Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

cmeli
22. máj 2015

@cmeli nie su ale prioritne zamerany autizmus - s tym treba ratat pri ocakavaniach

cmeli
22. máj 2015

Na druhej strane, ak to nie je "silny" autizmus zmiesana trieda prinasa podla mna velke vyhody

cmeli
22. máj 2015

Jej, dnes ma maly tak znicil ze uz linkujem samu seba 😀

luna303
22. máj 2015

@strociatka no aj ja som bola prekvapená... ale stále mám trošku nádej do budúcna, veď je ešte vo vývoji. Že má PAS som si všimla už dávno, k dr. som objednala keď mala 2 roky. Ale inak je šikovná, slovná zásoba veľmi bohatá, hovorí aj dosť ťažké slovíčka, má výbornú pamäť. Jediné v čom má obrovský problém je ten sociálny, medzi ľudmi a deťmi je úplne stratená. Ja si myslím, že hlavne pre ten vek ju dr neuzavrela a chce vedieť ako bude v škôlke.

andrejka1974
22. máj 2015

@cmeli a kde ste prosím ta rada by som dá k vám pozrela ak sa dá ďakujem

cmeli
22. máj 2015

@andrejka1974 to ja som len skopirovala co pisala leteku - to musis nu oslovit... adresa je v prispevku -Turnianska 6,Petrzalka

bebe02
22. máj 2015

@cmeli Ano, tento odkaz o Turnianskej som si vsimla uz vcera, aj som sa uz kontaktovala, tak dufam, ze budem mat stastie.

bebe02
22. máj 2015

@andrejka1974 Andrejka, presne tak, vsetko je v BA plne. ☹

strociatka
22. máj 2015

@luna303 nechcem byt prognostikom, ani diagnostikom, ale vzhladom na vek ma na to este narok. Mnoho "zdravych" deti ma problem s adaptaciou v skolke. Urcite by som s dalsou diagnostikou pockala aspon rok. Je normalne, ze sa trojrocne dieta este nehra s ostatnymi detmi, je super, ak ich len pozoruje, je normalne, ak sa hanbi a odmieta komunikovat s inymi aj dospelymi. Este ma na to narok, vek nepusti. Nie kazde dieta musi byt extrovertne.
Obzvlast casto sa stava, ze deticky v nizsom veku, ak su sikovnejsie, sa zrazu vidia ako problemove. Nadane deti mozu vykazovat spravanie v urcitych oblastiach ako ovela starsie deti, ale ani ich vek nepusti, emocionalita je nezrela. Deti so zaujami, ktore spadaju do ich veku a zaujmy nadanych deti su odlisne a mozu na seba narazit tak, ze nam sa vidia ako problem a hned mame tendenciu deticky skatulkovat. Treba pockat, dat im podnety, ktore potrebuju a cas, aby mohli dozriet.

Preto ma soklo vo veku este nie ani 3 roky a uz asperger? Ten je problem spravne zdiagnostikovat vo veku 7-10 rokov.

luna303
23. máj 2015

@strociatka ja to viem, úplne s tebou súhlasím. Malá je úplne iné dieťa ako ostatné, boli veci ktoré som potrebovala prebrať s psychologičkou čo sa týkalo jej chovania. Doktorka povedala síce tieto diagnózy, ale neuzavrela ju. Predpovedala síce, že v škôlke to nebude jednoduché, ale ja stále dúfam, že to nejak zvládneme, dúfam, že s učiteľkami sa bude dať spolupracovať. Som zvedavá aj nervózna z toho čo bude a čo nabudúce povie dr. Tiež som nečakala, že povie AS, viem, že sa to diagnostikuje v neskorškom veku a u dievčať duplom ťažšie. Keby to bola iná psychologička, veľmi by som nebrala vážne. Momentálne však doma riešime tie výchovné veci a snažíme sa dodržať čo dr. poradila. 😅

googlinqa
23. máj 2015

Na kolko hodin moze byt dieta v skolke na predlzenej materskej platenej?

saurian
23. máj 2015

@googlinqa cely den, mozes aj pracovat, zamestnavatel ti musi drzat miesto ak o to poziadas.

googlinqa
23. máj 2015

@saurian aj ked si na platenej materskej ??

saurian
23. máj 2015

@googlinqa prave ked si na platenej zo zdravotnych dovodov ale nie materskej ale RODICOVSKEJ -tj poberas rodicovsky prispevok, ze ti ho schvalili na UPSVaR.
tu mas rovnake prava ako na rodicaku do 3r.

jahodka789
23. máj 2015

@marusia11 Ahoj. My máme chlapca 3,5 ročného. Tiež sme boli u Jánošíkovej pred pól rokom. Úplne to neuzavrela ale potvrdila nám autizmus. Vyšetrenie bolo viac menej hranie sa malého s ňou a otázky na nás o jeho chovaní, spaní, papaní atď. Náš sa správa dosť podobne. Tiež je šikovný ale lenivý. To isté - jogurty vie jesť, ale nechá sa rád obslúžiť. Tiež sa rád mojká a očný kontakt má, aj keď trochu slabší. A tiež vníma ľudí, teší sa z babky keď príde. Cez leto máme ísť k Jánošíkovej znova, potom to asi uzavre, lebo deti čo ešte nedosiahli 3 roky hneď nechce uzatvárať. Zatiaľ chodíme do ped.poradne na špeciálnej škole a učíme sa obrazovú komunikáciu. Malý to chápe. Niekedy je len lenivý, to používať, keď vie, že to dostane aj inak. Na veci či potraviny, hračky, má karetku.

googlinqa
23. máj 2015

@saurian ano som sa pomylila nie na materskej ale rodicovskej, myslela som si, ze len na 4 hodky, lebo v spec. Skolke mi povedali! Ze deti s touto diagnozou len na 4 hodky doobedu beru...

saurian
23. máj 2015

@googlinqa no specky (ale aj normalne skolky) maju rozne pravidla... niektore specky obmedzuju cas v skolke na pol dna napr kvoli narocnosti deti ci personalnym zalezitostiam. tiez mavaju v skolkach pravidla ako ze ak mamicka neprecuje alebo je doma s mladsim dietatom tak dieta len dopoludnia a podobne.

strociatka
23. máj 2015

@saurian tak toto maju aj bezne statne skolky, napr. maminka na RD nemoze nechavat dieta v skolke aj poobede, alebo v lepsom pripade si musi dieta vyzdvihnut najneskor do 16tej hodiny, pocas prazdnin nemaju narok na skolku a pod.

andrejka1974
24. máj 2015

@saurian dieta moze byt cely den, ale vela skolok ak nepracujes podmienka, ze dieta len na pol dna , co sa mi zda divne najma ked som sa bola pytat v skolke specialnej na zehrianskej co z dubravky je 15 km mi povedali, ze take su u nich pravidla ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a starsia mi chodi do normalnej skolky a hoci som s mensou bola doma ona tam je na cely den v pohode od zaciatku , hoci cez prazdniny ju mam doma

zuzanamv
25. máj 2015

Ahojte,
pisala som to do "Naruseneho vyvoja reci", ale skusim aj tu, mozno s tym ma niekto skusenost...
Riesili ste niekto v ramci vyvoja reci aj s problemovou uzdickou pod jazykom?
Chodime na terapie a terapeutka nam odporucila to skontrolovat, pretoze maly sa sice v reci rozbieha, zacina opakovat skoro vsetko, aj sam spajat slova, komunikuje pekne, ale stale pouziva prakticky iba samohlasky + h, ch, j, obcas g, teda take hrdelne spoluhlasky, kde netreba jazyk. Povedala, ze on ked hovori, tak jazykom vobec nehybe. Nevie ho vyplazit, alebo nechce, nevieme to zistit, lebo este nie je natolko zrely, aby sme si ho posadili oproti a on opakoval, ked ja vyplazim jazyk.
Boli sme na krcnom, a dr. skonstatoval, ze to nevie zodpovedne posudit, ked on nespolupracuje a neda ten jazyk hore k podnebiu... Ze moze odporucit iba celkovu narkozu a v tej sa uvidi, ci s tym treba nieco robit alebo nie.
Lenze narkozy sa bojim, pretoze bol v nej dvakrat v prvom roku zivota, a je mozne, ze prave vdaka tomu mame vyvojovy problem...
Neriesili ste niekto takuto situaciu s nespolupracujucim dietatom?
Vdaka!

andrejka1974
25. máj 2015

nezabudnite konferencia v trnave o 9.00 vo stvrtok ak by mal este niekto zaujem z bratislavy najlepsie dubravka mam este jedno miestecko volne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vyuzijeme aspon auticko naplno 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

hatsepset
26. máj 2015

@marusia11 ahoj a inak ako sa maly choval? akoze sa nechcel hrat s nou? alebo nereagoval ked sa s nim chcela rozpravat? alebo co sa jej vlastne nezdalo? :-O ja som tiez donedavna take dilemy riesila (nezeby teraz som neriesila, ale tak moj teraz bol v 3r3m na diagnostiku a vlastne nejake podrobnosti som sa tiez nedozvedela, akurat ze PVP vylucili, lebo sa snazil komunikovat, volal aby sa s nim hrat isli, ukazoval im prstom na hracky, tancoval ked mu spievali a tak - ale no ako 2,5 rocny by podla mna polovicu toho co tu pisem neurobil (az na ukazovanie prstom - to robil od roka). A rozpravat velmi nechce resp. skor zvuky ako slova

strociatka
26. máj 2015

@cmeli
@andrejka1974 jaaaj zeny, normalne mam cestovnu horucku, co sa tak tesim do Trnavy. Len teraz neviem presne zadefinovat, ci je to len konferenciou, alebo ze konecne nebudem pol dna pocuvat mamaaaa... (skoda, ze sa to neda ozvucit 😀 )

hatsepset
26. máj 2015

Zeny mame za sebou Psych. a maly bol em neotestovatelny co sa inteligencie tyka lebo sa absolutne nesustredil :D psycholog sa smial ze maly dal praktikantke zabrat (jeho trosku viacej posluchal) ale predviedol sa v plnej parade, asi 5 sekund pri vsetkom vydrzal, hrozne hlucny bol, vkuse bral daco do ruk, snazil sa nas prekricat v rozhovore, ked nieco robil som ho zahriakla ze nono a normalne pozeral mi do oci a a pomalicky urobil co som mu zakazala (a potom si sam dal po zadku a povedal nono) veci co 2r deti zvladnu tak ani to neskusil...teda rozhadzal to, ale zase ked sa ho pytali ze kde co je tak im ukazoval ... proste po mentalnej stranke ze nezaostava, ale ze trochu jemna aj hruba motorika zaostava ze urcite zaostava kresba (vie kreslit, kruhy, ciary, spiraly, vlnovky snazi sa akoze pisat, ale napr slnko tak nakresli kruh ale ciary pokresli dovutra alebo mimo a aj tvar - nakresli hlavu ale oci usta a tak nakresli niekde inde :D) a ze aj ceruzku drzi este dlanou (cvicime uchop ale je hrozne tvrdohlavy 🙂 no a ze celkom vela prejavov ADD (ked opisoval take ze v skolke zavolaju deti podte a otik pod - proste treba ho neustale oslovovat a vsetko mu 300x opakovat rozpravat s nim sekvencne lebo nedopocuva koniec vety, vonku je neposlusny (vela podnetov ktore ho rozptyluju) atd - no vela veci sedelo a predbezne ze toto vsetko teda vyvoj hrubej a jemnej motoriky a ta porucha pozornosti idu ruka v ruke s OVR....mame sa ukazat za tri mesiace a dovtedy mam ja trenovat trpezlivost a on sustredenie ;) (vtipny mlady muz :D povedal ze to tak byva ze netrpezlivym sa nesustredene, nervakom zase take co neustale vymyslaju, lenivsim deti hyperaktivne :D) akoze fakt to bolo desne tam s nim ako sa spraval ale tak konecne na mna nepozerat niktoo jak na otrasnu matku ktora ma nevychovane decko, ale na matku, ktora sa chova uplne normalne a je vporiadku ze krici a rupnu jej nervy a ze maly nie je nevychovany ale jednoducho nesustredeny - no a mam mu obmedzit cukry a davat Bcko magnezium zinok a omega3 - hej a este logo vcera povedala ze je to o dost lepsie ako pred 4 mesiacmi ked sme prisli a ze nevidi dovod preco by sa nerozrozpraval len treba vela cvicit 🙂 a ze ona vidi aj vyvin do ADHD ale tak to az po piatom roku sa da urcit 🙂 fuuu som sa rozpisala hawk 🙂

mimca20
26. máj 2015

@hatsepset Jej supis spravy, no vidis mate na cas pokoj s vysetreniami 🙂. U nas nastala zmena v grafomotorike az teraz april, maj - zacal kreslit az teraz o to prejavil zaujem, zo zaciatku machule, bludy po pravde. Koncom aprila zacal ciary a tak, potom sme presli na prilepovanie gombikov, strukovin na obrazky, presiel na kreslenie omalovaniek sam a teraz uz 3den co nakresli hlava, oci, nos usta a krasne vsetko pomenuje. Nevydrzi pritom ale prevelmi dlho, proste u mojho vzdy prevlada kratkodoba pozornost 🙂, ale co ho zaujme, o co on ma zaujem tak to pohodka vydrzi az az. No nam tiez bola grafomotorika vytknuta v 3r. ze to a to uz by mal zvladat a nam to vsetko prichadza neskor 🙂 ale podstatne ze prichadza. A ked sa to tak vezme, nove prostredie neustale novi ludia na tych vysetreniach pri nasich drobcov, takze sa im necudujem niekedy ze su rozladeni a nesustredeni, to ich zaujima vsetko ine prave vtedy. Ja som teraz u nasich aj s chlapcami, takze som od vsetkeho mierne vypla 🙂 🙂. A logo parada tiez dobre spravy mate, ja som zvedava ako pochodime v juni my po 4mesiacov tam ideme.

zuzao
26. máj 2015

@cmeli k tým knihám, resp. jednému z autorov: na YouTube sú úžasné videá od Schovanca, rozpráva naozaj veľmi pútavo a vtipne zároveň ako vnímajú svet autisti. Napr. ako odpozoroval, že ľudia pri telefonovaní používajú citoslovcia ako hmmm/ aha/no a potom to začal používať sám, pričom si sledoval hodinky a každých 5-10sek. povedal nejaké to citoslovce keď mu niekto niečo v telefóne rozprával. Len tie videá sú vo francúzštine.

hatsepset
26. máj 2015

@mimca20 ved podla toho co pises Lukasko dobieha ostatner deticky nie? 🙂 aspon celkom dost vela pokrokov si pisala 🙂 takze sa podla mna bude tesit z vas ;)

mimca20
26. máj 2015

@hatsepset Ano dobieha a napreduje, nazor aj v LM. Len ked on niekedy vstane hore ritou 🙂, resp. nie vzdy sa naladi na rovnaku frekvenciu s dospelakmi a potom to vyzera veselo 🙂. Dava a snazi sa presadit svoju volu.

andrejka1974
27. máj 2015

tak dnes som bola na urade na vazovovej na pohovore ohladom prispevku s riankou na benzin a hy gienu a vsetko nam schvalili 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 este musime cakat na ztp-s preukaz a parkovaci preukaz, oni posielaju vsetko postupne a zaroven mi schvalili parkovaci preukaz pre simona starsieho syna 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 takze , ked to schvalia rianke tak budem mat za oknom same preukazy, uz tam mam jurkov najstarsieho syna