Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

anka912
7. feb 2012

@ronia rybí olej v nejakej forme tu dáva veľmi veľa mamičiek.

maruskaaa
7. feb 2012

@ronia u nas s tym pomohli aj vajicka....magnezium v nich ukludnuje a tiez rybi olej....ja dava praveze cisty bez prichute, on tie ovocne nechce...ale je to jedno ci ochuteny alebo nie

lucia37
7. feb 2012

@ronia Ahoj ronia, naša malá chodí ešte do škôlky, až od septembra ide do školy. V škôlke je normálne integrovaná, má IVP- individuálny prístup. Učiteľky máme našťastie veľmi dobré, edia aký má malá problém a podľa toho k nej pristupujú. Lea deti viac menej ignoruje, vystačí si sama.Ak sa aj rozhodne medzi nejaké deti pripojiť, musia sa všetci hrať , tak ako chce ona.Inak z hry okamžite odchádza.Nemá rada kolektívne hry, lebo jej tam hrozí riziko, že by nebola prvá a ona musí byť vždy vo všetkom prvá.
S jedením je to jedna veľká bieda, dá sa povedať, že je "len" na mlieku s grankom a to s cumlíkovej fľaše.Sem tam nejaké pečivo, jablko, ale nakrájané na kruhy, ryža, ale len s repou, šunka, ale bez pečiva......a neviem, čo ešte.Máva obdobia rôznych chutí-mala obdobie strukovej polievky (raňajky,obed, večera), obdobie párkov (tiež cely deň len párky)......Miluje mobil iphone, počítač, dinosaury, ľudské telo a vesmír

ronia
7. feb 2012

@maruskaa vajicka ti zje same, alebo ich musis "zamaskovat"?
@lucia37 my sme s flasou skoncili len minuly tyzden. Asi to predsa bude tym rybim olejom 🙂. Teraz uz konecne pije mlieko z pohara so slamkou. Ale musi ho mat zakazdym s medom a teple. Radsej som mu davala mlieko z flase, akoby ho nemal pit vobec. Nech ma nejaky zdroj vapnika a proteinov, lebo syru a jogurtov sa ani nedotkne. Inak strasne miluje zvierata, iphone a tiez vesmir ako Lea. Auta ho nikdy nezaujimali. Dnes mali v skolke vysvedcenie. Pisanie, citanie, ucenie naspamat samozrejme najvyssie hodnotenie a spravanie potrebuje zlepsenie.

lucia37
7. feb 2012

@ronia Ronia, aj naša malá má rada zvieratá, ale najmä chrobáky, hady , žaby, jašterice, pavúky a iný humus 😉
Na FCB máme uzavretú skupinu rodičov detí s AS a dajú sa tam nazbierať zaujímavé informácie, vymieňame si tam rady a tak.Tu ti dávam link, stačí požiadať o pridanie do skupiny a baby ťa rady pridajú http://www.facebook.com/groups/163666210312953/

ronia
7. feb 2012

@lucia37 idem hned poziadat o pridanie. U nas tiez rovnake potvory vedu, aj teraz mame doma v pohari male zubrienky este vo vajickach 🙂

maruskaaa
7. feb 2012

@ronia nie, sam mi este v lete zacal jest prazenicu, ktoru teraz robim na husacej masti...

inak u nas kadejake problemove spravanie prestalo po vysadeni mlieka, na ktorom bol uplne zavisly do vtedy...

sa mi paci to: spravanie zlepsit 🙂))

lucia37
8. feb 2012

@maruskaaa Maruskaaa , ako sa vam podarilo vysadit mlieko? Tak myslis, ze kvoli tomu sa mu spravanie zlepsilo? Lebo nam psychologicka radila, aby sme presli na GFCF dietu, vraj pomaha zlepsit spravanie, zmiernuje ADHD, a zvysuje koncentraciu.

didla
8. feb 2012

Ahojte kočky,, ja som tu strááášne dlho nebola,, ale spätne som si poctivo prečítala vaše super príspevky,, a v niektorých bodoch som bola šokovaná,, ako u eriky..čo to chcela tu ukončiť,, ale teda som rada, že to ide dalej. Síce eriku plne chápem..... ja som teraz vo fáze hladania špeicálne školy,, resp, ešte školky, lebo moja malá bude mať 7. 9. 6 rokov,,a dr. jánošíková mi odporučila, aby išla už do nultného ročníka, ale zasa neviem, či ju zoberu ked jej zle vychádzaju roky, tak čakám ako sa vyjadrí škola... dufam, že zoberuu... inak chodí do obyčajnej školky do našej dediny, kde z upratovačky sa stala riaditeľka, tak si viete predstaviť,, že ona o autizme nič nevie,, a malá jej tiež moc nerozumie... je to problém,, jediná výhoda, že diana odkukáva od normálnych detíí aj to normálnejšie správanie,, inak sa jej nikto nevenuje nejako. nevedia ako na nu,, síce som tam zobrala celé litánie papierov a postupov , čo mi dala dr. aby sa nejako s nou stotožnili... hmm och,, je mi z toho niekedy veľmi ťažko... ale čo už, ideme dalej

@lucia37 milá lucka, tvoja dcérka mi pripomína tu moju, síce moja má diagnozu detský autizmus, ale tie záujmy,, hmm jaštercie , hady, a také veci,, a zaujíma ju atlas sveta, pozná kontinenty a abecedu, čísla, , vie ich písať,, názvy zvierat v atlase zvierat,, o hru s inými deťmi nemá záujem ,, tiež najradšej sama.. a jedenie, to je tiež niekedy na nervy,, hocičo nechytí do ruky a polievky len vývar a hríbovu,, inak nič,, maso je,, ovocie ako čo. jahody,, čerersne,, borksyne jalbká a hrušky a zboznuje melon.. zelenina, rajčiny a uhorky, to vedie baby rozpíšte sa o tých vašich dievčencoch, lebo všetci maju skoro iba chlapcov a mna by to hrozne potešilo..

lucka261177
8. feb 2012

Pfe kocky ktore maju ipad alebo sa chystaju kupit aspon par nazvov aplikacii
ClearUpthings
tinylotoLite
Kidmediafree
Gofun
Farmflip
ABA-belong
littletoddlers
thingsgoestogether
NLCautism
playhomelite
littlespeller
SnakeHD
a toto je uplny favorit Magikidtrain

maruskaaa
8. feb 2012

@lucia37 no u nas to bolo do tyzdna...prestali vybuchy agresivity, place pri rannom zobudeni, v strede noci a poobednom spani...

maly mi pil mlieko nestle junior extra z takej moderj plechovky...tak som jedneho dna do plechovky vsypala susene sojove mlieko, a tusim som mu to najprv riedila 1:1 s tym nestle mliekom, za2-3 dni uz pil iba ciste sojove...(inak soja je tazky alergen takze mozno este skusit alebo ryzove mlieko, alebo pohankove, je toho uz teraz dost na vyber).

tiez na to aby si zistila ci je pre vas GFCF, je dobre dat vysetrit mot na opioidne peptidy (ak telo nevie stravit kazein v mlieku a lepok v muke, tak tieto bilekoviny nerozstiepi na aminokysleiny, ale len na zhluk aminokyselin -peptid, ktory cez crevo prechadza do krvi, a tym ide az do centralnej nervovej sustavy a tym vyvolava poruchy spravania, spania).

My sme teraz uz 6 tyzdnov na GAPS diete, ktora zase vylucuje nielen lepok, ale aj skroby, takze ani ine ako psenicne muky sa na nej nenadavaju, ani zemiaky, ryza, krore maju vela skrobu.

a tu nam zase nabehuju uz 2-3 slovne vety (popis obrazkov), doplnanie detskych riekaniek, zlepsenie zdielania pozornosti, maly vyhladava interakciu s nami....ms zaujem o hru deti v kruhu v skolke...a hlavne place uz len situacne ( to znamen ze vime preco) inak vstane vysmiaty, aj cez den ma vacsinou dobru naladu.

proste je taky aky bol do roka, roka a pol, ked bol vysmiate dieta...potom medzi 1,5 a 3. rokom to bol jeden velky des.

maruskaaa
8. feb 2012

@didla vitaj spat.. inak tvoja mala ma dost pestry jedalnicek hlavne co sa ovocia a zeleniny tyka...

tam789
8. feb 2012

Tak, dievčatá, boli sme v Odesse na Ukrajine pri Čiernom mori minulý mesiac na delfinoterapii. Viac v skupine Priatelia autistov na FB. Len chcem toľko, že práve teraz, keď čítam príspevky za pol roka, čo som tu nebola, zrazu prišiel Macko z izby na poschodí, že: "mami, hať tam!" a pozeral na mňa. Tak som išla s ním hore, celý čas bol veľmi pokojný 🙂 . Ukázal mi, že šuplík s hračkami sa vyvliekol z koliesok a nedá sa zastrčiť. Hovorím, že musíme počkať na Apu, lebo je to veľmi ťažké a ja som slabá, ja to nedokážem. Tak vydal zvuk, aký sa vydáva pri tlačení na stolicu, to u neho znamená, že je to ťažké 😒 . Pozrel na oba šuplíky vedľa seba a začal prekladať všetky hračky do toho, čo bol len vysunutý. Hovorím - to si dobre vymyslel, teraz už šuplík nebude ťažký, bude ľahký. Tak to skúsim. Ty prekladaj hračky a ja idem zobrať vlhký obrúsok a šuplík môžem poutierať, keď bude prázdny. Ani som sa poriadne nestihla vrátiť a on pribehol pre obrúsok a sám začal utierať prázdny šuplík. Dievčatá, ja som taká nadšená jeho porozumením celej situácie, že sa to ani nedá vysloviť. Samozrejme, že som sa posnažila tie kolieska opraviť. Ide to zasúvať síce ťažšie, ale ide 😀

erifl
8. feb 2012

Dobrý deň chcela by som poprostť všetky maminky a ocinkov, ktoré majú autistické dieťatko či by ste mi nemohli pomôcť pri vyplnani dotazníka, som študentka a táto téma veľmi zaujíma, preto som sa rozhodla písať o tom diplomovú prácu, prosím velmi, uz popredu vám velmi pekne dakujem. Dotazník je anonymný. Prosímochotných rodičov aby sa mi ozvali na tento email: erika.flontekova@gmail.com a ja vám dotazník odošlem na vašu emailovú adresu. Ešte raz ďakujem všetkým ochotným.

erifl
8. feb 2012

Dobrý deň chcela by som poprostť všetky maminky a ocinkov, ktoré majú autistické dieťatko či by ste mi nemohli pomôcť pri vyplnani dotazníka, som študentka a táto téma veľmi zaujíma, preto som sa rozhodla písať o tom diplomovú prácu, prosím velmi, uz popredu vám velmi pekne dakujem. Dotazník je anonymný. Prosímochotných rodičov aby sa mi ozvali na tento email: erika.flontekova@gmail.com a ja vám dotazník odošlem na vašu emailovú adresu. Ešte raz ďakujem všetkým ochotným.

tam789
8. feb 2012

@lucka261177 wow, super, my sa chystáme malému k septembru, kedy nastupuje do školy, alebo najneskôr do Vianoc zabezpečiť iPad a presne po tomto som chcela začať pátrať 😎

didla
8. feb 2012

@maruskaaa tak díky, nooo tak, dnes zrovna malá pýtala čerešne a jahody, si spomenula, noo tak som ju poslala k dvanástim mesiačikom 😀 .. noo , ako jej to vysvetliť,, že v zime nič také nerastie,,, tak potom prestala ... no tak jedla v zelenine aj ovocí skoro všetko, teraz už je to také menej,,,, ale som rada, že aspon takto je to, bože ja som skušala dietu GFCF, ale nejako sa nedarilo, ona nechcela nič priadne jesť,, hroznéé,, a miluje mlieko, to jej nedávam,, a GAPS, tak to asi neprežijem,, neviem, fakt,,, ani nemám chuť s dietou začať,, tak nestačí autizmus,, musí byť ešte aj strava ináá, to je des,, dnes robila cirkus , lebo nemohla nájsť jej oblubenu šnurku, asi som ju vyhodila, tá vrieskala asi 1 hodinu v kuse,, už som myslela, že sa ja nervovom zrutim,,,, noo tak je to zaujímavéé naozaj,, neviem, čím sa mám obrniť, snád sa dožijem aj 40-k hmmm

tam789
8. feb 2012

My sme na GFCF, ale s tým, že je ešte alergický na sóju, zemiaky, jablká, mrkvu, kukuricu, citrusy, orechy a veľa ďalšieho. Zeleninu a ovocie odmieta a mäso môže všetko, ale nechce ho. S bielym ho viem oklamať, keď ho do ryže pomeliem. Zje iba Nitran salámu a to je tuším jediná, ktorú môže - pozerala som zloženie v Tescu, majú tam takú "knihu" so zložením výrobkov. Dokonca mnohé šunky sú máčané v mlieku! Takže jeme dookola nízkobielkovinové cestoviny z lekárne Aprocel a ryžu a banány dookola 😀 ... 😢 . Z bezlepkových múk môžeme iba Promix PK špeciál. Špeciálky sú bez mlieka, ale aj tá CH obsahuje zemiakové vločky, takže nesmieme 😝
Našťastie malý stále pýta "izoto" 😀 😀 😀 . To len mňa mrzí tá jednotvárna strava... 😠 😖 Ešte že cibuľu a cesnak znesie, tak to sú hádam jediné vitamíny, čo do neho dostanem. Umelé vôbec

tam789
8. feb 2012

My sme na GFCF, ale s tým, že je ešte alergický na sóju, zemiaky, jablká, mrkvu, kukuricu, citrusy, orechy a veľa ďalšieho. Zeleninu a ovocie odmieta a mäso môže všetko, ale nechce ho. S bielym ho viem oklamať, keď ho do ryže pomeliem. Zje iba Nitran salámu a to je tuším jediná, ktorú môže - pozerala som zloženie v Tescu, majú tam takú "knihu" so zložením výrobkov. Dokonca mnohé šunky sú máčané v mlieku! Takže jeme dookola nízkobielkovinové cestoviny z lekárne Aprocel a ryžu a banány dookola 😀 ... 😢 . Z bezlepkových múk môžeme iba Promix PK špeciál. Špeciálky sú bez mlieka, ale aj tá CH obsahuje zemiakové vločky, takže nesmieme 😝
Našťastie malý stále pýta "izoto" 😀 😀 😀 . To len mňa mrzí tá jednotvárna strava... 😠 😖 Ešte že cibuľu a cesnak znesie, tak to sú hádam jediné vitamíny, čo do neho dostanem. Umelé vôbec

magimary
8. feb 2012

@tam789 vitaaaaj! konečne si sa zjavila! 😉 🙂
aj my sme ti zvedavá na vaše pokroky po delfinoterapii (ale nielen po nej 😉)
tak daj 😉

tam789
8. feb 2012

Zatiaľ poctivo čítam všetko, čo sa tu za 7 mesiacov udialo a som na strane 134 😝 . Na FB som opisovala poctivo každý de/n. http://www.facebook.com/groups/187403834603424/.... Treba si tam vyhľadať príspevok o delfinoterapii, písala som to ako komentáre k jednému videu. Na mojom nicku vo FB sú zasa albumy z Odessy: delfinoterapia, delfinárium, oceanárium, mesto, hotel 😎 😎 . Boli sme teraz v zime, lebo bola zľava 35 percent a nešli sme sa predsa kúpať k moru, ale liečiť. Napriek tomu máme dlžobu 1500 eur. A teraz k tým pokrokom. Macko sa dorozumel s terapeutom, hoci ten rozprával po rusky. Míša robil najprv všetko s Mackovym telom - hladenie delfína, hádzanie kolieska na aport, kopanie lopty na aport, chytanie delfína v bazéne, uloženie tela na delfínovi a podobne. Macko predtým na rozdiel od ostatných, čo som tu čítala príspevky z júla, má rád vaňu, ale strašne neznášalbazény, ani nemohol v špeciálnej škôlke chodiť s ostatnými plávať, v ten deň som ho nemohla dávať do škôlky. Neznášal ani nafukovacie rukávy, doma som mu ich skúšala navliecť 😝 . No tam si to dal od Míšu navliecť a šiel s ním do bazéna - 25metrov dlhý a 4 metre hlboký - za delfínmi. Najprv boli v tej polhodinovke delfíny na brehu v prostredí dieťaťa, potom delfíny vo vode aportovali, spievali, tancovali... a nakoniec šli deti do vody a plávali na delfínoch držiac sa alebo chrbtovej plutvy, alebo na jeho bruchu držiac sa hrudných plutiev. Boli tam naraz 2 deti, každé malo svojho delfína a svojho terapeuta. Okrem toho bola ešte trénerka delfínov, ktorá ich "riadila". Terapeut sa venoval iba dieťaťu, v prípade potreby aj rodičovi, keď malo dieťa problém. Macko prvý deň na brehu reval ako tur, ale s Míšovou pomocou všetko potrebné robil, vo vode iba plakal. Druhý deň iba na brehu plakal a tretí začal plakať a potom vzal Míšu za ruku, povedal "Kako tam!" - Macko chce ísť tam - a ukázal na bazén. Od štvrtého dňa už ani nefňukol. Ja som Mackovi dopredu stále o delfínoch a o plávaní a hraní sa s nimi hovorila s radosťou a radosť som výrazom poriadne preháňala, aby pochopil, že sa naozaj treba tešiť, teda "poriadne mávať rukami" 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ako to on a nielen on má vo zvyku. Takže sa pred terapiou tešil už pri odchode z izby. Míšu som naučila gesto "koniec" hneď na prvej terapii, takže s odchodom nebol problém. Iba na izbe, lebo chcel ísť znova a znova za delfínmi. Mali sme však v cene aj každý deň predstavenie v delfináriu, takže tam videl aj svoje obľúbené delfíny a novozamilované "kotiky" - tulene - morskoj kotik 😀 . A každý deň aj návšteva Oceanária, kde boli akváriá a teráriá, tam prvé dni fascinovane strávil pri pytónoch, lebo sa plazili a pripomínali mu vláčik, potom pár dní strávil pri varanovi, to neviem z akého dôvodu a posledný celý týždeň ho fascinoval leguán - stále kýval hlavou, že áááno, áááno 😀 😀 😀 . Okrem toho sme sa takmer každý deň viezli električkou, boli sme aj na lanovke, niesol sa na koni... no jednoducho stráááášne veľa zážitkov. Všetko sme komentovali slovne, manželovi až tak nerozumie, ja artikulujem výraznejšie, tak si to niekedy žiadal "preložiť" - ja s ním hovorím pomalšie a oddeľujem slová. Preto sme VOKS používali len dosť krátko, začal mi rozumieť v priebehu 2-3 mesiacov, spočiatku len jednotlivé slová - prišiel do našej rodiny 2,5 ročný. Teraz má 6 - na Vianoce. Má svoju reč, ktorá sa už začína podobať tej našej, už mu začínajú rozumieť aj cudzí. Vlastne už zasa prestávajú, lebo tie skomolené slová začína skloňovať 😕 😅 . Delfinoterapia nás výrazne posunula v POTREBE komunikácie aj s cudzími, dokonca aj s deťmi. Prestal neznášať nášho malého vnúčika. Po 8 mesiacoch od jeho narodenia konečne hovorí jeho meno Atam - Adam 🙂 . Takmer sa naučil plávať - s rukávmi sa dohrabal na breh z polovice bazéna, kde ho delfín zhodil, lebo Macko na ňom cválal ako na koni - to bolo v ten deň, keď sa na koni viezol 😀 😝 😀 - lenže delfínovi sa to na neho bruchu nepáčilo. Macko dokáže definovať strach - "bojim", lásku - "tuli, tuli", dokáže odpovedať na otázku odpoveďou "áno" aj v prípade, že sa pýtam negatívnou formou - ak to naozaj chce... To sme doteraz nepoznali. Len sa mi zdá, že ADHD sa zvýraznila - to je asi tým, že bolo za 2 týždne tak veľa podnetov, že ich nestíha spracovať. Vnútorný stres.

magimary
8. feb 2012

@tam789 wow!
noooo, dobrý elaborát! 😵
ale k veci:
fantastické!!! 😲 😨 😵
nejako sa nezmáham na slovo...
a s tým ADHD súhlasím...
to je skôr prepodnetovanosť ako nejaký negat. účinok...
keď sa "ustáli" a spracuje, podľa mňa sa opäť upokojí aj ADHD...

a k tým ostatným pokrokom... len jedno SUPER...
ale vieš čo ma ešte zaujíma?
vy ste už tuším raz boli pri delfínoch, nie? 😕
aké boli vtedy výsledky?
vydržal efekt už nastálo? (myslím, ak ste vtedy boli)
a ako je to s ostatnými autipríznakmi?
pretrvávajú (stereotypy, fóbie...)? alebo miznú, alebo sa menia? 😕
ako rozumie?

tam789
8. feb 2012

Boli sme síce na delfínoch predchádzajúci september, ale iba na predstaveniach, aby sa s delfínmi zoznámil pred delfinoterapiou a celý rok aj kus som mu o nich rozprávala, na Vianoce dostal knihu o delfínoch, mal plyšových delfínov, pišťali sme ako delfíny, na stene v kúpeľni sú delfíny a podobne. Chcela som docieliť to, aby naskočil hneď od začiatku terapií, ja som na tom "systematicky pracovala" 😀 . Vtedy sme boli 9 razy na predstavení a každý deň mi povedal nové slovo. Vtedy sme úplne upustili od VOKSu, prestal potrebovať, začal komunikovať, i keď nezrozumiteľne bľabotal, ja som mu rozumela, lebo som s ním celé dni. Dôležitá bola tá snaha o komunikáciu a prestal robiť mojou rukou - napríklad kŕmenie, podávanie a podobne. Hojdanie nám ostalo iba pri zaspávaní a keď je unavený a pošleme ho do kúta na gauč - to je jeho relax. A dostal na Vianoce z IKEA takú interiérovú hojdačku so silikónom na spodu, ktorú hneď nazval koníkom a okamžije ju prijal na hojdanie. Takže hojdanie máme vyriešené do spoločensky únosnej miery. Hračky si už po zemi nešúchme hore-dole, ale zato taniere a iné predmety aj neokrúhle krútime bravúrne 😝 🙂 . Vyzliecť sa vie komplet, ale treba motivovať, zaberá najviac vaňa 😀 . Obliecť si vie nohavice a niekedy aj ponožku. Sandále v škôlke si obuť vie, aj snehule. Len niekedy naopak. Jesť vie lyžicou z hlbokého taniera sám, ale niekedy sa mu nechce dokončiť a podá mi lyžicu. Ale ak mu to veľmi chutí - kolienka s grankom, či špagety s kečupom - tak aj vyškriabe a pýta "da" druhý raz, teda znova. Tieto naučené veci neregresujú. Ako je to s krabicovými a inými úlohami v škôlke neviem, budeme mať rodičko na budúci týždeň, spýtam sa. To s ním robia tam, tak tomu sa doma nevenujeme. Iba komunikácii a hrám. My totiž precestujeme 3 hodiny denne a prídeme z Bratislavy domov obaja riadne vyšťavení. Vtedy popoludní ešte spáva. Teraz sme doma chorí, tak už od soboty cez deň nespal a ani mu to nechýba - škoda 😝 😝 😝 . Začal sa báť tmy, sám od seba hovorí "bojim" a dožaduje sa svetla. Uteká a uteká stále, to sa od leta, keď sme sa videli, nezmenilo. ZAsa ho začalo baviť vytrhnúť sa a postaviť sa do cesty autu, aby muselo zaškrípať brzdami. Vonku nosí reflexnú vestu, ale v najhoršom prípade reflexné prvky na oblečení aspoň, nech ho spozorujú skôr. Nervy! 😠 😠 mMá rád obľúbené trasy, ak chcem ísť inou cestou, tak sa vzpiera. Pri rannej ceste do škôlky nám to vychádza tak, že ak ide náš autobus načas, tak v Záhorskej Bystrici stíhame 37, vtedy ideme do Lamača pozrieť na stanicu rýchliky a potom nám ide 23ka. Ináč by sme mali vyše 20 min prestoj. A ak to náš autobus nestihne, tak vtedy v Záhorskej na zastávke v stánku kúpime banán, ideme pešo k Markíze, cestou sú na jednom strome nalepené dva biele plyšové medvedíky, pohladkáme toho, na ktorého dočiahneme a prestúpime rovno na 23. To je ranný stereotyp s dvoma možnosťami. Ak sa zmení nejaká maličkosť - v obchodíku nestihli vyložiť banány, či pri medvedíkoch niekto stojí - tak je rev. Tiež rád hádže, ale už začína triafať presne, tak je to horšie, čaká na reakciu dotyčného... 😒

magimary
8. feb 2012

@tam789 juuuj, teším sa každému pokroku!!!! 😵 😵 😵
už si ho neviem ani predstaviť bez pošuchovania hračiek po zemi 😅 😉 🙂
to k nemu skrátka patrilo odkedy som ho videla prvýkrát v živote 😉 🙂 😵

a to som si teda splietla, som si myslela, že aj minulý rok to bola delfinoterapia...
no, mala si to premakane pripravené 😉

kocko
9. feb 2012

@lucka261177 No tak mám konečne tie informácie. Skús tieto stránky:
www.terasoft.sk
www.lumi.sk
www.stiefel.sk
www.jablko.cz/chytredite
Dúfam, že som aj niečím pomohla. Každá info je dobrá.

tam789
9. feb 2012

@magimary Mnooo, Na tej delfinoterapii nám terapeut povedal, že po pozorovaní Macka by to potrebovalo zopakovať o 6 mesiacov a potom o 2 roky. Pracoval hlavne s pravou stranou tela, nakoľko tú má malý slabšiu. Aj nožičku kratšiu a tenšiu, aj nemotornejšiu, ruky sú rovnocenné, ale keďže doma vidí používanie pravej, tak ju používa aj on... No a na ďalšiu terapiu určite financie nenaškrabeme 😢 😢 😢 škoda...

tam789
9. feb 2012

Jedna mamička ma vyprovokovala, aby som sa predstavila: Mám doma autistu, ale som zároveň profirodič, adoptívny rodič, biologický rodič a mali sme aj pestúnske dieťa 😀 😀. Keď som dostala autistické dieťa - prvotnú diagnózu autistické črty v 2 rokoch mu stanovila 😀 @magimary, ona vtedy robila v našom domove. Časom som si preštudovala kopec literatúry, spravila som si ten akreditovaný kurz, o ktorom sa tu písalo v júli, pre prácu s autistami a spätne som si diagnostikovala najstaršieho adoptívneho syna, že bol atypický autista s rečou, ale inak typický, čo sa týka socializácie - momentálne je vo väzení, ale vždy sa vracia k nám, nikdy sa na svoju biorodinu nepýtal. Pred 30 rokmi sa to písalo len ako Ľahká mozgová dysfunkcia ☹ takže som nevedela ako s ním pracovať aj pri poruchách učenia a podobne... Chodila som s ním na psychiatriu, k psychológovi a na socializačné cvičenia. Cesta domov z väzenia mu trvala 2 dni, lebo zablúdil, nevyzná sa v mapách, v cestovných poriadkoch, vo vývesných tabuliach, cestoval opačne, potom nemal peňazí späť, ľudí sa nepýtal, on má najradšej psy a stromy... a keď zaklopal na dvere, jeho prvé slová boli: "Mami, ja som sa ti vrátil" 🙂 a zdvihol ma hádam pol metra nad zem 😀 😀 😀 . Takže praktické skúsenosti mám dlhodobé, a tak sa mi podarilo s Mackom nadviazať vzťah v priebehu 2 týždňov, zistila som neskôr, že formou Son-rise 😕 🙂 😉 . Intuitívne som sa chcela vcítiť do jeho pocitov pri šächaní hračiek, vydávaní škrípavých zvukov, pozorovaní pračky - a tak si on vlastne myslel, že mu rozumiem, keď robím tak ako on a prijal ma do svojho sveta a začal manipulovať mnou namiesto seba. Jednoducho - typické.

albertka
9. feb 2012

@tam789 Ahoj, ty si pre mňa taký inšpiratívny poklad 🙂 .... a veľmi dobrá mama. Tak si ma inšpirovala tou delfinoterapiou, idem si to na FB pozrieť, ak sa tam dostanem... držím palce 😉

albertka
9. feb 2012

Ahoj, dievčence..... nebola som tu tak dlho, že si ma pamätá hádam len trpezlivá Magi 😉 Práve sme sa vrátili z odberu krvi (v Trnave) a priniesli si MB12 na 3 mesiace od "zlatých tetušiek" z farmakologickej fakulty. Som na Domka veľmi hrdá, lebo to zvládol pekne.... sedel na mne, držali sme sa a vôbec neplakal len sa povzbudzoval: neboj sa, bude hotovo 🙂 .... a to mal hustú krv a podarilo sa vytiahnuť len veľmi málinko, tak sme išli ešte na druhú ručičku, zlatý...... doma som operatívne poschovávala všetko jedlo, manžel s dcérov jedli tane zašití, aby ich nevysnoril 😉 .... na budúce ho deň pred odberom budem ládovať tekutinami ako sa len bude dať, aby sme nemuseli napichávať obe packy. Všetkým, ktorí boli zaradení do projektu MB12 držíme palčeky, aby sa naše poklady posunuli ďalej a radi papali nový sirupček 😉
Ešte čosi, náš poklad bude mať v marci 4 roky, takže pôjdeme na zápis do bežnej škôlky a budeme so všetkých síl pracovať na tom, aby sme to všetci doma zvládli 😉 ..... k tomu budeme mať doma i prváčku, takže budeme potrebovať podporu našich priateľov a anjelov strážnych 🙂

magimary
9. feb 2012

@albertka wow! vás toho čaká!!! 😵
a fakt do bežnej škôlky???
mňa od toho každý odrádza... 😕 😔
ako si sa ty presvedčila, že toto bude najlepšie riešenie? 😕
a malý tam nebude mať ani individuálny prístup, či nejakého asistenta? 😕

a blahoželám k VÝKONU (!) pri odbere krvičky 😉 😵
ktovie, ako dopadol dadko s @nensyke na tom istom 😉

magimary
9. feb 2012

@tam789 presne takto "son-risovo" som začala (intuitívne 😉) i ja 🙂 😉
a až potom sa to začalo prvýraz lámať...
no odvtedy viedla potom ešte ďaleká cesta k tomu, kde sme dnes

ale vy ste ozaj neskutoční!!!teším sa, fakt úprimne...
aj tomu, že Hacko má práve Teba 😉