Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mima4
28. sep 2012

@janasim vraj v autizme z casti zohrava to "svoje" aj genetika...

sisstin
28. sep 2012

@janasim zrovna Zlababa,která založila postiženedeti.cz má dva autiky. Ale takových rodin je fakt hodně,není to žádná výjimka.

sisstin
28. sep 2012

Ale to se tu probíralo xkrát,zda autikovi pořídit sourozence nebo ne. Já jsem proto,že ne,ale je to dost neoblibeny názor ve všech diskuzich. Já vědomě na svět další postižené dítě přivést nehodlám,když ta šance tam je min.padesát procent,i víc.

senja
28. sep 2012

@janasim Nojo, ja se toho taky prave desim. Taky bych chtela dalsi dite, ale strach a riziko jsou velike ☹

janasim
28. sep 2012

@mima4 A Vidis,ja som zas citala ze nic spolocne s genetikou,ani vrodene.Proste som len dufala ze aj ja mam sancu este na zdrave dietatko,ze uz by sa nam to iste nemohlo stat .A teraz som z toho pekne v r...i ☹

magimary
28. sep 2012

@sisstin zase na druhej starne si myslím, že neexistujú štatistiky, ktoré by ukazovali, že je viac rodín s viacerými autíkmi, ako tých s jedným autíkom a zdravými súrodencami...
a, myslím, že ani také nemôžu byť, keďže autizmus nie je primárne dominantne dedičná záležitosť 😉
/ale má multifaktoriálne pozadie/

tým ti neberiem tvoj názor, len vravím, že nie je všetko len čierne a biele 😉

mima4
28. sep 2012

@janasim tiez so to len "citala", takze ma neber doslova 😉 V rodine mame autika (ja nie) a viem, ze teraz isla jeho maminka na nejake geneticke testy ci co... tak asi to s tou genetikou suvisi, nie? 😒

mima4
28. sep 2012

mamicky, ake % deti sa rodi s autizmom, teda ho mozno aj ziska napr. vdaka ockovaniu? Myslim teraz nejaky rocny udaj.

magimary
28. sep 2012

@janasim nedá sa takto vopred povedať, že si v r..i...
(túto neblahú) sťaby istotu by si mala len, ak by ti na genetike určili, že malý má fragilný x-chormozom a podobné dedičné ochorenie...
a ani tam nie je 100% isté, že sa vyskytne aj u druhého dieťaťa 😉

janasim
28. sep 2012

No ja som to vnimala,tak ako ze pri Down.syndrome,sa uz druhy Down.nenarodi tim istym rodicom

anka912
28. sep 2012

Častejší je prípad, ako priamo dvaja autíci že ďalší súrodenec má nejakú inú ale oveľa miernejšiu dg- ako oneskorený vývin reči alebo poruchy pozornosti a učenia. Alebo sú súrodenci trocha šmrcnutí - mierni aspergeri....

sisstin
28. sep 2012

Je to tak padesát na padesát,prostě ruska ruleta. Někdo to štěstí má,někdo ne.

meesha
28. sep 2012

@sisstin Neboj, neni to 50%, ale 1:10 🙂 (riziko se udajne zvysuje 10x, je to z nejake brozurky z APLA)

anka912
28. sep 2012

@sisstin zase aby to nepochopili ostatní, že riziko mať dalšie dieťa autíka je 50%- to určite nie.

magimary
28. sep 2012

@janasim ak spomínaš tých downíkov-
môj "syn" mal brata práve downíka... a on sa pošťastil (svojim rodičom) zase ako autík...
takže príroda si mieša karty ako chce...
/a niekedy nielen príroda/

sisstin
28. sep 2012

Tak já osobně si myslím,že autismus je nejčastěji na genu. Pac prostě tatínek je podivin-ajtak,fyzik atd,co sedí u compu,dítě autik. Často,když rodina zapátrá,tak tam tu spojitost najdou.

magimary
28. sep 2012

@sisstin to je len tvoja domnienka...
opäť to ale nepotvrdzujú žiadne výskumy 😉

mima4
28. sep 2012

@magimary ty si profimaminka?

mima4
28. sep 2012

@sisstin ako myslis velmi vytazeny muz?

janasim
28. sep 2012

Aj tak teraz nad tym nemusim lamentovat,pretoze mame momentalny stav:plne nasadenie pre Kristiana,a do toho babatko by bolo ciste sialenstvo.Skoda ale,kazdej mamke autistu by som velmi priala aj zdrave dieta.Ako taku kompenzaciu za vsetko to obetovanie.

magimary
28. sep 2012

@mima4 hej 😉
ale "syn", ktorého spomínam nie je "profisyn", ale pestúnček 🙂

anka912
28. sep 2012

@magimary dosť jasne dokázaná dedičnosť je pri aspergerovom syndróme, tam to je fakt vysoké %
autíci s MR to majú podľa mňa multifaktoriálne dôvody

sisstin
28. sep 2012

No zajímavý je,že poměrně často je fakt dysfatik a autik,a i ty projevy bývají některé společné. Vám to nepřijde zvláštní?

magimary
28. sep 2012

@janasim a presne táto šanca tam stále je...
rovnako veľká (z môjho pohľadu i väčšia 😅), ako že sa určite narodí druhý autík...
mnoho rodín je príkladom toho, že to tak nie je...

/ale zase, to je len uhol pohľadu a celkovo názorového postavenia/

anka912
28. sep 2012

@sisstin toto presne popisuje Hrdlička vo svojej knihe Autizmus, že u oboch dg je mozog poškodený na podobnom úseku, už presne neviem ako to písal.

magimary
28. sep 2012

@anka912 áno, áno súhlasím!
pri aspergeroch nie je o čom... 😉

sisstin
28. sep 2012

@mima4 ne,myslím chlapi,co moc v životě neumí fungovat,nejsou spolecenstí,umí se bavit jen o jednom svém tématu,ale bravurně ovládají vše kolem IT. Většinou jsou to nediagnostikovani aspergeri a mají pak děti autiky.

mima4
28. sep 2012

@magimary aspergerov syndrom je teda dedicny?

magimary
28. sep 2012

@mima4 vo veľkej miere ("po meči"),
v tomto prípade platí, čo píše sisstin,
že takmer vždy sa nájde u otca nediagnostikované "podivínstvo" (jp, a nemusí to byť vždy "ajťákovanie" 😉, to len aby neprišlo k nedorozumeniu, že všetci ITčkári sú aspergeri 😅 😉)

meesha
28. sep 2012

@magimary ale potvrzuji a je jich hromada. Staci si zadat do gůůůůůglu "genetic factors in autism" a vyjedou ti cisla, vcetne zajimavych clanku jako tento http://www.medicalnewstoday.com/releases/148376...