Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

damnam
16. jan 2015

@kubasa2005 Nas tiez chvilkami place a potom sa smeje ,to ked nezvlada emocie.

kubasa2005
16. jan 2015

@damnam mozem sa spytat ci bere niake lieky?

damnam
16. jan 2015

@kubasa2005 My neberieme nic.

kubasa2005
16. jan 2015

@damnam si myslim ze pokial to nieje vazne tak sa liekom vyhybajme,maly ma chore aj oblicky takze oto viac lieky nechcem

magimary
16. jan 2015

@kubasa2005 ak by to bol len ten problém, ktorý spomína vaša uč., tak to určite nie je dôvod na nasadenie liekov... tam sú úplne iné indikácie a nezvládanie dieťaťa jeho najbližším okolím-ako to, že dieťa urobí scénu v obchode... 😒 😝
do toho sa nedaj vtiahnuť a myslím, že ani žiaden psychiater na toto medikáciu nenahodí. Nemaj obavy.

kubasa2005
16. jan 2015

@magimary tiez si myslim ,ako vies tak sa budem obchodu snim vyhybat ,ale lieky tlacit doneho nechcem/zatial nie/

monulienka12345
16. jan 2015

tak dnes nam priznali prispevok na inkontinenciu, a zamietli prispevok na benzin:(((vraj je schopny chodit autobusom ako zdrave deti....

solinkarka
17. jan 2015

@monulienka12345 kolko maly? a ten prispevok na inkont. je vlastne kolkoo?

solinkarka
17. jan 2015

@monulienka12345 kolko ma rokov malo byt 🙂

monulienka12345
17. jan 2015

Ma 4 roky asi 18 eur

nikimax
17. jan 2015

@monulienka12345 a chodi ti maly do skolky? lebo ak ano, tak by vam to mohlo na ten benzin prejst, aj na kupu auta prispevok...🙂

monulienka12345
17. jan 2015

@nikimax nie este nechodi...

emka1
17. jan 2015

@andrejka1974 ...pytala si sa, ako je to so spankom : mam 2,5 rocnu babulu, od malicka malo spavala, v noci celkom OK, ale cez den to bola vzdy bieda (max.0,5-1hod.) Teraz od decembra, ked mala presne 2,5 roka akoby utalo, a nechce mi spavat po obede, resp. aj by chcela, ale najskor okolo 15.30-16 hod. vtedy by si schrupla, niekedy v kociku mi takto zaspi a nemozem ju o 17 hod zobudit, no a potom mi do 22,30 skace vecer v postielke co nemoze zaspat. Takze ju niekedy nedavam poobede vobec spavat a v pohode mi vydrzi az do 20 hod. behat - potom ju supnem do postielky, vypije flasku mliecka a zaspi okamzite.

emka1
17. jan 2015

@andrejka1974 ... citam, ze Rianka robi pokroky, chcela som sa spytat, ci ma problemy s porozumenim, alebo Ti slovne rozumie co od nej chces ??? Lebo nasa mala mi vobec nerozumie, nema porozumenie ani na karticky sa nechyta (chvilu reagovala na karticky s rozpravkami, ale tie mi uz teraz iba porozhadzuje), obcas pri hre urobi co chcem, ale vacsinou uplne odignoruje plnit moje ulohy, najest sa sama lyzickou nevie, vzdy jej ruku s lyzickou drzim, ale nema ju vobec stabilnu. Naje sa sama len ked jej nakrajam jablcko, odstopkujem hrozno, dam jej piskoty, alebo suchy rohlik, ostatne jedla len s mojou pomocou. Šerblík ma na hranie, netuší co to je a že sa ma do neho vykakat, nechape to a asi to bude dlho trvať, kym to pochopi. Ona akoby nemala este schopnost urobit to, co od nej chcem. Ale dnes som si vsimla, ze pochopila, ze ked chce ist von musi mat ciapku a cizmy, aj si ich zobrala, ale nevedela sa vobec obut 🙂. Som zvedava, ako budete spokojni s ABA v Andrease, lebo financne je to riadna palka. U Matulaya ako Rianka reaguje ? v ktorej miestnosti ste byvali a ake ulohy robievala ?

matat
17. jan 2015

Baby, neviete mi poradit kde sa da prihlasit na kurz pre ucitelov a vraj aj rodičov ako vychovavat dieta s autizmom je to vraj metoda ABA, každa info mi pomože, dakujem

andrejka1974
18. jan 2015

@emka1 nie nerozumie mi vobec ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ona si robi svoje, ked jej poviem hoci co musim si to spravit sama, ona ma vobec nechape zatial ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ u matulaya reaguje ako tak , vie ze musi vlozit do misku=y bud gastany, kocky, ale uz vie ze musi aspon obsediet, chvilku vydrzi lepsi sa 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 viem, ze ta aba terapia je financne narocna este , ze tam mam 5 terapii zdarma a potom kazda 15 eur, ale uvidime co a ako bude, ak to nepojde a pojde pomaly tak prejdeme na socialnu terapiu ta je raz tyzdenne a je zdarma 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 tak uvidim, do konca mesiaca to budeme mat trikrat do tyzdna a potom sa uvidi 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 u nas obrazkova terapia este ucinna urcite nebude, nerozumie fakt nicomu, vsk skusam vsetko co sa da 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 mame to este na dlho 🙂 🙂 🙂 🙂

katy2
18. jan 2015

@matat ide o ABA terapiu, my ju velmi vyuzivame aj v skole pri nasich autistoch... da sa podat prihlaska tu:
http://andreas.sk/index.php?www=metodikaaba

andrejka1974
18. jan 2015

@monulienka12345 neviem to mate prispevok na plienky, alebo ako, pretoze nam neurologicka z metabolickej ambulancie dala listok pre detsku lekarku, ktory mozme pouzit az po 3 rokoch a mame ho na plienky platny na 6 mesiacov a je to 55 eur na mesiac 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

monulienka12345
18. jan 2015

@andrejka1974 to je prispevok na hygienu, vraj okolo 17 eur mesacne, bude nam to chodit na ucet

andrejka1974
18. jan 2015

@monulienka12345 jaj to poznam,mam to u starsieho syna 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

matat
18. jan 2015

@katy2 Dakujem,,,ale čítam tam, že len pre odbornikov z Trnavskeho a Bratislavskeho kraja....to nie je aj pre rodičov, ktorí by sa chceli vzdelávat? neviete?

solinkarka
18. jan 2015

@nikimax moj chodi tiez do skolky a ze prispevok na beznin n nesvhvalia.ze moze chodit busom. ale to kolko ta cesta denno denme stoji nikoho nezaijima :-/

nikimax
19. jan 2015

@solinkarka a mate ztp/s?.....na kolko percent poskodenie?....to zalezi od posudku....ak mas nad 50%, tak by to islo....

nikimax
19. jan 2015

@monulienka12345 existuje este aj poukaz na plienky, ktory ti vyda pediater, na zaklade diagnozy a potvrdenia odborneho lekara /Napr. Neurologa/....ma hodnotu cez 50 eur, hradi to zdrav. Poistovna.....ak je dieta inkontinentne. Opytaj sa na to svojho pediatra....

solinkarka
19. jan 2015

@nikimax nemame preukaz

aludra
19. jan 2015

Monulienka: este ma napadlo - ale nechcem strasit ale radsej to napisem lebo je zas dobre aby sa to riesilo co najskor : jedna znama co ma tiez autistu mi hovorila ze jemu tiez niekedy tak ako keby zapadali oci, a casom sa zistilo ze to ma z epilepsie. Nemal normalne epilept. zachvaty, ale prejavovalo sa to navonok tymi zapadnutymi ocami a opakovalo sa to obcas a potom vysetreniami zistili ze sa jedna o epilepsiu. Ale nehovorim ze to musi byt aj vas pripad samozrejme...

monulienka12345
19. jan 2015

@nikimax dakujem za rady🙂

monulienka12345
19. jan 2015

@aludra no teeeeda, uz to odvtedy neurobil, a myslis ze by sa to neukazalo na EEG?lebo to mal OK

leeaa8
19. jan 2015

@okalova1 Ahojky, mam doma asi autistu... nevedia sa lekari dohodnut... mozem poprosit kontakt na p. Janosikovu, ze sa objednam a zistim ci maly je alebo nie je autista....dakujem kraasne za kontakt Lenka

minulin
19. jan 2015

@leeaa8 0905808236
@andrejka1974 - my mame zaciatkom februara