Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

andrejka1974
22. okt 2015

akurat som volala bzduchovi a povedal, ze mame znizeny karnitin, co to znamena neviem presne povedal, ze nam spravi este nejaky profil a potom sa uvidi a ze mame znizene mnozstvo bielkovin tak neviem, ked my ich mame dost termin mame 7.12. tak uvidim co a ako boli sme u neho v maji tak som zvedava ci sa nam to za ten cas zlepsilo

marhav
22. okt 2015

Neviem , či ste čítali ,ale je teraz dobrá kniha Prečo skáčem odNoaiky higašida , ktorý ma autistického chlapca , práve sa ju snažím čítať , že dáva návod rodičom a všetkým blízkym ako pochopiť svoje dieťa

mojalaska123
22. okt 2015

@ludkaol
ja mam 7 rocneho a mame opatrovatelsky predtym som bola este vydata ale uz som rozvedena aj vsetky ostatne prispevky som prenho vybavila

ancovicka30
23. okt 2015

@fulinka2000 dnes sa mi dostal do ruk link s prednaskami o ABA v Bratislave, su tam este asi 3 temy na november: http://acva-oz.webnode.sk/news/aba-workshopy/#....

matylda225
23. okt 2015

Dobrý deň,
môžte mi prosím poradiť, ako sa volá doktor, ktorý vie otestovať prítomnosť opiodných peptidov v moči? Ďakujem pekne. Martina

magimary
23. okt 2015

@matylda225 doktor Oto Urge (s dvomi bodkami nad U)
robí v laborátoriu Synlab na Kramároch

marhav
23. okt 2015

@marhav Dievčatá opravuje tú knihu napísal sám autistický chlapec m začal ju písať , ked mal 13 rokov

fulinka2000
23. okt 2015

@ancovicka30 dakujem velmi pekne za radu,naozaj je velmi smutne ze taketo informacie mi nepodala psychiatricka ktora malu diagnostikovala,je to az na zaplakanie ze clovek si musi ist po rady na internet a kazda jedna z vas sa ktomuto zrejme dopracovala tak ako ja.jedine pochopenie zatial nachadzam len tu aj ked sa ostatny tvaria ze ma chapu ale opak je pravdov,taketo nieco si bohuzial clovek musi zazit aby bol pochopeny,niekedy mam pocit ze si k tomu psychiatrovi mam sadnut ja sama.uvediem priklad nasli sme skolku ktora by nam malu vzala lenze chcu odomna vela potvrdeni od roznych lekarov napr.psycholog-intelek nemenovana psychologicka sa chyta za hlavu ktory debil taketo nieco chce u 3,6rocneho dietata ved to sa len vyvija a jeho intelekt sa meni,ja vam nic nedam toto je dlhodobe sledovanie dohodneme sa na dvoch terminoch do tyzdna stym ze keby sa nahodov volaco zmenilo volame si,nikto nikomu nevolal prideme tam na hotove a co sa nestane nikto o nas nic nevie,pani doktorka ma dovolenku pekne,druhy priklad vcera sme boli objednany cez znamost absolvolali sme 1,5hodinovy telefonat milion otazok,dohodli sme si termin stym ze konecne sme nasli klinickeho logopeda ktory nas rovno neodfajcil prideme vcas cakame cakame klopeme nic,zase cakame volame haloo boli sme objednany.........ano uz som tu prezliekam sa,bolo by nacale uz si mala vyse hodiny ordinovat prejde zase nejaky cas nic,klopeme nic prejde hodina nic,odchadzame sklamani a zufali ze nam dalsi lekar nasral na hlavu ,volam do danej skolky pocuvajte vy odomna chcete nieco co nedokazem proste vybavit lebo lekari maju v pazi dohodnite nam stretnutie s pani riaditelkov ,pani riaditelka je na sluzob.ceste fasa dakujem.volam do ordinacie psychologicky halooo boli sme dohodnute pani doktorka je chora fajn stava sa ale ja nedokazem este stale svojej dcerke pomoct je toho viac ale nebudem vsetko rozpisovat proste nase zdravotnictvo je v zalostnom stave a potom mi niekto zahlasi ze som uz davno mala vyhladat odbornu pomoc,dakujem nakoniec ja stojim ako matka za hovno ale lekari su nieco ako boh

menatko
23. okt 2015

@ancovicka30 ahoj..ta kniha o ABA terapii v anglictine..mohla by som vediet nazov? Da sa stiahnut v aplikacii Google play do mobilu ? Dakujem

ancovicka30
23. okt 2015

@menatko kniha sa vola 'Behavioral intervention for young childer with autism', autorka Catherine Maurice. Ci sa da pozerat cez mobil a google play ozaj netusim, ja to mam ako pdfko a viem to sharnut cez ulozto ak chces.

meesha
23. okt 2015

Mimochodem, co se literatura týče http://www.templegrandin.cz/p/jak-to-vidim-ja.html. moc doporucuju. 🙂 Jen je vyprodána, ale dá se předobjednat , až do tisknou. Nebo sehnat v aj. Ta ženská je fakt super.

menatko
23. okt 2015

@meesha dakujem dala som si rezervaciu. Keby tu bol niekto ju cital a mal by zaujem predat ju dalej - kupila by som ju. TEMPLE GRADIN-AKO TO VIDIM JA.

@ancovicka30 dakujem stiahnem si ju odtial. 💐

andrejka1974
24. okt 2015

@fulinka2000 ja som si s timto vsetkym presla nie je to lahke, ale skus sa ozvat tim ludom co sme ti radili andreas, ustav karola matulaya, sedibova urcite vam pomozu a treba skusit aj specialne skolky a cvi

ancovicka30
24. okt 2015

@menatko skus stiahnut tu http://ulozto.sk/xvbZ6nnT/catherine-maurice2-pdf, ak by nefungovalo daj mi pls vediet. Inak aj tu knihu od Temple Grandin mam, ale momentalne som ju pozicala dalsej mamine, a este je par dalsich mamin v poradi, kedze tych knih bolo vytlacenych fakt malo...ale ked sa raz ku mne vrati, tak ti dam vediet...🙂

minulin
25. okt 2015

@ancovicka30 Temple sa da aj stiahnut ako film... vsak?

ancovicka30
25. okt 2015

@minulin jasne, film si určite stiahni, je podľa mňa výborný...

pistalocka
25. okt 2015

@magimary ahoj, prosim ta, opioidne peptidy sa daju zmerat iba v BA? Nieco na vychode neexistuje? 🙂

iza29
25. okt 2015

@pistalocka v KE už robia 🙂 Konečnee 🙂
Zavolaj na metabolickú ambulanciu DFN a objednaj sa

bebe02
25. okt 2015

Ktora kniha od Temple Grandin je uzitocnejsia: 1. Jak to vidim ja alebo 2. Mozek autisty? http://www.martinus.sk/?uItem=189534

pistalocka
25. okt 2015

@iza29 velkavdaka za odpoved, este tie Kosice nas sem tam zachrania 🙂

iza29
25. okt 2015

@pistalocka aj my tam ideme, dám Ti číslo?

pistalocka
25. okt 2015

@iza29 diky nasla som to na nete, ako dlho sa caka na termin? Ja este len zvazujem a zistujem info dopredu lebo pre nas je komplikovania dieta, ked velmi malo papa a ked uz tak len mliecne ☹

iza29
25. okt 2015

@pistalocka tento týždeň som volala a objednali nás na polovicu novembra

ancovicka30
25. okt 2015

@bebe02 jednoznacne Jak to vidim ja je uzitocnejsia.

andrejka1974
26. okt 2015

tak dnes su za nami prve dve hodinky v nasej triede malych autikov 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 zvladla to super, bola som chvilku v triede a je to nas zivel, ucitelky sa len smiali, ze taketo zive dieta tu uz dlho nemali, trhala vsetkym tie obrazky z tych zipsov a vraj vyliezala na okno, ale oboje jej zatrhli, neviem ako ale vraj neliezla potom 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 aj sa pekne najedla zajtra tam mozme byt uz 3 hodinky do 11.00 zoberu ju uz aj na prechadzku 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 povedali ze bola dobra dokonca ma uz aj skrinku s menom a svojou fotkou, ani neviem, kde ju vyhrabali 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 takze tesim sa ako to zvladla a verim, ze o mesiac budem pisat aj nejake pokroky mozno skor

emikie
26. okt 2015

@ancovicka30 Dakujem za tip na film, stihla som zatial len polovicku, ale zo vsetkych, co som videla, mi pride najlepsie natoceny, ked su tam tie prestrihy, ako to asi tito ludia vsetko vnimaju, co vsetko im v urcitych situaciach chodi hlavou a veru musim povedat, ze mne samej bolo z toho nejak "uzko"...

andrejka1974
27. okt 2015

tak skolke sa nam paci, dnes bola uz 3 hodinky a to ju vzali aj na prechadzku, videla som ich musela ist za ruky s jednej strany sa drzala jednej ucitelky a z druhej druhej, obcas protestovala, ale nedovolili jej musela spravit okruh okolo skolky , pekne jedla vraj sama aj pila z pohara, chvalia si ju , inac bola som pre nu uz o 11.00 tak nam normalne obed nabalili do nadobky, s tim som sa este v ziadnej skolke nestretla , mali tarhonu s omackou a maskom, toto este nikdy nejedla a ona to skoro vsetko zbastila, ja som okostovala a bolo to fakt chutne zajtra sme uz do 12.00 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

minulin
27. okt 2015

@andrejka1974 wow, supeeer 🙂 Tesim sa s Vami!!! 😉

minulin
30. okt 2015

ahojte. len tak mi napadlo, ze vam tu napisem, ak by mal niekto zaujem. serial Parenthood, Familie - skvely serial celkom pekne a aj trefne (to je moj nazor) ukazuje zivot s autistickym dietatom a neskor aj s dalsim - dospelym autistom.
Mozno ste to uz niekto videl, ja odporucam vsetkymi desiatimi.
Hraje tam Lauren Graham - z Gilmore Girls - Lorelai
Ma 6 serii, 3 su aj v cestine na ulozto. ostatne su v anglickom jazyku.
zacala som pozerat len tak, a nakoniec, RIADNA namotavka 🙂 Velmi kvalitny serial, zo zivota

mimca20
30. okt 2015

@minulin diik pozriem 🙂