Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

majkam6
25. sep 2015

@cmeli abiatko

marianax
25. sep 2015

@mimasimi ďakujem si zlatá 🙂

andrejka1974
25. sep 2015

vidim, ze tu vsetky rozne aktivity rozoberate, moju nic nezaujima pri vsetkom vydrzi len malinko ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ale snazime sa , u nej je problem , ze nechce nikoho v izbe ,ked som tam s nou zacne vymyslat hadzat sa o zem jacat, proste ma nechce a ked odidem uplne v pohode sa vyhra sama , teraz sme doma chodime na terapie do andreasu a raz za mesiac pride ku mne terapeutka z vcasnej intervencie s tou minule spolupracovala co som sa az cudovala

menatko
25. sep 2015

@andrejka1974 skusala si s nou "zrkadlenie" ?

majkam6
25. sep 2015

@menatko co to je?

menatko
25. sep 2015

@majkam6 to je ked opakujes to co robi dieta v primeranej vzdialenosti ( aby si nevstupovala do jeho priestoru )

saminana
25. sep 2015

Milí rodičia, o.z. RATA Vás pozýva 23.10.2015 na podujatie "ABA – šanca pre lepšiu budúcnosť detí s PAS", ktoré sa bude konať v kine LUMIÉRE, Špitálska 4, Bratislava. Bližšie info http://www.rata.sk/?page_id=394.

jahodka789
28. sep 2015

@minulin áno, máš pravdu ešte je skoro hodnotiť prínos škôlky. Tiež sa mi to rozležalo v hlave, a hovorím si, že už to že je medzi deťmi je dobre. A uvidíme po čase čo to prinesie. A môj bol zvyknutý byť v sobotu len so starými rodičmi a tiež sme chodili do poradenského centra každý týždeň, tak bol trochu zvyknutý byť aj s niekým iným okrem mňa.

jahodka789
29. sep 2015

@saminana Dobrý deň, tá prednáška je pre rodičov takýchto detí zdarma alebo sa za to platí? ďakujem za odpoveď

pencil
29. sep 2015

@jahodka789 neuvadzaju cenu, predpokladam, ze ked je to pod zastitou ministerstva, tak je vstup zdarma, len sa tusim treba zaregistrovat na tej ich stranke

bebe02
29. sep 2015

@jahodka789 Tu pisu, ze vstup je volny. http://www.rata.sk/

saurian
29. sep 2015

@bebe02
dole maju link na registraciu 😉

mmch dámy, nieco podobné je o den neskor v Brne
http://www.nadejeproautismus.cz/pozvanky/semina...
http://www.nadejeproautismus.cz/wp-content/uplo...

stasim
29. sep 2015

prosim vas dr.Vidova je opravnena dat dg.autizmus?

jahodka789
29. sep 2015

Má niekto skúsenosť s ABA terapeutkou Ivanou Trellovou? Boli ste niektorá na jej prednáške, alebo Vás navštevuje doma a pracuje s dieťatkom?

cmeli
29. sep 2015

@jahodka789 bola som na jej prednaske ABA a problemove spravanie. Velmi mila osobka, plna energie, skusenosti... vedela to dobre poddat aj vysvetlit. Mne sa pacila.

majkam6
29. sep 2015

@jahodka789 AJ JA SOM BOLA SUHLASIM MILA OSOBA LEN MA TESNE PRED PORODOM

menatko
29. sep 2015

@jahodka789 na prednaske, bolo to zaujimave, davala vela prikladov z praxe.Pripadala mi skusena, napriek tomu ze tvaricku ma na 20r

pencil
30. sep 2015

zienky, prosim vas, kedy je najlepsie volat Janosikovej? Kedy to zdviha asistentka? Nik mi to tam neberie...

stasim
30. sep 2015

@pencil asistentka zvykne niekedy poobede volat naspat

pencil
30. sep 2015

@stasim Ok, dakujem, ved este skusim, mozno budem mat stastie 🙂

stasim
30. sep 2015

@pencil ja som volala 3x a z toho 2x mi volala asistentka spat

minulin
30. sep 2015

@pencil aj mne vzdy jej asistentka spat vola...

janinka25
30. sep 2015

baby Janosikova, ze ma novu internetovu stranku viete o nej? hovorila mi to nasa logopedička, ze im posielala link, ale ja to neviem najst.

barla5
30. sep 2015

@stasim Vidova je urcite opravnena dat diagnozu autizmus. My sme k nej chodievali este ked nebola sukromna, aj Janosikova ju odporucala, mala jej plnu doveru.

pencil
30. sep 2015

@zuzka208 zaujimava stranka, dost uzko vyprofilovana

mimasimi
30. sep 2015
alena223
30. sep 2015

Ahojte maminky, uz dlho tu citam vasu diskusiu. Nemala som odvahu sem napisat, ale nemam o tom komu povedat. Kedze moja rodina a muz nechcu pocut nic o mojom podozreni, ze nas syn je autista. Chcela by som vas velmi pekne poprosit o nazor na priznaky mojho syna. Uz v roku a pol sa mi zdalo, ze nejak moc roztaca pokrievky od hrncov a kruzky na navliekanie. Od narodenia ma horsi ocny kontakt. Rozumie pomerne dobre od 15 mesiacov na pokyni. Teraz bude mat dva roky. V 1,5 roku sme sa objednali u dr. Janosikovej na vysetrenie a dala nam termin az na september. Medzi casom sa velmi zlepsil ocny kontakt aj rozumie viac pokynov. Zacal viac opakovat. Dokaze sa zahrat s vkladackami, prevliekanim aj s autickami. Nikdy netocil kolieckami na nicom ani nic nestaval do radu. Nikdy nemal zachvaty agresivity, iba taky dedsky vzdor. Raz si buchol hlavu o zem a zistil, ze to boli a viac to nespravil. Zacal sa aj viac tulit. Ked niekto pride na navstevu uteka sa pozriet aj je to muz usmeje sa aj na mna sa usmeje ked vstava. Aj ja, ked sa na neho usmejem opätuje usmev. Niekedy sa stane, ze muz pride z roboty a je taky zaujaty ze si ho ani nevsimne az ked ho oslovi. Aj ked pride babka s dedkom pride sa pozriet a nic. Je z dvoiciek. Jeho sestra od kedy vie sama chodit, nas chodila vytat a tulit sa. Ked vidi deti ide ich hned hladkat. Zacala tiez neskorsie ukazovat cca v 20 mesiacoch. Hovori uz asi 20 slov je uplne ina. Maly ked, knam pride male dieta ide sa pozriet, ale potom sa ide sam hrat. Ked sme na verejnosti napr. na ihrisku a je tam hlucik deti, tak sa tam uteka pozriet. Mynule tam s nimi skakal v domceku a vyskal pri tom. Kedze u neho nastal takyto pokrok vysetrenie som zrusila. Boli sme v 1,5r aj u jednej pyschologicky v Trnave co chodi pomahat do Andreasu ale nespecializuje sa na autizmus a ta nam povedala ze je v poriadku na jeho vek. Teraz asi pred dvoma tyzdnami sa zacal hnevat, ked zmenimi trasu prechadzky, ale nieje to vzdy.Neni agresivny iba place. Zacal aj ukazovat, ale iba na svetlo na strope v aute a v knizke obcas sa pozrie ci zdielam pozornost a niekedy zoberie moju ruku a tou ukazuje v knizke obrazky. Vie povedat mama, baba, tata, dede, na , ham. Tie oslovenia pouziva iba niekedy. Ak nevie zapnut nejaku hracku donisie mi ju. Obcas pride aj nejaku ukazat. Ak chce nieco podat ukaze celou rukou. Vie ukazat aj par zvieratiek v knizke, ale ked sa opytam kde je tato neukaze. Stale bucha suplikmi a dvierkami, ale ked mu to zakazem nehneva sa a prestane. Vopred vam ďakujem za cas a ochotu odpisat mi.

anigol
1. okt 2015

@alena223 ja ti poviem, že moja dcéra sa rada túli, šteklí, rozumie pokynom, uvedomuje si samu seba, aj v zrkadle aj ukáže na seba, ukáže aj kde je kto, učí sa odozeraním, nemá žiadne stereotypy, ale je iná, nerozpráva, nechce sa jej učiť, vie farby ale ukáže ich ako pri kom chce, napr. doma vie perfektne rozdeľovať farby a v škôlke ako kedy, ale zvláštne je, že na nejaké situácie odpovedá tým,že si začne hmkať nejakú melódiu z rozprávky, takže ten autizmus sa tak mení a v každom veku je to iné, akoby sa niečo stráca a niečo sa vynára. Týmto ti chcem povedať, že tvoje dieťa môže byť úplne normálne alebo len čas a vývoj ukážu či mu niečo je. Hlavne mu daj šancu a nesústreďuj sa naň a jeho prejavy ako by už na 100% išlo o autizmus. Deti strašne vycítia napätie u matky a prenáša sa to aj na ne. Hovorím to z vlastnej skúsenosti. Ja som s ňou chodila po vyšetreniach od 2,5 roku a vtedy mi všetci hovorili,že je v poriadku.