Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

magimary
28. dec 2011

@sisstin no, zrejme nechápe...
a teda nechápe ani to, keď naňho ukážeme a povieme: "kto je toto?"
ale to nepovie ani na nás, keď ukážem na muža a poviem: "kto je toto?", tak nepovie-pričom slovo "tatik" pozná a vie, koho sa to týka...

sisstin
28. dec 2011

@magimary no možná to slovíčko "toto" 😉 to máš taky dost abstraktní pojem, který je vždycky spojený s ukazováním..což pro něj asi taky nemusí být jasný....ale to fakt nevím, to už spekuluju 😉

lios
28. dec 2011

@nensyke ahojte, my sme malemu tie vkladacky objednali z tejto stranky. Pri objednavke nad 50€ sa neplati postovne....a boli darceky pod stromcek...-)))
http://ihracky.sk/woody-vkladacka-do-skatulky-1...

magimary
28. dec 2011

@sisstin neviem, to "toto" používame aj keď ukazujeme veci, ktoré má pomenovať ("čo je to/toto?") a vtedy to pochopí, resp. vie, čo sa od neho očakáva a obrázok, alebo vec pomenuje (ak vie)...
skôr to nechápe tak celkovo... 😕
aj to tak pôsobí...

sisstin
28. dec 2011

@magimary tak jestli nechápe tu otázku na osobu..fakt nevim, to by věděl Michal určitě 😕

magimary
28. dec 2011

naše dnešné:
( @alaska28 , spoznávaš tam, niečo? 😅 😵)

maruskaaa
28. dec 2011

@lios super cena, dakujem ze si to poslala dalej...

michalrosky
29. dec 2011

@sisstin "chceš, máš, dej"

Ono k tomu není moc co dodat, říkáš to zcela správně. Ve skutečnosti někteří autisti používají i třetí rod, když mluví o sobě, ale nedělají to kvůli potížím s gramatikou, ale kvůli disociaci - snaží se jaksi odosobnit to, co o sobě říkají, protože jejich osobnost je pro mě složité téma a když o sobě mluví jako o třetí osobě, je pro ně snažší vyhnout se stresu, který je s tím pro ně spojený. Takže on klidně o sobě řekne třeba "Mám hlad, Kája by chtěl pomeranč" 🙂

michalrosky
29. dec 2011

@sisstin 🙂
Je pravda, že autisti berou pojmenování osob hodně kontextově. Pro jednu holčičku jsem "paňučitelko" když jsem s ní vě škole a "Michale", když jsem s ní doma, je v tom velice důsledná.

Souvisí to s tím, že řada autíků má různě velké problémy s generalizací a jména s procesem generalizace/kategorizace hodně souvisejí. Když autistovi řekneš, že tenhle děda se jmenuje Pavel a tamten děda Honza, bude z toho úplně stejně na větvi, jako když mu řekneš, že tahle sušenka je Anička a tamta Evička 😉, má úplně jiné způsoby, jak kategorizovat (děda-s-lízátky a děda-bez-vlasů).

Pozná se to i podle toho, když dítě po odmítnutí požadavku ten požadavek opakuje s jiným oslovením - zkouší, jestli požadavek nebyl zamítnut kvůli špatné volbě oslovení; úplně klidně vystřílí všechna oslovení a jména, co si pamatuje 😉.

nensyke
29. dec 2011

Tak toto je náš darček, mega bloks stolík, mne sa to osobne páči, može tam malý stavat s tých blokov všeličo, len škoda že ho to zatial nebaví, ale snažím sa ho k tomu upútat.. 😉

magimary
29. dec 2011

my sme dnes s Tadykom skúsili prvýkrát Logico (bol to vyslovene len POKUS 😅)
a keďže Tady sa na princíp presúvania koliečok akosi nechytal (hoci logicové úlohy má aj v "zošitoch" a v pohode ich zvláda), skúsila som mu urobiť aspoň 3 také "princípové úlohy" s úplne triviálnym presúvaním krúžkov podľa farby...
dávam sem aspoň fotky, možno to niekoho inšpiruje a niekomu pomôže 😉
deťom to pomôže pochopiť princíp presúvania na úplne najjednoduchšom priraďovaní...
/kvalitu vyhotovenia si, prosím, nevšímajte...je to len pre našu potrebu, takže to stačí.... len ešte dodatočne aspoň zalaminujeme/

(na poslednej fotke sú len farebné krúžky po stranách, ozaj najmä kvôli nácviku mechanického presúvania a nácviku pomenovania farieb 😉)

nensyke
29. dec 2011

@magimary tak toto máš ozaj dobre vymyslené....super...

magimary
29. dec 2011

a tu je k tomu aj videjko (ale ešte bez tých "cvičných listov", k tým ma Tady inšpiroval až našim prvým POKUSOM):

https://www.youtube.com/watch?v=ybXOfBJMrvM
nensyke
29. dec 2011

tak musím sem dat aj toho nášho najstaršieho, lebo bol smutný že on na fotkách neni, tak tu je fotka len tak...

mon25
29. dec 2011

@magimary , Magi, ja som prave asi 2,3 listy zo serie Farby a tvary vyfarbila ked sme sa ucili princip,aby to bolo jednoznacne, konkretne aj to co mas na videu ako prve......a tie tvoje principove ulohy su velmi kreativne 😉

magimary
29. dec 2011

@mon25 a presne na to myslím, že si tie geometrické tvary vyfarbím 😉
a presne pri nich ma napadli aj tieto "naše" listy 😉
🙂
a, inak, sú aj jednoduchšie úlohy? 😕

mon25
29. dec 2011

@magimary , najjednoduchsie su Farby a tvary na zaciatok urcite, zopar listov sa da pouzit aj z Cimo v materskej skole ale asi len 3-4 na zaciatok, super je aj Den s Luckou a Vojtou, obavam sa, ze sa u nas nedaju kupit, len v CR a mne sa najviac paci subor stiahnuty z netu ale je nazov je madarsky a necitatelne ......tu som to nenasla http://www.mutabene.cz/logico_primo.htm
skusim to pohladat inde ... alebo Jolinka odvedla by mohla poradit.... ma oznacenie "macko"

magimary
29. dec 2011

@mon25 takže ten maďarský súbor sa volá "macko"?
@jolinka , poznáš to? 😕

mon25
29. dec 2011

@magimary , prave nazov neviem precitat je na listoch naspodu vpravo .... ja vidim Mi tartozik ossze 😕 , ten "medvedik" je taka znacka hore pri cisle ako na Farby a tvary "stetec"

magimary
29. dec 2011

@mon25 a tebe sa to kde podarilo stiahnuť z netu? 😕

mon25
29. dec 2011

@magimary , to je tajne .... 😀 ..... to sa podarilo segre, mame asi 8 suborov 😉 , bolo to na picase ......ale uz hlasila ze ho zrusili 😒

mon25
29. dec 2011

@magimary , tu som nasla zoznam na madarskej stranke, http://www.agytorna.hu/primo.php, ale nie su tam ukazky zas 😒 malo by to byt 6 zhora ..... patrime k sebe ...... je fakt najlepsie co som videla ....

lucka261177
29. dec 2011

@magimary tak potom sa to da objednat z ciech nie?

magimary
29. dec 2011

@lucka261177 no, ale v čechách to tam práve nemajú uvedené 😕

jolinka
29. dec 2011

@mon25
@magimary
ten nazov znamena "co patri k sebe" prave ten z madarska nemame, z level 3 + mame iba 2 subory z toho jeden farby a tvary.

my sme objednali 13 suborov v akciovej cene takze sme nemohli vyberat cochceme, vacsinou boli 4+ a 5+... ale vsetky super

albertka
29. dec 2011

@deina Dr. J. s dr. Buntovou stále spolupracujú a už nemajú rovnaké sídlo ambulancií. My chodíme k obom. Dr. Buntová a Centrum detskej reči je presťahované do budovy Sybamacu /teraz neviem s akým Y) na začiatku Špačinskej ulice v Trnave.

lucka261177
29. dec 2011

@magimary ja prave skenujem tie nase.a magy ked chces tadyka ucit priradovat iba gombik k farbe tak ten papier otoc 🙂 ale to ta asi uz napadlo asi to chces trosku zaujimavejsie 🙂 este by sme mohli poprosit nesyke nech okukne bazary v madarsku mozno to tam niekto predava 🙂

jolinka
29. dec 2011

http://jatekbolt.logiko-p.hu/index.php/cPath/22_42

tu je ta stranka kde sme objednavali

magimary
29. dec 2011

@lucka261177 hej, to ma tiež napadlo ...
ale asi budeme používať to "naše" bezobrázkové, aby sa sústredil len na presúvanie koliečok, nie na obrázky 😉
a ten nápad s nensyke je super 😉

@jolinka , takže sa to tam nedá zohnať? 😕