doma aneviem si predstavit jest takuto stravu u pata o to viac ze viem ako zzareagoval pred par rokmi vdaka stresu a strave zmenenej skoro som o neho prisla!!!
takze moj zaver je ten ze ako kazda dieta alebo post , zo zaciatku sa vsetci citime super , vel avveci mizne ale po case to ide cez krk a je to jednostranne a ja nie som za aby moj syn mal neskor problemy rastove alebo s pecenou kedze tato to nemoze dlho vydrzat pri takomto tempe prisunu vajec proteinov je to sakramentska davka , urcite mi mnohe poviete ze to u vas funguje a osvedcilo sa mùnohym .... verim .. ale ja do toho nejdem su aj ine sposoby ako tieto deti stimulovat..... asi tolko , nechcem to velmi rozpisovat asi tak v skratke...
plne si uvedomujem ze mnohe nastvem , ale je to moj nazor a moje presvedceni ematky . aj bez diet sme dosiahli dobru zmenu postupnu ... ja viem ze pr e vas pato nie je tazky autista , ako na nahodu moja suseda ma syna ma 6 rokov ale rastom je ako josh . a teda oproti patovy poriadne po zadu... tiez sme sa bavili vel ako na potvoru jej otec cely zivot pracoval s autistickymi detmi.....!! a tak tiez sme sa bavili o tomto a viem ze aj ona ma echo . ze ta dieta nie je dokonala a tioez niekde urobii ulavu ale zase inde zatazi organizmus poriadne... a neskor su komplikacie... takze radsej zdrava strava , dokazali sme za tie roky s jednostrannje stravy do pata dosta vela veci a teraz okrem uhoriek a hrasku apr inych veci zje vsetko!!! 😀 niekedy tazhise ale vzdy sa najde sposob ako to do neho dostat styl playstation, alebo wii bude vypnute dnes zabeire na beton!!!! menim formy ze ani ja niekedy nezpoznavam co mu vlatne natom taniery davam.. 😀

maruskaaa
13. jan 2012

@erikasadek nikot ta nebude klioncovat nikam...je to tvoj nazor...definuej ae [ojem zdrava strava....lebo na toto su mnohe nazory...

js som tiez za vyvazenu stravu, ale ta musi ist do cleveka cez zdravy traviaci trakt...a an to je ta dieta, ktora sa ma robit 18-24 mesiacov a potom postupne prechadzat na beznejsiu stravu so zaradenim skrobov...

nemyslim si, ze ked vysadim malemu sladkosti , ze toto mu moze uskodit...a ked bude jest denne maso a zeleninu, aj tie vajcia....plus pit stavy zo suroveho ovocia a zeleniny, byt sledovany doktormi co sa tyka krvnych obrazov a pod...ze sa mozes nieco pokazit a ze to bude mat az celozivotne nasledky...

taktiez napriklad zemiaky a ryza su typicke prilohy k jedlam len u nas, ked som zila v usa, zemikay som mala na obed len raz ci dvakrat, ryza takisto, tam sa je vela dusenej zeleniny k masu...

ale je na kzdej matke ako sa rozhodne...nikoho nepresviedcam, iba je dobre o tom vediet...ze je tu aj taja moznost...

lebo zase nosit hyperaktivnym a alergickym detom do skolky na obed kindervajcia asi tiez nie je riesenie...a potom sa divit ze je dieta poobede take nepokojne...

som rada, ze ti uz pato zje skoro vsetko....na mojho by si moha ja kricat, aj byt dosledna, a nova potravina by dole krkom nesla, resp by ju vyvracal...

lios
13. jan 2012

@maruskaaa ahoj, ako dlho ste na gapske? ako sa vam dari? mam prestudovanu knihu syndrom.trav. a psych. ale akosi nevieme odchytit ranny moc na opioidne peptidy kedze Oskar ma este plienky. zatial sme vysadili pred 4 mesiacmi sladkosti..okrem medu a obcas ked neodlozim poriadne dzem tak si vypyta...bojim sa ranajok...co ranajkujte?

lios
13. jan 2012

@magimary 😎 lepsie by som mojho Oskara neopisala...skoro identicke crty spravania...presne este aj to, ze vonku jednoducho vymysla a nechce chodit...pritom je pohybovo na tom velmi dobre.

maruskaaa
13. jan 2012

@lios ahoj dnes den 18, zcali sme 27.12.

rano papa 3-4 vajicka na masti ako prazenicu, pred tym este vypije cerstvo odstaveny dzus z mrkvy a pomaranca (len mrkvovy mi este nevypije) a obcasne tam dam aj hrozno.

a aj nas s nami nechce vonku chodit, v skolke, s detmi a ucitelkami ide bez problemov...

najprv boli jeho prejavy zlosti este o dost horsie, ale uz po 8-10 dnoch sme zrazu mali doma spokojneho a usmiatej=ho chlapca, ktory neplakal hadam aj 2-3 dni za nic...pred ty bolo vstavanie s placom rano aj poobede...
do plienky sa da zohnat taky sacok, co sa nasaid na pipika, necha sa to v plienke, a on sa do toho sacku vymoci ako do plienky...ale nie nechat celu noc, ale privstat, nasadit aspon pol hodinu pred normalnym zobudenim...

maruskaaa
13. jan 2012

@lios a zaca ovela viac teraz rozpravat, doplna slova do basniciek, v skokke normalne nabada deti na spolocne hry, (oli oli janko a pod.)

erikasadek
autor
13. jan 2012

@maruskaaa pozri , ono ani stava nie je bez rizika .. a hlavne u mensich deti , je to kysle zasadite al eto je uz o inom , ja osobne nikoho neoznam , ale pocula som ze su aj deti ktore s toho nevyjdu celkom bez ujmy..

na druhej strane pozri patov mladsi brat od 3 mesiacov skoro do teraz bol alergicky na mliecnu bielkovinu + vajcia a ine, vysledok tazka dieta od narodenia specialne mlieka podobne nasledky nema sice ziadne dteda dufam ; okrem toho ze sa dostal s alergie , ale nabral ine chute a dostat do neho urcitu stravu ni eje jednoduche ako dieta si zvykol na chute uplne ine a tak zacina od znova co sa stravy tyka.. takze ziadna vyhra..
samozrjeme sladkosti ked vynechas nic sa nedeje... 😀
mne skor ide o veci v tej diete s ktorymi nesuhlasim a hlavne nie u malych deti!!!! proste uplne jednostranna strava a jasne z emusi byt kontrolovana ako kazda dieta ale ako kazda dieta ma aj svoje rizika a nasledky. al eo tych sa menej dozvies ..
su aj ohlasy lekarova odpbornikov o su proti takze kazda strana ma svoju pravdu.. u mna hovori zdravy rozum moj ze nedam a neurobim; to ..

erikasadek
autor
13. jan 2012

@maruskaaa este jednu vec som ti chcela napisat ja som so stravou u pata dlho mala problem, ani teraz to nie je super ale je to neporovnatelne spred 2 rokov , nebo a zem... 😉
nikdy som na neho nekricala ale tlacila, a hlavne jedlo muselma som poriadne na sebe zapracovat a pripravovat jedlo tak aby nenasiel to co nema rad, ani farby ktore nemal rad... ale v zasade vsetko na taniery zdrave bolo a on ani netusil co je poriadne teda nevedel ze je to co nikdy by inak do ust nedal!!! chcelo to vela casu a namahy ale vysledok sa dostavil.. dokonca j maly chlapec vedla nas sussed ta ista diagnoza jeho mam nechapala ko u mna dokaze jest jedlo a doma ani nikde inde do ust by nedal, a neskor si pyta svojsky to iste doma.. 😀 😀 😀

maruskaaa
13. jan 2012

@erikasadek myslis ze je by som mu nedala cele ovocie, keby mi ho zjedol? stava je u nas dufam docasne..

ale suhlasim s tebou, ze vsetko treba robit s rozumom...

nesuhlasim s tebou ze GAPS strava je jednostranna....aj ked u nas to zatial tak vyzera...pretoze v podstate vylucujes lepok a skroby...mlieko ak sa znasa, tak tam vo forme domacich jogurtov dava velmi skoro..

a ak mas prosim ta nejake odkazy alebo linky na negativa tej diety, tak ich prosim zverejni, ja som toho presla a precitala dost pred tym, ale nenasla som nic......budem len rada a rada si to precitam...

maruskaaa
13. jan 2012

@erikasadek tak s tym mam bohate skusenosti tiez, mozno mi mozes dat nejake typy alebo recepty...

u nas je mimo vsetko cervene-paradajky, ceresne a aj napriklad mrkva niekedy...

pato co nechcel jedavat? a teraz uz ano?